PDA

Zobacz pełną wersję : CB czy nawigacja ???



MiSiOr
23-07-2006, 22:04
Witka.

Wyjeżdżam na wakacje za miesiac i nurtuje mnie pewna sprawa.

Założyć CB do mondka czy też navigację?

Więc, w mapie orientuje się nieźle, nie gubie sie na trasie, ale czasem są problemy z objazdami. Poza tym, navigacja jaka mnie interesuje (819 zł z allegro), to palmptop z GPS więc i na zakupy się przyda, np. liste sobie wgram :jezyk1:
Z drugiej strony, mając CB będe raczej wiedział gdzie jechać, gdzie korek czy gdzie pieczara :mo: się rozłożyła i tamuje ruch.

No problemy straszne, zwłaszcza że mam niski garaż, więc musiał bym bacika przymocować do relingów żeby wjechać do garażu. Ech, same problemy :zly:

Miał ktoś podobny problem?

I jak to jest tak naprawdę z tym ostrzeganiem się o :mo: można liczyć na innych czy też każdy zlewa?

rafik75
23-07-2006, 22:13
Mając w aucie CB radyjko naprawdę będziesz wiedział o wszystkich :mo: jak również o korkach,objazdach i zmianach w organizacji ruchu.Kierowcy bardzo na serio traktują CB na trasie i za to im :beer:

Viki71
23-07-2006, 22:26
Zdecydowanie CB. Możesz założyć antenę ma magnes do dachu i problem garażu zostaje rozwiązany. Bez duszna Pani Zofia czyli głos z Gps nigdy nie zastąpi pomocy mobili i mobilków na radyjku.
Jeszcze raz tylko CB

Luca
23-07-2006, 22:30
IMHO najlepiej na początek CB, które można w przyszłości (w miarę dopływu $$$) uzupełnić o Navi, i taki komplecik stanowi już pełny "wypas" jeśli chodzi o upgrade auta :satan:
Navi przekazuje tylko info dotyczące drogi z punktu A do B (wiem, wiem - można sobie wpisać lokalizacje fotoradarów i tym podobne pierdoły, ale to półśrodki - żadne navi nie przekaże "na gorąco" info o korkach z powodu wypadku, robót drogowych lub innych "utrudnień" :jezyk1: )
CB pod tym względem bije każde navi na głowę, a w razie zagubienia wystarczy zawołać na #19 i zawsze ktoś pomoże :metal
Za 800 plnów to sobie możesz taki zestaw CB sprawić, że głowa mała :satan: - tylko pamiętaj, antenka porządna, nie daj się naciągać na żadne "kikuty", a przed garażem zawsze można antenkę ściągnąć, albo położyć (jeśli posiada taką regulację) a trwa to dosłownie sekundy :) .
Głos oddałem - decyzja należy do Ciebie :metal

:metal :beer: :bigok:

jarekson
24-07-2006, 21:11
Zależy do czego.
Ja miałem podobny dylemat więc pożyczyłem Navi i CB żeby przetestować.
Jeżeli chodzi o znajdowanie drogi i trafianie do celu to tylko Navi, CB nie ma szans. Natomiast jeżeli gorące info o drodze i co się na niej dzieje to tylko CB. Ja jeżdze głównie po mieście więc kupiłem Navi bo bardziej mi jest przydatna. Na trasie raczej CB, bo zgubić się ciężko, a większe znaczenie ma informacja o kontrolach itd.

MiSiOr
24-07-2006, 22:17
Dobra, decyzja zapadła, CD :satan:

Wybrałem CB Uniden 520 - np. ten

http://www.allegro.pl/item115243248_cb_radio_uniden_pro_520_xl_antena_wt yk_gratis_.html

lub z jakąś inną anteną zaproponowaną przez was. Ważne żebym wiedział jakiś czas wcześniej co mi stoi na trasie, a mam długą, z gór nad morze, do Dziwnówka - wczasy znaczy i szkoda mi kasy dla :mo:
:banan: :satan: :banan: :satan: :banan:

Zamontuję ją po lewej stronie pod kierownicą, jest tam prawie taki akuratny schowek.

Tera pytanie, jak to jest ze strojeniem anteny do auta? Jakiś link na forum? Ewentualnie ktoś MkII ma ładnie zamontowaną CB i podzieli się fotami? Bo z MkIII foty widziałem.

Sory za chaos ale sami wiecie :beer: ...

Luca
24-07-2006, 23:06
Za radyjko :brawo: :brawo: :brawo: będziesz zadowolony. Co do antenki, to o tym Hustlerze słyszałem tyle dobrego, co i złego :satan: - generalnie jak magnesik to raczej bat minimum 1,5 metra. Ale takiej nie używałem, więc się nie wypowiadam konkretnie.
W MKII dokładnie ten schowek jest idealny do montażu CB - jest gdzieś artykuł werca o montażu tam CB - poszukaj :satan:
Antenę stroisz do konkretnego auta i masz spokój, oczywiście w przypadku magnesu staraj się stawiać antenkę raczej w tym samym miejscu, gdzie była strojona.
Poradziłbym zaopatrzenie się w CB parę dni przed wyjazdem i "osłuchanie" się z gwarą CB maniaków, łatwiej będzie potem nawiązać kontakt i korzystać w pełni z zalet sprzętu. No i dwie ważne zasady: CB to obustronna wymiana informacji, bądź aktywny w eterze - nie nastawiaj się wyłącznie "nasłuchowo" i "antymiśkowo" :getsome: , na początku pewnie strzelisz parę gaf, ale skończy się pewnie na chwilce śmiechu na #19, nic strasznego :)
I po drugie - CB nie zwalnia z myślenia na drodze i nie daje 100% gwarancji :metal

:metal :beer: :bigok:

krzysiekcombi
25-07-2006, 14:04
No jasne że tylko CB - rozmowa na " żywo " to jest to :) a jeśli już zna się "parametry " drogi to można sobie jakąś miłom pogawętke uciąć :)

JAGRALL
25-07-2006, 15:02
cb czy nawigacja??

wsyztsko ma swoje zalety i wady, nawigacja nie powie ci gdzie stoi policja, z cb radia nie wszędzie skorzystasz, np na bocznych drogach gdzie jest mały ruch ciężko o dokłądną informację

ConanKrakow29
25-07-2006, 16:23
Najlepiej jedno i drugie :-) Ja mam w planach Navi w przyszlym roku a potem CB

ghost_06
06-09-2006, 10:17
Ja powiem tak mam jedno i drugie gps to tom tom . jednak mapy polski sa niedopracowane brakuje planow szczegółowych wielu miast , bardzo czesto prowadzi dosłownie w las :jezyk1: . Inaczej sprawa sie ma gdy jedziesz za granice navi sprawdza sie switnie .majac cb zawsze znajdzie sie ktoś kto doprowadzi cie pod adres którego szukasz. Osobiście na chwile obecna polecał bym cb , minie jeszcze troche czasu gdy bedziemy mieli szczegółowe mapy polski

cesu
06-09-2006, 11:56
Ja powiem tak mam jedno i drugie gps to tom tom . jednak mapy polski sa niedopracowane brakuje planow szczegółowych wielu miast , bardzo czesto prowadzi dosłownie w las :jezyk1: . Inaczej sprawa sie ma gdy jedziesz za granice navi sprawdza sie switnie .majac cb zawsze znajdzie sie ktoś kto doprowadzi cie pod adres którego szukasz. Osobiście na chwile obecna polecał bym cb , minie jeszcze troche czasu gdy bedziemy mieli szczegółowe mapy polski
I tu się zgodzę z kolegą. Trzeba poczekać ąz mapy Polski będą w pełni dobre. Osobiście jednak wolę CB z prostego względu- z radia dowiesz się o wszelkich kontrolach itp a do celu i tak cię doprowadzą. Jednak z czasem i tak trzeba będzie się zaopatrzyć w navi.

Mamut
06-09-2006, 12:16
mam CB i bardzo sobie chwalę, choć nie zawsze (mięso)
jeździłem z navi, też jest fajnym i praktycznym urządzeniem.
Za jakiś czas pewnie się dorobię na stałe.
Kolejność CB a potem navi.
czemu?
a koszty
b z atlasem papierowym też się daje jeździć
c z tzw czasem należy sądzić że navi będzie jeszcze tańsze i dokładniejsze

jarekson
06-09-2006, 13:23
Zależy gdzie się jeździ.
Ja po mieście wole NAVI a w trasie CB.

Vulpecula
27-07-2007, 13:08
Ja mam to i to, a oprocz tego jescze antyradar, zakupiony jakieś 8 lat temu, ale grunt ze dziala.
Symbiosa tych 3 urządzeń daje komfort, ale w hierargii mogę podać jako
1.cb
2.navi - tylko automapa na polskie drogi
2. wykrywacz radarów

pozdro


Vulpecula

Vulpecula
27-07-2007, 13:09
Ja mam to i to, a oprocz tego jescze antyradar, zakupiony jakieś 8 lat temu, ale grunt ze dziala.
Symbiosa tych 3 urządzeń daje komfort, ale w hierargii mogę podać jako
1.cb
2.navi - tylko automapa na polskie drogi
2. wykrywacz radarów

pozdro


Vulpecula

dracco_wawa
27-07-2007, 13:33
Też mam zarowno cb jak i navi.
Powiem tak
Na trasie cb dlugo jeszcze bedzie najlepsze.
W miescie jak sie szuka małej uliczki w którą TIR-y nie zaglądają to navi daje lepsze efekty.
Generalnie najlepiej miec komplet.

mad
01-04-2008, 21:13
Stary kotlet, ale co tam.

CB pomaga i to bardzo dużo, ale nie poinformuje nas o fotoradarach.



Jak ktoś dużo jeździ musi mieć zestaw CB + nawigacja.
Za 2 urządzenia trzeba liczyć około 900 złociszy które bardzo szybko się zwrócą.

Polecam :metal2:

Stu
02-04-2008, 12:44
cb + navi...
jezeli jeżdzisz po europie, to raczej navi
no i żeby korzystać z cb, też bardzo przydatna jest nawigacja - po prostu wiesz, o jaki punkt się pytać...
pzdr, kuba

SteelRat
30-08-2008, 12:20
CB+NAVI, tylko i wylacznie... co mi da CB w duzym, obcym miescie, jak mnie ulicami beda wysylac? co mi da sama Navi, jak nikt o korkach/remontach jej nie poinformuje...

a co do navi, to ja i tak wole softa wgranego w PocketPC, niz typowa, samodzielna nawigacje, mimo o wiele mniejszego ekranu w pockecie.

Favo
30-08-2008, 22:41
Co do nawigacji to mogę polecić AutoMapę EU. Używam jej na palmtopie bo uważam to za bardziej użyteczne urządzenie niż tylko sama dedykowana nawigacja. Sprawdza się znakomicie zarówno w Polsce jak i w Europie (zachodniej). Bo na wschód pokrycie ma mizerne. Jeździłem kilka razy na wakacje w Polsce w jakieś totalne dziury w których kończy się droga i program trafił na miejsce. Testowałem ją w Londynie, ponadto przejechałem całe Niemcy, oraz kawałek Holandii i nie było żadnych problemów. Teraz jak planuję gdzieś wycieczkę to wogóle nie patrzę na zwykłą mapę tylko wpisuję adres do programu i w drogę. W Polsce dzięki świetnej bazie punktów POI można trafić do wszystkich ważnych atrakcji turystycznych. Na zachodzie gorzej bo są tylko punkty wbudowane, opisane jako atrakcja turystyczna, ale jest sama nazwa, i nie wiadomo co to jest. Ale jak juz odwiedzę te miejsca to dodaję nowy punkt do odpowiedniej kategorii z opisem więc następni podróżnicy bedą mieli łatwiej :)

wilk1984
19-09-2008, 19:46
ja uzywam cb navi wiekszosci korzystam z cb zas nawigacje w dlusze trasy obie rzeczy posadam ok 2 latka (jesli nie mozesz zakupic 2 rzeczy na raz kup najpierw cb pewniejsze i bezpieczniejsz jesli chodzi o misaczki >

przemx
01-10-2008, 15:44
Ja natomiast jest za tym i tym, gdyż nieraz spotykam sie z wielkim chamstwem na CB i wtedy przydaje sie nawigacja

luqas
30-10-2008, 13:37
90% CB 10% Nawigacja, jak mój poprzednik napisał gdyby nie "niektóre buraki" na CB to Nawigacja była by nie potrzebna.

