PDA

Zobacz pełną wersję : [Preparaty] Czym się różni cleaner od politury ?



radek8
16-05-2013, 16:33
Jak w temacie.
1. Czytając opisy różnych produktów to wszędzie jest informacja że czyści lakier z zanieczyszczeń itp. z tą różnicą że politura nadaje większej głębi koloru lakierowi. Wytłumaczcie mi czym jeszcze się różnią.
2. Do czego dokładnie jest quick detailer ? Czytając różne fora o całym procesie przygotowania auta do woskowania dużo osób pisało że ten właśnie quick detailer jest używany pod glinkę, bo robi śliską powierzchnię przez co wygodniej i szybciej się glinkuje. Ale znowu inni piszą że quick detailer'a daje się na samym końcu po woskowaniu.

bartekk
16-05-2013, 17:07
Możesz używać QD pod glinkę jak najbardziej... Tak się robi, w wersji "na bogato" :) Natomiast czy jest sens... Moim zdaniem to za drogo wychodzi ;) Używam glinki Bilt Hamber Soft na samej wodzie.

QD głównie używa się do nadania blasku i połysku po myciu auta, ewentualnie do usuwania nieznacznych zabrudzeń, np. od owada i usuwania kurzu - ale tylko kurzu. Osobiście używam QD zawsze po umyciu auta. Konserwuje wosk i przedłuża jego żywotność, lakier jest po nim ładniejszy. Aha, można nim także usunąć ślady po kroplach wody.

Politura vs. cleaner, jak już rozmawialiśmy kiedyś w Spambudzie Detailerów (http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/95933-Spambuda-Detailer%C3%B3w) czasami te różnice się zacierają. Generalnie cleaner przygotowuje powierzchnię do woskowania, usuwania oksydacje, nałożony maszynowo maskuje też niekiedy mikro-ryski. Politura też ma czasem właściwości maskujące, np. Black Hole. Tyle tylko że każda jest nieco inna, dlatego trudno wyczuć te różnice. Cleaner nie nada takiej głębi ciemnemu lakierowi jak np. właśnie wspomniana BH.

radek8
16-05-2013, 18:02
Ok, dzięki. A jeszcze pytanie dotyczące QD. Kiedy go dokładnie użyć ? Tak jak ty czyli po glinkowaniu->QD->cleaner->politura->wosk czy po politurze lub po wosku ? Bo różnie ludzie piszą i teraz już zgłupiałem. Wiem, że na 100% po cleanerze jest politura, ale niewiem kiedy powinien być QD.

rustin
16-05-2013, 19:58
Po wosku w twojej kolejności.

bartekk
16-05-2013, 20:50
Tak jak ty czyli po glinkowaniu->QD->cleaner->politura->wosk czy po politurze lub po wosku ? Bo różnie ludzie piszą i teraz już zgłupiałem.

Nie nie, ja glinkuję na wodzie, potem... potem różnie :) Zależy jakim woskiem :) Różnie robię:
- IPA i FK1000P
- cleaner, politura, wosk Dodo Juice
- IPA, politura, wosk Dodo Juice

Zależy ile mam czasu.

Nie zawsze politura po cleanerze jest wskazana. Black Hole ma lekkie właściwości ścierające i jakbyś nakładał to maszyną typu DA to nie ma sensu dawać cleaner pod spód.

QD stosuję tylko po myciu :up:

radek8
16-05-2013, 23:06
A jeśli użyję QD po myciu to nie zejdzie mi on jeśli potem będę glinkował i później robił następne rzeczy ?

westblack
16-05-2013, 23:17
QD używa się po myciu ale po myciu kiedy autko przeszło już cały proces odnowy biologicznej ;). ( mycie, glinika, cleaner, politura, wosk), brud - mycie, QD.

Wydziergane szydełkiem

radek8
17-05-2013, 00:33
A, w ten sposób. Dzięki wielkie za wyjaśnienie.
Jeszcze tylko jedną rzecz się chciałem dowiedzieć: Jeśli będę po tym całym procesie, później będę mył auto, ale będę go chciał też nawoskować. To wtedy po umyciu dam QD i dalszy proces (glinkowanie itd.) ? Czy QD tylko po myciu jak nie będę chciał woskować auta ?

bartekk
17-05-2013, 06:51
Jeśli będę po tym całym procesie, później będę mył auto, ale będę go chciał też nawoskować.

Ale trochę nie kumam. Chyba nie chcesz woskować po każdym myciu? Czym będziesz woskował?

Jak już czuję że czas na woskowanie, to myję auto dokładnie, glinkuję i reszta normalnie. Świeżo po woskowaniu nie używam QD - daję woskowi się wypocić, odpocząć. Dopiero po pierwszym myciu nawoskowanego auta, używam QD.

kodex
19-05-2013, 16:00
Czy QD tylko po myciu jak nie będę chciał woskować auta ?QD jako ostatni krok po myciu auta.
Czyli myjesz... czyścisz... cleaner, politura, wosk.... nie używasz QD bo auto wygląda wspaniale ;)
Myjesz nawoskowane już auto w niedzielę (szamponem, który nie zmyje wosku czyli na obojętne PH dla środków, które już leżą na lakierze)... wycierasz auto do sucha i potem traktujesz lakier QD + polerujesz czysta mikrofibrą.

radek8
20-06-2015, 20:48
Witam jeszcze raz. Sorki za odświeżenie tematu, ale męczy mnie jedna sprawa:
Jeśli wykonam już cały "zabieg pielęgnacji" to co później używać (ewentualnie w jakiej kolejności) żeby auto dalej wyglądało jak "nowe"? Bo pisaliście że raz na miesiąc to nie ma sensu od nowa wszystkiego robić.

Jacob_
20-06-2015, 22:59
Jeśli wykonam już cały "zabieg pielęgnacji" to co później używać (ewentualnie w jakiej kolejności) żeby auto dalej wyglądało jak "nowe"? Bo pisaliście że raz na miesiąc to nie ma sensu od nowa wszystkiego robić.

Myślę, że odpowiedź padła :)


Myjesz nawoskowane już auto w niedzielę (szamponem, który nie zmyje wosku czyli na obojętne PH dla środków, które już leżą na lakierze)... wycierasz auto do sucha i potem traktujesz lakier QD + polerujesz czysta mikrofibrą.

Jondi
21-06-2015, 12:19
Cleaner nie nada takiej głębi ciemnemu lakierowi jak np. właśnie wspomniana BH.
tu się nie do końca zgodzę :) np Prima Amigo czy Dodo lime prime :)

cleaner jeszcze dodatkowo odtłuszcza powierzchnię i zdejmuje stare woski : po prostu oczyszcza lakier z chemi która się na nim znajduje :) politura/glaze często osłabiają woski ale podbijają wygląd

omg ale kotleta odgrzałem :D:D

dżizas
22-06-2015, 20:15
Cleaner
IPA potem Glaze (jeżeli zdecydujesz się go użyć)
Wosk
Tak jak Andrzej pisze glaze podbije delikatnie kolor, ale osłabi żywotność wosku, więc decyzja należy do Ciebie co wybierzesz.
Dobierz również dobrze wosk, aby wydobyć najlepiej głębie koloru.

Jondi
22-06-2015, 23:20
po co po cleanerze IPA? Wymywasz go tylko jeśli ma w sobie jakieś cząsteczki podbijające wygląd

blaszczu
23-06-2015, 01:03
Witam jeszcze raz. Sorki za odświeżenie tematu, ale męczy mnie jedna sprawa:
Jeśli wykonam już cały "zabieg pielęgnacji" to co później używać (ewentualnie w jakiej kolejności) żeby auto dalej wyglądało jak "nowe"? Bo pisaliście że raz na miesiąc to nie ma sensu od nowa wszystkiego robić.

Mycie "bezpiecznym" szamponem a jeśli widzisz taką potrzebę to podbicie powłoki woskowej Quick Detailerem - jednak nie trzeba tego robić po każdym myciu. Tutaj już kwestia indywidualna ;)

dżizas
24-06-2015, 02:02
po co po cleanerze IPA? Wymywasz go tylko jeśli ma w sobie jakieś cząsteczki podbijające wygląd

Cleaner nie ma typowych właściwości odtłuszczających. Usuwa np. pozostałości po polerce oraz stare woski
IPA jedynie odtłuszcza dzięki temu wosk lepiej "klei się" do lakieru i jest bardziej trwały.
Oczywiście po IPA możesz zastosować glaze w celu podbicia koloru, ale stracisz na trwałości wosku poprzez dołożenie dodatkowej warstwy pomiędzy lakier a wosk.

