PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana radia a SWR



Brodziu
06-02-2007, 13:46
Koledzy oświećcie mnie :)

Czy zmiana radia będzie miała wpływ na SWR. Tzn czy po tej operacji powinienem ponownie zestroić antenkę??? Dodam że żadnych zmian w mocowaniu anteny ani długości przewodu antenowego nie będzie.

Dzięki

welshman2
06-02-2007, 13:49
Na moją filozofię to chyba jendak trzeba będzie zestroić. BO przecież stroisz antenkę do radia...
Pamiętam jak zmieniałem Radio z Midlanda na Unidena to mi mój szpec - dostrajał antenkę...
Poczekamy jeszcze na opinię innych :)

krzys-68
06-02-2007, 15:32
Koledzy oświećcie mnie :)

Czy zmiana radia będzie miała wpływ na SWR. Tzn czy po tej operacji powinienem ponownie zestroić antenkę??? Dodam że żadnych zmian w mocowaniu anteny ani długości przewodu antenowego nie będzie.

Dziękiteoria "mówi" ze nie,ale praktyka pokazała ze trzeba.

norbi333
06-02-2007, 21:22
Koledzy oświećcie mnie :)

Czy zmiana radia będzie miała wpływ na SWR. Tzn czy po tej operacji powinienem ponownie zestroić antenkę??? Dodam że żadnych zmian w mocowaniu anteny ani długości przewodu antenowego nie będzie.

Dziękiteoria "mówi" ze nie,ale praktyka pokazała ze trzeba.
dokładnie tak

ubidigi
06-02-2007, 23:16
Można się pokusić, ale tak faktycznie i teoretycznie NIE. Antenę stroisz nie do radia ale do częstotliwości jej pracy w celu osiągnięcia częstotliwości rezonasowej zgodnej z zakresem pracy radia oraz zestrajasz impedancję linii zasilającej (SWR/WFS). To dwa różne pojęcia. Przynajmniej teoretycznie jakie radio podłączysz bez zmieniania warunków pracy anteny to nie ma to jakiegokolwiek znaczenia, ale abyś spał spokojnie zmierz sobie SWR w ramach kontroli. Tak jak to powinno się kontrolować co jakiś czas. Choć przyznaję, że impedacja różnych radyjek może sie różnić o kilka Ohm a to wbrew pozorom może zmienić SWR/WFS.

Brodziu
07-02-2007, 00:49
Dzięki za rady - zmierze, na pewno nie zaszkodzi :)

radiosystem
07-02-2007, 08:23
W przypadku jeżeli radia są w 100% OK (tj. wyjście nadajnika trzyma impedancję 50 om i poziom harmonicznych jest zgodny z normami) , to antena musi zachowywać się tak samo przy każdym radiu.

Niestety z tymi 100% nie jest OK.

Tak jak inni zalecałbym sprawdzenie WFS-u (który teoretycznie powinien być taki sam) anteny. A nawet częściej co miesiąc , ze względu na niską jakość budowy anten CB.

Pozdrawiam i może ktoś napisze np. [ jak najdalszą łączność miał na częstotliwościach CB w latach wysokiej aktywności słońca ] ?

rafaalG
07-02-2007, 13:15
Można się pokusić, ale tak faktycznie i teoretycznie NIE. Antenę stroisz nie do radia ale do częstotliwości jej pracy w celu osiągnięcia częstotliwości rezonasowej zgodnej z zakresem pracy radia oraz zestrajasz impedancję linii zasilającej (SWR/WFS). To dwa różne pojęcia. Przynajmniej teoretycznie jakie radio podłączysz bez zmieniania warunków pracy anteny to nie ma to jakiegokolwiek znaczenia, ale abyś spał spokojnie zmierz sobie SWR w ramach kontroli. Tak jak to powinno się kontrolować co jakiś czas. Choć przyznaję, że impedacja różnych radyjek może sie różnić o kilka Ohm a to wbrew pozorom może zmienić SWR/WFS.

Mówiąc prostszym językiem antene stroisz pod samochod, pod dokladne umiejscowienie anteny na tym samochodzie.