PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana umiejscowienia anteny. Jakie pomiary?



Marq
04-02-2007, 23:02
Witajcie Koledzy.

Jako, że noszę się z zamiarem przeniesienia anteny w inne miejsce, pewnie będzie mnie czekało wykonanie pewnych pomiarów. Opiszę krótko. Mam ML-145 na magnesie na rogu dachu po prawej tylnej stronie. Jednak zdecydowałem się przenieść antenę na klapę bagażnika, po tej samej stronie (jest tam bardziej równo i stabilnie).

Podpowiedzcie mi jakie pomiary muszę wykonać i przede wszystkim jak się je wykonuje. Zapewne trzeba zmierzyć jakiś SWR czy jak to się nazywa i od nowa dostroić antenę, prawda? Ale pewności nie mam, stąd też do Was z pytaniem się zwracam. Jakby dało radę to wytłumaczcie mi to prostym językiem, bo w sprawach technicznych odnośnie CB, to za bardzo pojęcia nie mam jak zapewne zauważyliście z opisu.

Pozdrawiam. :beer:

radiosystem
05-02-2007, 04:13
Jeżeli przenosisz antenę z dachu na klapę, to strojeniem nie zawracałbym sobie głowy. SWR a po polsku WFS (Współczynnik Fali Stojącej) napewno się zmieni ,ale jego zmiana nie wpłynie na jakość "łącza radiowego". Jeżeli się cokolwiek zmieni to nawet tego nie usłyszysz.
Moja rada przekładać antenę na klapę i "gadać" i rónież zapomnieć o SWR czy WFS-ie anteny. Wszystkie anteny na pasmo CB i tak mają tylko same straty w stosunku do dipola czy anteny izotropowej (teoretycznej) więc czy masz tłumienie 25dBd czy 26dBd to dosłownie żadna różnica.
Trochę się rozpisałem , ale sentencja jest prosta -stawiaj na klapie i gadaj - . Pozdrawiam.

krzys-68
05-02-2007, 12:47
Witajcie Koledzy.

Jako, że noszę się z zamiarem przeniesienia anteny w inne miejsce, pewnie będzie mnie czekało wykonanie pewnych pomiarów. Opiszę krótko. Mam ML-145 na magnesie na rogu dachu po prawej tylnej stronie. Jednak zdecydowałem się przenieść antenę na klapę bagażnika, po tej samej stronie (jest tam bardziej równo i stabilnie).

Podpowiedzcie mi jakie pomiary muszę wykonać i przede wszystkim jak się je wykonuje. Zapewne trzeba zmierzyć jakiś SWR czy jak to się nazywa i od nowa dostroić antenę, prawda? Ale pewności nie mam, stąd też do Was z pytaniem się zwracam. Jakby dało radę to wytłumaczcie mi to prostym językiem, bo w sprawach technicznych odnośnie CB, to za bardzo pojęcia nie mam jak zapewne zauważyliście z opisu.

Pozdrawiam. :beer:sprawdzic i porównac nie zaszkodzi i nie sprawia to problemu.jedyne co to ze radio trzeba bedzie wymontować z deski :satan: na kilka minut i to bedzie pewnie najbardziej pracochłonna operacja :))

Rhapsody
05-02-2007, 15:16
Jeżeli przenosisz antenę z dachu na klapę, to strojeniem nie zawracałbym sobie głowy. SWR a po polsku WFS (Współczynnik Fali Stojącej) napewno się zmieni ,ale jego zmiana nie wpłynie na jakość "łącza radiowego". Jeżeli się cokolwiek zmieni to nawet tego nie usłyszysz.
Moja rada przekładać antenę na klapę i "gadać" i rónież zapomnieć o SWR czy WFS-ie anteny. Wszystkie anteny na pasmo CB i tak mają tylko same straty w stosunku do dipola czy anteny izotropowej (teoretycznej) więc czy masz tłumienie 25dBd czy 26dBd to dosłownie żadna różnica.
Trochę się rozpisałem , ale sentencja jest prosta -stawiaj na klapie i gadaj - . Pozdrawiam.