Ja dawałem Dodo, IPA, Colli 476 i efekt jest zadowalający (jak podjeżdzam pod firmę to mój Mondzio "błyszczy" wśród kilkudziesięciu aut i o to głównie chodziło).
Na tak przygotowanej powierzchni Colli leży ponad 2 mies.

radek8
05-07-2015, 08:16
A jeszcze jedna sprawa. Czy wszystkie kroki "pielęgnacji" mogę wykonywać od razu ? Chodzi mi o to czy po np. cleanerze od razu mogę użyć politury, a po niej od razu wosk, czy muszą być jakieś przerwy ?

mJoker
05-07-2015, 20:35
Żadnej przerwy chyba że nie będziesz miał siły ;-)

Azael
06-07-2015, 00:04
IPA jedynie odtłuszcza dzięki temu wosk lepiej "klei się" do lakieru i jest bardziej trwały.
Nie pisz takich głupot bo jeszcze inni wezmą to na poważnie.
Wejdź chociażby by na KA i poczytaj.



Ja dawałem Dodo, IPA, Colli 476
Super kombinacja. Jeszcze trzeba była dać IPA po wosku

Pogodny
06-07-2015, 12:20
Polecam poczytać ten temat: IPA TO NIE CLEANER!

http://kosmetykaaut.pl/viewtopic.php?f=6&t=9479

danielWr
08-07-2015, 10:45
Cytat Zamieszczone przez dżizas Zobacz posta
Ja dawałem Dodo, IPA, Colli 476
Super kombinacja. Jeszcze trzeba była dać IPA po wosku

a co Ci się w tej kombinacji nie podoba?

Azael
08-07-2015, 13:21
To , że to jest temat o detalingu i się robi zgodnie ze sztuką. Tak to może robić wiesiek w stodole.
Nie wprowadzajcie w błąd bo potem będą chodzić i powtarzać aby dawać ipa zamiast cleanera.
Druga sprawa wyśil się i przeczytaj co Pogodny wrzucił.

danielWr
08-07-2015, 14:12
To , że to jest temat o detalingu i się robi zgodnie ze sztuką. Tak to może robić wiesiek w stodole.
Nie wprowadzajcie w błąd bo potem będą chodzić i powtarzać aby dawać ipa zamiast cleanera.
Druga sprawa wyśil się i przeczytaj co Pogodny wrzucił.

Widzę ze ty sobie tego trudu nie zadałeś.



Tutaj leży największy problem i moim zdaniem geneza wszystkich pytań o IPA vs cleaner. Poszła fama że część produktów najlepiej trzyma na odtłuszczonym lakierze.

Jest to prawda, pod warunkiem że mówimy o aucie dokładnie wyczyszczonym, po polerowaniu/oczyszczeniu lakieru cleanerem.


Zostają nam wtedy oleiki który wymywamy IPA i zostaje z idealnie czystym , jałowym lakierem. Taką powierzchnie lubi np 476s i z oczywistych względów powłoki w stylu CQuartz / C1. Ale nie tylko, na tak odtłuszczonym lakierze będzie siedziało wszystko, z duża dozą pewności że nic przedwcześnie nie zjedzie.


Teraz czytamy kolegę dżizas ze zrozumieniem.


Ja dawałem Dodo, IPA, Colli 476

kolega leci clenerem dodo potem ipa na odtłuczenie, na to wosk.

Wiec o co chodzi ?

damianszwecja
09-09-2015, 14:38
Witam, posiadam taki srodek jak na zdjeciu, nie wiem co to jestg do konca. przyda sie???

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/d38447ca2fa8.jpg (http://naforum.zapodaj.net/d38447ca2fa8.jpg.html)

dżizas
10-09-2015, 17:53
Wygląda na jakiś Quick Wax (wosk) z dodatkiem carnauby :hehe: pewnie z 1%.
Jak posmarujesz i przetrzesz fibrą, samochód będzie się świecił i zapewne zniknie bezpowrotnie po pierwym myciu.

damianszwecja
10-09-2015, 22:14
a to nie to samo?

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/1d6994d0888e.jpg (http://naforum.zapodaj.net/1d6994d0888e.jpg.html)