PDA

Zobacz pełną wersję : Piszczy i skrzypi jak ktoś do mnie gada.



Marq
28-03-2007, 19:15
Koledzy takie mam zapytanie.

Otóż zmieniłem umiejscowienie anteny z dachu na klapę bagażnika (na klapie jest bardziej stabilna) a chodzi o antenę na magnesie Midland ML-145. I teraz cała sprawa polega na tym, że mnie słychać idealnie, natomiast to co słyszę u siebie jest dość mocno zniekształcone. To co dociera do moich uszu jest z piskami albo skrzypieniem w zasadzie dość znacznie uniemożliwiającym prawidłowe zrozumienie tego co kto mówi. Pytanie teraz do Was, co jest nie nat i co trzeba poprawić? Dodam tylko że SWR-a nie mierzyłem, bo za dużo dłubania bym miał przy demontażu konsoli środkowej. Pytanie tylko czy pomijając kwestię SWR-a może coś jeszcze być przyczyną?

Jakub
28-03-2007, 20:15
Stan kabla? Sama zmiana miejsca też niestety ma znaczenie dla prwidłowego odbioru. Ja przsiadłem sie na uchwyt, i jest lepiej niz na magnesie.

pilocik
28-03-2007, 20:39
SWR nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o odbiór więc to chyba nie to - co nie znaczy że nie warto stroić anten.
Klapa jest niżej niż dach i tu pewnie tkwi Twój problem.
Dach auta stanowi dla anteny coś w rodzaju sztucznej ziemi czy przeciwwag ( tak jak to jest w bazówkach )
Jeśli boisz się o stabilność anteny to spróbuj zmienić antenę na mocowaną na stałe - jeśli nie chcesz wiercić dziur to jest wiele uchwytów a efektu zawsze będą lepsze niż anteny z magnesem.

Można tez wolniej jeździć
:banan:

welshman2
28-03-2007, 20:48
Popieram przedmówcę - to może być umiejscowienie anteny a byłeś stroić po zmianie miejsca???? :pad: :banan:

olekkelo
28-03-2007, 21:27
[quote="pilocik"]SWR nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o odbiór więc to chyba nie to - co nie znaczy że nie warto stroić anten.
...................
............................. zmienić antenę na mocowaną na stałe - jeśli nie chcesz wiercić dziur to jest wiele uchwytów a efektu zawsze będą lepsze niż anteny z magnesem.

no bardzo przydatna rada z tym SWR, to wg ciebie co ma wpływ na jakość odbioru (po za odpowiednią dł anteny "masą", i umiejscowieniem ) bo o tym ze do odbioru wystaczy kawał samego promiennika to wiadomo tylko jeszcze zostaje kwestia jakości tego odbioru

polecam równiez zamocować na stałe w tylnej czesci dachu zawsze mozna zasadzić tam atrape anteny, a jakosc odbioru i nadawani jest o wiele lepsza, uchwyt czy magnes to kwestia indywidualnego rozwiązania, miałem i na uchwycie relingowym na klapie i namagnesie i najlepiej chodzi na magnesie na dachu,

a jesli chodzi o piszczenie w radiu to :wall:
sprawdz przewod, żyłe i opot
czy ma dobry kontakt z "masą"
rozkreć podstawe przeczysc to wszystko gdzie jest skrecana antena z podstawą do gołej blachy,
po miedzy podstawe a osłone podłoz folie aluminiową,
i jedz zestroić tylko do jakiegos dobrego speca,
i niech sprawdzi pomir swr na dachu i na klapie jak to nie pomoże to :pad: sprzedaj ustrojstwo i kup coś innego :pub:
ale mysle ze powinno byc ok

pilocik
29-03-2007, 01:19
[quote=pilocik]SWR nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o odbiór więc to chyba nie to - co nie znaczy że nie warto stroić anten.
...................
............................. zmienić antenę na mocowaną na stałe - jeśli nie chcesz wiercić dziur to jest wiele uchwytów a efektu zawsze będą lepsze niż anteny z magnesem.

no bardzo przydatna rada z tym SWR, to wg ciebie co ma wpływ na jakość odbioru (po za odpowiednią dł anteny "masą", i umiejscowieniem ) bo o tym ze do odbioru wystaczy kawał samego promiennika to wiadomo tylko jeszcze zostaje kwestia jakości tego odbioru


Nie bardzo kolegę rozumiem :niewiem:
Znaczy dobrze czy źle Marq-owi odpisałem :niewiem:
Powtórzę zatem jeszcze raz - strojenie anteny na minimalny SWR NIE MA WIĘKSZEGO ZNACZENIA jeśli chodzi o odbiór. Zresztą sam skrót SWR (WFS) - Współczynnik Fali Stojącej o tym świadczy .
Pomiaru też przecież dokonujesz przy TX.

Na jakość odbioru ma wpływ wiele rzeczy - ale ograniczając się do tego konkretnego przypadku przestawienia anteny z dachu na klapę powiem tylko że dach zasłania część wiązki promieniowania i skutecznie pogarsza parametry odbioru.

Marq - przestaw antenę na dach i zobacz co się dzieje - jeśli możesz od kogoś pożyczyć magnes na PL do Twojego ML-a to w ten sposób upewnisz się czy nie masz jakiegoś defektu w kablu. Często przy przejściach przez drzwi czy klapę kabel jest regularnie masakrowany i czasami jest dobrz tylko do chwili gdy ktoś go nie ruszy.

olekkelo
29-03-2007, 09:42
nic złego na mysli nie miałem :pub:
a chodziło mi tylko o to ze w prawidłowym działaniu zestawu CB , pomiar swr i zestrojenie ma znaczenie tak jak reszta już wspomnianych drobiazgów, poprostuu jak miałem kiedys antene na relingu tez nie chodziiło jak powinno odbierałem mase zakłuceń i odgłos alternatora, po dostrojeniu problem znacznie sie zminimalizował, a po przełożeniu na magnes prawie nieodczówalny....., :fan: i z tąd moja wypowiedz
a u kolegi stawiam na kabel począwszy od radia aż po mocowanie anteny, nie ma gdzieś odpowiedniego połączenia z "masą", ale to tyylko moja skromne zdanie moge sie mylić :skromny: :palacz:

Marq
29-03-2007, 10:03
Koledzy, dzięki piękne za sugestie. Dziś jadę do magików i niech kombinują, ja mam mieć dobrze, a co zrobią, to ich sprawa. Jak wrócę to dam znać co było. :)

tapmal
29-03-2007, 14:58
To co piszą o umiejscowieniu itd to jak rozmowa z mechanikiem co autko boli, kończy sie tak "przyjedź Pan pooglądam". Ja i brat mamy TTI880 i to SAMO co kolega z piszczeniem!! Ja mam mdo z Hustlerem(magnes) na dachu a brat GolfamkII i Presidenta na stałe na dachu. Oba mają tak samo! Na marginesie to w Ducato mam Alana 100+(niby dużo gorszy) a działa pięknie. Myślę że rozwiązaniem jest sprzedać i kupić Unidena lub opresidenta. Może jakieś sugestie?
PS. Mam wszystko profesjonalnie dostrojone i podłączone.

szczerba
29-03-2007, 18:29
A'propos piszczenia przy odbiorze to zauważyłem również u siebie podobne zjawisko. Jest to na 99,9% zakłócenie elektryczne wywołane pracą silniczka pompy paliwa oraz całej instalacji elektrycznej (WN, alternator, itp). Stwierdziłem to podczas próby przy włączonym i wyłączonym silniku. Jest też różnica w miejscu postawienia anteny: na pokrywie bagażnika jest głośniej, na dachu ciszej (pompa paliwa już ma mniejsze oddziaływanie).

Marq
29-03-2007, 20:34
Koledzy, tak więc jestem już po poprawce. Okazało się że w tym przypadku największe znaczenie miał SWR. Otóż na dachu było wszystko idealnie, po przestawieniu spowrotem na klapę znów jedna wielka kicha. I wyszło na pomiarach, że po przestawieniu anteny na klapę, SWR zjechał aż z 1,1 do 2,0. Jak więc widać różnica znaczna i to sporo. Dodatkowo dochodzą do tego zakłócenia tak jak Bogdan wcześniej opisał i żeby je zniwelować do maksymalnego minimum, to pomiar musi być jak najbardziej zbliżony do optymalnego. Chłopaki w serwisie pomierzyli co trzeba, przykrócili troszkę bacik i ustawili. Obecnie SWR znów mam na poziomie 1,1 i jest bardzo ładnie. Zdarzy się czasem zapiszczy w momencie jak ktoś zagada, ale ma to miejsce sporadycznie i tylko wtedy gdy mam w swoim pobliżu (do 50 m) linię wysokiego napięcia lub trakcję tramwajową. Poza tym jest lepiej niż jak na dachu stała. :)

Dziękuję zatem wszystkim za pomoc i rady. Dzięki temu wiem jedno, przy zmianie umiejscowienia anteny, SWR może się jednak sporo rozjechać, zatem warto go zmierzyć.

welshman2
29-03-2007, 20:41
A nie mówiłem Marq? Jutro baty dostaniesz :satan: :banan: :wow: :helm:

Marq
29-03-2007, 21:15
A nie mówiłem Marq? Jutro baty dostaniesz :satan: :banan: :wow: :helm:

Baty? Takie zapasowe? To fajnie to poproszę na magnesie i min. 165 cm. :rotfl: