PDA

Zobacz pełną wersję : P0420 co robić



massi
09-03-2017, 19:50
Hej.
Wyskakuje mi non stop blad p0420. Co mam robić ? Wymienić katalizator ??? Czy da sie sprawdzic ta sonde za katalozatorem czy jest ok podlaczajac auto pod konputer ??? Jesli bedzie trzeba wymienic kat to orginalny zamontowac czy metalowy ??? Do lpg potrzebuje. Prosze o pomoc.

luki8306
29-03-2017, 23:29
Zatankuj dobre paliwo nawet 98.Te auta na kiepskim paliwie nie jada.A Sonda-Lambda jest bardzo czula

maicke
07-05-2018, 20:42
Witam

I jak poradziłeś sobie z tym błędem - u mnie pokazał się jakieś 300 km temu, sprawdziłem i skasowałem , dziś sytuacja się powtórzyła -świece wymienione z 5 tyś temu, cewki nowe , sonda za kat, wymieniona razem ze świecami. Układ dolotowy szczelny (przy zaślepieniu dolotu silnik gaśnie, temp. czujnika płynu utrzymuje wartość 86-90 st.) - brakuje mi pomysłu co sprawdzić..93979398

Netoper
08-05-2018, 08:22
u mnie pokazał się jakieś 300 km temu, sprawdziłem i skasowałem , dziś sytuacja się powtórzyła
Najpierw diagnostyka żeby sprawdzić czy co innego nie wpływa na odczyty lambdy
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/61533-B%C5%82ad-P0420?p=928406&viewfull=1#post928406
i kolejne posty.

A jak masz LPG to zacząć od resetu i zobaczyć czy po resecie przy jeździe na samej benie błąd się pokazuje.

maicke
09-05-2018, 14:55
u mnie pokazał się jakieś 300 km temu, sprawdziłem i skasowałem , dziś sytuacja się powtórzyła
Najpierw diagnostyka żeby sprawdzić czy co innego nie wpływa na odczyty lambdy
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/61533-B%C5%82ad-P0420?p=928406&viewfull=1#post928406
i kolejne posty.

A jak masz LPG to zacząć od resetu i zobaczyć czy po resecie przy jeździe na samej benie błąd się pokazuje.

Nie zdążyłem zrobić diagnostyki, wracając wczoraj z pracy błąd zgasł i forscan też nie pokazuje błędu - podejrzewam jakiś brak styku na kablach, pożyjemy zobaczymy.
Dziękuję za odpowiedź

Netoper
09-05-2018, 17:58
podejrzewam jakiś brak styku na kablach,
Wtedy byłby inny kod błędu, bo ten mówi że PCM otrzymuje inne dane z lambdy niż się spodziewał, może to być niewłaściwy skład mieszanki, kończąca się lambda, kończący się katalizator,
i całkiem możliwe że jest to tylko kwestia wyregulowania kuchenki.

Trza by się właśnie zapiąć interfejsem i sprawdzić co ta lambda pokazuje i porównać te wskazania z korektami paliwa i czasami wtrysków.

Inna sprawa że nie zaszkodzi też odpiąć wtyczkę od lambdy i oczyścić styki, bo to też może przekłamywać dane.

dlugi91
25-05-2018, 11:01
Ten błąd wyskakuje po 300km że złym sygnałem z lambda i również znika po 300 jak wszystko jest ok.

Jeśli u Ciebie sam znikał to znaczy że masz wszystko dobrze i niczego nie szukaj, wyskoczył bo jeździłem na naprawdę słabym paliwie, a jak po zatankowaniu dobrego paliwa wszystko wróciło do normy i po 300km błąd zniknął. Miałem taką samą sytuację.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Daniel_82
01-06-2018, 10:27
To jeszcze na zapytam. Razem z rzeczony błędem pojawił się inny, choć mam mocne podejrzenie że związany z tym błąd mianowicie P2231 obwód sondy zawarty do el. grzejnego. Podejrzewam że coś się podtopiło od gorąca i zrobiło zwarcie. Czy błąd 2231 może powodować powstanie błędu 0420? I drugie pytanie, mam sondę jeszcze z Mdo II - podejdzie? Oczywiście po przerobieniu wtyczki.

Netoper
01-06-2018, 12:52
Czy błąd 2231 może powodować powstanie błędu 0420?
2231 dotyczy sondy w kolektorze a 420 sondy przy katalizatorze.

Daniel_82
01-06-2018, 13:16
No ale nie jest tak że pcm porównuje dane z obu sond? A błąd wynika z różnicy danych pomiędzy nimi?

---------- Post added at 12:16 ---------- Previous post was at 11:54 ----------

Jeszcze dodam że w ecoboostach kat jest zaraz za kolektorem

Netoper
01-06-2018, 13:31
A błąd wynika z różnicy danych pomiędzy nimi?
420 wynika z tego, że PCM wprowadzając korekty paliwa otrzymuje inne dane niż by się spodziewał z sondy przy katalizatorze.

Czy oprócz odczytu błędów sprawdziłeś wykresy lambd?
Czy oczyściłeś wtyczki sond?

mam sondę jeszcze z Mdo II - podejdzie? Oczywiście po przerobieniu wtyczki.
Podejdzie.

Daniel_82
01-06-2018, 13:36
Nie, nic nie robiłem jeszcze , tylko odczytałem błędy,m.in te dwa co wyżej i błąd dot wentylatora p0480 - tu akurat pewnie szczotki wentylatora albo słynny fioletowy kabelek. Za wszystko zabiorę się pewnie w weekend.
Błąd dot. katalizatora wyrzuca rzadko, ostatnio chyba dwa miesiące temu.

Daniel_82
03-06-2018, 21:58
No więc tak, napięcie grzałki sondy 2 (która to?) skacze cyklicznie z 0 do 100. Odczyty z obu wydawały się zbieżne, jak znajdę zasilacz do lapka to przyjrzę się szczegółowo jeszcze. BTW Jak wkleić tutaj odczyt z forscana?

rajman
03-06-2018, 23:43
Zapisać do fsl, albo dać zakladke oscyloskop i screena z tego co tam się pokazuje.

przemekc
04-06-2018, 10:03
Mogłbys przy okazji spojzeć na parametry sygnału z sond lambda? U mnie pierwsza pokazuje 1.45v druga 0.75v a prad w okolicach 0.02mA. Na jałowym na rozgrzanym silniku te wartości prawie sie nie zmieniają po przegazowaniu rosną na chwilę. Grzałki przez cały czas ON. Nie mam żadnych błędów ale ostatnio troche wiecej pali dlatego mnie to zaintrygowało.

rajman
04-06-2018, 10:04
Ja nie mam 2.5T tylko podpowiedzialem jak pokazać dane ;)

przemekc
04-06-2018, 10:27
:) właśnie spojrzałem że większa część dyskusji tyczy sie ecoboosta. Sorry za offtop.

Netoper
04-06-2018, 11:55
No więc tak, napięcie grzałki sondy 2 (która to?)
Ten błąd zwarcia który masz dotyczy sondy w kolektorze wydechowym (bank 1 sensor 1) sonda przy katalizatorze oznaczenie ma - bank 1 sensor2,
no i napięcie zasilające grzałek jest 12V, mierzy się miernikiem na białych kablach wychodzących z sondy.
Sonda masę bierze z PCM-a szarym kabelkiem. (nie bierze masy przez obudowę/gwint)
Czarnym przewodem idzie sygnał z pracy lambdy

Daniel_82
04-06-2018, 18:59
Załączam wykres z obu sond (zmieniłem rozszerzenie z fsl na pdf). Właśnie na sondzie B1S2 dziwnie skacze napięcie grzałki od 0 do 100% (0 do 12V) - rozumiem że nie jest to prawidłowe zachowanie? Dodatkowo, przynajmniej mi wydaje się że sonda 1 działa trochę ospale? Czy któryś z tych objawów może powodować błąd 420? I czy jest szansa na wykręcenie sondy bez demolowania kolektora/katalizatora?

Netoper
04-06-2018, 19:14
czy jest szansa na wykręcenie sondy bez demolowania kolektora/katalizatora?
Jak najbardziej, tylko zanim się weźmiesz za robotę weź sprawdź/oczyść te styki we wtyczkach sond.

Daniel_82
04-06-2018, 19:22
Dojście paskudne, dodatkowo bliskość silnika i wysoka temperatura nie pomagają w wykreceniu.
Tylko teraz patrzę że błąd 2231 dotyczył sondy 1, a z wykresu wychodzi ze napięcie skacze na sondzie 2??

Netoper
05-06-2018, 13:41
dodatkowo bliskość silnika i wysoka temperatura nie pomagają w wykreceniu.
No bo to się robi na przestudzonym silniku :)


patrzę że błąd 2231 dotyczył sondy 1, a z wykresu wychodzi ze napięcie skacze na sondzie 2??
W programach jest pokazywane który podzespół/czujnik generuje dane, więc trzeba na to zwracać uwagę żeby się nie okazało, że dane są pokazywane dla przykładowo lambdy bank 2 sensor 1 bo takowej u Ciebie nie ma, a programy potrafią pokazywać że z nieistniejącego czujnika jakieś dane spływają.

maicke
05-06-2018, 18:39
Ten błąd wyskakuje po 300km że złym sygnałem z lambda i również znika po 300 jak wszystko jest ok.

Jeśli u Ciebie sam znikał to znaczy że masz wszystko dobrze i niczego nie szukaj, wyskoczył bo jeździłem na naprawdę słabym paliwie, a jak po zatankowaniu dobrego paliwa wszystko wróciło do normy i po 300km błąd zniknął. Miałem taką samą sytuację.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Wczoraj (po przejechaniu ok.1200 km bez problemu , błąd się znów pojawił.
Poniżej zrzut ekranu - (rpm/tem. cieczy chłodzącej/maf(g/s)/maf((V)/lam.czujnik1/lambda czujnik2/wyprzedzenie zapłonu
94829481
Jakieś pomysły po analizie załączonych plików ? W weekend sprawdzę wtyczki sondy 1.

Netoper
05-06-2018, 19:20
Jakieś pomysły po analizie załączonych plików ?
Katalizator na progu wydajności
a dla lambdy bank1sensor1 wrzuć wykres pracy a nie napięcia.

Daniel_82
05-06-2018, 22:16
dodatkowo bliskość silnika i wysoka temperatura nie pomagają w wykreceniu.
No bo to się robi na przestudzonym silniku :)


patrzę że błąd 2231 dotyczył sondy 1, a z wykresu wychodzi ze napięcie skacze na sondzie 2??
W programach jest pokazywane który podzespół/czujnik generuje dane, więc trzeba na to zwracać uwagę żeby się nie okazało, że dane są pokazywane dla przykładowo lambdy bank 2 sensor 1 bo takowej u Ciebie nie ma, a programy potrafią pokazywać że z nieistniejącego czujnika jakieś dane spływają.

To wiem, raczej pytałem czy przez wysokie temperatury się nie zapieka połączenie?
Z czujnikami mówię o poniższej sytuacji:
Do 164 sekundy cykl pracy grzałki sondy nr 2 wynosi 0, dalej cyklicznie załącz/wyłącz już do końca - czy to jest normalne zachowanie?
Tymczasem błąd 2231 mówi o zwarciu el. grzejnego sondy nr 1 a ta wg. wykresu działa chyba prawidłowo?
I czy praca sondy nr 1 nie jest trochę ospała?

maicke
07-06-2018, 08:00
Jakieś pomysły po analizie załączonych plików ?
Katalizator na progu wydajności
a dla lambdy bank1sensor1 wrzuć wykres pracy a nie napięcia.

Zauważyłem z wykresów, że lambda 1 prawie nie oscyluje....

przemekc
07-06-2018, 10:26
Jakieś pomysły po analizie załączonych plików ?
Katalizator na progu wydajności
a dla lambdy bank1sensor1 wrzuć wykres pracy a nie napięcia.

Zauważyłem z wykresów, że lambda 1 prawie nie oscyluje....

U mnie jest podobnie na jałowym utrzymuje okolo 1.45V. Z tego co doczytałem pierwsza sonda u nas jest szerokopaskoma a druga konwencjonalna. Wydaje mi sie że szerokopasmowa nie powinna oscylować, ale pewny nie jestem. Fajnie by było jak by jeszcze ktoś od 2.5t to potwierdził

Netoper
07-06-2018, 12:28
Zauważyłem z wykresów, że lambda 1 prawie nie oscyluje
No ale w dalszym ciągu nie ma na tych screenach wykresu pracy, tylko masz załączony jakiś pid od napięcia który nic o pracy sondy nie mówi.
a potrzebny jest pid od pracy sondy tak jak dla b1s2, tylko właśnie dla b1s1

przemekc
07-06-2018, 14:55
9490

U mnie wyglada to tak. Nie znalazlem innych danych odnośnie sondy do zobrazowania

Netoper
07-06-2018, 17:24
na wykresie dla sondy b1s2 masz wybrany pid który ma jedno "V" na końcu i zakres tego pida jest prawidłowy 0-1V (wolt)
natomiast dla sondy b1s1 widzę przy pidzie 2 razy "V" i zakres napięcia 4V a to nijak nie pasuje czy do sondy 1woltowej czy 5-cio

Weź może inny program ściągnij gdzie będą czytelniejsze wybory pidów.


Inna sprawa że wykres sondy b1s2 lecący do 0.8V na 99% świadczy o niewydajnym/kończącym się katalizatorze.
Bo nawet jak klękła pierwsza sonda to pcm wtedy steruje silnikiem w trybie awaryjnym i nie powinno to się odbijać na tak wysokiej sinusoidzie dla sondy przy katalizatorze.

maniek_
07-06-2018, 19:54
Tak mamy lambdy szerokopasmowe. Napięcie odpowiada stosunkowi stechiometrycznemu i granice 1.45 to prawidłowa wartość. Powinna ona oscylować, ale w wąskim zakresie

---------- Post added at 19:54 ---------- Previous post was at 19:54 ----------


natomiast dla sondy b1s1 widzę przy pidzie 2 razy "V" i zakres napięcia 4V a to nijak nie pasuje czy do sondy 1woltowej czy 5-cioSzerokopasmowe nie działają w zakresie 1V

Netoper
08-06-2018, 12:36
Szerokopasmowe nie działają w zakresie 1V
No zgadza się, na oczy padło że było pisane o szerokopasmowej, dla niej ideałem jest 450 mV (0.45 V.) i ona nie chodzi w sinusoidzie tylko takimi małymi szarpaniami w zależności czy dodawane są jony tlenu czy odejmowane.
Jeśli dobrze odczytuję(?) to na wykresach jednak ona zbyt nisko pokazuje(?) (na tych ostatnich screenach)
Lewe powietrze (?) uboga mieszanka(?) no ale wtedy ta na katalizatorze nie powinna lecieć do góry.
Chyba że właśnie kat przebity i PCM skraca czasy wtrysków (wtedy sonda w kolektorze będzie pokazywać niżej) i dlatego błąd 420, że mimo zubożenia mieszanki wskazania na tej sondzie w kacie są zbyt wysokie ( a tego PCM się nie spodziewa)

Nie mam pewności czy faktycznie dobrze te wykresy odczytuję, bo co innego widzieć faktycznie jak to się układa a co innego jak się screen patrzy. Tym bardziej że forscanem nie macałem szerokopasmowej i nie wiem czy dobrze pidy odczytuję.
Jedno co jestem pewien na 100% to że ta przy kacie nie powinna tak wysoko lecieć.

Daniel_82
08-06-2018, 21:04
To ja jeszcze raz zapytam. Czy poniższa praca sondy nr 2 jest prawidłowa? Czy grzałka sondy tak działająca może powodować błąd 420? Chcę się jutro za to zabrać, ale nie wiem czy wymienić sondę 2, 1 czy szukać całego katalizatora?

Netoper
09-06-2018, 11:24
Czy grzałka sondy tak działająca
Osobiście nie miałem okazji tego sprawdzać, ale jak najbardziej może to być prawidłowy wynik, bo grzałka jest uruchamiana żeby podgrzać lambdę do temperatury eksploatacyjnej, i jak lambda stygnie no to załącza się grzanie.
Nie kojarzę aby na forum ktoś jeszcze to sprawdzał.
Ale problemem nie jest praca grzałki tylko to że wykres lambdy przecina 0.8V, pcm robi wszystko co może aby do tego nie dochodziło i mu się nie udaje i dlatego wyrzuca 420.
A że wykres leci tak wysoko jest spowodowane tym że spaliny opuszczające katalizator są zbyt bogate, a powodów może być kilka:kończący się kat, zbyt bogata mieszanka (niedopalanie mieszanki, wtryskiwacze podlewają, pierwsza lambda zaniża wynik i pcm dolewa paliwa)

---------- Post added at 11:24 ---------- Previous post was at 11:22 ----------


nie wiem czy wymienić sondę 2, 1 czy szukać całego katalizatora?
Najpierw posprawdzaj/oczyść kostki lambd.
I przydałby się w realu ktoś kumaty w analizie żeby żywe wykresy przeanalizować, bo jak pisałem po screenach nie wszystko można prawidłowo zinterpretować.

Daniel_82
09-06-2018, 21:01
Grzałka zaczyna działać dopiero od 164 sek kiedy silnik jest jeszcze zimny. No nic na początek wymienię 2 sondę, bo czyszczenie wtyczek nic nie dało.

bolekrbv
10-06-2018, 22:23
Zamontuj dystans w miejscu sondy i odsuń ja od kata , mniej spalin opływać ją będzie i powinna mniejsze wartości odczytywać. U mnie podobny zestaw zdaje egzamin a o kacie zostało tylko wspomnienie. Oczywiście mowa o sondzie za katalizatorem, ona ma za zadanie monitorować stan katalizatora. Możesz również wywalić ją w programie i ecu nie będzie wiedzieć że posiada takową.

Daniel_82
13-06-2018, 21:05
I przydałby się w realu ktoś kumaty w analizie żeby żywe wykresy przeanalizować, bo jak pisałem po screenach nie wszystko można prawidłowo zinterpretować.
Tylko znajdź takiego w dobie wszechobecnych wymieniaczy...


Zamontuj dystans w miejscu sondy i odsuń ja od kata , mniej spalin opływać ją będzie i powinna mniejsze wartości odczytywać. U mnie podobny zestaw zdaje egzamin a o kacie zostało tylko wspomnienie. Oczywiście mowa o sondzie za katalizatorem, ona ma za zadanie monitorować stan katalizatora. Możesz również wywalić ją w programie i ecu nie będzie wiedzieć że posiada takową.
Ale wyciąłeś katalizator całkowicie? Czy tylko zamontowałeś dystans?

Netoper
13-06-2018, 21:20
Jak kat jest przebity/przepalony to się daje tulejkę coby mniej spalin na lambdę szło.

Poleciało z fona.

Daniel_82
13-06-2018, 21:26
Tak wiem, tylko kolega napisał "o kacie zostało wspomnienie" i ciekawi mnie czy faktycznie wyciął i dystansem oszukał pcm'a.

bolekrbv
14-06-2018, 18:08
Kat leży w garażu cały i zdrowy na wszelki wypadek gdyby z przeglądem były kłopoty. Zamontowany został decat ze stali nierdzewnej. A masz u siebie lpg?

Daniel_82
14-06-2018, 19:37
Nie, nie mam gazu. Z tego co czytałem ecoboost raczej nie da się oszukać zwykłą tulejka po wycięciu kata.

bolekrbv
14-06-2018, 22:24
Tulejka kosztuje z 50zł jak masz czas, cierpliwość i narzędzia to warto spróbować. Mi też wyszło dopiero po 4 razie , zmieniałem średnice otworów aż przestał wywalać komunikat. Do kogoś kto mógł usunąć programowo sondę z ecu było daleko i nie po drodze. Już 3 lata tak śmigam.

Daniel_82
18-06-2018, 11:22
Czy grzałka sondy tak działająca
Osobiście nie miałem okazji tego sprawdzać, ale jak najbardziej może to być prawidłowy wynik, bo grzałka jest uruchamiana żeby podgrzać lambdę do temperatury eksploatacyjnej, i jak lambda stygnie no to załącza się grzanie.
Nie kojarzę aby na forum ktoś jeszcze to sprawdzał.
Ale problemem nie jest praca grzałki tylko to że wykres lambdy przecina 0.8V, pcm robi wszystko co może aby do tego nie dochodziło i mu się nie udaje i dlatego wyrzuca 420.
A że wykres leci tak wysoko jest spowodowane tym że spaliny opuszczające katalizator są zbyt bogate, a powodów może być kilka:kończący się kat, zbyt bogata mieszanka (niedopalanie mieszanki, wtryskiwacze podlewają, pierwsza lambda zaniża wynik i pcm dolewa paliwa)


Aktualizacja :
Wczoraj jeszcze raz przeczyściłem wtyczki i gniazda, (tym razem kompresor, kontakt U na to zmywacz) i efekt jest taki że sonda nr 2 podczas jazdy testowej z Forscanem nie wchodzi w wartości powyżej 0,78V.
Cykliczne działanie grzałki nadal jest, ale póki nie wyrzuca błędu zostawię chyba jak jest .

Netoper
18-06-2018, 11:45
póki nie wyrzuca błędu zostawię chyba jak jest .
Co prawda jeszcze wysokawo pokazuje, ale jak PCM-owi to już nie przeszkadza, to już nie grzebać :)

pastereczka
16-08-2018, 19:20
Witam mam pytanie kolego bo miałem emulator założony i jak Mi wywaliło błąd to nie zmieniałem średnicy otworu tylko ją od razu zdjąłem i nie wiem co robić bo próbowałem już wszystkiego a błąd dalej wywala i to już bardzo szybko po parunastu kilometrach, może faktycznie spróbować powiększyć otwór? Słyszałem jeszcze o czymś takim jak płukanie katalizatora i niby też pomaga tylko znowu mówią że w benzynie to płukanie i tak nic nie da. Proszę o twoją opinie.Pozdrawiam

Netoper
16-08-2018, 19:34
Najpierw to trza odczytać jaki jest konkretnie błąd (y) i luknąć na pracę lambd

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

pastereczka
16-08-2018, 19:50
sondy pracują dobrze ,mam nowe a błąd to PO420 ,zmieniałem paliwo ,cpn ,przepaliłem Go i nic!! a błąd coraz szybciej już wywala,i właśnie kolega mówił że robią tak z katami,płuczą jakimiś płynami i dają dwa lata gwarancji na to i 100% że błąd zniknie,ale jeszcze nie słyszałem żeby ktoś to robił,myślałem też o zamienniku kata ale nie wiem czy jest sens

Daniel_82
16-08-2018, 20:03
Płukanie? Chyba Ci się z DPF pomyliło.. Jeśli wywala błąd 420 znaczy że możliwości katalityczne katalizatora się wyczerpały i skład spalin przed i za katem jest podobny. Płukanie teoretycznie mogło by pomóc na zapchany katalizator ale to inny nr błędu.

pastereczka
16-08-2018, 20:13
kolego to co zrobić,bo próbowałem już wszystkiego a błąd ciągle wyskakuje! nie wiem co z zamiennikiem bo słyszałem że na długo nie pomaga,to mycie czy płukanie jakoś robią maszynowo bo dzwoniłem dziś i właśnie mówiłem Gościowi o katalizatorze i powiedział że pomaga i dlatego chciałem się dopytać czy ktoś może to już robił,koszt 500zł a jestem już naprawdę zdesperowany i nie wiem co robić bo błąd już szybko wywala!!

Daniel_82
16-08-2018, 23:09
Sam nic nie zrobisz, skoro jesteś pewien że to katalizator się skończył. Podjedź do firmy zajmującej się tłumikami. Z tego co się orientowałem zamiennik euro 5 z wymianą to koszt 1,5 k zł. Jest też coś takiego jak emulator sondy koszt około 400 zł. Tylko w opinii wielu osób z wypalonym katem nie da się jeździć, tak śmierdzi spalinami.