PDA

Zobacz pełną wersję : Pompowanie azotem



KarolRS
14-02-2013, 13:37
Witam ekspertów.

chciałbym dowiedzieć się czegoś o pompowaniu opon azotem.

Jakies plusy i minusy, konkrety chciałbym poznać.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

bartekk
15-02-2013, 21:15
I ja jeszcze dodam pytanko - czy rzeczywiście jest jakakolwiek różnica skoro w powietrzu jest o ile mnie pamięć nie myli i tak 78% azotu?

rezulteo opony
15-02-2013, 21:49
Witajcie :) ,

Bardzo dobre pytanie, które pojawia się zawsze u kierowcy przy wymianie opon :) Jeżeli mamy mówić szczerze to azot użyty do pompowania jest dobry dla lotnictwa czy samochodów strażackich, bojowych gdzie panują specyficzne warunki np. pożar.
Jeśli chodzi o nasze samochody osobowe to azot jest dobry szczególnie dla tych, którzy używają samochodu bardzo sporadycznie "od święta" i głównie stoi on zaparkowany.
Pewnie kiedyś proponowano Wam napompowanie opon azotem, oczywiście za dodatkową dopłatą. Jednak jak każdy zapewne wie w naszym powietrzu jest aż 78% darmowego azotu :)
Czy z czystym azotem czy ze zwykłym powietrzem i tak trzeba regularnie kontrolować ciśnienie w oponach.
Miłego weekendu dla wszystkich posiadaczy i miłośników Mondeo :)
Rezulteo :)

bartekk
15-02-2013, 21:55
Pewnie kiedyś proponowano Wam napompowanie opon azotem, oczywiście za dodatkową dopłatą. Jednak jak każdy zapewne wie w naszym powietrzu jest aż 78% darmowego azotu

No właśnie. Też tak sądziłem zawsze, że to marketing.



Czy z czystym azotem czy ze zwykłym powietrzem i tak trzeba regularnie kontrolować ciśnienie w oponach.

Dokładnie :)

dproject
15-02-2013, 21:57
A jak to wygląda w przypadku temperatur? Często słyszy się że pompowanie azotem powoduje większą "stabilność" jeśli chodzi o ciśnienie w oponach :skromny:

Nakopcone z mojego diesla :)

Grzesio
15-02-2013, 22:19
Ponoć poprawne mapompowanie azotem czyli najpierw wytworzenie próżni a pp ten czysty azot powoduje że znacznie wolniej opona traci ciśnienie.

Wysłane z V-ki

boro
16-02-2013, 01:41
Znalazłem coś takiego:
"przeprowadzone badania wykazały, że zmniejszenie ilości tlenu w oponie o 6% wydłuża jej żywotność nawet o 22%"
Niestety nikt nie daje odnośnika do tych badań...


Ponoć poprawne mapompowanie azotem czyli najpierw wytworzenie próżni a pp ten czysty azot powoduje że znacznie wolniej opona traci ciśnienie
Tylko czy ktokolwiek tak pompuje? Nie wiem, nie znam się, ale jak przeglądam oferty generatorów azotu to nie widzę w opisach, żeby były wyposażone w pompę próżniową...

Azot albo idzie prosto z butli albo z generatora azotu i nigdy nie jest to czysty azot. Azot w butli ma zazwyczaj tylko 92% czystości natomiast z generatora azotu 95 do max 99%.

Kolejna sprawa. W takim generatorze azotu trzeba co jakiś czas wymieniać filtry, co pewnie tanie nie jest. Pytanie na ile serwisy tego przestrzegają?

Więc tak naprawdę ile więcej tego azotu będziemy mieli w oponie pompując je "azotem" niż zwykłym powietrzem? Skoro w powietrzu jest 78% azotu, a z butli idzie 92%, z generatora około 95% (przy założeniu, że filtry są czyste) przy czym nie wiemy czy tak naprawdę powietrze z opony jest najpierw odsysane?

Np. najprostszy generator:
http://www.lewor.com.pl/produkty/IP%20159.004787.pdf
Gdzie tu jest pompa próżniowa?

Tomasz
16-02-2013, 12:58
nie wiemy czy tak naprawdę powietrze z opony jest najpierw odsysaneRaczej nie ma takiej opcji. Przy odessaniu powietrza powinno wciągnąć oponę (brak oporu na rancie) a co za tym idzie ponownie zassa powietrze. Szczelność uzyskuje się przy pompowaniu, kiedy opona oprze się na feldze. Co do procentów to należałoby jeszcze uwzględnić objętość względem ciśnienia w kole. Wiadomo że im wyższe ciśnienie tym wtłoczonego powietrza (azotu) więcej i stężenie procentowe powinno być wyższe.

Grzesio
16-02-2013, 13:36
Kumpel ma taka maszynę. Pompował mi zimowki i faktycznie oponę zassalo

Wysłane z V-ki

GSL.AM
16-02-2013, 22:49
Znalazłem coś takiego:
"przeprowadzone badania wykazały, że zmniejszenie ilości tlenu w oponie o 6% wydłuża jej żywotność nawet o 22%"
Niestety nikt nie daje odnośnika do tych badań...
Mozliwe że tak jest, ale ile razy oglądalem oponę od środka to wyglądała bardzo dobrze, a jak ograniczyć ilość tlenu od zewnątrz?

boro
16-02-2013, 23:29
Wiadomo że im wyższe ciśnienie tym wtłoczonego powietrza (azotu) więcej i stężenie procentowe powinno być wyższe.
Ciśnienie chyba nie ma znaczenia, bo cały czas pompujesz azot o tej samej czystości więc im wyższe ciśnienie w oponie tym więcej gazu ale o tej samej czystości.

Tomasz
17-02-2013, 06:24
Chodziło mi o to, że nawet jak się nie odessa powietrza to ma ono 78% azotu o ciśnieniu atmosferycznym. Pompując azot (95%) do takiego koła zwiększamy jego ilość w kole, a tym samym stosunek azotu 95 do powietrza 78 się zmienia. W konsekwencji udział procentowy czystego azotu powinien wzrastać wraz z ciśnieniem.


oponę zassaloAle czystej próżni nie osiągnie, bo zdjęło by oponę z rantu felgi.

SteelRat
17-02-2013, 12:17
ja tam kilka ladnych sezonow turlalem sie na oponkach z azotem i bylem zadowolony, praktycznie brak zmian w cisnieniu, niezaleznie od temperatury powietrza i opon.
glupi przyklad - zakreccie w domu, w cieplym pomieszczeniu butelke plastikowa, pusta, wystawcie za okno. po kilku-kilkunastu minutach ladnie sie "zasysa". pozniej zrobcie to samo w 2 strone.
a potem pomyslcie, jak to sie ma do cisnienia w oponach.

roznice w spalaniu? nic o tym nie wiem ;)
azot "rzekomo" podnosi trwalosc opon, ale to tez raczej jakis wymysl.

proznia proznia, azot sam z siebie jest mniej podatny na zmiane objetosci w roznych temperaturach, jesli dobrze pamietam, a poza tym ma tez inna scisliwosc niz powietrze.
zawartosc % N w powietrzu? a nalejcie sobie w strzykawke "20" wode do pelna i sciskajcie, nalejcie kilka podzialek mniej, zeby powietrze zostalo i tez sprobujcie, jest roznica? te 20% robi raczej duzo.

ja tam moze i subiektywne mam zdanie, ale czekam, az moj wulkanizator znowu bedzie miec azot, szczegolnie, ze na lato znowu mam miec 2 komplety kol, a nie tylko opon (lato/zima na alusach? czemu nie)

Tomasz
17-02-2013, 12:56
glupi przyklad - zakreccie w domu, w cieplym pomieszczeniu butelke plastikowa, pusta, wystawcie za okno. po kilku-kilkunastu minutach ladnie sie "zasysa". pozniej zrobcie to samo w 2 strone.
a potem pomyslcie, jak to sie ma do cisnienia w oponach.Ma się to tak samo do opon zarówno pompowanych powietrzem jak i azotem.



nalejcie sobie w strzykawke "20" wode do pelna i sciskajcieTo akurat zły przykład. Woda jest prawie nieściśliwa.



azot sam z siebie jest mniej podatny na zmiane objetosci w roznych temperaturach, jesli dobrze pamietam, a poza tym ma tez inna scisliwosc niz powietrze.To akurat jest bzdura. Blisko 80% zawartość azotu w powietrzu powoduje, że i powietrze i azot można traktować jak gaz doskonały. W związku z powyższym mają zastosowanie następujące twierdzenia:
- twierdzenie Clapeyrona p*V = nRT po uproszczeniu (p*V)/T = const. Znaczy to mniej więcej tyle, że wzrost temperatury powoduje wzrost iloczynu ciśnienia i objętości
- twierdzenie Guy-Lussaca zakłada, że przy stałej objętości stosunek ciśnienia do temperatury jest stały. Czyli że wzrost temperatury powoduje wzrost ciśnienia w kole i odwrotnie
- prawo Charles'a zakłada że przy stąłym ciśnieniu wzrost temperatury powoduje wzrost objętości

Pompowanie azotem jak już wcześniej wspomniano nie powoduje starzenia się gumy, cząsteczki tlenu mogą przenikać przez gumę, a w związku z tym może to powodować spadek ciśnienia w kole. Teoretycznie jeżeli cały czas dopompowujemy koło to zawartość tlenu w kole powinna być coraz niższa.

SteelRat
17-02-2013, 13:30
Uro, ja to podalem jako "luzny" przyklad, ale ok, scisnij wiec sobie, wode, olej, alkohol, co tam chcesz... (w koncu ciecz, prawda?) zasadniczo chodzilo mi o wykazanie roznicy w scisliwosci i tyle.

wykazales sie wiedza z zakresu wzorow, brawo, ja juz baaaaardzo dawno skonczylem przygode z nauczaniem...
/nie czuj sie urazony, ot, jakos tak to odebralem, ze chcesz mi pokazac, ze znasz kilka wzorow i twierdzen, nie jestem fizykiem, tylko IT/
"Blisko 80% zawartość azotu w powietrzu powoduje, że i powietrze i azot można traktować jak gaz doskonały." - znaczy kazdy gaz jest ma identyczna rozszerzalnosc cieplna? jakos tu bym sie klocil ale, oczywiscie, moge nie miec racji, jednakze... zbiornik LPG jest inny niz CNG, prawda?
ech, te glupki w technikum i na politechnice calkiem zle mnie uczyly wszystkiego ;/
moze byc cos jeszcze o dynamice gazow dorzucic, nie wiem...

stosowanie azotu w sporcie motorowym oraz lotnictwie, gdzie wystepuja duze roznice temeperatur, dzialajacych na opony, wskazywaloby na to, ze ma to sens.
podkreslam, ze moja opinia o pompowaniu kol azotem jest subiektywna. jak i moje zdanie na ten temat.
od kilku ladnych lat toczy sie walka "azotowcow" z "powietrzowcami"...

---------- Post added at 13:30 ---------- Previous post was at 13:26 ----------

EDIT
taka ciekawostke znalazlem
https://groups.google.com/forum/?hl=pl&fromgroups=#!topic/pl.sci.chemia/ug3_nmXdZQU

Tomasz
17-02-2013, 16:15
znaczy kazdy gaz jest ma identyczna rozszerzalnosc cieplna? jakos tu bym sie klocil ale, oczywiscie, moge nie miec racji, jednakze... zbiornik LPG jest inny niz CNG, prawda?:panna:Chyba rzeczywiście dawno chodziłeś do szkoły (bez urazy, chodzi o nauczycieli) LPG to gaz skroplony, czyli de facto ciecz.:helm:

SteelRat
17-02-2013, 18:28
a cng nie jest płynne?
bo że LPG jest, to chyba jednak wiem...
ale cng nie używam.

Tomasz
17-02-2013, 18:33
CNG jest gazem sprężanym do 25 atm, ale z tego co się orientuję to chyba w tym ciśnieniu nie przyjmuje postaci skroplonej. Między innymi dlatego zbiorniki są z ciężkiej stali lub dużo droższe kompozytowe. Ale tego to tak na 100% nie jestem pewien.

linkgrabber
17-02-2013, 18:38
CNG (ang. Compressed Natural Gas)
LNG (ang. Liquefied Natural Gas)
LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas)
:skromny:

Tomasz
17-02-2013, 18:41
CNG (ang. Compressed Natural Gas)O ile kumam z angielskiego to znaczy sprężony, a nie skroplony.:zakrecony:

SteelRat
17-02-2013, 18:56
w rzeczy samej, ciekly nie jest.
sie czlowiek uczy ;)

rezulteo opony
21-02-2013, 16:13
Witamy,
Tak jak wspomnieliśmy korzyści płynące z pompowania azotem podlegają dyskusji. Dla pojazdów osobowych turystycznych uważamy, że stosowanie azotu nie ma uzasadnienia
Pozdrawiamy,
Rezulteo