PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy użytkownik CB



szwarc
05-08-2006, 22:37
Witam
Właśnie dzisiaj zakupiłem zestaw CB do mojego mondka. Nie próżnując od razu zabrałem się do roboty. Zamontowałem po lewej stronie w "półeczce na gąbce".
Zestaw jaki kupiłem to CB RADIO COBRA 19 DX IV, antena na duży magnes o długości 140 cm (włoska firma ale teraz nie jestem pewien nazwy) - o właśnie w instrukcji znalazłem jakąś srebną naklejkę, czy ktoś wie do czego ona służy ? O i jeszcze na antenie są dwie małe śrubeczki na imbusik czy to służy do jakieś regulacji jeśli tak to jak to najlepiej zrobić..
Wszystko zamontowałem jak "mama kazała" ale wydaje mi się, że cosik cienko odbiera w zasadzie to nie udało mi sie nawiązać żadnej rozmowy, nawet na kanale 9 za bardzo nic nie złapałem, tylko gdzieniegdzie jakieś mało wyraźne rozmowy, być może dlatego, że pada deszcz i że mieszkam na wichurze 15 km od najbliższego miasta.



Chciałbym się dowiedzieć coś na temat ustawiania tego odbiornika - jak najlepiej go ustawić, do czego służą pszczególne funkcje i jak je ustawić.

Wogóle czy jest jakiś zbiór na temat używania CB chodzi mi tu o zwroty, nawiązywanie ontaktu, rozmowa i takie tam niepisane prawa.

Co do CB jestem kompletnym laikiem, ale wybieram się niedługo (za 6 dni) na wczasy i zapragnąłem mieć coś ciekawego w podróży. Proszę was o odpowiedzi.

szwarc
05-08-2006, 22:42
A jeszcze jedno czy antena może dłuższy czas stać wygięta i się nie odkształci - chodzi mi o to, że czy np. stawiając auto w garażu mam za każdym razem ją demontować czy może tak sobie stać wygięta i nic jej nie będzie ?

Oktan
05-08-2006, 23:30
fachowcem nie jestem ale zestroić to trzeba

Luca
05-08-2006, 23:39
Witaj.

Gratulacje z nabytku, CB to wspaniałe uzupełnienie wyposażenia każdego auta :satan:
A na serio - cienki odbiór możesz "zawdzięczać" antenie nie zestrojonej z samochodem (antenę zawsze stroisz do konkretnego auta, a nie do radyjka) i w przypadku anteny na magnesie musisz starać się stawiać ją w tym samym miejscu (najlepiej pośrodku dachu).
Kanał 9 jest kanałem ratunkowym (do wzywania służb ratunkowych i prowadzenia ewentualnej akcji), lecz na chwilę obecną jest praktycznie "obumarły" - mimo wszystko nie powinno się z niego korzystać dla innych celów. Kanałem "drogowym" jest kanał 19. Najlepiej po nawiązaniu łączności, jeśli chcesz dłużej z kimś pogadać (wytłumaczenie drogi dojazdu, albo gadanie o tzw. :ass: Maryni :) ) lepiej przejść na inny kanał (oprócz 9 i 28), żeby nie blokować 19.
Srebrna naklejka nasuwa mi na myśl antenkę Sirio ML - ale nie jestem pewien.
Strojenia anteny powinieneś dokonać w jakimś punkcie wyposażonym w odpowiedni sprzęt (miarkę) - każdy serwis / sklep CB powinien to posiadać, koszt nie powinien przekroczyć max. 10 pln - ewentualnie wołaj na CB kogoś kto może Ci to zrobić za przysłowiowe :beer: :)) :)) :))
Porządnej antenie nie powinno zaszkodzić lekkie odkształcenie podczas garażowania auta, ale jak możesz zdjąć tym lepiej (i zdejmuj zawsze jak opuszczasz auto gdzieś na mieście - lepkie ręce są wszędzie :getsome: ).
Slangu CB najlepiej nauczysz się słuchając innych użytkowników - po jakimś czasie "łapiesz" o co chodzi i sam zaczniesz nadawać :)
Ewentualnie zajrzyj na Forum www.cb-radio.pl znajdziesz tam pomocne informacje :metal

Powodzenia i witaj w gronie MdoCBmaniaków :beer: :beer:

:metal :beer: :bigok:

szwarc
06-08-2006, 13:04
Co do anteny masz rację tylko do czego jest ta naklejka ?

szwarc
06-08-2006, 13:10
A co z tymi dwoma śrubeczkami na ibmuś, po odkręceniu można wyciągać i wkładać antenę

Luca
06-08-2006, 14:08
Na jakimś Forum wyczytałem, że podłożenie tej naklejki między magnes i gumową osłonę poprawia działanie anteny, ale czy to prawda 8O 8O 8O

Dokładnie - śrubeczkami luzujesz mocowanie bata w cewce i wsuwając albo wysuwając stroisz do konkretnego auta - ale i tak musisz mieć miernik. Jak pisałem musisz namierzyć kogoś znającego się na rzeczy i polecić zestrojenie anteny.

:metal :beer: :bigok:

szwarc
06-08-2006, 16:06
Ok trudno. Więc tak.
Szukam kogoś kto pomógłby mi nastroić antenę samochodową SIRIO wys. 1,4 m, radio CB COBRA 19 DX IV, auto oczywiście FORD MONDEO KOMBI (jeśli ma to jakieś znaczenie) najchętniej z okolic Złotoryi, Bolesławca, Lwówka Śląskiego, Chojnowa czy Legnicy - oczywiście nie za friko - mogę dojechać (nawet dzisiaj) więc nie ma problemu - proszę o kontakt na forum lub nawet (lepiej) telefonicznie pod numerem 508336995.
Czekam na kontakt.

szwarc
07-08-2006, 20:19
No już znalazłem, moje cb śmiga pięknie - kurcze nie wiedziałem (tak naprawdę), że to taka dobra zabawa no i oczywiście jest przydatne na "miśków"
Pozdrawiam i dzięki za pomoc

Oktan
07-08-2006, 23:44
Ok trudno. Więc tak.
Szukam kogoś kto pomógłby mi nastroić antenę samochodową SIRIO wys. 1,4 m, radio CB COBRA 19 DX IV, auto oczywiście FORD MONDEO KOMBI (jeśli ma to jakieś znaczenie) najchętniej z okolic Złotoryi, Bolesławca, Lwówka Śląskiego, Chojnowa czy Legnicy - oczywiście nie za friko - mogę dojechać (nawet dzisiaj) więc nie ma problemu - proszę o kontakt na forum lub nawet (lepiej) telefonicznie pod numerem 508336995.
Czekam na kontakt.


No już znalazłem, moje cb śmiga pięknie - kurcze nie wiedziałem (tak naprawdę), że to taka dobra zabawa no i oczywiście jest przydatne na "miśków"
Pozdrawiam i dzięki za pomoc


a możesz mi wytłumaczyć taką rzecz:

po co zakładasz nowy temat ?? w dodatku zawierający takie same posty - dokładnie te powyżej zacytowane ??

który temat mam ci zamknąć ??

krzys-68
08-08-2006, 16:31
A jeszcze jedno czy antena może dłuższy czas stać wygięta i się nie odkształci - chodzi mi o to, że czy np. stawiając auto w garażu mam za każdym razem ją demontować czy może tak sobie stać wygięta i nic jej nie będzie ?Nic jej nie bedzie,ale profilaktycznie jesli garaz jest metalowy nie wjezdzaj na wlaczonym radio i nie zostawiaj go wlaczonego :metal

szwarc
08-08-2006, 16:32
Sorki :pad: już to pozmieniałem

Oktan
09-08-2006, 20:40
ok, dzięki za wyręczenie :jezyk1: