PDA

Zobacz pełną wersję : MK3 Opony 215/55 R16



MCiti_Piaseczno
30-04-2013, 11:10
Witam,

Czy opony 215/55 R16 mogę założyć do mk3 diesel na alu felgi?

Takie opony założył poprzedni właściciel. Kupiłem taki sam rozmiar 215 ale rezulteo-opony.pl zaleca 205...

Czy takie opony są rzeczywiście za szerokie, i czy może to mieć jakieś skutki?

Pzdr,
Mariusz
http://pokazywarka.pl/ygqtyn/#zdjecie7056500

MarcinDw
22-05-2013, 22:36
też chciałbym się dowiedzieć (tylko do benzyny 2.0) na temat tego rozmiaru mam identyczny dylemat pozdrawiam.

rezulteo opony
25-05-2013, 19:41
Witamy:car:,

Nie są podane dokładne wersje Waszych Mondeo, ale zapraszamy pod link: opony do Mondeo (http://www.rezulteo-opony.pl/opony-do-ford/mondeo) i tam po kliknięciu na odpowiednie dane zobaczycie jakie rozmiary są homologowane do waszych samochodów. Dobry rozmiar opon to podstawa. :)
Pozdrowienia od rezulteo :car:

YatzeK
25-05-2013, 23:42
Witam,

Czy opony 215/55 R16 mogę założyć do mk3 diesel na alu felgi?

Oczywiście, że możesz, tylko po co? Taki pomysł ma same wady, od wyższej ceny zaczynając :)

Grzesik
04-06-2013, 22:28
Kupiłem mondeo z drugim kompletem w opon w tym rozmiarze , to założyłem ....
Nie polecam - jest dużo głośniej , opona obciera o nadkole na skręconych kołach a najgorsze jest strraszne myszkowanie na koleinach . Właśnie dogrywam zamiane na oryginalny rozmiar

matt44b
16-06-2013, 21:55
Oczywiście, że możesz, tylko po co? Taki pomysł ma same wady, od wyższej ceny zaczynając
Z tym się nie zgodzę, bo zalety też są, np. szersza więc powinna się lepiej trzymać tak przy hamowaniu jak i rozpędzaniu, w zakrętach również. Taka opona jest też trochę wyższa od serii (bo chyba z tym porównujemy), więc lepiej amortyzuje nierówności. Nie można mówić, że skoro jest trochę droższa i głośniejsza to ma same wady.

opona obciera o nadkole na skręconych kołach
Między 205/55/16 a 215/55/16 jest dokładnie 1,7% różnicy w średnicy koła (jakieś 11mm), więc wątpię żeby coś obcierało. Chyba, że na złą felgę założone (o złym ET) to się mogę zgodzić. Osobiście jeżdżę na 225/45/18 w MK3 i nic nie obciera, a takie koło jest większe o prawie 28mm od 205/55/16 (z tym, że mam trochę twardszy niż seria zawias)

YatzeK
17-06-2013, 17:08
Oczywiście, że możesz, tylko po co? Taki pomysł ma same wady, od wyższej ceny zaczynając
Z tym się nie zgodzę, bo zalety też są, np. szersza więc powinna się lepiej trzymać tak przy hamowaniu jak i rozpędzaniu, w zakrętach również. Taka opona jest też trochę wyższa od serii (bo chyba z tym porównujemy), więc lepiej amortyzuje nierówności. Nie można mówić, że skoro jest trochę droższa i głośniejsza to ma same wady.
Nie do końca. Przy hamowaniu teoretycznie nieco szersza opona może pomóc, ale wyższa ścianka będzie się bardziej uginać, więc ewentualna różnica na plus będzie niemal niezauważalna. A może być różnica na minus w stabilności hamowania. Przy rozpędzaniu będzie tylko przeszkadzać - większa powierzchnia przylegania to większy opór. W zakrętach taka opona nałożona na fabryczną felgę o szerokości 6.5 cala będzie mniej stabilna niż 205/55. Krótko mówiąc jedyna ewentualna korzyść to nieco lepsze tłumienie nierówności. Oczywiście wszystko to pod warunkiem porównania w obu rozmiarach DOKŁADNIE TAKIEJ SAMEJ OPONY - czyli ta sama marka, ten sam bieżnik, ten sam poziom zużycia. W przypadku dwóch różnych model opon takie porównanie w ogóle nie ma większego sensu - oprócz suchej, matematycznie wyliczonej róznicy rozmiaru, wszystko będzie inaczej.



opona obciera o nadkole na skręconych kołach
Między 205/55/16 a 215/55/16 jest dokładnie 1,7% różnicy w średnicy koła (jakieś 11mm), więc wątpię żeby coś obcierało. Chyba, że na złą felgę założone (o złym ET) to się mogę zgodzić. Osobiście jeżdżę na 225/45/18 w MK3 i nic nie obciera, a takie koło jest większe o prawie 28mm od 205/55/16 (z tym, że mam trochę twardszy niż seria zawias)Sam przyznajesz, że masz twardszy zawias, a felgę o innym rozmiarze i ET niż Grzesik, więc skąd wiesz, że jemu nie obciera?

matt44b
17-06-2013, 18:59
Sam przyznajesz, że masz twardszy zawias, a felgę o innym rozmiarze i ET niż Grzesik, więc skąd wiesz, że jemu nie obciera?
Napisałem, że wątpię, bo to tylko 11mm większa opona, a jeśli chodzi o to, że obciera przy skrętach, to pewnie założona na złą felgę i obciera nie dlatego, że większa średnica a dlatego, że szersza. Ja mam o wiele większe 225/45/18 i przy maksymalnych skrętach nic nie obciera, a tu już twardość zawieszenia nie ma znaczenia chyba ?

EDIT:
Nikt wcześniej nie napisał na jakiej feldze ma opony, lub na jaką felgę chce te opony założyć, więc możemy sobie pogdybać. Ja mam swoje na oryginalnych felgach i nic nie obciera. Felga 7,5J 18" ET 52,5

Grzesik
18-06-2013, 22:26
Felgi mam oryginalne i nie wiem , czy obciera przez zwiększoną wysokość czy szerokość ....
Właściwie to nie ma to dla mnie znaczenia - poprostu jest nieprawidłowo.....

matt44b
18-06-2013, 23:30
MK3 wyjeżdżały z fabryki na szerszych kołach (225/40/18) więc wątpię, żeby producent coś źle policzył. Może Ci się plastikowe nadkola poluzowały ? :)

Grzesik
19-06-2013, 21:59
Może Ci się plastikowe nadkola poluzowały ? :)

Zapewne ...... u gumiarza ........
w tym czasie , jak opony zmieniał :hmm::hehe:

YatzeK
19-06-2013, 23:24
MK3 wyjeżdżały z fabryki na szerszych kołach (225/40/18) więc wątpię, żeby producent coś źle policzył. Może Ci się plastikowe nadkola poluzowały ? :)
Tak. Ale te szersze koła były na innych felgach z innym ET. producent policzył na pewno dobrze i mógł właśnie założyć, że przy 16-calowych felgach fabrycznych rozmiar 205/55 to maksimum co się zmieści.

matt44b
19-06-2013, 23:58
Tak. Ale te szersze koła były na innych felgach z innym ET. producent policzył na pewno dobrze i mógł właśnie założyć, że przy 16-calowych felgach fabrycznych rozmiar 205/55 to maksimum co się zmieści.
Dlatego napisałem, że ważne na jaką felgę zakładamy, a nikt nie napisał na jakiej feldze obciera. Jest wiele 16" felg o różnym ET na które można upchać różne opony do MK3. Dlatego straszenie ludzi, że 215/55/16 się do mondeo MK3 nie mieści uważam za wprowadzanie potencjalnych czytelników forum w błąd, bo w tym aucie mieszczą się większe koła, pod warunkiem, że felga posiada odpowiednie parametry.

rezulteo opony
26-06-2013, 19:29
Witamy:car:,

I tutaj jest dobra chwila na refleksję i pytania dotyczące rozmiarów z homologacją - zalecanych przez producentów (a te są zgromadzone na naszej stronie).
Na początek trzeba powiedzieć, że producenci decydują się na dane rozmiary, a czasem modele opon, by jazda była komfortowa a opony dopasowane do właściwości danej wersji silnikowej i nadwozia auta. Dlatego często zwracamy uwagę na indeks prędkości i nośności, który się zmienia w zależności od wersji. Rozmiar opony to nie tylko jej wymiary jak np. 205 55 r16, na co tylko często zwracają uwagę kierowcy. Opony homologowane powodują optymalizację różnych osiągów wobec danego auta jak np. przyczepność na danej nawierzchni, radzenie sobie ze zjawiskiem aquaplaningu i odpowiadając na pytanie z innego wątku także wpływają na prawidłowe zużycie i żywotność opony.
Dlatego dla bezpieczeństwa radzimy zakładać właśnie rozmiar odpowiedni dla danego samochodu.

Pozdrawiamy,
Rezulteo :):car: