PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] przycisk w automacie



Damiano
02-04-2007, 21:42
Witam kolegow. Mam pytanko w imieniu znajomego. jezdzi on mondkiem 1.8 automat 94r. na lewarku zmiany biegow ma taki zielony przycisk. jak go wcisnie to na tablicy zapali sie zielona kontrolka cos jak O/O OFF. czy ktorys z kolegow co ma mondka w autoamcie moze podpowiedziec co to jest i do czego sluzy? dzieki i pozdrawiam :beer:

STraits
02-04-2007, 21:51
O/D OFF. Jest to wyłaczenie nadbiegu. Czyli mondeo lata na biegach 1,2,3. Nie załaczy się 4 bieg. Pomocne np. w mieście gdzie potrzebujesz jazdy na niskich biegach. Wtedy skrzynia nie redukuje często z 4 biegu w dół i w góre.

Damiano
02-04-2007, 21:53
Wielkie dzieki kolego za wyjasnienie. :beer: :beer:

robocord
03-04-2007, 09:30
O/D OFF. Jest to wyłaczenie nadbiegu. Czyli mondeo lata na biegach 1,2,3. Nie załaczy się 4 bieg. Pomocne np. w mieście gdzie potrzebujesz jazdy na niskich biegach. Wtedy skrzynia nie redukuje często z 4 biegu w dół i w góre.

No i czasem przydaje się do zredukowania biegu (przychamowania skrzynią- bo wiadomo że samo zdjęcie nogi z gazu w Automacie nie powoduje hamowania silnikiem) i dociązenia osi napędowej kiedy za szybko wchodzisz w zakręt (i rzeczywiście działa).

marcin195
03-04-2007, 18:11
UWAGA!!! O/D OFF nie wolno uzywać do tzw. hamowania silnikiem! W mieście także należy mieć wszystkie biegi! ten przycisk służy tylko w przypadku jazdy w górach!
Skrzynia automatyczna nie niszczy się od zmiany biegów 3/4 w mieście, znacznie gorsze jest (co robią niektórzy) zrzucanie każdorazowo na N pod światłami. Najgorsze obciążenie dal skrzyni następuje w przypadku włączenia napędu czyli przejścia z P (N) w pozycję D lub R.

Skrzynia CD4E nie jest skrzynią sekwencyjną i hamowanie biegami można wykonywać tylko w skrajnych przypadkach.

Sławomir
03-04-2007, 18:50
UWAGA!!! O/D OFF nie wolno uzywać do tzw. hamowania silnikiem! W mieście także należy mieć wszystkie biegi! ten przycisk służy tylko w przypadku jazdy w górach!
Skrzynia automatyczna nie niszczy się od zmiany biegów 3/4 w mieście, znacznie gorsze jest (co robią niektórzy) zrzucanie każdorazowo na N pod światłami. Najgorsze obciążenie dal skrzyni następuje w przypadku włączenia napędu czyli przejścia z P (N) w pozycję D lub R.

Skrzynia CD4E nie jest skrzynią sekwencyjną i hamowanie biegami można wykonywać tylko w skrajnych przypadkach.
zgadzam się co do redukowania w czasie jazdy ,jednak ten przycisk jest specjalnie skonstruowany do jazdy po mieście ,a nawet w instrukcji jest zalecane włanczanie w mieście aby zminimalizować przełanczanie pomiędzy czartym a trzecim biegiem co zmniejsza obciążenie skrzyni co wcześniej było już opisane.do jazdy w górach służy bieg 2 który też jest wskazany do jazdy z przyczepą, ponieważ można na nim jechać do 91km/h,a na biegu pierwszym, który też jest wskazany w góry i z przyczepą 48km/h.

Mondeo2-0
03-04-2007, 19:53
Ja używam tego przycisku gdy wyprzedzam i chce jak najszybciej to zrobić. Bo wkurza mnie jak w trakcie wyprzedzania włączy się czwórka, a mam coś bardzo mułowatego silnika. :wall:

rufus_k
03-04-2007, 21:05
Ja używam tego przycisku gdy wyprzedzam i chce jak najszybciej to zrobić. Bo wkurza mnie jak w trakcie wyprzedzania włączy się czwórka, a mam coś bardzo mułowatego silnika. Ściana

Ten przycisk nie służy do redukcji biegów... od tego jest kick-down, czyli gaz w podłogę.

marcin195
03-04-2007, 23:14
Ja nikogo przekonywał do tego jak użytkować automat nie bedę. Mam już któreś auto z ASB i nigdy nie miałem najmniejszych problemów ze skrzynią.

Co do czwartego biegu - jest to optymalne przełożenie dla skrzyni i skrzynia powinna pracować bez żadnych blokad w normalnych warunkach.

Polecam stronę www.automat.pl - tam naprawdę można dowiedzieć się wszelkich informacji na temat budowy i techniki jazdy ASB.

Pozdrawiam wszystkich maniaków automatu!

Mondeo2-0
04-04-2007, 08:38
Ja używam tego przycisku gdy wyprzedzam i chce jak najszybciej to zrobić. Bo wkurza mnie jak w trakcie wyprzedzania włączy się czwórka, a mam coś bardzo mułowatego silnika. Ściana

Ten przycisk nie służy do redukcji biegów... od tego jest kick-down, czyli gaz w podłogę.
Wszystko się zgadza ale mam raczej słaby silnik, oczywiście gdy wyprzedzam mogę docisnąć do dechy i nastąpi redukcja ale wówczas jest to gorzej dla skrzyni bo zrzuca do bardzo niskich przełożeń i silnik chodzi na wysokich obrotach i do tego gdy się rozpędzi to zaczyna przerzucać na wyższe biegi a gdy włączy ostatni to strach że nie zdążę wyprzedzić . A tak przed wyprzedzaniem wciskam zielony trochę gazu i spokojnie bez ryków i przerzuceń kilku biegów wyprzedzę a po wyprzedzeniu of i juz, oczywiście stosuje to tylko w wyjątkowych trudnych sytuacjach . Efekt tak jakby zredukował z 5 na 4 na manualu. Przecież gdy przy wyprzedzaniu na off włączy się ostatni bieg to muszę znowu docisnąć pedał i skrzynia takich operacji musi robić więcej. Sterowanie tym przyciskiem to to samo coby zrobił sterownik skrzyni i po to to jest i nie uważam aby było szkodliwe w jakikolwiek sposób dla skrzyni wręcz przeciwnie. Tak samo gdy na trasie/ czy po mieście jadę w kolumnie pojazdów i co chwila trzeba troche zwalniać lub przyspieszać to skrzynia cały czas przerzuca tak jakby ktoś na manualu wciąż przerzucał 4/5 więc należy wyłączyć czwarty bieg zielonym. No i na pewno należy go użyć na drogach górskich i krętych np. sławna szwajcaria Połczyńska.
Oczywiście każdy ma własny styl jazdy, są tacy co w manualu piątkę włączają tylko na trasie a są tacy co cały czas mają automat na jazdę sportową włączony.

gilotyna
04-04-2007, 09:55
Ja od początku starałem sie wyrobić takie wyczucie pedału gazu i... już jest prawie git, "prawie" zawsze jade na tym biegu co chce, da sie to wyczuć po zachowaniu silnika... Dodam że nie polega to na tym że zawsze opór i wiem że zredukuje na maxa w dół :satan: