PDA

Zobacz pełną wersję : olej do st 200



norbi333
05-01-2007, 15:23
jaki najlepiej zastosować do wymiany olej silnikowy?.zaznaczam że nie mam pojęcia jaki jest olej w tej chwili w silniku,a brak jakiej kolwiek kartki i informacji na ten temat

STraits
05-01-2007, 16:31
5W30 FORD

STraits
05-01-2007, 16:51
Uprzedzając Twoje następe pytanie - nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to.

JET ST200 jeździ na MOBIL 0W50
Wrozek ST200 jeździ na MOTUL 5W30 (specyfikacja forda)
Ojczulek mój ma zalane Mobil 0W40
Ja mam zalane obecnie (tak kupiłem) Mobil 5W40.

Ja zdecydowanie zmieniam olej bo wg. mnie jest za gęsty. Albo Motul 5W30, albo MOBIL 0W40. Nie radze lać 5W50 Mobila. A jak nie masz pewności to najbezpieczniej będzie 5W30 FORD (ale FORD, a nie inne wynalazki, bo FORD 5W30 nie jest syntetykiem).

bary
05-01-2007, 17:04
Zgadzam się z tym pisze Straits
Wlaj fordowski 5W30

norbi333
05-01-2007, 17:38
u nas nie widziałęm takiego bo i nie ma serwisu forda,a tam gdzie mi majązmieniać to nie mają też takiego,dlatego bardziej by mnie interesowało czy lać syntetyk czy pół syntetyk jakie parametry oleju bo myslałem o 10w40 castrola, mobila abo lotosa

STraits
05-01-2007, 17:50
u nas nie widziałęm takiego bo i nie ma serwisu forda,a tam gdzie mi majązmieniać to nie mają też takiego,dlatego bardziej by mnie interesowało czy lać syntetyk czy pół syntetyk jakie parametry oleju bo myslałem o 10w40 castrola, mobila abo lotosa


Nie lej 10W40. Jak nie wiesz co zalać to zalej 0W40 MOBIL SuperSyn, ale patrz żeby był do benzyny, a nie do Dieseli. Musisz kupić 4L + 1L +1L lub od razu kup sobie 2 x 4 litry i będziesz miał jak znalazł na nastepną wymiane.

norbi333
05-01-2007, 17:52
ile kosztuje taki olej? i jak jest z filtrem oleju.bo zajechałem do sklepu w katalogu sprawdzili że filtr do st200 mają firmy nie pamiętam ,potem zobaczę i kosztował 16 zł 8O myslałem że wiecej kosztuje,ale to była hutrownia może dlatego

STraits
05-01-2007, 17:57
ile kosztuje taki olej? i jak jest z filtrem oleju.bo zajechałem do sklepu w katalogu sprawdzili że filtr do st200 mają firmy nie pamiętam ,potem zobaczę i kosztował 16 zł 8O myslałem że wiecej kosztuje,ale to była hutrownia może dlatego

Filtr do St200 jest taki sam jak do każdej V6 mondeo. Oryginał kosztuje około 25 PLN więc zamiennik nie może być droższy :)

Koszt oleju ? Mniej wiecej (strzelam z głowy) 200 PLN za 4 litry.

norbi333
05-01-2007, 21:20
rozumiem że jakby takiego nie mieli to może być inny tylko aby miał zachowane parametry?i to ma być półsyntetyk czy syntetyk?

MAG
06-01-2007, 09:56
A nie masz tam u siebie żadnego sklepu specjalizującego się w Fordach?
Bo w większości z nich dostaniesz orginalny olej fordowski.

BTW - Ja tez używam orginalnego 5W30 Ford

STraits
06-01-2007, 10:05
rozumiem że jakby takiego nie mieli to może być inny tylko aby miał zachowane parametry?i to ma być półsyntetyk czy syntetyk?

Olej olejowi nie równy. Lej 0W40 MOBILa albo ostatecznie CASTROLa. Ale bez żadnych wynalazków.

norbi333
06-01-2007, 10:28
a wynalazki to jakie to są oleje?orlen lotos itp?

DariuszHoryd
06-01-2007, 10:43
Posłuchaj się kolegów. O Lotos i Orlen to omiń szerokim spojrzeniem.
Zalej olej Fordowski 5W-40 możesz go zakupić nawet on-line ok. 95zł za bańkę 5L + 1L za 24zł i do tego przesyłka od razu możesz też zanabyć filtr oleju. Sklep sprawdzony i polecany www.ford.sklep.pl :bigok:

STraits
06-01-2007, 11:22
a wynalazki to jakie to są oleje?orlen lotos itp?


Nie kombinuj z olejem. Zalej MOBILa. To nie jest silnik który lubi być traktowany czym popadnie.

Valent
06-01-2007, 13:51
Nie radze lać 5W50 Mobila.

A dlaczego?
Chodzi o klasyfikację lepkościową, jakościową czy producenta?

norbi333
06-01-2007, 14:13
i zmieniony na castrol 5w40 i mam wrażenie jakby silnik lepiej chodził na nowym oleju ale chyba to tylko wyobrażnia

STraits
06-01-2007, 15:08
Nie radze lać 5W50 Mobila.

A dlaczego?
Chodzi o klasyfikację lepkościową, jakościową czy producenta?

Chodzi o wielkość kanałów olejowych w FORDzie. Dlatego FORD ma "swoje" oleje robione wg. swoich specyfikcji, bo inne są za gęste, a co za tym idzie wolno olej dochodzi tam gdzie powinien.

