PDA

Zobacz pe³n± wersjê : [MkII] Co szumi: ³o¿ysko czy opony?



MiG
10-12-2006, 17:24
Przy skrêcie w lewo (czasami te¿ w prawo) s³ysza³em dosyæ g³o¶ny szum z prawej lub ¶rodkowo-prawej przedniej strony samochodu. Podejrzewa³em prawe ³o¿ysko ko³a przedniego. Wymieni³em je na Optimala (takie tylko mieli). Po wymianie s³ychaæ lekki szum podczas jazdy na wprost (wydaje mi siê ¿e tego nie by³o wcze¶niej) a g³o¶ny szum przy zakrêtach pozosta³. Pan mechanik, podczas jazdy stwierdzi³ ¿e to wina nowego ³o¿yska. Co dziwne, ¿adne ³o¿ysko nie szumi przy krêceniu ko³ami na podno¶niku (nawet przy du¿ych prêdko¶ciach obrotowych).
Inny mechanik obstawi³ opony. Mam nowe Dunlopy Winter Sport M3. Przy wyborze opon sprawdza³em ha³a¶liwo¶æ opon, i te mia³y najmniejszy poziom ha³asu.
S³ysza³em ró¿ne (najczê¶ciej niechlubne) opinie o ³o¿yska optimala (szkoda tylko ¿e po zamontowaniu zacz±³em czytaæ na temat tych ³o¿ysk) ale ¿eby ³o¿ysko szumia³o zaraz po za³o¿eniu?
Kupi³em nowe ³o¿ysko SKF i zastanawiam siê nad ponown± wymian± tego ³o¿yska. Czy kto¶ wie jak sprawdziæ czy to szumi ³o¿ysko czy opony? A mo¿e jest jeszcze co¶?

Raftaj
10-12-2006, 17:34
nie wiem czy zmieniasz na zimê oponki czy kó³eczka z felgami, ale jakby¶ wrzuci³ letnie na 1 dzieñ, móg³by¶ ocenic czy szum znikn±³ czy nie. Tak móg³by¶ najpro¶ciej sprawdziæ co tak szumi

verybad
10-12-2006, 17:38
mi siê wydaje ¿e to bêdzie wina opon ale mo¿esz to sprawdziæ tak jak Raftaj pisze

MiG
10-12-2006, 17:44
nie wiem czy zmieniasz na zimê oponki czy kó³eczka z felgami, ale jakby¶ wrzuci³ letnie na 1 dzieñ, móg³by¶ ocenic czy szum znikn±³ czy nie. Tak móg³by¶ najpro¶ciej sprawdziæ co tak szumi
mam ko³±, te¿ o tym my¶la³em ale chcia³em zostosowaæ to rozwi±zanie na koñcu.
Czy szum ³o¿yska ro¶nie wraz z prêdko¶ci±?

STraits
10-12-2006, 17:57
Przy okazji w±tku - nie polecam nikomu opon Good Year Egarle F1. Posiadam takie obecnie w swoim bolidzie. Stan bie¿nika 3-4 przód i 4-5 mm ty³. Opony s± do wymiany ze wzglêdu na ha³as - jest tragedia. Oba ³o¿yska z przodu wymieni³em na SKFy, bo fakt faktem - stare oba szumia³y, ale to co sie dzieje z tymi oponami to pora¿ka. Jest teraz w dzieñ 13-14 stopni. Jak kupi³em autko by³o 20 na dworze - i jak szumia³y tak szumi±. Za³o¿y³em zimowe Nokian WR na 2 dni ¶niegowe jakie by³y miesi±c temu i rewelacja ! Po prostu cisza.... Najcichsze i najlepsze oponki jakie uje¿d¿a³em to s± Dunlopy Sport 9000. Na lato w³a¶nie co¶ takiego trzeba bêdzie za³o¿yæ, bo moja g³owa eksploduje od tego ha³asu w lecie :satan: :satan: :satan:

Tak¿e jedyna rada - zmieñ ko³a i sprawd¼. OPTIMALa i tak lepiej zmieniæ, bo za tydzieñ/miesi±c i tak trzeba bêdzie go wymieniæ bo bêdzie hucza³. Ale ja bym obstawia³ opony.

stapoz
10-12-2006, 17:59
szum ³o¿yska zmienia siê w czasie skrêtów i wystêpuje g³ównie pod obci±¿eniem (na podno¶niku nie bêdzie wystêpowa³).
Szum opon jest jednostajny i nie zale¿y od skrêcenia kó³. Obydwa szumy rosn± wraz z prêdko¶ci±. Ja obstawia³bym ³o¿ysko bo w Mondeo to normalka.

Raftaj
10-12-2006, 18:23
poda³em propozycjê sprawdzenia, ale obstawiam niestety ³o¿ysko. Najlepiej najpierw zmieñ jednak kó³ka i upewnij siê, co by kaska na marne nie posz³a

MiG
10-12-2006, 19:59
poda³em propozycjê sprawdzenia, ale obstawiam niestety ³o¿ysko. Najlepiej najpierw zmieñ jednak kó³ka i upewnij siê, co by kaska na marne nie posz³a
W sumie to mam ju¿ kupione ³o¿ysko, jedyny koszt to wymiana 50z³. Pewnie i tak wymieniê bo na optimalu d³ugo nie poje¿d¿ê. Ale sprawdzê opcjê z oponami letnimi.

Luky
11-12-2006, 23:01
A ja bym stawia³ na opony.Ja je¿d¿ê na Barumach zimowych i wiem,¿e gwi¿dz±.Rok temu gwizda³y i teraz te¿.Ju¿ siê oswoi³em.Letnie mam Barum Bravuris,te s± ok.Gwizdanie opon zimowych to czesty objaw,zw³aszcza kiedy mamy dodatnie temperatury.Gwizd siê wzmaga najbardziej na mokrej nawierzchni,wtedy dobrze mieæ dobr± muze w aucie :banan:

MiG
12-12-2006, 09:03
A ja bym stawia³ na opony.Ja je¿d¿ê na Barumach zimowych i wiem,¿e gwi¿dz±.Rok temu gwizda³y i teraz te¿.Ju¿ siê oswoi³em.Letnie mam Barum Bravuris,te s± ok.Gwizdanie opon zimowych to czesty objaw,zw³aszcza kiedy mamy dodatnie temperatury.Gwizd siê wzmaga najbardziej na mokrej nawierzchni,wtedy dobrze mieæ dobr± muze w aucie :banan:
W moim przypadku nie s³ychaæ gwizdu ale niski ton, co¶ jak huczenie czy szumienie. Z t± nisk± temp to podda³e¶ mi pomys³: poczekam a¿ temp jeszcze trochê spadnie i sprawdze czy dalej szumi.
A je¿eli to ³o¿yska to zaczn± w koñcu wyæ.

biker
15-11-2007, 07:51
Witam,

równie¿ postanowi³em podpi±æ siê pod w±tek. Mam podobny problem - wcze¶niej te¿ tak mia³em ale po zmianie opon na zimówki jakby siê nasili³o (Pirelli 190 Snowsport 185/65R15). Otó¿ przy normalnej je¼dzie na wprost ¿aden szum nie wystêpuje i nie ma tu znaczenia prêdko¶æ, zaczyna siê dopiero przy np. koñcówce hamowania (taki szum jak od zu¿ytych klocków - a klocki s± ok) a najbardziej denerwuj±ce jest to przy wolnym skrêcie.
Pomó¿cie to zdiagnozowaæ poniewa¿ nie chcê wymieniaæ ca³ego zawieszenia nie likwiduj±c problemu.

POZDRAWIAM
Biker

berater
15-11-2007, 08:22
Przy skrêcie w lewo (czasami te¿ w prawo) s³ysza³em dosyæ g³o¶ny szum z prawej lub ¶rodkowo-prawej przedniej strony samochodu.
A mo¿e to nie jest szum tylko "terkotanie". Mo¿e warto sprawdziæ przeguby, tym bardziej, ¿e d¼wiêk pojawia siê przy skrêconych ko³ach.

biker
15-11-2007, 08:25
nie, nie na pewno nie terkotanie. To taki typowy g³uchy szum - trudno to opisaæ s³owami ale najpro¶ciej to mogê napisaæ, ¿e przy hamowaniu (podobnie przy wolnym skrêcie) takie charakterystyczne bsshhuuuuuu...

POZDRO
Biker

berater
15-11-2007, 08:32
Biker,
Ja siê odnosi³em do pytania autora tematu (przytoczy³em cytat)

biker
15-11-2007, 08:37
Sorry, :glupi: nie zauwa¿y³em. Ale suma summarum opis pasuje tak¿e do moich objawów, a przy okazji s³ownie napisa³em o jaki szum mi chodzi . Porad¼cie co¶.

POZDRO
Biker

robocord
15-11-2007, 08:39
Przy skrêcie w lewo (czasami te¿ w prawo) s³ysza³em dosyæ g³o¶ny szum z prawej lub ¶rodkowo-prawej przedniej strony samochodu. Podejrzewa³em prawe ³o¿ysko ko³a przedniego. Wymieni³em je na Optimala (takie tylko mieli). Po wymianie s³ychaæ lekki szum podczas jazdy na wprost (wydaje mi siê ¿e tego nie by³o wcze¶niej) a g³o¶ny szum przy zakrêtach pozosta³. Pan mechanik, podczas jazdy stwierdzi³ ¿e to wina nowego ³o¿yska. Co dziwne, ¿adne ³o¿ysko nie szumi przy krêceniu ko³ami na podno¶niku (nawet przy du¿ych prêdko¶ciach obrotowych).
Inny mechanik obstawi³ opony. Mam nowe Dunlopy Winter Sport M3. Przy wyborze opon sprawdza³em ha³a¶liwo¶æ opon, i te mia³y najmniejszy poziom ha³asu.
S³ysza³em ró¿ne (najczê¶ciej niechlubne) opinie o ³o¿yska optimala (szkoda tylko ¿e po zamontowaniu zacz±³em czytaæ na temat tych ³o¿ysk) ale ¿eby ³o¿ysko szumia³o zaraz po za³o¿eniu?
Kupi³em nowe ³o¿ysko SKF i zastanawiam siê nad ponown± wymian± tego ³o¿yska. Czy kto¶ wie jak sprawdziæ czy to szumi ³o¿ysko czy opony? A mo¿e jest jeszcze co¶?


Wg mnie powiniene¶ sprawdziæ:

1). stan felg (czy aby nie s± zwichrowane).
2). stan opon (bo nigdy nie wiadomo co ci z fabryki wydano)
oba powy¿sze mo¿na zweryfikowaæ zak³±daj±c inne ko³a (inne felgi oraz opony).
3). ³o¿ysko je¿eli ma wadê fabryczn± albo jest ¼le zamontowane to szum zaraz przejdzie w buczenie i walenie (a potem to ju¿ ko³o znajdziesz obok samochodu).
4). opcja pasuj±ca równie¿ objawami do przedstawionego opisu: zapieczone klocki w prowadnicach (sprawdziæ czy klocki nie stoj± w prowadnicach).