PDA

Zobacz pełną wersję : Regeneracja fabrycznych głośników MKI MKII



jawa196
24-03-2014, 21:42
Zapewne każdy posiadacz MDO tych generacji zaznał "przyjemnego " dla ucha klekotania fabrycznych głośników Forda. Dzieje się to przez to że zawieszenie dolne głosnika odkleja się od magnesu co skutkuje tymi objawami.
Jako że o regenacji głośników mam pojecię (nie zliczona ilość polskich Altonów, Altusów i i nnych Tonsili) postanowiłem pobawić się w naprawę głośniczków, ponieważ przerzuciłem w Mondku kilka rodzajów głosników i jakoś seria w MK2 najbardziej mi odpowiada. Spytacie dlaczego seria MK2? MK2 ma głośniki na membranie polipropylenowej lakierowanej i górnym zawieszeniu gumowym, natomiast MK1 ma membrane papierową na piankowym zawieszeniu, czym się to różni? W MK2 głośnik ma czystsze brzmienie oraz ładnie wymieszane tony wysokie z niskimi, a MK1 "wali" średnimi tonami i mniejszą ilością basu. Polecam zatem posiadaczom MK1 dorwać głośniki z dwójki (najlepiej przednie, są inne niż tylne, mają większy magnes, szerszą cewke i ogólnie delikatnie lepiej od tylnych grają), zregenerować i cieszyć się z przyjaznego grania :D
Opiszę krok, po kroku co należy robić... co będzie potrzebne:
- małe nożyczki z ostrym końcem
- tubka butaprenu
- wycięty kawałek papieru (8,5cmx3,5cm do przednich głośników i 8cmx2,5cm do tylnych)
A więć do dzieła! :)
1. Wyjmujemy głośniki z auta (każdy chyba wie jak to zrobić ;))
http://images62.fotosik.pl/800/0f17bf80dd5e0f83gen.jpg
2. Zdjemujemy kratke zabezpieczającą podwarzająć ja na zaczepach i zrywamy kopułkę przeciwpyłową.
http://images62.fotosik.pl/800/2162ea33f8be5241gen.jpg
3. Następnie bierzemy nożyczki do paznokci bądź jakieś inne nożyczki i pomału odrywamy górne zawieszenie od kosza głośnika, resztkę gumowej membrany należy zostawić żeby przypasować wszystko ładnie z powrotem, spreparowany głosnik wygląda tak:
http://images65.fotosik.pl/800/de04c8cd5faa8483gen.jpg
4. Teraz przymierzamy nasz wycięty kawałek papieru wkładając go w miejsce gdzie była cewka (końcówki papieru muszą +- schodzić się ze sobą) Spytacie po co ten papierek? Jest on po to żeby wycentrować cewkę podczas przyklejania dolnego zawieszenia, zawieszenie może się minimalnie przesunąć i cewka będzie tarła o magnes i nici z regeneracji ;)
http://images63.fotosik.pl/799/46b7e8f8b190e743gen.jpg
5. Tereaz odczyszczamy i smarujemy klejem (nie za grubo) magnes po jego obwodzie do +- 0,5cm od jego krawędzi.
6. Nakładamy membrane (trzeba się pomęczyć żeby przełożyć cewkę przez naszą centrownice ;)) po nałożeniu dociskamy mambrane do końca i chwilę przytrzymujemy, jesli ktoś ma małe palce to możę dodatkowo włożyć palce przez otwory od spodu głośnika i podociskać (w końcu butapren to klej na ściskanie :)) Teraz trzeba poczakać 10-15min żeby klej przysechł troche.
7. Teraz możemy delikatnie wyciągnąć nasz posłuszny papierek i w miare symetrycznie nacisnąć na membrane żeby sprawdzić czy cewka nie ociera o magnes, jeśli nie to jest OK, można też sprawdzić podłacząjąc jeszcze "gorący" głośnik do wzmacniacza np. domowego, wyciszyć "TREBLESY" i wtedy sprawdzić czy jest dobrze.
8. Wkładamy znowu nasz papierek między cewkę a magnes.
9. Przyklejamy górne zawieszenie... robimy to podobnie jak z dolnym (nie naginamy i nie ciągniemy za membrane gdyż nie ma takiej potrzeby, wystarczy podwinąć sobie trochę gume i smarować ;)). W moim przypadku smarowałem klejem odcinki od śruby do śruby i pomału wszystko skłądałem ze sobą.
10. Gdy wszystko mamy wysmarowane i się skleja to polecam zołożyć na głośnik kratkę zabezpieczającą, która docisnie nam zawieszenie górne do kosza. Najlepiej by było zostawić to na noc ale że ja byłem niecierpliwy to już po godzinie kratkę zdjąłem i profilaktycznie zasmarowałem klejem 70% zawieszenia górnego głośnika. W tym wypadku zostawiamy to na noc.
11. Po nocce gdy wszystko wyschło, wyciągamy naszą papierową przyjaciółkę z głośnika i sprawdzamy pod wzmacniaczem działanie głośnika, jeśli wszystko jest okej to głośnik skończony w 99%. Tym 1% jest brak kopułki przeciwpyłowej, której ja u siebie nie zakładałem, bo stwierdziłem że się nie przyda. Różnicy w dźwięku nie ma żadnej. Można kupić na allegro takie kopułki ale to zależy już od własnego widzimisie ;)
W razie pytań piszcie i się nie wstydźcie :D
Życzę dobrej zabawy !! :D