PDA

Zobacz pełną wersję : Nokian WR D3 vs. Nokian WR A3



bartekk
30-07-2013, 20:24
Witam,

Czy jest jakaś istotna różnica we właściwościach tych dwóch modeli opon? Inny wzór bieżnika widzę ;) Wartości na etykietach wprowadzonych przez UE są identyczne. D3 częściej występuje w testach. "Rozmiarówka" tych modeli również się różni (A3 występuje w większych rozmiarach niż D3 i D3 występuje w mniejszych niż A3), ale to bez znaczenia bo interesujący mnie rozmiar występuje w obydwóch modelach.

Tyle wiem, ale chodzi mi o to czy są jakieś inne, użytkowe cechy różniące te modele opon?

YatzeK
31-07-2013, 12:02
A3 występuje w większych rozmiarach niż D3 i D3 występuje w mniejszych niż A3To dlatego, że kierunkowe opony nie sprawdzają się przy większych szerokościach i z reguły rozmiar 225-235 jest progiem, powyżej którego opony kierunkowe to rzadkość.


to bez znaczenia bo interesujący mnie rozmiar występuje w obydwóch modelach.
Tyle wiem, ale chodzi mi o to czy są jakieś inne, użytkowe cechy różniące te modele opon?

To w zasadzie dwie wersje tej samej opony różniące się budową bieżnika. Opona kierunkowa może być nieco lepsza w kopnym śniegu, ale nie sądzę, żeby różnica była bardzo zauważalna. Z kolei asymetryczna jest kierowana do większych samochodów o lepszych osiągach, więc może być nieco sztywniejsza i bardziej nastawiona na jazdę po asfalcie ewentualnie lekkim błocie pośniegowym, a nie po śniegu.

bartekk
31-07-2013, 12:50
może być nieco sztywniejsza i bardziej nastawiona na jazdę po asfalcie ewentualnie lekkim błocie pośniegowym, a nie po śniegu.

Czyli w zasadzie bardziej na polskie warunki, można by rzec. Tak to rozumiem.

YatzeK
31-07-2013, 12:52
A nie wiem. Jakiś czas temu miałem Nokiany WR G2 - właśnie asymetryczne, które miały być optymalizowane na zimę w europie środkowej, czyli bardziej błoto pośniegowe niż śnieg. Efekt był taki, że na śniegu, szczególnie ubitym, ciężko było w ogóle ruszyć i skręcić. Na błocie pośniegowym też jakoś szczególnie wspaniale nie było.

Inna sprawa, ze wtedy jeździłem 200-konnym benzynowym RWD, więc być może w słabszym i lżejszym FWD byłoby inaczej.

bartekk
31-07-2013, 12:58
No to trudny dylemat. Teoria teorią a praktyka często okazuje się inna. Generalnie o Nokianach znam pozytywne opinie, dlatego się nimi zainteresowałem a w obliczu identycznej ceny tych dwóch modeli powstało pytanie które będą lepsze, ale podejrzewam że różnicy bym nie odczuł.

rezulteo opony
05-08-2013, 18:17
Witamy,

Generalnie o Nokianach zaczyna się sporo mówić za sprawą nowych udanych modeli opon, które mocno konkurują z pozostałymi markami z górnej półki. Przypominamy, że wynik na europejskich etykietach na opony różni się w zależności od rozmiaru. Należy też pamiętać, że na etykietach mamy zaledwie trzy osiągi, a przy testach jest ich znacznie więcej.
Jedno jest pewne opony różnią się między sobą. Oprócz wcześniej wspomnianych cech warto zwrócić uwagę na to, że:

Model D3 jest bardziej przeznaczony do Aut kompaktowych, natomiast A3 do aut klasy średniej i samochodów o wysokich osiągach. Różnica też jest w cenie... A3 jest droższy.
Nie mamy wszystkich parametrów do oceny testów na naszej strony, ale zachęcamy do zapoznania się z większością z nich, co mamy nadzieje ułatwi podjecie decyzji:

opona Nokian WR D3 (http://www.rezulteo-opony.pl/opony-nokian/opona-wr-d3/testy-opon-49746)

Opona Nokian WR A3
(http://www.rezulteo-opony.pl/opony-nokian/opona-wr-a3/testy-opon-146914)

Pozdrawiamy,
Rezulteo

bartekk
05-08-2013, 22:50
Model D3 jest bardziej przeznaczony do Aut kompaktowych, natomiast A3 do aut klasy średniej

No i w sumie tego będę się trzymał.

Co do parametrów, to chodzi o rozmiar 205/55/16 i mają być one do mojego Mondeo (1.8 HB).

Dzięki za odpowiedź, decyzja podjęta, pozdrawiam.

rezulteo opony
14-08-2013, 17:27
To super również pozdrawiamy,

Rezulteo:car:

P.S. Prosze dobrze porównać ceny modeli, aby uzyskać najlepszą cenowo decyzję :)

bbulet
21-08-2013, 12:45
Jeśli chcesz coś więcej wiedzieć o tych oponach to polecam tą stronkę:
http://www.nokian.info.pl/nokian/wr_a3/
http://www.nokian.info.pl/nokian/wr_d3/

Też właśnie w tym roku przymierzam się do zakupu nowych opon zimowych i chyba wybiorę Nokiana. Z opinii wynika, że nie ma do czego się przyczepić. Jak już je kupię i założę u siebie to napisze czy opłaciło się.

RalfiX78
21-08-2013, 19:26
Przejeździłem jeden sezon na Nokianach WR D3 i powiem że jest niezła. Choć raz wpadłem w lekki poślizg, ale to z mojej winy. Tak po za tym jednym incydentem, to nie narzekam i nie jest przynajmniej dla mnie za głośna:)

Strider
18-06-2015, 21:37
Cześć,

Pozwolę sobie odświeżyć wątek, bo po przewertowaniu Internetu nadal nie potrafię jednoznacznie zadecydować pomiędzy modelami Nokian WR-D3 a WR-A3.

Dotarłem już do informacji, że jeśli zdecyduję się na producenta Nokian, to do mojego Mondeo mk4 w kombi z silnikiem 1.6 EcoBoost potrzebuję opon z następującymi indeksami (nie ma chyba wersji 93): 215/55 R16 97 H XL

Planuję jazdę głównie w dużym mieście oraz od czasu do czasu autostradą (wtedy także krótkie fragmenty przez małe miejscowości).

Oba modele da się znaleźć w raczej zbliżonej cenie poniżej 400 zł za sztukę, a więc pozostaje aspekt praktyczny i jakościowy. A może za bardzo nastawiłem się na firmę Nokian i powinienem zainteresować się inną marką w tej lub niższej cenie? Proszę o pomoc i pozdrawiam.

arkadiof
19-06-2015, 02:22
Ja mam nokiany WR-D2 i jestem z nich bardzo zadowolony zakładam więc że firma nie cofneła się w rozwoju i WR-D3 są jeszcze lepsze

bartekk
19-06-2015, 08:44
Pozwolę sobie odświeżyć wątek, bo po przewertowaniu Internetu nadal nie potrafię jednoznacznie zadecydować pomiędzy modelami Nokian WR-D3 a WR-A3.

Ja zdecydowałem się na A3 i nie żałuję. Bardzo dobre opony. Do tej pory przejechałem na nich 30 kkm w dwa sezony.

tomzyl
19-06-2015, 12:17
ja mam D3, km nieznane, orientacyjnie bym musiał liczyć;) ale konkretne są.

Strider
22-06-2015, 15:37
Dziękuję za odpowiedzi. Dzwoniłem jeszcze do dealera Nokian i uzyskałem zapewnienie, że obie oponki powinny się jak najbardziej sprawdzić, a wybór zależy przede wszystkim od przewidywanych tras, na których będą używane zimą.

Koniec końców znalazłem ofertę w pobliżu 300 zł za sztukę WR-D3 (końcówka 2014 roku), co przesądziło o moim wyborze :-)

adamze27
18-10-2015, 15:00
przejeżdziłem na poprzednikach modelu A3(WR G2) cztery sezony i oddałem do wulkanizacjii z głębokością bieżnika 5mm :hmm:teraz jeźdzę na A3,zresztą na lato równiez mam Nokiany :hmm:w Finlandii 5-6 samochodów na 10 jeździ na oponach marki Nokian,wiec chyba wiedzą co dobre:zakrecony:

Sylwester
18-10-2015, 16:15
Nokian WR D3, mam - i nie narzekam. Dwa sezony przejeździłem i bez najmniejszych problemów. Warunki 70 % podmiejskie, czytaj nieodśnieżone drogi, śnieg pchany zderzakiem, masakryczne roztopy i błoto. Nie zawiodłem się na nich, doskonale sobie radzą w takich warunkach. Co do jazdy po mieście, trasy - również bez zastrzeżeń, bardzo ciche, nie pływają przy wyższych prędkościach. Co jeszcze mogę dodać, ładny bieżnik ;) Chodziły słuchy, że ten model jest produkowany w dwóch fabrykach - Finlandia i Słowacja. Podobno te ze Słowacji są nieco gorsze ( nie potwierdzone info )

adamze27
21-10-2015, 16:29
Chodziły słuchy, że ten model jest produkowany w dwóch fabrykach - Finlandia i Słowacja. Podobno te ze Słowacji są nieco gorsze ( nie potwierdzone info )
Różne fabryki produkują na różne rynki,a raczej surowce do produkcjii zdobywane są z najblizszych zródeł.Stąd mogą byc drobne róznice.Zresztą ja zanim kupię to sprawdzam czy na nich jest made in Finland :hmm:

adek21
23-10-2015, 15:13
na prawdę nie ma nad czym się głowić. na a3 i d3 jazda będzie identyczna. d3 są z założenia do aut o mniejszych mocach, posiadające mniejsze rozmiary opon.

skamil89
11-11-2015, 13:39
Witam mam mozliwosc kupna takich oponek Nokian WR A3 94 XL 205/55 R16 DOT 4112 tylko ciekawia mnie te pekniecia miedzy rówkami na zdjęciach jak na taka młoda opone.Warto kupować czy czukac bezpieczniejszych??
https://drive.google.com/folderview?id=0B0tTN2iUA80SUE9TaWlsMVhMTGs#

zbiban1967
11-11-2015, 15:10
Wygląda na zestarzałą gumę ,albo żle przechowywaną.

skamil89
11-11-2015, 15:15
No własnie jak na 2012 rok to cos nie tak