PDA

Zobacz pełną wersję : Indeks nośności i prędkości - trzymać się zaleceń?



pupek86
18-06-2014, 10:54
Jestem na etapie wyboru opon na zimę i przy okazji patrzę na lato na następny sezon.

Citroen do modelu C5 kombi zaleca opony 93 W.

Interesujące mnie modele (szczególnie Dunlop blueresponse na lato) niestety nie występują z takim indeksem. Rozumiem, że wyższy indeks to nic strasznego (a nawet lepiej :niewiem: ) a co zrobić jeśli opona ma niższy indeks? Jeśli chodzi o styl jazdy to nie jestem typem szaleńca, jeżdżę spokojnie, rzadko kiedy samochód jest obciążony.

Co mam zrobić i jak żyć, kucze, jak żyć?

Disizmi
18-06-2014, 14:57
Na zimę minimalny indeks prędkości to C jak dobrze pamiętam...ale jedyny sensowny i najniższy to T - do 190 km/h. Na lato niższego niż zalecany bym nie polecał.

pupek86
18-06-2014, 15:19
Na zimę minimalny indeks prędkości to C jak dobrze pamiętam...ale jedyny sensowny i najniższy to T - do 190 km/h. Na lato niższego niż zalecany bym nie polecał.

To kaszanka niesamowita. U mnie jest W a opona, które mnie interesuje ma V, czyli stopień niżej.

Brodziu
18-06-2014, 17:22
A zamierzasz latać z takimi prędkościami? ;-)
Bo rozumiem ze chodzi Ci o indeks prędkości a nie nośności. Z tego co pamiętam a nie mam jak teraz sprawdzić to V to max 210 a W to max 240 i określa to wytrzymałość opony na prędkość.

w locie

Malan
18-06-2014, 17:32
V to max 210 a W to max 240
V 240
W 270

pupek86
18-06-2014, 19:19
Bo rozumiem ze chodzi Ci o indeks prędkości a nie nośności.

Dokładnie. Nośność jest taka jak zaleca citroen ale prędkość jest o jeden indeks niższa


A zamierzasz latać z takimi prędkościami? ;-)

Cytryna 240 nie poleci (chyba :hehe: ) ale 270 to już góra chyba nie pomoże. Więc po co takie wymagania?:niewiem:

Disizmi
19-06-2014, 11:41
Czytałem kiedyś artykuł, w którym było napisane, że policjant w czasie kontroli ma prawo sprawdzić indeksy opon i w przypadku gdy są za niskie ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Wyjątek stanowiły opony zimowe dla których według przepisów można stopniować indeks prędkości w dół.

kendes
19-06-2014, 12:05
Czytałem kiedyś artykuł, w którym było napisane, że policjant w czasie kontroli ma prawo sprawdzić indeksy opon
to u nas policemeny maja rozpiski na wszystkie marki, modele i silniki jakie powinny być poszczególne indeksy?

---------- Post added at 12:05 ---------- Previous post was at 12:03 ----------

U siebie latam latem na V, zimą na H.

rezulteo opony
19-06-2014, 12:35
Witamy,

Można zostawić indeksy takie sam jakie są homologowane, albo bez problemu je zwiększać - nie ma tu absolutnie przeciwskazań. Oczywiście nie wolno tylko zmniejszać :)

Pozdrowienia :car:,

Ekipa rezulteo

Disizmi
24-06-2014, 07:30
Czytałem kiedyś artykuł, w którym było napisane, że policjant w czasie kontroli ma prawo sprawdzić indeksy opon
to u nas policemeny maja rozpiski na wszystkie marki, modele i silniki jakie powinny być poszczególne indeksy?

---------- Post added at 12:05 ---------- Previous post was at 12:03 ----------

U siebie latam latem na V, zimą na H.
Nie muszą mieć rozpiski - wystarczy, że łypnie okiem na licznik (jest tam przecież "teoretyczna" prędkość maksymalna) i na indeks opony. Tak sobie logicznie tłumaczę tą wzmiankę w artykule, który kiedyś czytałem :zakrecony:

YatzeK
01-07-2014, 14:23
Nie muszą mieć rozpiski - wystarczy, że łypnie okiem na licznik (jest tam przecież "teoretyczna" prędkość maksymalna) i na indeks opony. Tak sobie logicznie tłumaczęLogicznie? Żartujesz? Czyli, że co, że jak masz raptem 120KM silnik ale licznik do 260km/h to masz mieć opony z indeksem "W", tak? A jak nigdy nie przekraczasz 200km/h to wystarczy "T"?


Co mam zrobić i jak żyć, kucze, jak żyć?Jak to jak? Normalnie, nie kombinować i nie komplikować sobie niepotrzebnie życia.

Disizmi
02-07-2014, 08:03
Logicznie? Żartujesz? Czyli, że co, że jak masz raptem 120KM silnik ale licznik do 260km/h to masz mieć opony z indeksem "W", tak? A jak nigdy nie przekraczasz 200km/h to wystarczy "T"?
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem :hehe: Wspomniałem tylko artykuł na który się natknąłem kiedyś w necie i starałem się ogarnąć "co autor miał na myśli" - także wszelkie uwagi należałoby do niego kierować :red: Podsumowując i kończąc dyskusję:

nie kombinować i nie komplikować sobie niepotrzebnie życia.