Valent
07-01-2007, 23:57
Dlatego FORD ma "swoje" oleje robione wg. swoich specyfikcji, bo inne są za gęste, a co za tym idzie wolno olej dochodzi tam gdzie powinien.

Te "swoje" oleje Forda są robione przez jeden z koncernów, który oferuje je również pod swoją nazwą. Tak więc "swoje" nie są do końca swoimi.
A co do gęstości oleju to jednak Fordowski wcale nie jest rzadszy niż inne markowe o tym samym oznaczeniu lepkościowym. Przykładem może być chociażby najbardziej znany sposób na wyciszanie hydraulicznych popychaczy- wymiana oleju na Fordowski :)... i napewno nie jest to zasługa jego zmniejszonej gęstości w stosunku do konkurentów.

Nie okłamujmy się, większość renomowanych form olejowych ma w swojej ofercie oleje o wymaganej przez Forda klasyfikacji i często w lepszej klasie jakościowej.

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zdecydowanie rzadszy od oleju Forda jest np. Castrol Magnatec :skromny: .

Myślę, że w naszej strefie klimatycznej wystarczające jest stosowanie oleju o zimowym wskaźniku 5W. Letni wskaźnik nie powinien spaść poniżej 30.

STraits
08-01-2007, 10:03
Dlatego FORD ma "swoje" oleje robione wg. swoich specyfikcji, bo inne są za gęste, a co za tym idzie wolno olej dochodzi tam gdzie powinien.

Te "swoje" oleje Forda są robione przez jeden z koncernów, który oferuje je również pod swoją nazwą. Tak więc "swoje" nie są do końca swoimi.
A co do gęstości oleju to jednak Fordowski wcale nie jest rzadszy niż inne markowe o tym samym oznaczeniu lepkościowym. Przykładem może być chociażby najbardziej znany sposób na wyciszanie hydraulicznych popychaczy- wymiana oleju na Fordowski :)... i napewno nie jest to zasługa jego zmniejszonej gęstości w stosunku do konkurentów.

Nie okłamujmy się, większość renomowanych form olejowych ma w swojej ofercie oleje o wymaganej przez Forda klasyfikacji i często w lepszej klasie jakościowej.

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zdecydowanie rzadszy od oleju Forda jest np. Castrol Magnatec :skromny: .

Myślę, że w naszej strefie klimatycznej wystarczające jest stosowanie oleju o zimowym wskaźniku 5W. Letni wskaźnik nie powinien spaść poniżej 30.

Historię z kanałami olejowymi słyszałem juz od 3 osob. W ASO, przedstawiciela MOBIL EXXON i JET też gdzieś wybadał że 5W50 jest za gęsty do Vki. Co ciekawe, MOTUL ma olej w swojej ofercie standardowy 5W30 i 5W30 ze specyfikacją FORD ? Dlaczego, skoro to teoretycznie te same oleje ?

STraits
08-01-2007, 12:14
Nie radze lać 5W50 Mobila.

A dlaczego?
Chodzi o klasyfikację lepkościową, jakościową czy producenta?

Silniki FORD potrzebują oleju o niskiej lepkości HTHS (HIGH TEMPERATURE HIGH SHEAR) pomiędzy 2,9 - 3,5 mPa.

Valent
08-01-2007, 12:32
. Co ciekawe, MOTUL ma olej w swojej ofercie standardowy 5W30 i 5W30 ze specyfikacją FORD ? Dlaczego, skoro to teoretycznie te same oleje ?

Małe zamieszanie wynikło z racji tego, że dyskutowaliśmy o różnych lepkościach :)
Niska lepkość, której wymaga Ford nie określa szybkości docierania do kolejnych punktów smarnych ważnej podczas rozruchu zimnego silnika.
Ford wymaga oleju o niskiej lepkości w wysokich temp. i przy wysokich obciążeniach ścinających (duże obciążenia silnika) a nic nie pisze o tzw. "zimowej" lepkości, którą to oleje te zapewne mają identyczną.
Tak więc Mobil 5W-50 od "strony zimowej" jak najbardziej spełni swoje zadanie, jednak od "strony letniej" lepszy będzie faktycznie 0W-40.

Podsumowując aby dobrze dobrać olej do silników Forda należy zwrócić uwagę na maksymalnie niską temp. płynięcia (ułatwia zimny start silnika), jak również na lepkość HTHS aby była <3,5. :bigok:

STraits
08-01-2007, 12:35
. Co ciekawe, MOTUL ma olej w swojej ofercie standardowy 5W30 i 5W30 ze specyfikacją FORD ? Dlaczego, skoro to teoretycznie te same oleje ?

Małe zamieszanie wynikło z racji tego, że dyskutowaliśmy o różnych lepkościach :)
Niska lepkość, której wymaga Ford nie określa szybkości docierania do kolejnych punktów smarnych ważnej podczas rozruchu zimnego silnika.
Ford wymaga oleju o niskiej lepkości w wysokich temp. i przy wysokich obciążeniach ścinających (duże obciążenia silnika) a nic nie pisze o tzw. "zimowej" lepkości, którą to oleje te zapewne mają identyczną.
Tak więc Mobil 5W-50 od "strony zimowej" jak najbardziej spełni swoje zadanie, jednak od "strony letniej" lepszy będzie faktycznie 0W-40.

Podsumowując aby dobrze dobrać olej do silników Forda należy zwrócić uwagę na maksymalnie niską temp. płynięcia (ułatwia zimny start silnika), jak również na lepkość HTHS aby była <3,5. :bigok:

No i wszystko jasne :bigok: