PDA

Zobacz pełną wersję : Automatycznie otwierana klapa bagażnika MONDEO MK3 HATCHBACK



kodex
31-12-2012, 18:46
Automatycznie otwierana klapa bagażnika w Mondeo Mk3 Hatchback

Zgodnie z obietnicą zamieszczam opis - jest napisany nieco dziwnie, bo zwracam się w nim do odbiorcy w 2 os. l. pojedynczej, ale opis powstał poprzez pisanie PW do jednego z nas :)

No to jedziemy z koksem :hmm: Chodzi o to żeby efekt finalny był taki: :bigok:


http://youtu.be/ZNBQ7MWCEOE

Filmik stary, jeszcze na zimówkach :phi:

Trzeba zakupić siłowniki z Laguny II oraz sprężynki. I teraz po kolei:

Sprężynki z firmy JARTECH: http://www.obrobkaplastyczna.pl/kontakt.html. Interesuje Was seria V zielona: http://www.obrobkaplastyczna.pl/sprezyny/sprezyny-spiralne-tlocznikowe/iso-10243-seria-v-zielona.html. Konkretnie model V20-102. Pamiętam że kosztowały coś koło 12 PLN za sztukę, potrzebne są oczywiście 2 :)

Dalej, siłowniki - z Laguny II, z firmy Krosno. Model 23161. Allegro albo sklep moto, w każdym razie koniecznie 23161. Przykładowa aukcja: http://allegro.pl/listing/listing.php?buyNew=1&string=laguna+%28II+2%29+spo%2A&search_scope=category-18715.

Jak już będziesz wszystko miał, to z siłowników musisz odkręcić główki - są nakręcone po prostu na tłok. Czasami daje się odkręcić bez problemu a czasami za chiny nie idzie. Mi nie szło, więc owinąłem tłok taśmą izolacyjną i ścisnąłem kombinerkami. Taśma zabezpieczyła tłok przed porysowaniem przez kombinery :) Natomiast główkę chwyciłem w klucz francuski. Jak odkręcisz, to wsuwasz sprężynki na tłok i nakręcasz główkę.

Tutaj uwaga - warto zastosować jeszcze jakąś podkładkę pomiędzy sprężyną a główką, bo główka jest z tworzywa które się trochę niszczy przez sprężynę. Podkładka oddziela te dwie części i problem jest wyeliminowany :bigok:

Jak masz tak przygotowane siłowniki to bierzesz kumpla i idziesz do auta. Kumpel jest potrzebny po to, żeby przytrzymać klapę jak będziesz zdejmował stare siłowniki. Klapa jest o wiele cięższa niż Ci się wydaje! Serio, to jakaś masakra :) Nie łudź się że utrzyma się na jednym siłowniku. Trzeba naprawdę uważać bo można sobie zrobić niezłą krzywdę, albo uszkodzić auto! Ostrzegam!

No i tutaj już sprawa prosta - zdejmujesz stare siłowniki i zakładasz nowe, ze sprężynkami :bigok: Zakładasz je cylindrem do klapy a główką i sprężynką do nadwozia. Pierwsze wrażenie, to szok że tak ciężko zamknąć klapę, ale to kwestia przyzwyczajenia ;) Z czasem siłowniki trochę też osłabną i będzie łatwiej. Patent działa u mnie w temperaturach wyższych niż 1-3 stopnie, poniżej siłowniki nie dają rady, są za gęste i klapa unosi się tylko tyle ile wypchną ją sprężynki. Ale to tylko przez zimę. Teraz jest rewelacja - na parkingu po marketem ludzie się patrzą :) Zwłaszcza właściciele innych Mondków :)) Dla mnie to ma wymiar bardzo praktyczny bo korzystam z bagażnika bardzo bardzo często.

Siłowniki z Laguny są trochę krótsze (niewiele) od standardowych, więc jeśli jesteś wysoki, to możesz zauważyć, że klapa otwiera się nieco niżej. Mam 180 wzrostu i mi to nie przeszkadza. A jeśli masz przycisk do otwierania klapy z wewnątrz, to też jest to bajer, bo możesz kogoś fajnie zaskoczyć ;) Ja specjalnie dokładałem ten przycisk, bo po II lifcie go nie montowali.

============================================
Opis by bartekk

Dyskusja na temat systemu tutaj http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/77555

rafantek
01-01-2013, 23:44
jak duzo ciezej sie zamyka klapę?

MarekPrint
02-01-2013, 00:39
Ostatnie jakieś 30 cm trzeba dobrze pociągnąć. Dla drobnej niskiej dziewczyny może to być niezłe wydarzenie.
Zapraszam do potrzaskania sobie u mnie.

henq
02-01-2013, 08:28
Dalej, siłowniki - z Laguny II,
Mam takie pytanie dlaczego muszą to być siłowniki do laguny? Nie mogą to być nasze siłowniki do hatcha?
np:
http://allegro.pl/ford-mondeo-01-07-silownik-klapy-bagaznika-hb-wyci-i2844216768.html
Czy nie da się tego zrobić na tych siłownikach fordowskich jeżeli nie to dlaczego?

kodex
02-01-2013, 09:38
Ten patent był dopracowywany bardzo długo i nie, nie mogą być oryginalne bo mają za mała siłę.

Wysłane z telefonu

henq
02-01-2013, 10:01
bo mają za mała siłę
Znaczy chodzi o siłę wyrzutu?
Rozumiem że testowaliście i kombinowaliście na wszystkim by był efekt idealny i na tych siłownikach laguny wyszło idealnie, ale pytam bo wg. producenta obydwa siłowniki (ford i laguna) mają taką samą siłe wyrzutu 585N więc teoretycznie powinno być tak samo, no chyba że właśnie długość tu ma znaczenie albo tłoczek lżej chodzi w lagunie i dlatego wyrzuca lepiej :o.O:
Jeszcze takie pytanie odkręca się główkę siłownika i zakłada sprężynkę, piszesz żeby zabezpieczyć podkładką by nie zniszczyło główki siłownika. Sprężynka w takiej sytuacji po otwrciu klapy siłą ciążenia spada w dół a co z podkładką ona też spada bo teledkop ma taki sam przekrój na całej długości czy blokuje się jakoś? Chodzi mi o to czy nie tłucze (brzęczy) za bardzo?

Mateusz V6
02-01-2013, 10:07
no chyba że właśnie długość tu ma znaczenie

a no widzisz w tym przypadku ma...;)
:))

mam to u siebie i faktycznie na Lagunowych siłownikach działa idealnie :hmm:

MarekPrint
02-01-2013, 11:23
Proszę zwrócić uwagę jaki to dział.
Wszystkie próby , testy , rozwiązania są opisane w tym wątku - http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/77555-Automatycznie-otwierana-klapa-baga%BFnika?p=1887010#post1887010

dziewiectrzydwa
20-10-2013, 23:11
A jak to się ma do tych siłowników z Transita które montował kolega Cosin?? Do tych z Transita nie potrzeba sprężyn a te z laguny już potrzebują??

kodex
21-10-2013, 09:54
A jak to się ma do tych siłowników z Transita które montował kolega Cosin?? Do tych z Transita nie potrzeba sprężyn a te z laguny już potrzebują??
Dokładnie tak.

dienddablju
03-03-2014, 15:36
witam, gdzie we wroclawiu mozna kupic takie sprezyny ?? i ktora z aukcji na allegro odpowiada silownikom potrzebnym do tego patentu
thx

bartekk
03-03-2014, 17:02
ktora z aukcji na allegro odpowiada silownikom potrzebnym do tego patentu

Masz podany dokładny numer katalogowy i producenta:


siłowniki - z Laguny II, z firmy Krosno. Model 23161

banas22
12-04-2014, 16:06
Mam takie pytanie dlaczego muszą to być siłowniki do laguny? Nie mogą to być nasze siłowniki do hatcha?


Czy nie da się tego zrobić na tych siłownikach fordowskich jeżeli nie to dlaczego?

boro1990
12-04-2014, 20:23
Potrzebna jest odpowidnia długość tego cylindra i akurat od laguny są dobre i sprawdzone

Wysłane z mojego GT-I5700 za pomocą Tapatalk

bartekk
13-04-2014, 20:43
Wcale nie chodzi o długość, tylko siłę podawaną w Nm :hmm: Nasze standardowe siłowniki fordowskie są zbyt słabe, żeby unieść klapę pod tym jak zadziałają sprężynki.

jurek_t2-0
24-04-2014, 22:12
Koledzy pytanie..zamontowałem ten patent w Mondeo mk3 kombi..działa rewelacyjnie ale pytanie bo kumpel chce mieć u siebie w Focusie MK2 2010r Kombi..czy to będzie działać ??

Kamyk_Kamil
03-12-2014, 18:20
Kurcze Panowie... czy te siłowniki nie są aby trochę za krótkie ? Przy otwieraniu siłowniki trochę uderzają ?

werwer
03-12-2014, 19:10
Bo masz za mocne, -zamontuj "do góry nogami " i będzie dobrze, ja tak zrobiłem i jest ok, a jak z biegiem czasu utracą trochę mocy to przełożysz normalnie :)

Ja w hatchback`u miałem siłowniki bodajże 480Nm a kupiłem 585Nm też od tego modelu , działa dobrze. Były dwa rodzaje zależne chyba od spoilera na klapie. W każdym razie ten mocniejszy daje radę , i potrzebna wtedy 1 sprężyna z Jartechu z której ucinamy 2 mniejsze kawałki, bo cylinder siłownika jest fizycznie dłuższy i nie zmieści się cała, tylko mniej jak połowa.Jutro zamieszczę film z działania :)

krismk3
05-12-2014, 13:20
niektóre siłowniki mają też tłumiki na końcu zakup taki i nie będzie efektu uderzenia. działają w ten sposób, że pod koniec hamują klapę.

Wito_13
26-12-2014, 15:04
Witam
jestem z forum focusklubpolska, ale często czytając tu pomocne informacje, widzę że focus mk1 i mondeo mk2 są bardzo podobne.

Wie ktoś może czy takie teleskopy z transita 86-00, które tu kolega posiada u siebie, zdały by egzamin w focusie mk1 HB ?, od dawna chcę zrobić automatycznie otwieraną klapą a obecnie gdy odblokuję klapę z przycisku obok zegarów albo z pilota to zamek klapy zostaje tylko odblokowany a klapę trzeba ręcznie podnieść.

Może udało by się montując właśnie takie siłowniki z transita do foki sprawić by po odblokowaniu klapa sama by poleciała w górę.

Pozdro

werwer
26-12-2014, 20:27
Jeśli siłowniki będą takie mocne że będą brać od spodu -to jak klapa dojdzie do końca to straszny huk będzie całą karoserią zatrzepocze i po czasie zniszczysz zawiasy lub mocowania z nadmiernej siły.
Cały czas chodzi o to, by początek wybiła sprężyna a później dał radę siłownik normalny lub troszkę mocniejszy.
A siłownik powinien być taki co by po wsunięciu bo końca zostało kilka centymetrów 4~5 na tłoczysku, żeby zmieściła się tam sprężyna.
Ot cała filozofia , a reszta to metoda prób i błędów:)

Na początek weź mocną sprężynę i przelicz ile miejsca zostało wolnego na tłoczysku siłownika i dotnij sprężynę by jako ściśnięta zajęła to miejsce.
Zobaczysz jak hula - bo napewno sprężyny wybiją klapę tylko pytanie czy siłownik da rady podciągnąć wyżej, a jeśli nie da rady to może wystarczy kupić nowy (zobaczysz pomagając mu delikatnie palcem czy trzeba dużo siły jeszcze:) czy może będzie trzeba szukać ciut mocniejszego.

Wito_13
09-01-2015, 17:20
Dzięki za pomoc kolego :)
Wychodzi na to, jak dziś mierzyłem że sprężyna ściśnięta musi być na 6,5cm ... ale ciekawa sprawa jest z teleskopem. Odpiąłem lewy teleskop (głową trzymałem klapę) ale nie byłem w stanie ręcznie wcisnąć tłoka - czyli niby teleskop dobry. Natomiast jak podnosiłem klapę (próba pomocy palcem jeszcze bez sprężyn) to klapa dopiero przy samej górze poszła samoczynnie do góry. Narazie muszę poszukać w garażu różnych mocnych sprężyn i pokombinować, najwyżej potem pomyślę o teleskopach nowych tylko nie wiem z jakiego auta :D

werwer
09-01-2015, 18:01
Jak wychodzi ci 6,5 cm to dość sporo jest pole do manewrów :)
Siłowniki masz chyba za słabe/wysłużone.
U mnie co prawda mk3 (sprężyna ściśnięta około 3,5 cm) ale żeby ci zobrazować klapa ma ruch około 125cm, a od 49cm siłowniki dają radę ja podnieść. Tak że wybija sprężyna i rozpędem dolatuje do 49 lub więcej i siłownik ciągnie dalej :)
Powodzenia w modyfikacji :)

Wito_13
09-01-2015, 19:26
No proszę, to zapewne jest duży problem przy domykaniu klapy aby ścisnęło sprężynę na 3,5 cm :), ale jak wybija aż do 50cm to musi być mocna. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie :D
Oby tylko pogoda się utrzymała taka jak dziś (6 st.) albo cieplej niech będzie :D

werwer
09-01-2015, 20:09
Sprężyna jest na prawdę mocna dokładnie ma 3,2cm ściśnięta a luźna 5,5cm. Sprężyna firmy JARTECH Seria zielona V20-115 tylko ucięte z niej dwa razy po5,5 cm i dane na dwa siłowniki http://www.obrobkaplastyczna.pl/sprezyny/sprezyny-spiralne-tlocznikowe/iso-10243-seria-v-zielona.html
Co do zamykania klapy to bez problemu -machniesz i się zamyka, sprężyna trzyma tylko na samym dole tak że nie przeszkadza w zamykaniu :)
Nie mówię o kto wie jakim machnięciu- standardowo , reszta roboty to masa klapy i rozpęd :)

Wito_13
18-01-2015, 14:57
Dzięki za pomocne informacje, teraz sam pomierzę dokładnie u siebie...i zaryzykuje kupię typowe do focusa teleskopy ale te z Krosna i te sprężynki kupię. Siłowniki zamontuje odwrotnie czyli tak jak w Mondkach są, bo faktycznie idzie słabiej wtedy klapa więc mi nie wyrwie na końcu. Na tych teraz obróciłem je i co prawda muszę i tak całą klapę podnieść ale u góry idzie jeszcze wolniej.
Widzę, że Ty kupiłeś tą sprężynkę ze ściskiem o 40% jeśli dobrze obliczyłem, Tobie chociaż 1 wystarczyła ta 115mm długa a ja chyba będę musiał 2 kupić, zobaczymy jaka to cena ich :)

REMO1986
11-11-2015, 15:38
Jakie dałeś siłowniki do kombi? konkretnie jakiej firmy i model?

REMO1986
13-11-2015, 16:56
moje pierwsze próby w mk3 kombi niestety bez rezultatu. wykorzystałem spręzynki z jartechu v20-51 i silowniki z krosna 23161 niestety sprężynka sie nie zgniata za dużo jest miejsca w tym siłowniku niż w oryginalnym fordowskim choc sam siłownik jest krótszy. będę dalej próbował albo jakies podkładki podokładam albo w ostateczności kupię dłuższe sprężynki bo szkoda kasy wydanej na siłowniki..:smash:

M@riusz
14-11-2015, 11:35
Zastosuj jakies tulejki, byc moze to pomoze. Czekam na relacje, bo kusi mnie ten mod

boro1990
14-11-2015, 11:45
moje pierwsze próby w mk3 kombi niestety bez rezultatu. wykorzystałem spręzynki z jartechu v20-51 i silowniki z krosna 23161 niestety sprężynka sie nie zgniata za dużo jest miejsca w tym siłowniku niż w oryginalnym fordowskim choc sam siłownik jest krótszy. będę dalej próbował albo jakies podkładki podokładam albo w ostateczności kupię dłuższe sprężynki bo szkoda kasy wydanej na siłowniki..:smash:
U mnie w kombi mk2 też tak było. Założyłem pi obu stronach sprężyn zwykle podkładki i zaczęło działać

REMO1986
14-11-2015, 14:36
W końcu sie udało. dołozyłem podkładki z castoramy wszystko zamknąłem w koszulce termokurczliwej (podkładki sprężyna i siłownik)i jest. zamieszczam filmik;-)Faktycznie na tych siłownikach z laguny klapa podnosi się niżej niz na oryginalnych ale idzie się przyzwyczaić;-):up:
https://www.youtube.com/watch?v=h_sTlDxe2GM&feature=youtu.be

Kafar
15-11-2015, 10:32
Ja mam siłowniki w kombiaku od MKIII liftback ze spojlerem i też klapa się niżej ciut otwiera niż przy siłownikach z kombi.

M@riusz
15-11-2015, 12:40
no oki, a jezeli zostawie ori silowniki z combi?

REMO1986
15-11-2015, 12:57
no oki, a jezeli zostawie ori silowniki z combi?

Ja wymieniłem bo te z kombi nie dały rady podniesc klapy. spręzyna tylko wybija a siłownik ciagnie klape do góry. te z laguny mają wieksza siłe wyrzutu. własnie sprawdziłem na tych sprężynkach z jartechu i siłownikach z laguny klapa otwiera się bez problemu przy temperaturze -3C po całonocnym i dniowym staniu na zimnym aucie ;-0

Kafar
15-11-2015, 13:42
Dokladnie. Od kombi sa za slabe. W lecie w sloncu dadza rade, potem kicha. Moje od liftbacka maja chyba 565N

Edit: 585 N maja.

M@riusz
29-01-2016, 21:14
Mam i ja, zestaw zamontowany. Swietny bajer :skromny:

RadkoR
31-01-2016, 22:42
M@riusz, gdzie kupiłeś sprężyny?

M@riusz
01-02-2016, 15:40
W Jartech-u, drogawo 51zl za 2 sztuki z przesylka przy wplacie na konto. Silowniki wyszly mnie 100zl

Ale miny kolegow bezcenne, pykam se guzik z pilota, a klapa myk do gory:zakrecony:

mszh725
01-02-2016, 22:05
Ale wam zazdroszczę. Też muszę mieć coś takiego w mk4 :)

Waldass
03-02-2016, 22:48
A do kombi potrzebne dokładnie te same siłowniki i sprężynki??
Co sądzicie o tych siłownikach: http://allegro.pl/silownik-klapy-bagaznika-renault-laguna-ii-2-hb-i5692134881.html
A moze lepiej takie i bez sprezyn
http://allegro.pl/silownik-teleskop-sprezyna-gazowa-tyl-ford-transit-i5415363179.html

M@riusz
07-02-2016, 10:15
Chyba nie czytales watku kolego.

1. Te silowniki za 2 dychy to loteria - zamowilem tacie takie do focusa i sa ok, zamawialem do swojej meganki i byly felerne, wymienili bez problemu. Sprzedawca to klasa swiatowa. Moge ich polecic.
2. Sprezynki sa tylko po to zeby wybily klape. Takze bez nich sie nie obejdzie. Dodatkowo na kazda strone musi byc tulejka, podkladki czy nakretki

Waldass
07-02-2016, 19:08
Ok to kupuję http://www.obrobkaplastyczna.pl/sprezyny/sprezyny-spiralne-tlocznikowe/iso-10243-seria-v-zielona.html
V20-102 2 sztuki i sprawdzę na moich siłownikach czy da rade jak nie to kupię z Krosna jakieś albo do mondka albo do laguny

M@riusz
07-02-2016, 21:28
Krosno to firma ktora produkuje silowniki (min) Silowniki musza byc z Laguny, wersja ze spojlerem. Ja kupilem Z Magneti Marelli bo takie akurat mieli w Auto Partnerze. Poza tym same sprezyny i wymiana silownikow nie pomoze. Musisz zastosowac podkladki, dystanse itp

Kafar
08-02-2016, 19:15
Dokladnie...

Waldass
11-02-2016, 23:13
Sprezyny kupione, podkładki mam a siłowniki jutro w carsie lub gdzieś kupię i sprawdzę :D:D oby zadziałało.

jvsi
14-02-2016, 13:48
Potwierdzam wszystko działa tak jak powinno tylko sprezyny kosztuja 20pln za sztuke (mała aktualizacja postu #1).

boq
12-04-2016, 12:33
Słyszałem że teleskopy z transita 86 podnoszą klapę bez pomocy sprężyn ale minimalnie wyżej i dość ciężko się zamyka, a jakby wsadzić jeden teleskop z transita a drugi zostawić mondejowski? Próbował ktoś?

mortas
16-06-2016, 16:45
Ponieważ zamontowałem system u siebie, podzielę się pewnym spostrzeżeniem.
Otóż nie do końca wszystko działało jak trzeba. Okazuje się że Mondek miał pod tapicerką pokrywy odważniki, które powodowały to, że klapa nie podnosiła się do samej góry (podnosiła się tylko na sprężynach).
Po odkręceniu ustrojstwa wszystko działa jak powinno.

Lysy_Piotrus
17-06-2016, 11:38
Ponieważ zamontowałem system u siebie, podzielę się pewnym spostrzeżeniem.
Otóż nie do końca wszystko działało jak trzeba. Okazuje się że Mondek miał pod tapicerką pokrywy odważniki, które powodowały to, że klapa nie podnosiła się do samej góry (podnosiła się tylko na sprężynach).
Po odkręceniu ustrojstwa wszystko działa jak powinno.

A gdzie te odważniki są zamontowane i jak wyglądają?

mortas
17-06-2016, 18:18
Po zdjęciu tapicerki, po lewej i prawej stronie silnika wycieraczek. W środku jest po prostu kawał żelastwa ok 1,7 kg.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f6e7a00fd24c.jpg (https://naforum.zapodaj.net/f6e7a00fd24c.jpg.html)

Lysy_Piotrus
17-06-2016, 22:14
Może jest po to, aby klapa była wyważona. Zaciekawileś mnie tym :-P Jutro jeżeli nie będzie padać to rozbiorę klapę. Dzieki

Dziś sprawdziłem, u mnie nie ma nic takiego.

Seba_1989
22-06-2016, 22:41
Jestem amatorem w tych sprawach a marzy mi się otwierana klapa, bardzo proszę o podesłanie linków do zakupienia siłowników i potrzebnych do tego rzeczy. Z góry przepraszam za problem.

pawelkoralus
25-06-2016, 10:57
Seba_1989
http://autoczescikrosno.sklep.pl/produkty/szczegoly/silownik-gazowy-klapy-bagaznika-ze-spoilerem-renault-laguna-ii-23161
napisz mejla do http://www.obrobkaplastyczna.pl/dane-kontaktowe.html
zamów 2x sprężyny seria V zielona, model V20-102

sharp
30-06-2016, 00:06
A jak to wygląda w sedanie? Fabryczne siłowniki też są za słabe?

Tamirr
09-07-2016, 22:04
A czy ktoś może wrzucić w miarę aktualny filmik jak to wygląda po przeróbce? Bo widziałem już pare takich bajerów i mam nadzieję że zamontowanie zestawu z tematu nie kończy się to jak na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=E2TAvsosFwc
Widać że aż szarpie samochodem po podniesieniu...:zakrecony:

hydros
09-07-2016, 22:28
A czy ktoś może wrzucić w miarę aktualny filmik jak to wygląda po przeróbce? Bo widziałem już pare takich bajerów i mam nadzieję że zamontowanie zestawu z tematu nie kończy się to jak na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=E2TAvsosFwc
Widać że aż szarpie samochodem po podniesieniu...:zakrecony:

No w tym filmiku to faktycznie telepie... Ale tam jest jakoś nie tak to zrobione.

Jak zrobisz tak jak to jest w tym dziale opisane to efekt taki jak w linkach poniżej, (ja swojego nie nagrałem ale mam identycznie).

https://www.youtube.com/watch?v=iWfonPq8RZo
https://www.youtube.com/watch?v=cBWpbsxyXZw

Waldass
07-09-2016, 23:43
A czy ktoś spotkał się z problemem że wyrobiły się końcówki? U mnie te nakręcane końcówki się tak wyrobiły ze teraz jak zamykam klapę to wypada siłownik.
Myślę nad kupnem samych końcówkę metalowych lub nowych siłowników z metalowymi końcówkami. Może zle zamontowałem siłowniki bo wadziłem je jak oryginalne a widzę że na filmach są wsadzone odwrotnie.

bartekk
08-09-2016, 12:03
To w jaki sposób siłownik powinien być zamontowane jest opisane na samym siłowniku. U mnie po ok. 2 latach też wyrobiły się te końcówki, wobec czego wymieniłem siłowniki.

Waldass
08-09-2016, 13:45
2 latach a u mnie po ok 4 miesiącach. Gdzieś mi się paragon zagubił tak to bym reklamował.

henq
08-09-2016, 21:04
U mnie po ok. 2 latach też wyrobiły się te końcówki, wobec czego wymieniłem siłowniki.

2 latach a u mnie po ok 4 miesiącach. Gdzieś mi się paragon zagubił tak to bym reklamował.
u mnie po ok 1m :( więc wpadłem na pomysł i zamieniłem te oryginalne z Laguny na końcówki które miałem wcześniej fordowskie, pasuje wszystko na zasadzie odkręć wkręć a trzyma o niebo lepiej :up: w tych teleskopach z Laguny to chyba za małe te główki mają otwory i blaszki trzymające za słabe bo fordowskie oryginalne to jakieś takie masywniejsze się wydają ;) no w końcu tyle już służą i nadal ok :up:

Yahaha
11-10-2016, 23:19
Witajcie,
Zamontowalem siłowniki Krosno i dorzuciłem do nich sprężyny z obróbkiplastycznej, problem leży w tym, że klapa się otwiera tylko że sprężyn dalej z siłowników nie idzie, poprostu stoi w miejscu nawet jak pchne delikatnie w górę to tylko kawałeczek do góry idzie i staje. Lepiej szły już fabryczne od Mondka. Zdjalem plastiki wewnętrzne z klapy i nie ma tam żadnego dodatkowego obciążenia.
Co myślicie może być nie tak?

bartekk
12-10-2016, 06:51
Czy na pewno zamontowałeś siłowniki prawidłowo? O ile dobrze pamiętam cylinder powinien być bliżej klapy, a tłok bliżej nadwozia.

Yahaha
12-10-2016, 11:33
Tak, właśnie najpierw zamontowalem odwrotnie i musiałem przekręcić...
Nie wiem czy to ma związek jakiś ale mój mondeusz to wersja st, może wrócić do starych siłowników i będzie hulac? Bo one w sumie w górę szły same od połowy, a te stoją.

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka

bartekk
12-10-2016, 11:50
W fabrycznych jest za mało miejsca na sprężynę, klapa Ci się nie zamknie. Chociaz przymierzyć warto.

Dziwne, patent hulał rowniez w ST220, na pewno masz odpowiednie siłowniki?

Klikam z rakiety śnieżnej.

Kafar
12-10-2016, 12:43
Ile Nm maja te silowniki?

Yahaha
12-10-2016, 14:13
Długość [mm]: 514
Siła wyrzutu [N]: 585
Suw [mm]: 215
Zastosowanie:
RENAULT LAGUNA II HB 03.2001-10.2007
Wersja ze spojlerem





Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka

henq
12-10-2016, 14:13
to jeszcze daj nazwy zamontowanych sprężyn ;)

Yahaha
12-10-2016, 14:24
Sprężyny jartech V20-102



Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka

henq
12-10-2016, 16:38
sprężyny ok tylko coś te siłowniki nie teges :confused: i długość nie teges bo powinno być 513 i suw nie teges bo powinno być 207 mm
na pewno toto ma indeks 23161?

Yahaha
12-10-2016, 18:58
23161 KROSNO na aukcji tak jest napisane

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka

---------- Post added at 18:58 ---------- Previous post was at 17:14 ----------

Zauważyłem na allegro, że pod tym samym numerem wyskakują dwa rodzaje siłowników.
Czyli takie powinny działać?
Długość [mm]: 513
Suw [mm]: 207
Siła wyrzutu [N]: 585
Lokalizacja: tył



Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka

henq
12-10-2016, 19:09
daj link do aukcji bo to nie są odpowiednie siłowniki ;)
sam porównaj dane:
np tutaj (http://autoczescikrosno.sklep.pl/produkty/szczegoly/silownik-gazowy-klapy-bagaznika-ze-spoilerem-renault-laguna-ii-23161), lub tutaj (http://silowniki.eu/renault-laguna-2-01-07-hatchback-krosno-23161), a zobaczysz całkiem inne wymiary ;)
moja rada, reklamuj u sprzedawcy podając oryginalne dane:
to są dane ze strony http://www.fakrosno.pl/

Numer FA Krosno: 23161
Marka: RENAULT
Model: Laguna II (B74)
Rocznik: 03/01- 2007
Odmiany: klapa bagażnika ze spoilerem - hatchback 5 drzwiowy
Średnica tłoczyska: 8 mm
Średnica cylindra: 18,5 mm
L max: 513 mm
Skok: 207 mm
Siła F1: 585 N
Mocowanie od strony tłoczyska: 9
Mocowanie od strony cylindra: 9
Numer oryginalny: 8200003020

wytłuściłem najważniejsze

Yahaha
12-10-2016, 19:49
Zareklamować już nie dam rady bo pogialem te metalowe zabezpieczenia i wrzuciłem te główki Fordowskie(chociaż może jakoś je doprowadze do użytki i zwrócę). Ale mniejsza, już wiem co jest źle. Dzięki panowie! Dam znaka po zabiegu czy wszystko pracuje jak należy.

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka

Spaider
14-10-2016, 16:56
chciałem w Jartechu zamówić te sprężynki i mały problem bo się skończyły, dopiero za dwa tygodnie gdzieś mają być,. kupiłem siłowniki i teraz nie wiem jak sprawdzić czy będą dobre. tą długość L max 513 to mierzycie od środków mocować na te "główki" ??? a skok 207mm która to długość ?? z góry dzieki

henq
14-10-2016, 19:33
skok to tyle co się teleskop wysuwa

Spaider
14-10-2016, 20:57
czy jest możliwość jeszcze w jakiejś innej firmy zamówić te sprężyny ? może ma ktoś namiary ???

---------- Post added at 20:57 ---------- Previous post was at 20:29 ----------

a co powiecie na to : nr 1218303 ze trony http://www.essentracomponents.pl/mss/mss-pc.nsf/WebEngine?OpenAgent&cmd=category&category=MVED-9WNL55-99322&catalog=MEX-PL

henq
14-10-2016, 21:02
porównaj wymiary z jartechu, może produkują takie same więc może okazać się że nie ma znaczenia firma chodzi o sprężyny :)

Spaider
14-10-2016, 21:05
długość całkowita 102 mm - to się zgadza, natomiast się właśnie dopatrzyłem że długość mak ugięcie jest tu 56,1 mm natomiast jartech ma 51,1mm , co o tym sądzicie?? ?

henq
14-10-2016, 21:08
jartech bardziej sprężynuje wychodzi na to :)

Spaider
14-10-2016, 21:10
a tak ogólne to piszecie że te końcówki w siłownikach się wyrabiają, natomiast ja mam metalowe końcówki w tych siłownikach tylko nie ma oznaczenia firmy na nich...

henq
14-10-2016, 21:12
daj foto bo wyrabiają się zaciski metalowe, bo końcówki są plastiki a te klamry metalowe

Spaider
14-10-2016, 21:43
---------- Post added at 21:43 ---------- Previous post was at 21:16 ----------

[/COLOR]a więc fotki są trochę wcześniej :
http://images84.fotosik.pl/86/cacc47fa8dc3a8ea.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/cacc47fa8dc3a8ea)
http://images84.fotosik.pl/86/7f19040bc4a319f9.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/7f19040bc4a319f9)
http://images84.fotosik.pl/86/68128e20a766e93b.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/68128e20a766e93b)
http://images82.fotosik.pl/86/4791a3d7c7d0aa28med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/4791a3d7c7d0aa28)
http://images83.fotosik.pl/86/a064668c8a262d55med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/a064668c8a262d55)
http://images83.fotosik.pl/86/ff1448f57d915f31med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/ff1448f57d915f31)
http://images81.fotosik.pl/86/72a1c25baee92b67med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/72a1c25baee92b67)

henq
15-10-2016, 13:02
w tych główkach są metalowe spinki które trzeba podważyć i jak założysz główkę na auto to je zatrzaskujesz, te z oryginału forda są jakieś masywniejsze i nie wyrabiają się tak szybko. odkręcasz te główki tak jak w przypadku zakładania sprężyn i zmieniasz na te fordowskie i spokój :)

Yahaha
16-10-2016, 03:34
Wracając do mojego problemu, zmienione siłowniki na takie jakie mówiliście i wszystko działa aż pięknie;) Miny innych ludzi z st-ekow, bezcenne:)

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka

bartekk
16-10-2016, 07:35
Dobrze, że się wyjaśniło. Ten patent musi zadziałać, nie ma siły ;)

Klikam z rakiety śnieżnej.

Spaider
16-10-2016, 18:37
te z #81 siłowniki będą dobre czy do zmiany???

henq
16-10-2016, 18:40
siłowniki masz dobre tylko mocowania te główki przekręć ze starych fordowskich dłużej posiedzą

Ziemek
01-12-2016, 13:49
Hej,

sorry, że tak średnio w temacie, ale czy komuś po przeróbkach nie zostały dwie sprężyny V20-102?

Jartech podniósł ceny i obecnie z wysyłką kosztują 55 zł za komplet.

henq
02-12-2016, 13:02
kupowałem w kwietniu i już tyle płaciłem 20zł sztuka sprężyna i 15 wysyłka przy wpłacie na konto.

dj_amper
01-01-2017, 21:41
Koledzy pytanie..zamontowałem ten patent w Mondeo mk3 kombi..działa rewelacyjnie ale pytanie bo kumpel chce mieć u siebie w Focusie MK2 2010r Kombi..czy to będzie działać ??

Jakich uzyles silownikow i sprężyn do mk3 kombi?

kk
06-01-2017, 15:29
zamontowałem i dzisiaj przy ok. -10 wypchało klapę do połowy wysokości wiec nie jest źle.
Przy okolicach 0 st. śmiga bez problemów.

zygiboos
19-02-2017, 11:15
Jestem kolejną osobą z rzędu, która zauważyła, że przy ST220 siłowniki od laguny II z Krosna nie dają rady. Możliwe, że w niektórych ST montowali inne cięższe silniki wycieraczki (taka teoria, nie mam jak tego potwierdzić, ale łącznie sprawdziłem 3 siłowniki polecane do Mondeo HB i wszystkie okazały się za słabe, naprawdę męczyłem się przy otwieraniu i potrafiły się zatrzymywać w miejscu nawet jak było ciepło).

Podzielę się z wami więc sposobem bo wypracowałem naprawdę udany patent jeżeli ktoś tak jak ja ma zbyt ciężką klapę.

Działanie:

Działa idealnie, powoli i dostojnie nawet przy -8oC rano po całej nocy gdzie było miejscami -15oC.
Jak się robi cieplej (+5oC) też działa dobrze, nie wyrywa klapy do góry, ładnie hamuje, dalej o dziwo zamyka się lekko (powiedziałbym nawet, że za lekko, no ale zimą może tak być, czekamy na upały)
Specjalnie dla testu kilka godzin trzymałem siłowniki na kaloryferze przed ponownym montażem i jest idealnie, klapa chodzi lekko w obie strony - trochę bardziej zdecydowanie, tak jak powinno być.
Dzięki zastosowaniu 2/3 mniejszych sprężyn klapa zamyka się idealnie praktycznie sama, w zasadzie nie trzeba używać siły jak przy patencie z Krosnem
Zestaw testowany przez ponad tydzień (same siłowniki testował kolega z naszego forum @k750 (http://www.mondeoklubpolska.pl/member.php?u=6944) już przez kilka miesięcy) i dalej jestem w szoku jak mi się udało to zrobić, że klapa chodzi tak delikatnie i ładnie się zamyka bez siły
​Siłowniki są dłuższe od tych z Laguny więc klapa idzie wyżej tak jak powinna - bardzo wygodne przy wkładaniu dużych rzeczy.

A udany zespół to:

Siłowniki do Skody Superb II (liftback 08r.) firmy POLCAR (Długość: 538mm, suw 205mm i siła 650N) - kupiłem na allegro tutaj (http://allegro.pl/skoda-superb-ii-08-teleskop-silownik-klapy-lb-i6061169536.html).
Sprężyny Jartech (http://www.obrobkaplastyczna.pl/sprezyny-2/sprezyny-spiralne-tlocznikowe.html?id=176) model V20-051 - potwierdzone przez kolegę @Mischel (http://www.mondeoklubpolska.pl/member.php?u=21603) w postach dalej. Można także kupić inne i dociąć, ja miałem V20-064 - wymagały docięcia tak do około 50 mm (12 zwojów zostaje, 3 ucinamy). Kupiłem też V20-044 (10 zwojów) - niestety były za słabe, o 1-2 zwoje. 064 w każdym razie bez ucięcia na pewno nie wejdą, nie pozwolą zamknąć klapy.


Miejsca gdzie można kupić sprężyny typu V 20 mm x 51 mm
http://www.obrobkaplastyczna.pl/sprezyny-2/sprezyny-spiralne-tlocznikowe.html?id=176
http://www.raf.com.pl/produkty.php?pokaz=produkty&podkat=13&lan=pl
https://www.hennlich.pl/glowna.html (tu mają takie zatrzęsienie, że nie mogę znaleźć, ale ponoć są)


Wszystko montujemy tłoczyskiem do dołu (węższa część do karoserii, grubsza do klapy) - dzięki temu sprężyny zostają na dole i nie hałasują, a tłumienie pod koniec działa idealnie.


FILMIKI: https://goo.gl/photos/YaPRMbMRTZ9anpSo7
Zdjęcia z zabawy: https://goo.gl/photos/UqKyQiXRTvLynyei6


UWAGA. Dodam tylko, że jest to sposób dla osób co sprawdziły poprzednie patenty i zauważyły, że mają zdecydowanie za ciężką klapę. Są użytkownicy ST220 co mówią, że jest to zbędne, działa już im krosno z laguny idealnie od lat.

kk
19-02-2017, 17:09
Widać, że lekko się zamyka. Niestety mnie wkurza przy siłownikach z laguny i zalecanych sprężynach konieczność mocnego ciśnięcia klapy przy zamykaniu.

RadkoR
19-02-2017, 18:54
Widać, że nie użyłeś podkładek. Szybko "zjadą się" plastikowe główki od sprężyn.

zygiboos
20-02-2017, 23:17
kk no zamyka się leciutko, latem pewnie będzie troszkę gorzej, ale myślę, że będzie znośnie. Główny problem przy lagunie to długość sprężyn - one stawiają taki opór przy zamykaniu, u mnie 1/3 tej długości. Dawniej miałem Pumę zrobioną specjalnie na siłownikach od Transita żeby leciała sama w górę - to ciężko było zamknąć jedną ręką latem :D - więc mam mniej więcej doświadczenie i wyczucie w tych zabawach. Zadziwiające jak dobrze chodzi i to w obie strony na 650N gdzie polecane to 495 - 520 Niutków.


RadkoR co do podkładek to miałem kurcze dylemat czy użyć, mam kupione, ale nie chciałem hałasów dodatkowych robić. Sprężyny tak ładnie są docięte i w miarę płaskie na spodach, że doszedłem do wniosku że nie ma sensu - ale będę obserwować, jak się zaczną niszczyć to założę. Na szczęście w domu mam z 10 siłowników z różnych aut - najwyżej główki przekręcę jak zepsuję :)

mortas
26-02-2017, 08:15
zygiboos

Rozumiem, że sprawdzone czy nie ma dodatkowych obciążników, bo u mnie były i nie chciało prawidłowo działać.

zygiboos
26-02-2017, 11:20
Klapę mam cięższą na bank - bo sprawdziłem 3 inne polecane siłowniki do Mondeo i żaden nie był wystarczająco silny. Sposób tak jak pisałem wyżej kolorem tylko dla osób z takim samym problemem i tylko najprawdopodobniej do ST220. Jeżeli sprawdzałeś wcześniej polecane siłowniki z Laguny II i nie był w stanie podnieść Twojej klapy i stałą w miejscu w połowie, to nie wiem jak mogły by Ci źle działać te ze Skody.

Nie wiem niestety kto by instalował dodatkowe obciążniki w klapie bo to się mija z celem i logiką. Kilka osób już się do mnie zgłosiło z forum z takim samym problemem w ST220. Więc myślę, że to normalne, być może w niektórych modelach był inny silnik wycieraczki, albo coś. Będę rozbierał plastiki klapy jak się zrobi cieplej, jak będę montował kamerkę cofania to dam znać jeszcze.


A działać u Ciebie raczej powinno nawet jak masz lżejszą klapę, w czym był problem? - są ledwo mocniejsze, u mnie teraz przy temperaturach bardzo niskich działają ledwo-ledwo, tak na styk dosłownie (na szczęście jeszcze nigdy nie zawiodły nawet przy -12). Przy zamykaniu nawet nie czuję oporu. Nie wystrzeliwała by do góry na bank bo te z firmy PolCar mają bardzo dobre hamowanie. Zresztą, niektórzy nawet wkładają jeszcze mocniejsze siłowniki od Transita, żeby klapa sama szła do góry bez sprężyn i też żyją. Ja miałem tak zrobione w Pumie. Oprócz tego, że latem w upały trzeba było czasem 2 rąk użyć do zamknięcia to działało dobrze - tu nie przewiduję takiego problemu, mam porównanie.

Mischel
27-02-2017, 13:21
Ponieważ mój zestaw krosno 23161 + jartech V20-102 miał już dość i nawet w cieplejsze dni nie otwierał klapy zamontowałem dziś siłowniki polcar od skody i sprężyny jartech V20-051. Klapa ładnie się otwiera i co najważniejsze wyżej. Podkładek nie stosowałem, końcówki w siłownikach polcar są inne niż w krośnie i sprężyna nie powinna ich niszczyć. Sprężyna V20-051 wchodzi bez cięcia i kosztuje 18zł sztuka. Klapę mam zwykłą ale z doklejoną lotką masywniejszą niż w st220.

klakier
02-03-2017, 08:26
A ile za to dałeś?

Mischel
02-03-2017, 08:34
Siłowniki i sprężyny z wysyłkami 103zł Wychodzi taniej niż opcja z siłownikami krosno z laguny i sprężynami V20-102.

drt_c
02-03-2017, 13:42
Ponieważ mój zestaw krosno 23161 + jartech V20-102 miał już dość i nawet w cieplejsze dni nie otwierał klapy zamontowałem dziś siłowniki polcar od skody i sprężyny jartech V20-051. Klapa ładnie się otwiera i co najważniejsze wyżej. Podkładek nie stosowałem, końcówki w siłownikach polcar są inne niż w krośnie i sprężyna nie powinna ich niszczyć. Sprężyna V20-051 wchodzi bez cięcia i kosztuje 18zł sztuka. Klapę mam zwykłą ale z doklejoną lotką masywniejszą niż w st220.

Podasz numer tych siłowników i z jakiej skody ?

Mischel
02-03-2017, 14:25
Siłowniki od skody superb II fimy Polcar kupiłem na aukcji podanej przez zygiboos http://allegro.pl/skoda-superb-ii-08-teleskop-silownik-klapy-lb-i6061169536.html?snapshot=MjAxNy0wMi0wNFQxNzozODo1 NS43OTBaO2J1eWVyO2NlNWFjOWZlYmY4MWQ0ZmRkOGFmNTA5Mm FjZTU5NzkxMzNiMTc3ZTNhY2I3ZjMyZTMxYTQzMWJjNzI0YjEz Yzc%3D

drt_c
02-03-2017, 21:21
Siłowniki od skody superb II fimy Polcar kupiłem na aukcji podanej przez zygiboos http://allegro.pl/skoda-superb-ii-08-teleskop-silownik-klapy-lb-i6061169536.html?snapshot=MjAxNy0wMi0wNFQxNzozODo1 NS43OTBaO2J1eWVyO2NlNWFjOWZlYmY4MWQ0ZmRkOGFmNTA5Mm FjZTU5NzkxMzNiMTc3ZTNhY2I3ZjMyZTMxYTQzMWJjNzI0YjEz Yzc%3D

Fenkju. Będę zamawiał :hehe:

Mischel
02-03-2017, 22:16
Proszę :) Sprężyny weź V20-051 nie trzeba ich ciąć.

zygiboos
03-03-2017, 00:01
Dzięki za potwierdzenie mojego sposobu i tych sprężyn 051 (nie byłem 100% pewien bo sam mam docięte 064), teraz mój mini poradnik dla osób z cięższą klapą jest kompletny :)

Poprawiłem: http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/106425-Automatycznie-otwierana-klapa-baga%C5%BCnika-MONDEO-MK3-HATCHBACK?p=3156848&viewfull=1#post3156848

andre1681
03-03-2017, 09:00
Może i głupie pytanie,ale gdzie te sprężyny Jartech można kupić?Potrzebuję do sedana.

Mischel
03-03-2017, 09:47
Na ich stronie http://www.obrobkaplastyczna.pl/sprezyny-2.html wybierasz które chcesz i piszesz do nich maila w tej sprawie.

andre1681
03-03-2017, 10:37
OK.Dzięki Mischel.:)

Mischel
03-03-2017, 12:25
Dorzucę jeszcze od siebie dwa zdjęcia
Końcówka siłownika polcar jest inna niż w krośnie i sprężyna nie powinna ich niszczyć.
https://images82.fotosik.pl/403/695e7b66fc4c5652med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/695e7b66fc4c5652)
Po zamknięciu. Podkładka raczej już nie wejdzie. Przy zastosowaniu siłownika z inną główką i podkładki sprężynę trzeba będzie przyciąć.
https://images83.fotosik.pl/402/666f6f98d275f1demed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/666f6f98d275f1de)

drt_c
13-03-2017, 18:12
Graty wg nowego "przepisu" na aucie. Działa idealnie ! Dzięki zygiboos i Mischel - dobra robota :czesc:

Lysy_Piotrus
21-03-2017, 20:08
Jak Panowie zdejmujecie główkę na siłowniku, żeby założyć sprężynę?

Mischel
21-03-2017, 20:16
Ja wkładam w imadło przez dwie deseczki i kluczem regulowanym z plastikowymi nakładkami odkręcam.

henq
21-03-2017, 20:20
szmata do okoła pręta i klucz francuski albo kombinerki i krecisz główką,

drt_c
21-03-2017, 21:18
Ja również owinąłem szmatą, zabezpieczyłem taśmą izolacyjną żeby się nie odwijała, potem w imadło to i końcówkę kręciłem zwykłą żabką. Nie trzyma zbyt mocno i po jednym obrocie można już w palcach odkręcać.

zygiboos
22-03-2017, 15:55
Najlepszy sposób jaki ja znalazłem to owinięcie taśmą dwustronną kilka warstw - potem trzeba umyć benzyną lub rozpuszczalnikiem ale szybko idzie i nic się nie rysuje.

Czyli łepek i sam metalowy trzpień owijamy dwustronną taśmą, pięknie się kleją do tego kombinerki. Jednymi kombinerkami trzymamy tłoczysko za miejsce z taśmą (żeby się nie obracało), drugimi kręcimy główką (staramy się) odwrotnie do wskazówek zegara. Po minucie lub dwóch puści, po wyczyszczeniu taśmy nie ma śladów.

Mniej-więcej tak tylko zamiast izolacji dwustronna taśma:
https://lh3.googleusercontent.com/xfFpnAnGrG-hm3yEpOFlAiz46epJLT-wmv_c2TijkL71Q0QUrwSp4PdrHRSBnjekhGXZEuMwAwvoJw6Dm 9UT54ETYwWDNqe5sdkhUsqZZN09Z66rXWsAzlFQ_7Vy-AR5slnq4KjfibXFGPhNXku06IgGZl4nVFJTHMML4774TWInhmr Dy17Byxd9t4jZDJV33Sq30cyQ4fllZGqI7aQLhVzRIdLF8n09H ZY9B9bHGmBIOp9lfWEq0OXij_h12QTDgjkkFdKZoUJal2mknSC Fzk5pOn_dUxNsQ_9TNV5c0Q8-dI1uJo5kI5BPyTJjyhYkmoILN_hYdUzX8t_mdRV8kEqZwy-_DflrheJv-D_UMhT49LfGZa-uavgeHN8DlwcSikTllnBFyLAo_6S6mfoF_a3fIIWB414OkVhKi NKU4kItGAbPDHdQr9DxhcCNF-3Sm3p1bFrcZ-yCXsPCQhI5cuQTUR2_VSF_66hdU7REUdn_51wLrw1rXTcYHJtX 1V1KEr9hZCNsacc2KGauCurlBPwT5g6chZgEaH7x2iNL47CFZr 4Cre4K75O7oqK33KT4KXkzi-jayz03fYz1Ro2O5wY-qr1--hQn7Uar3f7DyHX18if2-p8dds-TFD_RL9ZkPVKeVnAgDy3BiAiOoMtYDSk1FcxxMwDElFyqh-Zs0Yo=w1560-h878-no

Lysy_Piotrus
22-03-2017, 16:47
Dzięki za wzysykie podpowiedzi. U mnie najbardziej i bezinwazyjnie udało się przy pomocy dwóch szmatek, szerokiego imadła i kombinerek. Wszystko z wyczuciem i elegancko się odkręca ;-)
Dzięki jeszcze raz

wojosojos
12-04-2017, 11:19
zygiboos powiedz mi, ty masz w swoim mondku czujnik deszczu? Jeśli tak, to może przez to mechanizm w tylnej klapie jest cięższy z racji że wycieraczka jest automatyczna

zygiboos
12-04-2017, 12:42
Niestety, nawet jeżeli jest to nie działa ten czujnik :)

Będę zakładał kamerę cofania i rozbierał klapę wtedy, dam znać czy jakieś obciążniki nietypowe mam. Tak czy siak już parę osób potwierdziło i się ze mną kontaktowało, że polecane wcześniej zestawy ciężko chodzą, podnoszą klapę do połowy i opadają. Więc nie tylko ja mam cięższą klapę.

Może jakaś szpachla? Ale kurcze nie wydaje mi się, bo na srebrnym to widać malowanie zazwyczaj mocno. Jak coś nietypowego znajdę to dam znać, porobię też foty silniczka wycieraczek jak wszystko rozbiorę.

wojosojos
12-04-2017, 13:11
Oki, ja zakupiłem zestaw KROSNO 23161 + Jartech V20-102, pacjent st220 hb z czujnikiem deszczu (może ma to wpływ). Wszystko już mam, czekam na lepszą pogodę, chociażby bez deszczu :( mam i podkładki między sprężynę a główkę, główki założe ze starych siłowników, a Krosnowskie będą na zapas jak coś. Jak poskładam podzielę się spostrzeżeniami.

drt_c
12-04-2017, 17:08
pacjent st220 hb z czujnikiem deszczu (może ma to wpływ).
A przypadkiem nie jest tak, że czujnik jest tylko jeden na przedniej szybie ?

bartekk
12-04-2017, 17:43
A przypadkiem nie jest tak, że czujnik jest tylko jeden na przedniej szybie ?

Oczywiście, że tak jest.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

andre1681
12-04-2017, 18:19
Pytanie do znawców,czy zielone sprężyny V20-051 będą wystarczające do sedana czy lepiej kpić dłuższe?:)

wojosojos
12-04-2017, 21:19
A wiec tak, zamontowalem silowniki i sprężyny i powiem szczerze dziala to średnio, bynajmniej w moim aucie, raz, dwa trzy razy sie uda ze klapa ładnie idzie do gory bez pomocy, ladnie hamuje wszystko ok, ale zdarzylo sie ze stanela w połowie, zdarzylo się tez, że poprostu sie otworzyła ale nawet sprezyny jej nie wypchnely jak jakby byly zaciete. Tempetatura kolo 5-6 stopni na plusie. Zastanawiam sie czy czekac na cieplejsze dni i wybadac sytuacje czy odrazu robic inwestycje w zestaw ze sposobu zygiboos

zygiboos
12-04-2017, 22:34
No nie chcę zasmucać, ale po paru dniach zazwyczaj jest tylko gorzej, bo sprężyny się ściskają, a i nowe siłowniki leciutko tracą na mocy. Generalnie mój patent działał np. dziś znakomicie, mimo że mokra cieknąca klapa i 3°C rano po całej nocy bliskiej 0. A już 2 miesiące ponad :)

Jeszcze mnie nie zawiódł ani razu - testowane do -7° (po nocy -12). Przy czym cały czas się dziwię, że nie ma też problemu z zamykaniem i chodzi lekko (bo siłowniki mocne te z PolCaru).

@andre1681 (http://www.mondeoklubpolska.pl/member.php?u=15039)
Co do sedana nie mam pojęcia. Ważne jakie się zmieszczą, siła powinna być wystarczająca, ale pytanie ile miejsca jest w siłownikach po pełnym zamknięciu (bo przy nich musi być z 2,5 cm).

wojosojos
12-04-2017, 22:38
Potestuje kilka dni zobacze jak to bedzie. Nie pali mi sie bo auto uzytkuje sporadycznie tym bardziej bagażnik, alee, nie ukrywam ze jak juz robic to tak jak trza :hmm:

Po nocy stania w temperaturze ~5 na plusie rano test z ciekawości. Klapa jedynie otworzyła się z zamka....nawet sprężyny nie miały siły jej wypchnąć. Jednym słowem....porażka. Dopiero jak pomogłem klapie się otworzyć to miała trochę, powtarzam trochę chęci żeby pójść w końcu do góry, kilka razy zamykanie otwieranie raz za razem i lepiej ale siłowniki leeeeeeedwo ledwo ciągną do góry i w pewnym momencie stop dalej (te ostatnie 15cm) trzeba unieść klapę ręką.


Także, jeśli ktoś chce mam na zbyciu nowy (użwany 2 dni, kilka testowych otwarć klapy :P) zestaw KROSNO 23161 + sprężyny Jartech V20-102 pasujący do mk3 hb i st220 ale tych z lżejszą klapą. Chętni PW.

andre1681
13-04-2017, 09:49
pytanie ile miejsca jest w siłownikach po pełnym zamknięciu (bo przy nich musi być z 2,5 cm).
Miejsca jest dość,pełny suw 10,8 a po zamknięciu 4,6 więc na pewno wejdą z dużym zapasem luzu.Zastanawia mnie jedynie to czy nie będą za krótkie(słabe):)Siłowniki Krosno kupione w zeszłym roku wiec myślę że dadzą radę:)

zygiboos
13-04-2017, 09:55
Nie no, przy miejscu 4,6 to takie sprężyny 51 mm nie mają sensu - zero siły wypychu. Celuj w jakieś 80 - 100 mm, musi być tam zgięta prawie do oporu - gdzieś był temat o sedanach. Na Jartechu podają wymiar po pełnym ściśnięciu. Musi być w okolicach 4 cm u Ciebie bo nie będzie miało mocy żeby wypchnąć

wojosojos
13-04-2017, 10:02
zygiboos Jaki czas u Ciebie na aucie działa zestaw autopodnoszenia klapy? Zastanawia mnie żywotność i sprężystość sprężyn, gdyż zazwyczaj są one non stop ściśnięte praktycznie do oporu.

zygiboos
13-04-2017, 10:24
Trzeci miesiąc już powoli idzie (pierwsze dni lutego) odkąd przyszedł do mnie finalny zestaw (po wielu próbach) PolCar + sprężynki z jartecha. A w lutym były dni, że po nocy -12° rano sprawdzałem i przy -7° działało bez problemu (przy oblodzonej klapie).

Podkreślę tylko, że działam na dociętych 48 mm o (jeden zwój za dużo jak się po tygodniu okazało) z jedną podkładką. Nie wiedziałem wcześniej, że zmieści się model 51 mm (koledzy z forum dopiero sprawdzili to). Przy 51 mm będzie moc z zapasem bez żadnych podkładek (podkładka nie daje przecież mocy dodatkowego zwoju).

Z doświadczenia i rozmowie z innymi ludźmi na forum widzę, że nowe siłowniki i sprężyny tracą lekko siłę dokładnie po tygodniu - potem już tak zostaje. Dodam że wczoraj po deszczach też przy 3°C rano po nocy bliskiej 0° bez problemu otworzyły mimo, że hektolitry wody z klapy się lały. No i jedna niezaprzeczalna przewaga - w tym moim patencie są krótkie sprężyny, więc przy zamykaniu nie ma żadnych oporów praktycznie jak to ma miejsce przy tych 110 mm.


PS. Ważne żeby założyć wszystko tłoczyskami (węższą częścią) do dołu:

https://lh3.googleusercontent.com/ogAUuf-J9lTAu-vRiZoNXaDjbbIisWG2GZKb7txRG6IV9FAN9wJNgEZaMHEwGQLH 4iaIv9jWVPPQ7dd10hPlGglgDjdJEyHjeUsxQimmDWZvjRqA63 4pPh_yixYMelPq-T6d8I0jaz_pJRtnepB4nV29Pjln-RFf6-XN_waSP5NVB4_jUqNjo4SeNx-P_Bm130CqzkSSLafmBf1qlI8F2wrK8LJuzdGbaTHNO_xytnAbD csjtG55Rix31W9pXAHZucpu922sQgvk3I4LD9F7pXjvAe1wri4 LRkvVmRJnKRd-GpSvp5vtv3wW27cjM37m-5LveJiG3xucI7QfGQLDOld5PFzNbKLcPJ2um4ZZzRMqiV7VUq8 xN85eSs_LOuGil9k_mV3FfjFweDbzc2KUWpCerkNrSPjRTVZ8I mf-ToxAtlBheq5lzuqk7tdCcOMecXMRWHwb2eSwRe0NBkfJ7Y8MAb BpIM0zNGsQPBk2uRJ0jhfvmVa9c-MolEMNwTO-2zPwuCltzDElX0HIJu9WrTmZLSysLe61C7aCNOZ4v-gKtCpu46LgZBNROKWKesaGWQwrRqdQyldF4in5brM7nqWIPw9Z 8IMka3O0Je_5KeRAV_8ZIpTL-6UI6rBfKsUo32vmPk4lwiIGMJ6RRx2py9sX0YQevL033gDlufZ rWNs=w632-h356-no

wojosojos
13-04-2017, 10:31
Dzięki za rzeczową odpowiedź :) Wiem już co muszę w takim razie zamówić, żeby być spokojnym o prawidłowe działanie tegoż patentu. Pozdrawiam.

drt_c
13-04-2017, 11:37
mimo, że hektolitry wody z klapy się lały.
....z czego połowa pewnie trafiła do bagażnika :hehe:

wojosojos
13-04-2017, 13:16
Mój postał 4-5h od ostatniego otworzenia bagażnika i znów próba, pierwsze otwarcie to tylko otworzenie się zamka (sprężyny i siłowniki stoją) dotknięcie wręcz tylko klapy spowodowało że poszła ładnie do góry. Każde kolejne zamkniecie i otworzenie (ok.7-8 razy) za każdym razem bez problemu tak jak powinno być. Zrobiło się też trochę cieplej niż było rano.

Podejrzewam, że przyjdzie lato temp ok. 20 stopni i będzie chodzić ładnie.

zygiboos
13-04-2017, 16:54
Z kolegą bambamem doszliśmy do wniosku że problemem jest długotrwałe ugniatanie głównie. On też miał problem po każdej nocy - w ciągu dnia też mu działały. Tyle, że kupił krosno do moich sprężyn zamiast PolCara i jeszcze specjalnie wyciął je troszkę mniejsze niż polecałem bo bał się naprężeń, więc nietypowy przypadek :)

W upały pewnie będzie dobrze, ale ja bym tak nie mógł. Akurat w chłodniejszy dzień będę chciał się pochwalić a tu zonk :)


Spróbuj (jak się zmieszczą) dodać ze 2 podkładki od dołu i od góry - jeżeli tak jak mówisz wystarczy lekki dotyk i idą - mogą pomóc wykrzesać dodatkową siłę wyrzutu.

wojosojos
13-04-2017, 17:04
Sprobuje z podkladkami, choc z tego co widziałem to miejsca jest tyci tyci. Sprobuje rowniez zmierzyc ile ma sprezyna po zamknieciu klapy bo tabelka w jartechu chyba sugeruje zeby nie przekraczac wartosci scisniecia sprezyny do 51mm (dla sprezyny v20-102) a wedlug mnie, bynajmniej na oko jest ona scisnieta wlasnie tak mocno.


edit. podkładki założone, narazie z jednej strony sprężyny od strony główki ale za to dosyć grube. Możliwe że coś to dało bo klapa żwawiej się otwiera, chyba że już mi się to tylko tak wydaję. Tak czy inaczej czekam do jutra żeby zrobić próbę bo nocy.

edit. sprawdziłem rano, klapa się otworzyła z zamka, uniosła 5 cm i przystanęła, chwile potrzebowała namysłu ale po chwili sama poszła do góry. Następny test po pracy (8-9h) to samo, uniosła się deko, chwila namysłu i sama do góry, zamknąłem i otworzyłem ponownie i już bez problemu i bez "zawiechy" za każdym następnym otwarciem. Wychodzi na to że im cieplej tym lepiej, ale i tak zakupię siłowniki od skody i v20-51 bo jak chce się obecnie zamknąć klapę jedną ręka, a ma się mało zręczności to można sobie zęby wybić :D nie ukrywam, na obecnym setupie zamykać zamyka się ciężko i jest to dość irytujące.

bumbum
01-06-2017, 15:11
Z kolegą bambamem doszliśmy do wniosku że problemem jest długotrwałe ugniatanie głównie.
Problemem nie są spreżyny . Mam obecnie załozone B20x51 i gdy jest ciepło wszystko jest ok. Klapa leci do góry bez zadnego zwolnienia. Gdy tylko spada ponizej 5st/C potrafi się zatrzymać. Próbowałem juz siłowników Krosna, Magneti marelli i to samo. Wydaje mi się ze albo potrzebne sa siłowniki tylko i wyłącznie Polcara, albo ja mam jakąś ciezszą klapę niz inni. Bo spreżynek sprzedałem juz całą masę i wszystkim działa.

[CIACH]

Do handlu są odpowiednie działy.
Netoper

Rafal75ww
02-06-2017, 09:23
Czy sprężyny B20x51 i amorki od skody możną zastosować w zwykłym HB? Czy ten zestaw będzie zbyt mocny?

drt_c
02-06-2017, 18:50
Polcary bardzo ładnie hamują na końcu, więc moim zdaniem nie powinno być problemów

---------- Post added at 18:50 ---------- Previous post was at 18:44 ----------

Nie zauważyłem, że pytasz o B. Ja mam V (zielone)

makaweli
22-06-2017, 17:15
jest opcja kupic te sprezyny gdzies na allegro ?

Dombek
26-06-2017, 13:16
A ja do kombi założyłem Krosno 24600 to jest do Citroena C4 coupe. Te z laguny są do kombi za krótkie. Dołożyłem sprężyny i jak narazie działa bardzo dobrze.

plusek
27-06-2017, 22:35
pytanie ile miejsca jest w siłownikach po pełnym zamknięciu (bo przy nich musi być z 2,5 cm).
Miejsca jest dość,pełny suw 10,8 a po zamknięciu 4,6 więc na pewno wejdą z dużym zapasem luzu.Zastanawia mnie jedynie to czy nie będą za krótkie(słabe):)Siłowniki Krosno kupione w zeszłym roku wiec myślę że dadzą radę:)
andre1681 działałeś coś w temacie?
Bo też mam sedana i jestem ciekawy...

andre1681
28-06-2017, 09:42
działałeś coś w temacie?
W tej chwili przymierzam się do zielonych sprężyn ale mi schodzi.Na dziej dzisiejszy jadę na sprężynach od wiatrówki które założyłem rok temu,sprawują się dość dobrze ale tylko w ciepłe dni w zimie to porażka.Zapodaję link do filmiku jak to wygląda u mnie.:)

https://www.youtube.com/watch?v=bfIWIaDJ0K0

plusek
03-07-2017, 00:44
W tej chwili przymierzam się do zielonych sprężyn ale mi schodzi.
Widziałem ten filmik, nie wiedziałem, że jest Twojego autorstwa. :)
Ile cm mają te sprężyny po ściśnięciu? Bo nie wiem w jaką długość celować...

I siłowniki Krosno?

andre1681
03-07-2017, 16:54
Ile cm mają te sprężyny po ściśnięciu?
Hm..po ściśnięciu według moich obliczeń mają 42mm. Grubsza sprężyna ma zwoje z drutu 3mm liczba zwojów u mnie 14. cieńsza z drutu 2mm liczba zwojów 21,jeszcze mam po dwie podkładki na stronę po 1.2 mm każda a teleskopy Krosno.:)

RetroMike
01-12-2017, 15:53
Witam

Trochę "odkop" ale, mam prozaiczne pytanie odnośnie sprężyn tłocznikowych, a mianowicie gdzie można je nabyć? Bezpośrednio u producenta, czy gdzieś jeszcze można kupić w którymś ze sklepów w necie a ja nie umiem znaleść?

Pozdrawiam

Mariusz_
01-12-2017, 16:10
Ten producent ma gotowe siłowniki i sprężyny ale nie wiem jaki rozmiar

http://allegro.pl/automatyczne-otwieranie-bagaznika-sprezyna-19-x-38-i7061681612.html

https://allegro.pl/uzytkownik/EUROAUTO-ZBYT2/klapy-bagaznika-silowniki-254553?order=m

RetroMike
01-12-2017, 17:51
Mariusz_ Dziekuję. Wiedziałem że słabo szukałem. Podpytam jeszcze tego producenta czy ma coś pasującego do "mondziaka"
Pozdrawiam

Mariusz_
01-12-2017, 17:52
Mariusz_ Dziekuję. Wiedziałem że słabo szukałem. Podpytam jeszcze tego producenta czy ma coś pasującego do "mondziaka"
PozdrawiamTo daj znać co odpowiedział [emoji16]

RetroMike
02-12-2017, 16:51
Witam

Więc, samego sprzedającego nie pytałem ale, przeglądając specyfikacje każdej ze sprężynek (lista do rozwinięcia po kliknięciu w szary przycisk z napisem "kliknij" znajdującego się na każdej stronie opisu przedmiotu/sprężynki tego sprzedawcy tuż pod nr serii 1S) i porównując specyfikacje tych sprężynek od "Jartechu" http://www.obrobkaplastyczna.pl/sprezyny-2/sprezyny-spiralne-tlocznikowe.html?id=176 (szukasz V20-102) wychodzi na to że te http://allegro.pl/automatyczne-otwieranie-bagaznika-sprezyna-19x102-i7037419654.html. mają podobne parametry. Jak porównasz parametry obu to wyjdzie Ci że ta z allegro (1S19101) ma takie same parametry jak te z "Jartechu" o nr V20-102. Więc powinny pasować plus "te" siłowniki http://allegro.pl/silownik-klapy-renault-laguna-ii-hb-spojl-prolift-i6849952337.html

Pozdrawiam

P.S. Mam nadzieję że niczego nie pomyliłem :)

czapson93
03-12-2017, 09:22
Witam

Więc, samego sprzedającego nie pytałem ale, przeglądając specyfikacje każdej ze sprężynek (lista do rozwinięcia po kliknięciu w szary przycisk z napisem "kliknij" znajdującego się na każdej stronie opisu przedmiotu/sprężynki tego sprzedawcy tuż pod nr serii 1S) i porównując specyfikacje tych sprężynek od "Jartechu" http://www.obrobkaplastyczna.pl/sprezyny-2/sprezyny-spiralne-tlocznikowe.html?id=176 (szukasz V20-102) wychodzi na to że te http://allegro.pl/automatyczne-otwieranie-bagaznika-sprezyna-19x102-i7037419654.html. mają podobne parametry. Jak porównasz parametry obu to wyjdzie Ci że ta z allegro (1S19101) ma takie same parametry jak te z "Jartechu" o nr V20-102. Więc powinny pasować plus "te" siłowniki http://allegro.pl/silownik-klapy-renault-laguna-ii-hb-spojl-prolift-i6849952337.html

Pozdrawiam

P.S. Mam nadzieję że niczego nie pomyliłem :)Ja pytałem, sprzedającego i wiem że nie ma gotowego zestawu dla Mondka MK3 w kombi.

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

silar
26-12-2017, 10:46
Witajcie.

Jaki zestaw polecacie do kombi? Bo informacji w tym temacie jest już za dużo. Wiadomo że sprężyny v20-051, a siłowniki? Krosno do laguny II, czy polcar ze skody superb 08?

czapson93
24-07-2018, 11:05
Jak ktoś chętny, na alledrogo pojawił się gotowy zestaw do HB
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7276175029

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Ryrzy
26-07-2018, 16:47
Witam,
Ktoś, coś pewnego(!) do kombi? Widzę, że to troche loteria... nie kazdemu dziala jak powinno.

jamesbond
31-07-2018, 23:08
Ten gotowy zestaw do HB z #150 (http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/106425-Automatycznie-otwierana-klapa-bagażnika-MONDEO-MK3-HATCHBACK?p=3262471&viewfull=1#post3262471) ma siłowniki z mocą wyrzutu 650N. Czy to aby nie za dużo?

czapson93
01-08-2018, 08:30
Witam,
Ktoś, coś pewnego(!) do kombi? Widzę, że to troche loteria... nie kazdemu dziala jak powinno.Zakupiłem graty zgodnie z wcześniejszymi postami, będę próbował. ;-)

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

bluebob
01-08-2018, 13:19
Zakupiłem ten zestaw z linku i działa drugi dzień bardzo dobrze. Przy samej górze nawet lekko zwalnia.

Nadal testuję.

jamesbond
01-08-2018, 14:48
bluebob
I te siłowniki mają moc wyrzutu 650N?

bluebob
01-08-2018, 15:04
F1=650N tak jest na nich napisane.

Jak będę miał dostęp do kompa stacjonarnego to postaram się wrzucić filmik jak to u mnie działa.

Filmik:
www.youtube.com/embed/2j9pz8eU9QQ

czapson93
08-08-2018, 09:28
Orientuje się ktoś jaka jest różnica w długości i siłę wyrzutu między HB a kombi?

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

czapson93
22-08-2018, 18:54
https://youtu.be/H5ljBFxGzG8

U mnie działa ;-)

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

czapson93
24-08-2018, 13:11
Ja zrobiłem na tych siłownikach z Laguny II HB + sprężyny 19x120 zielone, skrócone o 3 zwoje. I jak widać wszystko hula.

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Wafel29
30-07-2019, 11:35
odświeże trochę temat, bluebob jak te siłowniki gotowe się sprawują,bo zakupiłbym taki zestaw

bluebob
30-07-2019, 21:01
No cóż. Po roku użytkowania powiem tak... do kitu. W zeszłym roku działało dobrze i byłem zadowolony, ale teraz na 10 otworzeń to może klapa raz się otworzy sama i to jeszcze pod warunkiem, że jest dobrze nagrzana przez słońce. Nawet w upały (powyżej 30 st. C) nie koniecznie sama się podniesie. Jestem zawiedziony. Rozumiem zimą, bo niskie temperatury nie sprzyjają siłownikom, ale przy 30 stopniach?