MacKo
30-10-2008, 13:46
mam to i to i jedno drugie uzupełnia :)
zwłaszcza jak wiem z wyprzedzeniem ze jest np. korek i wiem gdzie to dzięki nawi mogę zaplanować "ucieczke"

van-reiv
05-11-2008, 15:47
najlepiej mieć CB + navi :)
ja tak np mam i trasę obserwuję z navi - choć od nie dawna, a co siędzieje na bieżąco wiem z CB :)

jamax
15-09-2009, 19:23
Nawigacja pokazuje mi którędy mam jechać.( Automapa 5,5,2 EU sprawdziła się nawet w Rosji i na Ukrainie) A Cb informuje co na wytyczonej ( przez NAVI ) trasie mnie czeka .I to jest komplet idealny jak ktoś dużo jeździ i chce szybko i bez przygód dotrzeć do wyznaczonego miejsca.

piotrekbb
15-09-2009, 20:52
Ja mam CB ,GPS + 4 systemy mapowe. Dużo jeźdze zagranicą i navi jest konieczna.CB w polsce teoretycznie wystaracza ale jak słysze jak ktos krąży 15minut po mieście i woła zdespreowany o ulice ... teraz najtańsza navi kosztuje 199zł więc nie ma jakiejś tragedii.Czasem nawet mozna znaleść "testową" komercyjną :satan: :helm: mapę.

Więc moje zdanie jest takie : CB+NAVI+Mapa paprierowa w zapasie.

morales
17-09-2009, 20:24
CB to rewela. Dużo można zaoszczędzić na punktach i mandacie. Nawigacja przydatna w dużym mieście, zagranicą.

AgaiSzymon
23-09-2009, 00:14
CB radio to już przeżytek - za dużo jest teraz tajniaków i głupoty gadają na CB radio oszukują, sami się nawet nie którzy wypowiadają że specialnie to robią, GPS albo antyradar teraz to zdaje egzamin

piotrekbb
23-09-2009, 10:10
CB radio to już przeżytek - za dużo jest teraz tajniaków :rotfl:

sto-pociech
23-09-2009, 11:38
Dodam i od siebie małe co nie co ;)
Nawigację mam od 3 lat (Mio C250, mapa-MioMap) urządzenie sprawuje się bardzo dobrze ostatnio nawet aktualizację wrzucili. Ale... nawet ta aktualizacja nie pokazuje ostatnich zmian na drogach. Natomiast od czerwca 2009 roku jestem posiadaczem Cb radia. Zakupiłem go przed wyjazdem na wczasy. I od tego czasu mogę z całą stanowczością stwierdzić, że zakup radyjka był doskonałą inwestycją. W chwili obecnej nie wyobrażam sobie przemieszczania się swoim Mondziem bez załączonego radyjka. Informacje o sytuacji na drodze na bieżąco (korki, zwężenia, wypadki, misiaki), zawsze znajdzie się kolega który pomoże w razie problemów z dotarciem do celu. Dla wszystkich mobilów a szczególnie dla mobilów MKP :beer:

KrisSc
23-09-2009, 12:57
Święta racja sto-pociech. CB się przydaje Navi nie powie o korkach czy wypadkach na trasie a na CB dowiesz się wszystkiego gdzie soją, gdzie można zjeść, wypadki, objazdy itd. można by wymieniać i wymieniać.

harnas1515
25-09-2009, 17:46
A ja powiem tak.
CB.- jak najbardziej fajna sprawa. Jeśli jadę dalej to kładę magnes i włączam. Zalety tak jak piszecie. Ale jak jadę z dziećmi to nie zawsze można tego słuchać. :ass: :ass: :ass: A niestety zdarza się i wiecie o tym.

ALE.
Navi.- nie wyobrażam sobie jazdy bez. Mam starego tomtom-a z nowszą mapką. I naprawdę nie wiem jak znajdowałem adresy wcześniej.
Jazda na wprost jest prosta, ale jak trzeba konkretnie adres a do tego remonty w mieście i dużo objazdów to jest niezastąpiony. Całkowicie zdaję się na jego kierowanie. Patrzę tylko na zakazy wjazdów(nie myli się). :metal2: :metal2:
P.S.-dzwięk w navi podgłaszam dopiero jak problem z drogą.
Czyli.:
trasa-CB
miasto-nawi.

Podłączyć rozgałęźnik i w drogę.

sto-pociech
01-10-2009, 12:49
Ale jak jadę z dziećmi to nie zawsze można tego słuchać. :ass: :ass: :ass: A niestety zdarza się i wiecie o tym.

Zgadza się tego raczej navi Ci nie powie ;).

Ale wracając do sedna Twojej wypowiedzi to fakt jest, że tzw "furmański" język można coraz częściej usłyszeć w eterze. Ale to wszystko zależy od ludzi. Nie wiem czy można takich kierowców usprawiedliwiać. Czasami są jednak takie sytuacje na drodze, gdzie tylko wyjść z auta i takiego :ass: przez okno wyciągnąć i dla przykładu "klapsa" w twarz dać. Natomiast jak słychać radyjko traktowane jest jako "zawór bezpieczeństwa" - tylko po co wszyscy muszą o tym słyszeć.
Jestem za "Kulturalną 19"

Pozdrawiam.

Potek
01-10-2009, 13:01
Jestem za "Kulturalną 19"

I wszystko w temacie, popieram :metal2:

piotrekbb
01-10-2009, 13:08
Kultura na CB tu już historia...skończyła sie w 1990roku .Kiedyś było prawie jak w krótkofalarstwie, reguły, etykieta itp.

sto-pociech
01-10-2009, 13:39
Kultura na CB tu już historia...skończyła sie w 1990roku .Kiedyś było prawie jak w krótkofalarstwie, reguły, etykieta itp.

Masz rację !

Powiem tak daleki jestem od "reglamentacji" radyjek ale jak tak posłucham eteru to zastanawiam się czy (mimo wolności i demokracji) nie powinno się wrócić do zezwoleń. ;)

grzybekvdj
22-11-2011, 09:22
CB -80% Navi-20% z zezwoleniami czy bez pewnie smieci i tak dalej by gadali:/

kojot310
27-11-2011, 06:27
Powiem tak z CB radiem jestem od 1994 roku ,pamietam czasy zezwolen tzw klar i dla mnie jazda bez radia to nie jest jazda,jesli chodzi o nawigacje używam ale tylko aby sprawdzic ulicę w danym miescie:hehe:,zawodowo jezdze od 1993 r i jestem z tzw ery mapy papierowej:hehe: to na nich poznałem Polskę

StandaHK
06-02-2012, 10:39
Pozdrowienie wszystkim.Mam pytanko i prośbe.Ja jakych falach dziala Wasze CB?Staszek

Abram_2006
17-02-2012, 21:08
Ja zastawiam się nad zamontowaniem CB często jeżdżę za granice sam i chętnie bym sobie z kimś pogadał Czy można np prowadzić rozmowę tylko we dwóch ?

Netoper
17-02-2012, 22:23
Czy można np prowadzić rozmowę tylko we dwóch ?
Nie ma takiej możliwości, każdy kto jest w zasięgu będzie słyszał..

Tyberiusz
18-02-2012, 01:02
Chyba, że na jakiś mało używany kanał się wskoczy :)

Abram_2006
18-02-2012, 17:25
Chyba, że na jakiś mało używany kanał się wskoczy

dobre i to :) a ile jest kanałów ?:)

maniek_
19-02-2012, 18:28
40 kanałów

insider
19-02-2012, 21:44
insider

mirwil
31-03-2012, 14:33
Tak czy siak rozmowa będzie słyszalna dla wszystkich, którzy są na danym kanale i w zasięgu rozmówców.

Kuba93
17-10-2012, 14:13
Kolego mam 19 latek dopiero ale przejechałem juz w swojej krótkie karierze 100 k i z milion od dzieciaka z ojcem.Z doswiadczenia jak najbardziej polecam CB i klasyczne mapy, uczysz sie trasy na pamięc, zapamietujesz charakterystyczne miejsca, navi jest tylko dobra gdy juz jestes w danym miescie, w danej dzielnicy i potrzebujesz dokładny numer jakiegos bloku i klatki..:)
Wg mnie navi obniża sprawnosc orientacji, i nie stosuje jej.A satysfakcja z dojechania do nieznanego celu na mape i tzw. nosa sprawią olbrzymią satysfakcje :) Zreszta na CB dowiesz sie wszystkiego, radary, suszarki, dobre jedzonko, spanie, atrakcje, remonty, objazdy, itd. Navi nie nadąży za tym. Taka jest moja opinia ;)

kodex
21-10-2012, 10:06
Czy można np prowadzić rozmowę tylko we dwóch ?
Nie ma takiej możliwości, każdy kto jest w zasięgu będzie słyszał..

Na szczęście część radii ma możliwość regulacji zasięgu anteny więc można sobie wskoczyć na np. 10 kanał i skrócić zasięg jak się jedzie w kilka samochodów. Jak jedziesz sam to to raczej nie zda egzaminu chyba że razem rozmówca jedziecie ta sama droga i w tym samym kierunku.

Napisane z fona

jamax
21-10-2012, 15:34
Navi nie nadąży za tym. Taka jest moja opinia
Bzdura
Polecam zapoznanie sią z aplikacją Yanosik

wafel
30-11-2012, 15:20
ja korzystam z cb bo fruwam po Polsce,jeżeli chodzi o miasto to uważam że wystarczy zwykła mapa albo "kawałek języka"i wszystkiego można sie dowiedzieć.Navi jest wynalazkiem ułatwiającym życie ale myśle że da sie bez niej życ.Taniej jest kupić zwykły atlas albo mape samochodową i jest to samo tylko że niema głosu:hehe:Także ja jestem za CB,ale to tylko moje skromna opinia:)

Chuchu
08-12-2012, 12:03
CB ma jeszcze jak dla mnie jedną zalete. Dodaje uroku samochodowi ;p Dla mnie jak ,,giba" sie antena na aucie to juz przyciaga wzrok ;p Kup sobie CB a navi mozesz na allegro znalzezc narazie za 100zl byle dojechac do celu bez zadnych bajerow a kiedys ja odsprzedaz za podobne pieniadze dolozysz i kupisz sobie jakis wypasik ;p

komik
08-12-2012, 13:57
Polecam zapoznanie sią z aplikacją Yanosik

Właśnie od miesiąca śmigam z Yanosikiem . Mam darmową aplikacje na smartfona . Narazie nie mam zastrzeżeń :skromny:

Alanos77
22-03-2014, 19:02
Ja też jestem za CB jak by nie było to zawsze jakaś forma komunikacji,były powodzie i tel kom padały a przez CB szło nadal wzywać pomocy.

norbi333
23-03-2014, 09:10
W aucie powinno być cb i navi

MiroPL
23-03-2014, 13:57
Ja mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że jeśli jest taka możliwość to najlepiej jedno i drugie. Jeśli nie, to trudny wybór, ponieważ jedno i drugie ma swoje wady i zalety. ;)

RalfiX78
23-03-2014, 14:38
W aucie powinno być cb i navi
W pełni się zgadzam :up:

Alanos77
23-03-2014, 17:31
No dobra wygraliście,przekonaliście mnie ma być i CB i NaVi w aucie.

_Kedar_
31-03-2014, 11:47
W aucie powinno być cb i navi

I ja się zgadzam !