PDA

Zobacz pełną wersję : Roznica pomiedzy olejem mineralnym a syntetycznym??



Buding
25-05-2005, 14:01
Witam!
Ostatnio duzo czasu zajela mi analiza jaki olej wybrac do mojego mondeo z 2001 roku. FORD rekomenduje olej spelniajacy swoje wlasne wymogi. Spotkalem sie z opiniami, ze olej ten to olej mineralny o podwyzszonej jakosci. Z kolei kto uzywal oleju mineralnego do nowego auta w 2001 roku. Syntetyki sa przeciez o wiele lepsze i wtedy byly dosc popularne. Natomiast czytajac opisy olejow na stronie castrola, zarowno oleje mineralne i syntetyczne zawieraja nastepujacy opis:
2. Skład i informacja o składnikach
Charakterystyka chemiczna:
Wysoko rafinowany olej mineralny - ropopochodne zawierające mniej niż 3% ekstraktu DMSO i dodatki.
Jaka wiec jest roznica pomiedzy mineralem a syntetykiem? Jest to sposob rafinacji oleju mineralnego, czy skald dodatkow, czy ktos sie po prostu walnal robic opis???? 8O
Jest tutaj ktos mogacy to wyjasnic. Chemia mi jakos nigdy nie lezala :)

Pozdrawiam.

robocord
25-05-2005, 15:40
Witam,

Może bezpośrednio ci nie pomogę ale mam pewne sugestje. Zawsze należy pamiętać o tym iż każdy producent (a tym samym i dealer samochodowy) stara się zaproponować jak nie przez siebie firmowany produkt olejowy to przynajmniej producenta przez siebie wskazanego (wiadomo- kaska). Co do jego jakości to jest różnie. Trochę zawodowo jestem blisko tematów olejowych i powiem że różne już żeczy widziałem i słyszałem. Sam zalewam swojego mondzia syntetykiem 0W40 olejem który nie jest rozlewany lub produkowany w Polsce (bo oprócz rodzimych rafinerii których nie ma za dużo to przecież zagraniczne firmy olejowe nie rozlewają w Polsce oleju dla widzimisie- chcą zaoszczędzić, niestety czasem robią to kosztem tańszych surowców). Generalnie proponował bym ci oparcie się o jakąś sprawdzoną wśród znajomych markę. Co co samych olejów, czy mineralny czy syntetyczny, głównie rozbija się to o właściwości smarne. Syntetyki dużo lepiej trzymają się w silniku na postoju (film olejowy) przezco lepiej go chronią i ułatiwają rozruch (niezależnie od temperatury zewnętrznej), a podczas pracy łatwiej znoszą wysokie temperatury i duże obciążenia. Poza tym okres czasu w którym ich właściwości smarne nie ulegają degradacji jest znacznie wydłużony niż w przypadku olejów mineralnych. Są jednak dużo droższe (choć można znaleść kupić kilka dobrych produktów sysntetycznych których stosunek jakość/cena jest bardzo korzystny). Wybór należy do ciebie. Tak na marginesie dodam że spotykam się również z faktem iż właściciele pojazdów (szczególnie jeżeli rozmawiamy o dużych flotach pojazdów) w celu obniżenia kosztów (no bo wiadomo we flocie samochód chodzi 2-3 lata- czyli ok 100- 150 tys. km i jest sprzedawany) od samego początku leją mineralne (czasem aż żal ściska jak człowiek widzi kiedy nowiutki samochód średniej klasy czołowego japońskiego producenta o oznaczeniu zbliżonym do pozdrowienia Cezara w starożytnym Rzymie- Ave...., zalewany jest olejem 15W40). Nowoczesny silnik będzie pracował na oleju mineralnym i może nic się nie stanie do 150 tys. ale żywotność takiego silnika w znaczący sposób ulega skróceniu.
Dokładne informacje na pewno znajdzieś w internecie wpisując w wyszukiwarkę interesujące cię hasła (jeżeli nie to mogę przesłać ci parę artykułów).

Pozdrawiam,

waldemarz
25-05-2005, 15:54
Najwazniejsza sprawa to taka ze jak twoje auto jezdzilo do tej pory na oleju mineralnym to nie mozesz teraz przy wymianie zalac go olejem syntetycznym, poniewaz olej syntetyczny w tej chwili poprostu wyplukalby ci osad znajdujacy sie na tlokach, cylindrach i panewkach i poprostu po pewnym czasie twoj silnik stanie "zatrze sie". Jesli jezdzisz na mineralnym to juz musisz jezdzic na takim. A jesli jezdzisz na syntetyku to jezdzij dalej. Standardowy olej syntetyczny do forda to SAE 5W-30.
Nastepne dane dla ciebie to:

Klasyfikacja według API
Amerykański Instytut naftowy (API) opracowuje międzynarodowe wymagania dotyczące jakości olejów oraz kryteria ich weryfikacji. Litera S oznacza, że dana klasyfikacja dotyczy silników benzynowych, litera C - (dieslowych) wysokoprężnych. Kolejne litery oznaczają klasyfikację oleju. Druga litera pojawiająca się przy S lub C odnosi się do poziomu jakości, czyli uszlachetnienia. Stosowane są symbole od A do J (bez I), gdzie A oznacza najniższą jakość danego oleju. Oleje oznaczane symbolem np. SE/CD noszą nazwę olejów uniwersalnych, czyli takich, które można stosować zarówno w silnikach benzynowych, jak i wysokoprężnych. API-SJ jest w dniu dzisiejszym ostatnią klasyfikacją oznaczającą najwyższą jakość oleju dla silników benzynowych.

Lepkość
Lepkość określa wielkość tarcia wewnętrznego w płynie. W znacznym stopniu zależy ona od temperatury i za pośrednictwem oznaczeń cyfrowych (na przykład, 5 W-40) pokazuje, co dzieje się z olejem przy niskich (5 W - zimą) i wysokich temperaturach (40-latem).
Na przykład: 5 W-40
Taki olej może być używany zimą przy temperaturze do -30'C i latem przy temperaturze do +35'C.

Mineralne oleje silnikowe
Tradycyjne oleje silnikowe wytwarzane są z bazowych olei mineralnych. Oleje te jednak posiadają ograniczone możliwości wobec rosnących wymogów co do wydłużenia interwałów pomiędzy wymianą olejów, zwiekszenia mocy silnika oraz (przeciwciernych) antyfrakcyjnych właściwości olei mineralnych. Typowe oznakowanie lepkości dla olei mineralnych to: 15 W-40 lub 20 W-50.

Półsyntetyczne oleje silnikowe
Półsyntetyczne oleje silnikowe to oleje mineralne z dodatkiem komponentów syntetycznych. Komponenty te polepszają właściwości olei pezy rozruchu zimnego silnika, utrzymują silnik w czystości i doskonale chronią przed zużyciem. Typowe oznakowanie olei półsyntetycznych - 10 w-40.

Syntetyczne oleje silnikowe
Syntetyczne silnikowe oleje bazowe stanowią podstawę dla produkcji olei silnikowych z istotnie ulepszonymi właściwościami. Syntetyczne oleje silnikowe są przydatne zarówno dla silników benzynowych jak i wysokoprężnych, zabezpieczają optymalną ochronę przed zuzyciem, zapewniaja dobre smarowanie przy rozruchu zimnego silnika, obniżają tarcie w silniku i utrzymują go w czystym stanie. Odpowiadają one najwyższym standardom jakości według API, ACEA i względem aprobat firm samochodowych. Typowe oznakowanie lepkości olei syntetycznych - 0 W-40 oraz 5 W-40.

Specyfikacja według ACEA
Stowarzyszenie ACEA (Association des Constructeurs European d'Automobiles) od dnia 01.01.96 jest oficjalnym spadkobiercą Stowarzyszenia CCMC. Określa ona jakość olei silnikowych zgodnie z wymogami europejskimi. Nowe klasyfikacje wg. ACEA zastąpiły dawne wymogi CCMC. nowa klasyfikacja przewiduje dla silników benzynowych samochodów osobowych następujące oznaczenia: A1-98, A2-96 edycja 2, A3-98, które zamieniły stare oznakowanie CCMC G4 i G5. Dla (dieslowych) wysokoprężnych silników samochodów osobowych obowiązują oznaczenia: B1-98, B2-98, B3-98, B4-98, które zamieniły stare oznaczenia CCMC PD2. Dla wysokoprężnych silników o dużej mocy wprowadzone zostało oznaczenie "E".
Po symbolu literowym występuje cyfra 1, 2 lub 3. Cyfrą 1 oznaczone są oleje "energooszczędne", czyli o obniżonej lepkości i przynoszące zmniejszone zużycie paliwa. Cyfrą 2 oznacza się oleje uniwersalne, cyfrą 3 oznaczono oleje przeznaczone do pracy w najcięższych warunkach eksploatacyjnych.

To chyba wystarczy jesli chodzi o oleje silnikowe :pc: :banan: :banan: :beer:

Buding
26-05-2005, 08:31
no wlasnie ale. Odpowiedzi powyzej wyczerpuja wszystko co dotyczy oleju i samochodu.
Mi jednak chodzilo o sam proces wytwarzania. Dlaczego CASTROL ( firma dosc znana i lubiana ) w opisie swoich olejow, zarowno dla syntetyka jak i dla minerala, podaje w skladzie chemicznym, ze jest to rafinowany olej mineralny z max. 3% dodatkow. Czy olej syntetyczny wytwarza sie na bazie oleju mineralnego odpowiednio go przetwarzajac, czy wykonuje sie go z kompletnie innych skladnikow niz olej mineralny???? 8O
Mam nadzieje, ze nie zanudzam ale ostatnio nie potrafie tego przelknac i draze temat bo ciezko cos znalezc na necie.

biggboy
08-02-2016, 09:37
ja wczoraj natknąłem się na dobry artykuł odnośnie olejów [CIACH] może się komuś przyda na przyszłość, bo wszystko fajnie i przystępnie jest wyjaśnione

Stasio1948
08-02-2016, 13:51
dobry artykuł odnośnie olejów

Dobry?Dla kogo?Nic z niego nie wynika natomiast bzdur w nim pełno.
Np.

Dolać olej – pod warunkiem, że wiemy jaki – możemy samodzielnie, ale już wymianę oleju, której należy dokonać zgodnie z zaleceniami producenta - powinniśmy zlecić w warsztacie samochodowym, bo wraz z nim mechanik wymieni nam również filtr, o czym także należy pamiętać.
A cóż to warsztat musi mieć za specjalistyczne urządzenia czy umiejętności aby olej i filtr oleju wymienić a czego nie ma kumaty użytkownik?

Oleje syntetyczne stosowane są w autach nowych lub o niewielkim przebiegu.
To oznacza że mój diesel z przebiegiem 300 kkm nie może jeździć na syntetyku?
A jeździ :terefere:

Z kolei oleje mineralne są używane przez właścicieli starszych modeli samochodów lub tych z dużym przebiegiem. Stosuje się je także w przypadku, kiedy auto pobiera duże jego ilości (gdy występuje tzw. spalanie oleju).

Następna bzdura i to taka do potęgi.Jak silnik bierze olej to trzeba go naprawić a nie zalewać olejem gęstszym i gorszym-to w krótkim czasie doprowadzi do uszkodzenia np.katalizatora lub w przypadku silników uturbionych-do uszkodzenia łożysk turbiny.

djdeejayf
09-02-2016, 10:06
Ale widać, że kolega, to kolejny tzw "reklamiarz" który wkleja link jak na większości polskich for się ostatnio wkleja, by nabić wyświetlenia na stronie. Dane profilowe wyssane z palca, byle się zarejestrować i wkleić bezwartościowego linka. Przepraszam za spam, ale lepiej napisać, żeby ludzie nie czerpali wiedzy z takich linków.

ccLot
13-02-2016, 20:12
Najwazniejsza sprawa to taka ze jak twoje auto jezdzilo do tej pory na oleju mineralnym to nie mozesz teraz przy wymianie zalac go olejem syntetycznym

Bo? Przecież to zwykły urban legend.
Jak silnik jest zdrowy to śmiało można zmienić z mineralnego na syntetyk, a jak silnik w stanie agonalnym to nawet smalec mu nie pomoże.:zakrecony: