PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylator chłodnicy włączył się na stałe...:(



Fredee
17-02-2005, 15:44
Jakiś czas temu zaczął mi mondek glośniej pracować.......po wsłuchaniu sie w ten aksamitny szmer spod maski odkryłem że wentylator chłodnicy zasuwa aż miło tylko dlaczego na zimnym silniku....?? I tak mu już zostało - jak włączam zapłon - niezależnie od temp silnika wentylator tez działa. Wyjąłem przekaźnik zeby go wyłączyć ( zima jest - nie chciało mi się grzebac pod maską) ale zbliża się wiosna i na lato wolałbym mieć sprawny wentylatorek.. Miał ktoś taki problem? Z tego co wiem to w 1.8 benz nie ma termowłącznika tylko komputer steruje praca wentylatora....
Aha - moje auto ma klimę i jest z 1994 roku
Za wszelkie sugestię będę wdzięczny
Fredee :pad: :pad: :pad:

szekspir
18-02-2005, 17:25
Witam
Za pracę wętylatora chłodnicy odpowiedzialny jest czujnik wkręcony z góry w obudowę termostatu. Jeżeli wentylator chodzi cały czas to albo masz uszkodzony czujnik, albo przerwę w obwodzie tego czujnika( czasami wystarczy wyczyścić styki na czujniku i wtyczce)np.:przerwany przewód od tego czujnika.

Diabel
18-02-2005, 18:20
Nie wiem czy jest tak dokładnie jak opisałeś. Moim zdaniem jest inaczej, tzn przerwa w obwodzie wentylatora nie powoduje jego zadziałanie a wręcz odwrotnie. Moim zdanie jest tak jak kolega napisał powyżej czujnik właśnie ten na górze termostatu daje sygnał do komputerka o temp. cieczy chłodzącej i dopiero komp decyduje za pomoca przekażnika czy włączyć wentylator. Ale tak na 100% nie wiem ooo sprawdze to w instrukcji pozdrawiam

szekspir
18-02-2005, 18:39
Diabel.
Jest tak jak napisałeś:


"Moim zdanie jest tak jak kolega napisał powyżej czujnik właśnie ten na górze termostatu daje sygnał do komputerka o temp. cieczy chłodzącej i dopiero komp decyduje za pomoca przekażnika czy włączyć wentylator."

Tyle że gdy wszystko jest sprawne to przy włączonym zapłonie zdjęcie tej wtyczki z czujnika temperatury powoduje włączenie wentylatora. Po ponownym jej założeniu wentylator przestaje chodzić. Sprawdzone w praktyce.

Fredee
18-02-2005, 18:43
o o o właśnie chciałem kogos poprosić zeby dla mnie sprawdził u siebie co się dzieje po zdjęciu wtyczki z czujnika ! Wielkie dzięki za tę informację. Już wiem gdzie szukać - może być przerwa na obwodzie na kabelku - może coś tam naruszył gość który gaz mi zakładał. Zobaczę. Dzięki za pomoc. :) :banan: :bigok:

szekspir
18-02-2005, 18:55
Fredee.
Orientujesz się może jak gazownik włączył się u ciebie w obwód chłodzenia z parownikiem- szeregowo czy równolegle do węży idących do nagrzewnicy? Czy nie odczuwasz spadku ogrzewania wnętrza samochodu? Bo u mnie chyba coś jest nie tak!

Fredee
18-02-2005, 19:08
Włączył szeregowo - sam mu o tym przypomniałem ponieważ kiedyś w sierce miałem równolegle i ogrzewania nie było niemal wcale a jak przerobiłem sobie na szeregowo to zaczęło grzać, więc teraz byłem na to wyczulony. W międzyczasie miałem Mercedesa 190 2.0D i takiego ogrzewania jeszcze w żadnym aucie innym nie widzialem........ piec nie samochód! Sauna po 7 minutach grzania na maxa się robiła.
Ale w mondeo też nie narzekam - szybciej się nagrzewa niż merol ( wiadomo - benzyna) chociaż tak mocna po nagrzaniu nie grzeje. Ale jest ok. :)

szekspir
18-02-2005, 19:17
Ok. Dzięki za odpowiedź.
Widocznie bardziej musze się przyjżeć termostatowi bo ogrzewanie mam nie za ciekawe. Na początku wskazówka idzie do góry między N a O a jak termostat się otwiera to temperatura spada przed N i już się i podnosi. Widocznie termostat, który zresztą niedawno wymieniłem też się chyba okaże wadliwy.
Pozdrawiam

Diabel
18-02-2005, 20:00
Szekspir twoja praktyka jest trochę nie logiczna. Właśnie przeczytałem w instrukcji,że zdjęcie wtyczki i zwarcie jej powoduje uruchomienie wentylatora w benzyniaku. Czyli czujnik temp. jest określoną rezystancją w obwodzie i kiedy jest ona bliska zero powoduje puszczenie sygnału do układu sterowania. Natomiast ściągnięcie wtyczki to rezystancja bliska nieskończoności czyli nie powinno być reakcji wentylatora chyba że to urządzenie elektroniczne sterujące jest tak mądre że przechodzi w stan awaryjny bo uszkodzenie czujnika powstałe na wskutek przegrzania powoduje jego przerwę. Ale to tylko chipoteza. za zimno na dworze bo chętnie sam bym to sprawdził.

Tomi
18-02-2005, 21:16
Ja jak (kiedyś) odpiąłem komputer (w prawym słupku przednim na dole) to po załączeniu stacyjki, auto nie odpalało, ale za to wentylator chodził non-stop. Nie wiem czy to coś Wam podpowie, ale może......

szekspir
20-02-2005, 20:23
Diabel.
Zdjęcie wtyczki z czujnika na pewno włącza wentylator. Przerwę w obwodzie tego czujnika urządzenie sterujące widzi jako awarię i włącza wentylator aby nie doprowadzić do przegrzania silnika.

Fredee
21-02-2005, 10:38
No i fajno jest - zdjąłem wtyczkę z czujnika temperatury na obudowie terostatu, prysnąłem kilka razy elektrosolem, założyłem, zdjąłem znowu ( i tak z 7 razy zeby się syf przetarł) i ...............jest ok - wentylator się zamknął w końcu...:)
Rewelacja - dzięki :) :) :) :) :brawo: :brawo:

Diabel
21-02-2005, 18:43
Ale jestem mądry czyli moja teza się sprawdziła. Chyba zaczne projektować samochody :jezyk1: :)) :)) :terefere:

Fredee
21-02-2005, 18:53
Jak będziesz potrzebowal zaprojektoweać światła to zgłoś się do mnie....:)
Chętnie coś pokombinuję...:) :bigok: :banan:

espe
26-03-2005, 22:04
No i fajno jest - zdjąłem wtyczkę z czujnika temperatury na obudowie terostatu, prysnąłem kilka razy elektrosolem, założyłem, zdjąłem znowu ( i tak z 7 razy zeby się syf przetarł) i ...............jest ok - wentylator się zamknął w końcu...:)
Rewelacja - dzięki :) :) :) :) :brawo: :brawo:


Ja mam to samo, pewnie przy myciu silnika sie styki zalaly (mam nadzieje). Mozesz mi napisac gdzie szukac tego czujnika temp. na termostacie? Bo u mnie zadnych podlaczen kolo termostatu nie widze. Tylko gumowe wezyki i nic wiecej.

Fredee
26-03-2005, 22:16
na górze jest - na obudowie termostatu, pod tłumikiem szmerów ssania. Ciężką zdjąć tę wtyczkę bo ma mocne zaciski..idą do niego dwa kable - brązowy i chyba biały o ile dobrze pamiętam.
Pozdroffki :bigok: :banan: :bigok:

espe
27-03-2005, 16:23
A jak wylaczeles stacyjke tez dalej sie krecil wnetylator?

Fredee
27-03-2005, 16:27
jak wyłączałem stacyjkę to się nie kręcił, ale po załączeniu stacyjki zaraz śigał. W każdy razie już zdiagnozowałem swoją usterkę - jakiś przebicie lub niełączenie pod skrzynkąbezpieczników w komoprze silnika bo jam mi grzechotka spadłą niechcący na skrzynkę bezpieczników to sie nagle wentylator znowu włączył na stałe a jak potem palnąłem w skrzynkę pięścią to się wyłączył. Jak trochu cieplej będzie to zdemontuję skrzynkę i naprawię.. Pozdroffki
:bigok: :banan: :bigok:

espe
27-03-2005, 23:38
jak wyłączałem stacyjkę to się nie kręcił, ale po załączeniu stacyjki zaraz śigał. W każdy razie już zdiagnozowałem swoją usterkę - jakiś przebicie lub niełączenie pod skrzynkąbezpieczników w komoprze silnika bo jam mi grzechotka spadłą niechcący na skrzynkę bezpieczników to sie nagle wentylator znowu włączył na stałe a jak potem palnąłem w skrzynkę pięścią to się wyłączył. Jak trochu cieplej będzie to zdemontuję skrzynkę i naprawię.. Pozdroffki
:bigok: :banan: :bigok:


Moze to nie wina przebicia a przekaznik od wentylatora poszedl? Probowales go puknac kilka razy?