PDA

Zobacz pełną wersję : Coming/Leaving Home - wykonanie domowe



logeen
14-02-2013, 16:51
Jakiś czas temu, chcąc zrobić coś dla swojego mondeo, postanowiłem zamontować w nim moduł o wdzięcznej nazwie Coming/Living Home. Niestety taki gotowy, ze sklepu jest dość drogi. Postanowiłem, że spróbuję zrobić go sam, za mniejsze pieniądze.
Najgorzej było z czasem na projekt (wcale nieskomplikowany), zgromadzenie i zlutowanie elementów, ale w końcu.. :)
W końcu, idąc z garażu do domu wieczorem, widzę gdzie postawić stopę, by nie trafić na miejsce, gdzie topi się kostka ;) (błotko)

Do rzeczy:

Układ włącza podpięte urządzenie (w naszym przypadku lampy - oświetlenie CLH) po otwarciu dowolnych drzwi/odblokowaniu zamka centralnego, jeśli nie jest jasno (poziom załączenia regulujemy potencjometrem).
W Mondeo mk2 podłączyłem sygnał otwarcia drzwi przez tę elektronikę pod halogeny - wszystko działało aż milo.. nie zmieniałem żadnego bezpiecznika, czy przekaźnika z oryginalnej instalacji.
Gdy otwieramy centralny zamek np. z pilota lub drzwi, światło (np. halogeny) zaświecą się.. gaśnie 12 sec. po zamknięciu drzwi (wyłączony zapłon) / 12 sec. po zamknięciu np. z pilota (wyłączony zapłon) / natychmiast po zamknięciu drzwi (włączony zapłon).
Gdybyśmy mieli pojazd, w którym nie występuje sygnał do wysterowania, zawsze można rozbudować nasz układ tak, aby załączał na określony czas naszą elektronikę.
Wyłączenie oświetlenia CLH następuje jako powolne przygasanie podłączonych lamp. Czas przygasania zależny jest od wartości kondensatora.
Fotorezystor na możliwie jak najkrótszym przewodzie, należy umieścić najlepiej w okolicy wewnętrznego lusterka wstecznego (skierować ku szybie), ewentualnie gdzieś na desce (w pobliżu szyby przedniej). Sygnał do wysterowania (otwarcie drzwi) najprościej uzyskać z lampki w podsufitce (w mk2 jest to pojawiający się sygnał masy w lampce po otwarciu drzwi/odblokowaniu c.z.).
Po pewnym czasie używania zmieniłem wkład halogenowy na okrągłe DRL LED i podpiąłem układzik do nich - jest jeszcze lepiej, bo zjada minimum prądu z akumulatora.
Radzę wyjście sygnału „plus lampy” podpiąć przez diodę prostowniczą, by uniknąć uszkodzenia układu, gdy włączą się nasze światła DRL.
Schemat rysowałem odręcznie, wybaczcie.

https://plus.google.com/photos/108600121734114629441/albums/6142293983670137601?banner=pwa

Trzeba zakupić:
Rn - potencjometr np. 22k Ohm
D – dioda prostownicza np. 1N4001
t1 – tranzystor BD680
t2 – tranzystor BC237
c – kondensator 2200uF/16V (ta wartość daje długi czas wygasania)
r1 – 100 Ohm
r2 – 1k Ohm / 1Watt
r3 – fotorezystor

Ze względu na wątpliwości, wstawiam zdjęcia, które mogą pomóc
http://images66.fotosik.pl/495/aae34c43ce4f173bm.png my używamy pierwszego, czyli npn
http://images68.fotosik.pl/495/bd36effc7f6b30d6m.gif użyty BC237 i jego wyprowadzenia
http://images69.fotosik.pl/496/e0076972bb00ec2fm.jpg użyty BD680 i jego wyprowadzenia
C = K czyli kolektor tranzystora

Płytka jest wielkości paczuszki zapałek - można ją zmniejszyć :)

http://img688.imageshack.us/img688/6231/dsc0061mo.jpg

Dałem dość duży potencjometr, bo taki miałem pod ręką z odzysku ;) Oczywiście możecie użyć mniejszej wersji..

http://img35.imageshack.us/img35/3006/dsc0065be.jpg

Opis zacisków:
1 – plus 12 V
2 – plus lampa
3 – minus lampa
4 – nie podłączamy
5 – masa
6 – impuls masy załączający układ

Powodzenia..
Adam
logeen@gmail.com

jedrek2206
14-02-2013, 20:20
Gratuluję zapału i umiejętności! Bardzo ciekawy i użyteczny mod, moim zdaniem warto takie coś założyć, szczególnie jak ktoś parkuje auto pod chmurką. Mam kilka pytań, gdzie podłączyłeś się z plusem na lampy? W skrzynce bezpieczników czy wchodziłeś do komory silnika? Jak wygląda mniej więcej cenowo taki układ? Oraz jak długo przy tym kondensatorze lampy się wygaszają, napisałeś bardzo długo, a ja bym wolał np. krótko, w jakim przedziale wartości kondensatora można to regulować? Pozdrawiam.

logeen
14-02-2013, 21:03
Gratuluję zapału i umiejętności! Bardzo ciekawy i użyteczny mod, moim zdaniem warto takie coś założyć, szczególnie jak ktoś parkuje auto pod chmurką. Mam kilka pytań, gdzie podłączyłeś się z plusem na lampy? W skrzynce bezpieczników czy wchodziłeś do komory silnika? Jak wygląda mniej więcej cenowo taki układ? Oraz jak długo przy tym kondensatorze lampy się wygaszają, napisałeś bardzo długo, a ja bym wolał np. krótko, w jakim przedziale wartości kondensatora można to regulować? Pozdrawiam.

plus 12V z aku (znaleziony w skrzynce wewnętrznej) przez nowy bezpiecznik;
Do komory można wyjść z dwoma przewodami na lampy (plus i minus) lub znaleźć je wewnątrz pojazdu i tam połączyć - plus przez diodę. Ja przeciągnąłem nowe przewody.
Nie licząc przewodów i obudowy to koszt nie powinien przekroczyć 15 zł :) dużo zależy od sklepu w którym się zaopatrzysz ;) ja już miałem większość z nich..
Co do kondzia, to musiałbym któregoś dnia stanąć ze stoperem i zmierzyć czas.. myślę, że jak założysz 1100uF to powinieneś być zadowolony. Jak znajdę chwilę, to zmierzę ten czas..

Mój mondek też stał do niedawna pod chmurką, do tego zwykle w ciągu dnia odwiedzam 2 lub 3 nowe miejsca i nie znając terenu, dodatkowe (lub jedyne) oświetlenie z auta na prawdę pomaga

jedrek2206
14-02-2013, 21:33
Chodziło mi właśnie o podpięcie się w instalacje halogenów tak żeby nie ciągnąć kabli do komory silnika. Chcę mieć cały układ w środku przy skrzynce bezpieczników bo tam tez jest podświetlenie na nogi,z którego mogę wziąć sygnał do zapalania świateł. Kondensator dam 1100 uF tak jak doradzasz mam nadzieję że będzie ok z czasem wygaszania. Z tego co widzę to do jednego wejścia podpina się plus z aku i do instalacji halogenów, wnioskując włączanie świateł sterowane jest minusem tak jak w ori oświetleniu w aucie? Jeżeli tak to wiesz może czy w MK3 jest ten sam patent i też będzie działać? Napisałeś, że fotorezystor musi być na jak najkrótszym kablu, to ma jakieś znaczenie przy użytkowaniu?

logeen
14-02-2013, 22:04
Nie pamiętam, ale chyba w mk3 jest też minusem..
Tak, sterujemy minusem. Najprawdopodobniej na wyjściu układu będziesz musiał użyć przekaźnika, ponieważ halogeny zwykle są załączane poprzez podanie plus 12; masę natomiast mają na stałe.
Wiesz, fotorezystor sam w sobie ma pewną rezystancję i reaguje na światło, które nań pada. Jeśli dasz długi lub fatalny gatunkowo przewód, rezystancja wzrośnie, co może wpłynąć niekorzystnie na działanie układu. Konieczne byłyby korekty wartości pozostałych rezystancji. oczywiście miejsce jego zamontowania też ma duże znaczenie - dla Ciebie najlepiej będzie umieścić fotorezystor w desce. Światło zewnętrzne do niego dotrze i będziesz miał blisko do układu. W sklepie poproś o fotorezystor z małą rezystancją.

jedrek2206
14-02-2013, 23:13
Ok rozumiem. Dzięki za radę z fotorezystorem bo właśnie patrzyłem na różne i nie byłem pewien o jaki poprosić. Natomiast tak jak napisałeś na halogeny musimy podać 12 V bo one mają już masę na stałe podpiętą, a z tego co widzę to układ podaje minus zamiast plusa do lamp, jakiego przekaźnika trzeba użyć na wyjściu? Napisałeś jeszcze żeby na plusie dać diodę prostowniczą coby przy normalnym włączeniu świateł nie rozwaliło układu, też jakieś konkretne parametry muszą być tej diody zapewne? Sorki, że tak wypytuję ale moja wiedza z elektroniki jest jeszcze na poziomie liceum a doświadczenia nie mam żadnego więc nie chce czegoś skopać :D Pozdrawiam.

logeen
14-02-2013, 23:42
Typowy samochodowy do oświetlenia - amperaż zależy od mocy lamp, które będziesz załączał przez przekaźnik. kup sobie od razu z podstawką/gniazdem i przewodami.
Jak wstawiasz przekaźnik, to nie będzie potrzebna dioda prostownicza (dioda na dany prąd).

jedrek2206
14-02-2013, 23:51
No tak, z tą diodą to nie pomyślałem pisząc, faktycznie już nie będzie potrzebna :D Lampy to standardowe halogeny w MK 3 więc 2x po 55W więc w sklepie powinni mi dobrać bez problemu. Dzięki za rady, jak uda mi się to skleić wszystko w całość postaram się pochwalić. Tymczasem, dobranoc :)

logeen
15-02-2013, 00:00
20A lub 30A samochodowy z podstawką

zold
22-02-2013, 01:12
Mógłbyś nakręcić jakieś wideo ukazujące twoje dzieło?
również myślałem nad umieszczeniem DRL zamiast halogenów i jestem ciekaw twojego rozwiązania

bartekk
22-02-2013, 06:10
Leaving Kolego, Leaving :)

logeen
22-02-2013, 07:18
jak tylko czas pozwoli..
rozwiązanie nie do końca zgodne z Kodeksem - DRL LED 4x1 Watt na lampę, ale umieszczone w obudowie halogenu. Ładnie wygląda, dobrze zabudowane, lecz klosz DRL z oznaczeniami powinien być niczym nie przysłonięty. Zrobiłem to celowo i świadomie.. przeglądy już dwa za mną, kontrole też.. i nic.

Racja 'leaving' - podstawowy błąd. Dzięki bartekk

KomaroV
23-07-2013, 16:26
a powie mi ktoś na którym przekaźniku i konektorze znajdę sygnał po otwarciu centralnego zamka?

logeen
23-07-2013, 22:15
w jakim aucie?
jeśli w escorcie, bo chyba takie masz w opisie, to niestety nie wiem. w mondeo mk2 jest moduł w pobliżu nóg kierowcy, przy bezpiecznikach, który steruje oświetleniem - podaje np masę na. (jeśli dobrze pamiętam) trzy wyjścia po otwarciu lub odblokowaniu drzwi.
tak czy inaczej chyba najprościej podpiac się pod przewody lampki w podsufitce bo jeden z przewodów załącza lampke po otwarciu drzwi właśnie.
powodzenia

KomaroV
24-07-2013, 09:28
a sorki:D Mondek Mk. II

logeen
24-07-2013, 09:32
to odpowiedź już masz :)

logeen
08-10-2014, 08:39
Hej,

Odgrzeje temat, bo mam zamiar u siebie założyć coś takiego, ale mam dwa pytania.

1. Czy można pominąc kondensator po prostu go nie wstawiając?
2. Po co ciagnąć kable z komory (i się męczyć :hmm:) skoro można wpiąć się do białego przekaźnika halogenów niedaleko włącznika świateł i podać +12V?
3. Nawiązując do pkt 2. jak nie podłącze masy układ będzie działał?
4. Zamknięcie drzwi wyłączy układ, tak?

To na tyle.
Pozdrawiam.
dwa pytania - dwie odpowiedzi ;)
1. Radziłbym nie pomijać kondensatora, lecz oczywiście możesz wstawić mniejszej pojemności, np. 100uF. Zapewne zależ Ci na miniaturyzacji układu.
2. Słuszna uwaga. Ja miałem już przewody pociągnięte - instalując wcześniej, chyba alarm, dałem więcej przewodów. Poza tym można użyć innych lamp, niekoniecznie halogenów.
3. Masy do halogenów nie musisz podłączać, ona już tam jest. Do nich tylko 12V.
Układ masę oczywiście musi mieć.
4. I tu odpowiedź jest w moim opisie działania w 1 poście

W razie dalszych pytań - wal śmiało.

skibson
10-10-2014, 21:25
1. Radziłbym nie pomijać kondensatora, lecz oczywiście możesz wstawić mniejszej pojemności, np. 100uF. Zapewne zależ Ci na miniaturyzacji układu.

Kondansatora nie potrzebuje, bo chce, żeby lampy zapalały się normalnie - impulsywnie.



W razie dalszych pytań - wal śmiało.

Dzieki :)

logeen
25-11-2014, 22:29
Skibson - dzisiaj dostałem przesyłkę.. właśnie skończyłem sprawdzać i nieco poprawiłem ;)
Jedyne co jeszcze radziłbym zrobić, to zmiana fotorezystora na taki z możliwie małym oporem. Przy tym obecnym trzeba na prawdę sporo światła żeby zablokował działanie układu. Ewentualnie kondensator mniejszej pojemności - czy konieczne, okaże się w trakcie testów z właściwym obciążeniem.
Podaj mi proszę info na PW nt. Twojego adresu i przesyłki.

logeen
05-12-2014, 09:19
w odpowiedzi na pytanie kolegi z forum dotyczące połączenia lamp przez przekaźnik.. może komuś się przydać..
Przekaźnik jak ten
http://images68.fotosik.pl/501/31fcf2d85825a523m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/31fcf2d85825a523.html)
to najczęściej stosowany, dość tani przekaźnik. Polecam od razu z podstawką - bardzo ułatwi życie i będzie bezpieczniej. Styk 87 jest NC czyli normalnie zwarty z 30; styk 87a - NO, czyli na czas załączenia przekaźnika, styki 30 i 87a są zwierane.

86 i 85 to sterowanie..
86 podłącz +12 V, pewnie stałe, bo zapewne chcesz żeby działało także po wyłączeniu zapłonu
85 podłącz masę z układu, tę która ma iść na masę lampy
30 podłącz, najlepiej przez bezpiecznik, do + 12 V, które zasili wybrane lampy - po wysterowaniu/załączeniu przekaźnika sygnał zostanie przekazany na pin 87
87 podłącz przewód idący do 'plusa' lamp
87a chyba nie jest w tym wypadku potrzebne. Jest zwarte z 30, gdy między 85 i 86 nie płynie prąd. Gdy (w naszym przypadku) podasz na 85 masę, 87a będzie bez potencjału.

pozycyjne i halogeny - pamiętaj o diodach prostowniczych, między przekaźnikiem i poszczególnymi lampami, żeby np. włączenie tylko pozycyjnych, nie załączało też halogenów.

skibson
21-12-2014, 01:18
U mnie wszystko działa pięknie. Na prośbę autora zamieszczę jakiś filmik, może nawet dzisiaj za dnia :)

crossfader18
04-01-2015, 11:42
Chłopaki mam problem :/

Po złożeniu całego układu i podłączeniu wszystkich przewodów do testów, mam problem. Po podłączeniu zasilania układ automatycznie się załącza, nie wygasza, ani nie reaguje na impuls na masę. Mógł byś mi podpowiedzieć w czym może być problem ? Tranzystory wydaje mi się wlutowane prawidłowo
Zauważyłem jednak iż BD680 Robi się ciepły czy w nim tkwi problem ?

http://s13.postimg.org/ms5he9v12/zdjecie_1.jpg

http://s13.postimg.org/qd1cxhzkm/zdjecie_2.jpg

logeen
04-01-2015, 13:04
Znajdź datasheet dla obu tranzystorów i upewnij się że są dobrze połączone, tj. gdzie który ma jakie nóżki i sprawdź ze schematem. Sprawdź też połączenie potencjometru, tj. dwie nogi razem..

Opisy tranzystorów dodałem w pierwszym poście ;) będzie łatwiej

Oskar - i jak? znalazłeś usterkę?

skibson
08-01-2015, 23:47
Posprawdzaj dokladnie bo ja robilem na podstawie datasheet i zle wlutowalem :D moge Ci zrobic fotke od tylu jutro lub w sobote :)

skibson
21-03-2015, 17:23
Zgodnie z zapowiedzią wstawiam filmik. Przepraszam za opóźnienie :)


https://www.youtube.com/embed/rDUaZy5R6i8 (https://www.youtube.com/embed/rDUaZy5R6i8)

Trzeba kliknąć w ten kwadracik powyżej i przekieruje do filmiku. Nie umiem zrobić tak, żeby oglądano bezpośrednio z forum. Jak ktoś potrafi to proszę o instrukcję :D

logeen
21-03-2015, 21:57
Dzięki za wstawienie.. chyba chciałeś żeby tak to wyszło..

https://youtu.be/rDUaZy5R6i8

skibson
21-03-2015, 22:38
Dokładnie :) szukałem w necie jak to zrobić, ale nie mogłem znaleźć. Dzięki.

Dodam, że w halogenach są wstawione LEDy pod H3. Jest potrzebna rzeźba, ale efekt jest mega fajny. Poza tym żre mało prądu :)

logeen
22-03-2015, 20:15
zrobiłeś już auto-wycieraczki i w pełni automatyczne oświetlenie?

skibson
23-03-2015, 13:20
Jeszcze nie. Kupiłem motocykl i narazie w nim robie serwis także słabo z czasem na to. Miałem się do Ciebie z tym odzywać. Wyślę Ci link do TISa to będzie się nam łatwiej rozmawiało na ten temat jak bedziesz mieć schemat przed sobą :)

logeen
24-03-2015, 08:34
ok, czemu nie.. miejsce w skrzynce już jest

Ozontom
28-01-2018, 18:37
Witam, czy jest szansa aby ktoś wypisał "listę zakupów " od a do z ,żeby było łatwo kupić komplet potrzebnych rzeczy a później według wpisów wszystko łączyć? wiem,że jest podane,ale fotorezystory są różne kondensatory itp też,tak jak reszta ,co to jest r1 r2 re i symbol przekaznika

Ozontom
02-02-2018, 16:42
ponawiam prośbę

skibson
23-01-2020, 20:23
Wpiszę tu listę zakupów bo własnie układ mi padl. Niestety Lampki led, które niedawno kupilem zrobily zwore (bo zalaly sie wodą) i układ dostał. Prawdopowobnie spalil sie tylko rezystor, ale z uwagi na maly koszt gratow kupie wszystko nowe, bo nie jestem pewien czy reszta komponentów tez nie dostała rykoszetem. Odnosnie fotorezystora ja zamontowalem w koncu fotodiode (np. $ https://www.conrad.pl/p/fotodioda-osram-sfh-203-13-v-154002 $).

Btw. Logeen autowycieraczki dzialaja od 5 lat bez zarzutu :)