PDA

Zobacz pełną wersję : Używanie opon letnich w ujemnych temp. i jej wpływ na mieszankę gumową



enjoypoznan
11-09-2013, 20:42
Witam

Mam pytanie odnośnie używania opon letnich zimą w ujemnych temperaturach. Czy użytkowanie takich opon zimą powoduje szybsze starzenie się mieszanki gumowej, zmniejszenie przyczepności w temp. letnich lub pękanie struktury gumowej?

Oczywiste jest to, że opona letnia w niskich temp. staje się twarda i znacznie mniej przyczepna od zimowej. Ale czy po powrocie do temperatur letnich mieszanka gumowa odzyskuje swoje fabryczne właściwości? Jakie konsekwencje może mieć to dla dalszej kilkuletniej eksploatacji takiej opony?

rezulteo opony
15-09-2013, 17:21
Witamy,

Oczywiście, że ma to wpływ na mieszankę gumową. Dlatego zaleca się odpowiednie warunki przechowywania opon (http://www.rezulteo-opony.pl/poradnik-opon-samochodowych/dbamy-o-opony/jak-przechowywac-opony-poza-sezonem-uzytkowania-998) pomiędzy sezonami.
Tutaj jest link o tym, jak różni się opona letnia od zimowej (http://www.rezulteo-opony.pl/poradnik-opon-samochodowych/zimowe-opony/czym-rozni-sie-opona-zimowa-od-letniej-1506).
Rezulteo:car:

mixol11
15-09-2013, 17:56
Witam.
Strasznie lakoniczny ten artykuł o przechowywaniu opon, o ile o warunkach jeszcze ze 2 zdania się znajdzie, tyle o konserwacji o której wspominacie na pierwszym miejscu w kwestii twardnienia i pękania nie napisano ani słowa.

Gumiarz
19-09-2013, 16:42
o konserwacji o której wspominacie na pierwszym miejscu w kwestii twardnienia i pękania nie napisano ani słowa

Ponieważ jest to zagadnienie dla praktyków albo dla producentów środków konserwujących.
W branży oponiarskiej praktycznie nie istnieje kwestia konserwacji opon, bowiem nikt na większą skalę tego nie robi. Stąd pisze się wciąż o warunkach przechowywania.

mixol11
19-09-2013, 23:47
no właśnie - dlatego o to spytałem bo też poza umyciem i przechowaniem w odpowiednim miejscu raczej nie słyszałem o jakimś konserwowaniu
po co więc o tym wspominać w "fachowym" niby artykule żeby za chwilę to pominąć bez żadnego wyjaśnienia? :hmm: