PDA

Zobacz pełną wersję : Pęknięty wężyk chłodzenia w 2.5T - co to za wężyk?



Carrey
07-03-2015, 18:10
Witam,

mondeo mam od kilku dni zaledwie i dzisiaj przy wymianie akumulatora chyba sam sobie uszkodziłem jeden z wężyków (niby gumowy ale jest sztywny i kruchy).
Dokładnie chodzi o cienki wężyk, średnicy ok 6mm, który wychodzi ze zbiorniczka płynu, biegnie po pasie przednim nad chłodnicą i wchodzi z prawej strony do silnika pod przepływomierzem. Zakończony on jest takimi dziwnymi końcówkami (złączkami).

Teraz pytanie czy ktoś jest w stanie namierzyć co to za przewód, jakię numer lub jego nazwa?
Czy takowy jest możliwy do kupienia gdzieś poza aso lub jeżeli tylko aso (tak podejrzewam) to jaki może być szacunkowy jego koszt

Myślę jeszcze nad jakąś złączką (jest całkiem złamany) ale wydaje mi się że zrobił się on już po kilku latach zbyt kuchy i to nic nie da.

Z góry dziękuję za pomoc!

Netoper
07-03-2015, 18:29
Teraz pytanie czy ktoś jest w stanie namierzyć co to za przewód, jakię numer lub jego nazwa?
Wstaw w miejscu pęknięcia rurkę i skręć cybantami.

Carrey
07-03-2015, 18:39
Myslalem bardziej o zlaczce wewnatrz tego przewodu...
Z tym ze niewiem czy nie jest zbyt kruchy ten przewid.

To jest chyba wezyk odprowadzajacy plyn z silnika do zbiorniczka.

Netoper
07-03-2015, 19:18
Myslalem bardziej o zlaczce wewnatrz tego przewodu...
No to o tym piszę :)
Wstawiasz tulejkę w miejscu pęknięcia, nasuwasz na nią przewody i skręcasz cybantem.
Jeśli rurka zesztywniała to można ją podgrzać delikatnie opalarką, albo zanurzyć w kubku ze wrzątkiem.

Carrey
07-03-2015, 22:59
Tak zrobię choć w samochodzie nie lubię druciarstwa :)
W przyszłym tygodniu się rozeznam po ASO w celu dostępności i $$ tego węża.

Znalazłem w innym temacie.. to przewód nr 8B081A.

Alecki
09-03-2015, 09:46
Miałem to samo. I także połatałem na rurkę wewnątrz + cybanty.
W ASO cena tego wężyka jest z kosmosu. Używkę można kupić za stówkę.

Carrey
09-03-2015, 15:39
Kolego daj mi namiar gdzie mogę to za stówkę kupić to masz u mnie dobre piwko :)

Przeszukałem i przedzwoniłem wszystko w okolicy i nic ...

Jako ze nie jestem zwolennikiem druciarstwa w samochodzie, zamówiłem nowy wężyk w ASO, koszt jedyne 257zł brutto :) (sik)

Wczoraj jednak spróbowałem na złączce wewnątrz jednak ze względu na brak możliwości zakupu na szybko cybantów o takiej średnicy (6mm) spiąłem plastikowymi opaskami - niestety po rozgrzaniu i wystudzeniu silnika nadal puszczało na tej złączce.. to utwierdziło mnie w decyzji że kupuję nowy.

Alecki
10-03-2015, 09:01
Włóż cienką metalową rurkę w wężyk i (po osuszeniu i odtłuszczeniu) sklej na kropelkę. Potem załóż 4 cybanty.
U mnie trzymało przez kilka miesięcy (i pewnie trzymałoby dalej) ale znalazłem na allegro używany wężyk za stówkę.
Nie twierdzę, że jest wężyków "do wyboru, do koloru" bo sam przez dłuższy czas śledziłem oferty. Patrzyłem głównie na aukcje z rożnymi częściami do 2,5t i dopytywałem, czy mają też wężyk.

Netoper
10-03-2015, 13:30
ze względu na brak możliwości zakupu na szybko cybantów o takiej średnicy (6mm) spiąłem plastikowymi opaskami - niestety po rozgrzaniu i wystudzeniu silnika nadal puszczało na tej złączce.. to utwierdziło mnie w decyzji że kupuję nowy.
Podjedź do byle warsztatu mechanicznego niech to skręcą cybantami i będzie mógł na spokojnie poszukać nówki, bo z używanym to będzie loteria, bo może się trafić tak samo zesztywniały/wyeksploatowany jak Twój.

Te plastikowe to się nie nadają do takich rzeczy bo nie dość że nie zacisną jak trzeba to pod wpływem temperatury "rozmiękają"
Jak nie ma pod ręką cybantu to się skręca na dwa razy drutem miedzianym i trzyma jak trzeba.

kordyl
10-03-2015, 14:59
i będzie mógł na spokojnie poszukać nówki, bo z używanym to będzie loteria, bo może się trafić tak samo zesztywniały/wyeksploatowany jak Twój.


Jako ze nie jestem zwolennikiem druciarstwa w samochodzie, zamówiłem nowy wężyk w ASO, koszt jedyne 257zł brutto (sik)

Chyba już znalazł :)

Carrey
11-03-2015, 23:04
Panowie.. jak mówiłem druciarstwa nie uznaję, dlatego nie chciałem tego łatać na dłużej.. a że do tego próba prosta nie zdała egzaminu kupiłem nowy w ASO, zamawiałem jeszcze emblemat na gałkę biegów i razem z rabatem zapłaciłem 270zł :)
Szczerze mówiąc jeżeli komuś ten wężyk strzeli to polecam wymianę TYLKO na nowy, dlaczego? ponieważ one są strasznie kruche z wiekiem (lub przebiegiem- u mnie 230kkm). Ja jam demontowałem stary wężyk to pękał jak słone paluszki, nowy jest elastyczny i ma trochę sensowniejsze zapięcie przy silniku :)