PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy z klimatyzacją



bomba
14-05-2005, 20:14
Witam,

Mam Mondeo 1993 z klimą. Okazało się, że po włączeniu słychać jakieś piski, warczenie jak to zwał tak zwał w każdym bądź razie coś nie naturalnego. Nie wiem czy to łożysko czy co. Chciałbym tez ją przejrzeć bo od kiedy mam sam. nic nie robiłem z klimą (od 6 m-cy)
Może ktoś zna jakiegoś fachurę w okolicach Siedlec , Warszawy, który by zajrzał i nie zdarł kaski.

szczerba
14-05-2005, 20:25
Hałasy po włączeniu klimatyzacji najprowdopodobniej dobywają się ze sprzężarki (choć mogą też z rolki napinającej pasek). W sprzężarce może hałasować sprzęgło elektromagnetyczne lub łożyska (nieuruchamiana klimatyzacja przez sześć miesięcy mogła doprowadzić do uszkodzenia lożysk). Rzeczywiście bez wizyty w serwisie klimatyzacji się nie obejdzie. Nie podpowiem Ci adresu serwisów bo Twoich terenów nie znam.

BJSusel
15-05-2005, 13:57
(nieuruchamiana klimatyzacja przez sześć miesięcy mogła doprowadzić do uszkodzenia lożysk).

Pierwsze słyszę, że łożysko od nieużywania się popsuło :)

szczerba
15-05-2005, 20:06
Pierwsze słyszę, że łożysko od nieużywania się popsuło :)


Spieszę wyjaśnić.
Łożyska sprężarki są smarowane olejem zawartym w czynniku chłodzącym, który wypełnia cały układ klimatyzacji. Włączanie klimatyzacji raz na miesiąc na ok 30 minut przez cały rok ma na celu nasmarowanie sprężarki i jest zalecane przez większość instrukcji użytkowania samochodu z klimatyzacją.
Może więc popsuć się łożysko od nieużywania oraz od tego samego nieużywania mogą się utracić swoją elastyczność uszczelki w sprężarce.

STraits
15-05-2005, 21:04
Koszt łożyska około 100 PLN z montażem.

BJSusel
15-05-2005, 23:25
Koszt łożyska około 100 PLN z montażem.

Masz rację, ale mówisz o łożysku 30x55x23 które jest zamontowane w sprzęgle i właśnie ono najczęściej się uszkadza i hałasuje.

Łożyska w sprężarce podczas nieużywania się nie popsują, tłoki także, a o uszczelkach już nie wspomnę.
Bardzo podobny układ znajduje się w lodówce, a ta może stać na wystawie 2 lata i po włączeniu do kontaktu działa i chłodzi.

A w instrukcji może jest napisane, że należy raz na miesiąc uruchamiać sprężarkę, ale jest też napisane, że poniżej +5st.C nie działa. Jak ma więc dbać o swój układ kierowca mondeo mieszkający na północy Norwegii?
Ja osobiście klimy używam bardzo rzadko i tylko wtedy kiedy jest naprawdę gorąco. W zimę nie włączam.
Mój ojciec ma podobną politykę i w jego 11 letnim VW czynnik nigdy nie był uzupełniany, a układ ma prawidłową wydajność.