PDA

Zobacz pełną wersję : CB Radio z Niemiec???



balcer
11-08-2006, 20:51
Może któryś z kolegów mi rozjaśni sytuację kupna CB przywiezionego z Niemiec? Czy takie radio będzie działało na falach w Polsce i czy potrzebne są fale AM żeby CB używać w pełni i mieć możliwość porozumiewania się? Czy AM jest w ogóle do czegoś potrzebne??
Pozdrawiam,
CB LAIK :pad:

sebastian_w
11-08-2006, 21:50
AM to jest podstawowa modulacja w Polsce.
Jeśli radio nie ma AM to nie pogadasz :( lecz myśłe iż powinno mieć.
Napisz co za radio i jaki model to można wtedy cos wiecej powiedzieć.

ubidigi
11-08-2006, 22:31
Jak napisał wyżej kolega to przede wszystkim napisz jaki model, bo:
- niektóre radyjka z niemieckiego rynku nie mają modulacji amplitudy AM, (z takimi raczej nic nie zrobisz)
- nie które nie mają w AM całej 40 lub na AM mają tylko 1W mocy, ( z tymi prawie zawsze da się cos zrobić odblokowac całą 40 lub 4W)
- na pewno będziesz musiał przestroić z "5" na "0" (to się zawsze da)
Generalnie patrz za radykami które są również w Polsce oferowane, bo te zawsze można do Polskich (dośc dziwnych) wymagań przystosować.

Z drugiej strony zachęcam do używania FM - modulacji częstotliwościowej

balcer
11-08-2006, 23:53
na przykład taka podróba: http://www.allegro.pl/item118242524_fm_cb_radio.html

ubidigi
12-08-2006, 00:28
brak toru AM. Dyskwalifikacja, chyba że masz znajomego elektronika co by się pobawił ale generalnie koszt przeróbki przewyższy Ci koszt radyjka z AM.

sebastian_w
12-08-2006, 00:29
Jeśli takie to lipa ...
Nie ma AM tylko same FM. W naszym kochanym kraju najczęsiej jednak gadamy na AM. A z tego co sie oriętuje modulacjj nie da się wstawić.
Także zostaje zakup nowego. Np Uniden 520 za nie całe 300, lub innego to juz kwestja gustu :) i zasobności portfela :)

balcer
12-08-2006, 00:48
właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. dzięki. trochę się dowiedzieć...

balcer
12-08-2006, 10:15
- na pewno będziesz musiał przestroić z "5" na "0" (to się zawsze da)

i to jest ta różnica?? Niemcy "5", Polska "0"???

ubidigi
12-08-2006, 20:40
Cały świat pracuje w tak zwanych "5". Natomiast Polska i kraje byłego Związku Sowieckiego w "0".
Każy kanał CB ma określoną czętotliwość.
Naprzykład w Polsce kanał CB nr 26 ma czętotliwość 27,260 MHz, natomiast na całym świecie kanał CB nr 26 ma czętotliwość 27,265 MHz i stąd w skrócie mówimy "0" i "5" od koncówek częstotliwości podanych w MHz do trzeciego miejsca po przecinku. Czyli między nami a światem róznica w częstotliwości wynosi 5 kHz. Od biedy da się słuchać, ale nie oto chodzi. Dlatego większośc radyjek w Polsce ma przełacznik "0"/"5".

balcer
15-08-2006, 20:26
a co powiecie o antenach wewnętrznych (gdzies usłyszałem taka nazwę). czy to wogóle może mieć zadowalający zasięg???

balcer
15-08-2006, 20:28
jeszcze jedno: czy Onwa czasem nie jest lepszą firmą niż wspomniany Uniden??
8O

ubidigi
15-08-2006, 22:53
Daj sobie spokój z antenami wewnętrznymi - cokolwiek by to nie znaczyło - fizyki się nie oszuka.
Onwa vs. Uniden - ONWA ma przynajmniej homologacje lub jak kto woli deklarację zgodności.
Zobaczcie link
http://www.bip.uke.gov.pl/bipurtip/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=55&news_id=241&layout=11&page=text

miłej lekturki

sebastian_w
15-08-2006, 23:29
A są tak owe anteny wewnętrzne do CB? ja powiem szczerze nie słyszałem? i obawiam się iz nie ma takich - chyba iz taka od ręczniaka :)
Jeśli chodzi o onwę i unidena bierz unidena, ma np taka fajną rzecz której onwa nie ma mianowicie filtr ANL, bardzo poprawia odbiór. Lecz oczewiście dezyzja należy do Ciebie :)

balcer
15-08-2006, 23:55
widzę, że bardzo bronicie Unidena. musze mu poswięcic trochę czasu. teść ma Onwę Turbo i radyjko daje radę w 100%. to niecałe 300 zł w przypadku Unidena 520 to koszt samego radia?? do tego trzeba doliczyć antenę i "mikrofon"??

sebastian_w
16-08-2006, 08:21
Uniden jest tak popularny i ceniony ponieważ brdzo udany to produkt, nie mówię iz inne radja są do :ass: lecz moim i chyba nie tylko zdaniem Uniden jest w tym segmencie, tzn radja za około 300 zł najlepszy :) Poszukaj na forum sporo było o unidenie. Mnie osobiście kiedyś podobało się radio TTI 880 do momemtu jak je zobaczyłem - według mnie jest troszkę za duże jak do mobilka. Ostatnio gość pokazywał fajne rdyjko bodajże firmt Team, małę zgrabne i podobno (po rozkręceniu przez speców od cb) wydaje sie być lepsze od unidena, lecz czas pokażę :)
Jeśli chodzi o mikrofon to masz go w każdym zestawi z cb radiem i nie ma potrzeby dokupować :) A antenka ... cóż jest tego troszkę, polecam lekturę forum a także www.cb-radio.pl tam masz wszysko.

Pozdrawiam Seba

ghost_06
20-08-2006, 19:58
A do tego trzeba dodać że onwa jest mniej selektywna od unidena (zbiera wiecej śmieci z eteru) i ma znacznie mniejszą czułość odbiornika a co do mikrofonu jak kolega powiedział masz w karzdym zestawie .