PDA

Zobacz pełną wersję : Różnice w budowie bieżnika opon.



Domelo
09-10-2013, 12:26
Witam!

Mam takie pytanie. Czy jest możliwe, żeby wystąpiły jakieś różnice w budowie bieżnika, w oponach jednego producenta i jednakowego modelu? Opony różnią się tylko rokiem produkcji (max 2 lata różnicy.).

YatzeK
09-10-2013, 23:11
Nie. Jeżeli to DOKŁADNIE ta sama opona - model, rozmiar, indeksy nośności i prędkości, to takich różnic nie powinno być.

Zapewne masz na myśli jakiś konkretny model, więc podaj szczegóły swoich wątpliwości, będziemy w stanie konkretniej pomóc :)

hefi
10-10-2013, 08:51
moga byc roznice w wygladzie bieznika jak najbardziej :up:

Domelo
10-10-2013, 09:17
więc podaj szczegóły

Bridgestone Turanza ER300.



indeksy nośności i prędkości

Musiałbym to sprawdzić, bo nie pamiętam wartości...

YatzeK
10-10-2013, 09:24
No to sprawdź, bo sam bieżnik powinien być identyczny.

Ale czekaj, masz takie właśnie opony i zauważyłeś różny wygląd bieżnika? ER300 oprócz wersji podstawowej występowała też jako RunFlat i jako "zielona" Ecopia. Może tu jest różnica?

Domelo
10-10-2013, 11:09
Ale czekaj, masz takie właśnie opony i zauważyłeś różny wygląd bieżnika?

Sprawdzę dokładnie jeszcze raz, jak będę w domu... mam dziwne wrażenie, że jedna czterech opon się różni...

Domelo
15-10-2013, 16:30
Ponawiam temat, bo sobie przypomniałem, żeby sprawdzić te opony :P

Ta jedna inna opona różni się tym, że na ścianie, po nazwie i modelu opony ma literę A i zaraz za nią gwiazdkę - żadna inna z opon tego nie ma. Próbowałem coś znaleźć na ten temat, ale nie znalazłem.

YatzeK
15-10-2013, 21:30
Słabo szukałeś ;-)

Gwiazdka to proste - powszechnie stosowane oznaczenie opon homologowanych dla BMW. Z kolei to "A" to dodatkowe oznaczenie tego konkretnego modelu opon w wersji homologowanej dla BMW. Więcej tutaj: http://auto.bridgestone.pl/osobowe,-4x4-i-dostawcze/ranges/turanza/overview/

Kłopot w tym, że z tego linku niewiele się dowiesz, więc w skrócie:

To, że opony są homologowane do jakiejś marki to nie znaczy, że nie można ich używać w innych, ani też, że samochody tej marki muszą jeździć na homologowanych. Z reguły są to opony na pierwszy montaż i o ile wzorem bieżnika się z reguły nie różnią, to mogą się różnić składem mieszanki. Z tego też powodu nie jest dopuszczalnie używanie opon o różnej homologacji na jednej osi.

Tak naprawdę w czasie jazdy nie odczujesz żadnych różnic, a te które ewentualnie byś odczuł mogą wynikać równie dobrze z różnego stopnia zużycia tej jednej opony w stosunku do pozostałych. Wyraźniejsze różnice mogą się pojawić w sytuacjach ekstremalnych - np. hamowanie awaryjne z dużej prędkości na mokrej nawierzchni - ale znowu, różnice pewnie będą niewielkie (podejrzewam, nie ma jednoznacznych dowodów np. w testach).

Najwyraźniejsze różnice pojawią się w razie, nie daj Boże, kolizji - wtedy dociekliwy likwidator odmówi ci wypłaty odszkodowania lub znacząco je obniży :-(

Domelo
15-10-2013, 21:34
Dobrze, że sezon letni się kończy - będzie można pomyśleć co zrobić z tym fantem ;)

Opony do BMW - fajnie :D

napisane XP