w tym co piszesz jest troszke nie prawdy. juz tłumacze. wspołczynnik fali stojącej lub swr jak kto woli ma wpływ na jakośc nadawania i odbioru.
mianowicie przy założeniu ze wynik swr masz 1,2 lub 1,1 czyli ten najbardziej zbliżony do ideału twoje zasięgi i jakośc jest super nie wspominając o tym ze koncówka sie nie przegrzewai itd. natomiast gdy swr jest wiekszy od podanego powyzej moga nastepowac nie korzystne zajwisak takie jak przesiewanie na sasiednie czestotliwości (kanały), grzanie koncówki mocy, słabsze zasiegi a nawet nie możliwoś dogadania sie na odległościach do 4-5 km. przykładem może być kolega który miał swr 2 czyli niby ok ale nie było go słychać juz po 4 km, a odbiór poniżej tej odległości był bardzo słaby i cichy, a jego modulacje było można odebrac po 2 kanały w bok. nawet pomimo mikrofonu ze wzmocnieniem. Tak więc dostrojenie anteny po jej przestawieniu jest bardzo istotny, wiec chcac miec wszystko ok. lepiej poswiecic kilka chwil i ew pare złotych na sprawdzenie. to tyle ode mnie.
Pozdrawaiam Damian.

Marq
05-02-2007, 23:26
No dzięki chłopaki, wiedziałem, że jednak przyda sie to zrobić. I chyba macie rację że sprawdzić nie zaszkodzi. :)



jedyne co to ze radio trzeba bedzie wymontować z deski :satan: na kilka minut i to bedzie pewnie najbardziej pracochłonna operacja :))

No żebyś wiedział, że tak będzie. Namęczyłem się przy tym żeby to wszystko upchnąć w środek konsoli, teraz jak wyciągnę CB, to mi radio spadnie, jak spadnie, to znów będę się męczył nad stabilnym montażem kosza, bo nie bardzo ma jak załapać. Same niespodzianki normalnie we wlasnym aucie na człowieka czekają niewinnego. :))

Dzięki Koledzy jeszcze.
:beer: :bigok:

krzys-68
05-02-2007, 23:51
No to nie ruszaj anteny i nie sprawdzaj :satan:

radiosystem
06-02-2007, 04:29
w tym co piszesz jest troszke nie prawdy. juz tłumacze. wspołczynnik fali stojącej lub swr jak kto woli ma wpływ na jakośc nadawania i odbioru.
Oczywiście ,że masz 100% racji. Mimo wszystko są pewne granice w WFS-ie (pozostanę przy nazwie polskiej WFS).
Jak napisałem wcześniej, różnica pomiędzy Procentową ilością fali odbitej do padającej nie do końca jest zależnością krytyczną.Np. przy WFS 1,1 - fala odbita to około 1% fali padającej, przy WFS 1,9 - to około 10% a przy WFS 3 - to około 24%. Jak widać przy współczynniku WFS 3 można (wg danych katalogowych tranzystorów) spokojnie nadawać.
Oczywiście bilans energetyczny łącza radiowego jest o te 24% słabszy. Można by te dane liczyć wg decybeli (zalecane [skala logarytmiczna]) , ale chciałbym tylko podać pewną zależność.
W odbiorniku AM (czyli np. CB) aby uzyskać u korenspondenta przyrost sygnału w odbiorniku 2 razy to nadajnik u nadającego musi mieć przyrost mocy 4-ro krotny. Dalej już pisać nie będę, pozostawiam wyliczenia pod rozwagę ( przypomnę WFS 1 a WFS 2 do różnica około 8%) (a nie 200%).


natomiast gdy swr jest wiekszy od podanego powyzej moga nastepowac nie korzystne zajwisak takie jak przesiewanie na sasiednie czestotliwości (kanały)...
Te objawy to napewno nie WFS tylko wzbudzanie się nadajnika a dokładniej stopnia końcowego tranzystora na w.cz. (wysokiej częstotliwości).
Także może być przemodulowany sygnał torem m.cz. nadajnika.
A w 99% współczynnik IP samego odbiornika u korespondenta jest tak niski ,że (na mój gust) wszystkie odbiorniki z pasma CB należałoby wywalić.Prosty test - auto od auta = 10metrów, jeden nadaje mocą 4Watów a u drugiego na wszystkich 40 kanałach w odbiorniku nic tylko "przytkany" odbiornik.


przykładem może być kolega który miał swr 2 czyli niby ok ale nie było go słychać juz po 4 km, a odbiór poniżej tej odległości był bardzo słaby i cichy,
Pamiętaj ,że zasięg to 1- antena. 2- czułość RX (odbiornika). 3- moc TX (nadajnika). 4- ukształtowanie terenu. 5- propagacja.

Przepraszam za swoje techniczne wywody , ale jakoś mnie znowu naszło do pisania.

PS. Na całym świecie (USA i Rosjanie również) w łączności profesjonalnej , przyjmuje się ,że do częstotliwości 30MHz WFS nie może być wyższy niż 3 (trzy). Od 30MHz do około 300MHz WFS nie wyżej jak 1,9 . 300MHz do około 2GHz WFS 1,5 .

Marq
06-02-2007, 08:11
No to nie ruszaj anteny i nie sprawdzaj :satan:

No ale chyba jednak muszę. Tam gdzie stoi nie jest za bardzo stabilna a nie chce, żeby ją porwało. :) Toteż chce ją na klapę przestawić.

ubidigi
06-02-2007, 23:52
Zróbcie sobie taki mały teścik:
- postaw sobie samochód w otwartej przestrzeni drzwi zamknięte - jaki WFS,
- postaw sobie samochód pod drzewem drzwi zamknięte - jaki WFS,
- postaw sobie samochód byle gdzie i otwórz drzwi (możesz wszystkie) - jaki WFS
przy czym anteny nie ruszaj (chodzi o umiejscowienie)
Jeśli zaobserwujesz różnice to zrozumiesz że również przy zmianie "umiejscowienia" na dachu anteny należy ja na nowo zestroić. A przynajmniej nie zawadzi.


Jak napisałem wcześniej, różnica pomiędzy Procentową ilością fali odbitej do padającej nie do końca jest zależnością krytyczną.Np. przy WFS 1,1 - fala odbita to około 1% fali padającej, przy WFS 1,9 - to około 10% a przy WFS 3 - to około 24%. Dalej już pisać nie będę, pozostawiam wyliczenia pod rozwagę ( przypomnę WFS 1 a WFS 2 do różnica około 8%) (a nie 200%).
No nie dokońca się mogę z Tobą zgodzić bo:
W przypadku, kiedy impedancja charakterystyczna linii jest różna od R, w linii wystąpi fala stojąca, zaś część energii zostanie odbita od anteny. Im większe będzie niedopasowanie, tym większa fala stojąca wystąpi w linii i tym większy będzie współczynnik odbicia. Współczynnik fali stojącej (WFS) jest zawsze większy od 1 i jest równy stosunkowi obu impedancji:
WFS = Z / Zo
Im WFS jest większy, tym większa jest moc odbita wracająca do nadajnika, przekształcona zazwyczaj w energię cieplną. W wyniku tego zjawiska może dojść do uszkodzenia tranzystorów nadawczych oraz pojawić się mogą interferencje zakłócające odbiór radiowy. I tak przy mocy nadajnika 4W moc wysyłana w eter wynosi przy SWR:
1:1,1 = ok 3,64 W
1:1,2 = ok 3,34 W
1:1,3 = ok 3,08 W
1:1,4 = ok 2,86 W
1:2 = ok 2 W
minus straty na kablu, wtyczkach itp.