PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka jest tolerancja podczas wyważania kół



enjoypoznan
10-12-2013, 11:30
Witam

Chciałem się zapytać jakie wartości w gramach przyjmuje się za wyczuwalne w aucie podczas wyważania kół?

Czy są to wartości rzędu 1g czy też niedowaga wartości 5g dopiero daje efekty w aucie? Oczywiście wiem że najlepiej jak jest 0 : 0. Ale jak to wygląda w praktyce?

Jakub
10-12-2013, 22:08
Najczęściej jest to 5 g.

Stasio1948
11-12-2013, 09:26
Wyważam na wyważarce elektronicznej z funkcją dokładnej kontroli niewyważenia (dodatkowy przycisk powodujący wyświetlenie dokładnego (do 1 g) niewyważenia).Normalnie wyświetlacz wyświetla w interwale 5 g bo tak są produkowane ciężarki.Ale po dokładnej kontroli okazuje się że wyważarka wyświetla wymaganą wartość ciężarka nie dokładnie ale wyświetla wartość wagi ciężarka najbliższą właściwemu niewyważeniu tzn np. przy 27 g pokaże 25 g ale przy 28 g pokaże 30 g. Tak więc po wyważeniu koła niedowaga lub przeważenie o 2 g zarówno po wewnętrznej jak i po zewnętrznej stronie felgi nie jest wykazywane.

bili117
12-12-2013, 00:01
Tak jak stasio pisze, wyważarki mają swoje tolerancje. Ale to też zależy na jakiej wyważarce i kto wykonuje. Ostatnio gdy założyłem swoje zimówki, wyważał mi znajomy na wulkanizacji którą prowadzi od pół roku. Zakupił sprzęt Dunlopa. Wyważył wszystkie koła do 0-0 przy czym ciężarki nie przekroczyły 20g na żadnej stronie. Po wyjechaniu okazało się, że jedno koło okropnie trzepie. Powrót i ponowne sprawdzenie nic nie wykazało. Wszystkie koła 0-0. Z wielkimi nerwami wyjechałem i pojechałem do gości którzy w tym siedzą już lata. Na ich wyważarce pokazywało całkiem co innego. Efekt końcowy jest taki, że po wyjechaniu wszystko OK. Zero jakichkolwiek drgań.

Jednak stara sprawdzona praktyka i sprzęt potrafią trochę więcej niż nowości wysprzedawane przez producentów. Chyba, że towar wadliwy

enjoypoznan
12-12-2013, 07:17
pojechałem do gości którzy w tym siedzą już lata. Na ich wyważarce pokazywało całkiem co innego. Efekt końcowy jest taki, że po wyjechaniu wszystko OK. Zero jakichkolwiek drgań.

Hmm no właśnie. I o co chodzi? Chyba sprzęt dunlop-a powinien być dobry. Nawet bardzo.

Znajomy miał identyczny problem. Opony dobre, felgi też a dopiero 3-ci oponiarz co miał prawie nowe maszyny wyważył dobrze.

Netoper
12-12-2013, 09:40
Ja mam dostęp do wyważarki w której jest możliwość ustawiania 3-ech "czułości"
1) dla ciężarowych - dokładność do 15gram
2) średnia - dokładność do 5-10 gram
3) dokładna 1-5 gramy.

Natomiast jaka niedokładność może powodować odczuwalność podczas jazdy to ciężko wyczuć.
Ja sam któregoś roku miałem 5 gram i było to czuć przy prędkościach +80
W tym roku przy przekładce wyszło że jest niedoważenie 15 gram i nic nie było czuć.
Podobnie jest z klientoszczakami, u jednych 5-10 gram i już czuć na aucie że coś nie OK a trafiają się przypadki że i 20 wychodziło i było OK.

Druga sprawa, teoretycznie co dwa lata powinno wyważać się samą wyważarkę. Przyjeżdża gościu z serwisu z certyfikowanym talerzem i koryguje wyważarkę.
Jednak spora część wulkanizacji "zapomina" o tym i trafiają się rozkalibrowane maszyny, przez co później właśnie mogą być różnice jak się na innej maszynie sprawdza te samo koło, czy odczuwalne problemy podczas jazdy.

linkgrabber
12-12-2013, 14:51
na wyważarce ustawia się jak ma wyważać, z tego co obserwowałem wulkanizatorów najczęściej robią na 5g. Co to oznacza?
0 na wyświetlaczu zobaczysz zarówno jak bedzie 4 g niedoważone jak i 1 czy idealnie 0.

Na 2g wyważa sie w autach które osiągają wysokie prędkości, powyżej 200 km/h głównie. Ostatnio z wulkanizatorem na felgach 19 cali od x5 chcieliśmy wyważyć idealnie no ale sie nie dało bo zostawało 3 g z którejś ze stron a nie bedzie przyklejał po 50 ciężarków bo są one jednorazowe ;)

Swoje wyważam najczesciej na 5 g i nie ma absolutnie żadnych problemów

bili117
12-12-2013, 15:35
W tym roku przy przekładce wyszło że jest niedoważenie 15 gram i nic nie było czuć.

Mi któregoś roku po wyprostowaniu krzywej felgi od wewnątrz było dołożone 80g, ale po wyważeniu nie było odczuwalne żadne bicie. W sumie może dobrze mówisz o tym przeglądach. Pewnie setki wulkanizacji pracuje na takich sprzętach.

A mają oni jakieś zaświadczenie od diagnosty o wykonanym przeglądzie? Może warto pytać przed wyważeniem czy takowy posiadają

enjoypoznan
12-12-2013, 19:24
Może warto pytać przed wyważeniem czy takowy posiadają

Heh znając polskie realia i naszych wybitnych "fachowców" po zadaniu takiego pytania możesz zostać wyproszony z zakładu. :zakrecony:

Kiedyś rozmawiając ze znajomym wulkanizatorem powiedział mi że dla osobówek przyjmuje się jak pamiętam dobrze do 5g.

gnieciuch
12-12-2013, 19:46
ja wyważałem ostatnio do 4g i powyżej 100km/h czuć,
drugie autko Clio wyważałem i kazałem sobie ustawić 2 g i sprawdziłem i patrzyłem na gościa i ponabijał mi po 3 ciężarki z każdej strony na każde koło ale teraz to Clio jedzie jak po maśle,:) tylko słychać bieżnik więc trzeba sobie przypilnować :) - muszę tam podjechać z mondeuszem.

wiadomo im mniej tym lepiej ale więcej roboty dla wyważającego

ps. wyważałem kiedyś koła w lipcu i dowiedziałem się że tolerancja w okresie gorącym czyli jak wszyscy zmieniają jest ustawiana na 10g żeby szło szybciej, a jak ktoś jeździ po mieście to nie zauważy :), a jak się co 10 wróci to zwala się na dziurawe drogi i zdzira kasę jeszcze raz :/ ot to Polska właśnie.