PDA

Zobacz pełną wersję : pomoc przy kupnie radia



adi_m
09-04-2007, 02:11
drodzy koledzy ii stanołem przed dylematem jakie radyjko kupić odrazu zaznaczam ze moje możliwosci finansowe sa nie za wielkie poniewasz w tym miesiacu juz wykosztowałem sie na zakup mundka ;) no ale do rzeczy. przeladajac allegro i majac wczesniejsze doswiadczenie z radiami wymyslilem sobie ze bede szukał czegos z marki midland/alan aa dokładnie alan 100+ no ii przy okazji natrafiłem na midlanta 1001z i alana 101 oraz cobre 19dx. No i w tym momencie zgłupiałem ze tak powiem bo juz niewiem na co sie zdecydowac dodam tylko ze radyjko bedzie pewnie smigac z antenka na magnes 60-70 cm na tyle kombiaka po lewej stronie ( tam planuje montaż). No właśnie i z tego miejsca prosze o pomoc co wybrac i zakupic aa i jeszcze jedno czy warto kupowac i montowac filtry przeciw zakłoceniowe na zasilaniu ???? prosze o pomoc Adi

norbi333
09-04-2007, 10:19
drodzy koledzy ii stanołem przed dylematem jakie radyjko kupić odrazu zaznaczam ze moje możliwosci finansowe sa nie za wielkie poniewasz w tym miesiacu juz wykosztowałem sie na zakup mundka ;) no ale do rzeczy. przeladajac allegro i majac wczesniejsze doswiadczenie z radiami wymyslilem sobie ze bede szukał czegos z marki midland/alan aa dokładnie alan 100+ no ii przy okazji natrafiłem na midlanta 1001z i alana 101 oraz cobre 19dx. No i w tym momencie zgłupiałem ze tak powiem bo juz niewiem na co sie zdecydowac dodam tylko ze radyjko bedzie pewnie smigac z antenka na magnes 60-70 cm na tyle kombiaka po lewej stronie ( tam planuje montaż). No właśnie i z tego miejsca prosze o pomoc co wybrac i zakupic aa i jeszcze jedno czy warto kupowac i montowac filtry przeciw zakłoceniowe na zasilaniu ???? prosze o pomoc Adi

Użyj szukajki ,pełno o tym było jakie radyjko :)

olekkelo
09-04-2007, 11:32
jesli masz ograniczone finanse to kup uzywke z unidena i antene min 1 m roznicy nie masz wielkiej w cm a lepiej to bedzie chodxzic
a co do alanów albo cobry no dobre podobno,. ale itak polecam ci UDN :fan:

adi_m
09-04-2007, 13:12
wiecie co moze i ja sie teraz bede czepiał, moze i jestem młodym użytkownikiem tego forum ale nie wiem czemu wszyscy na nim wbili sobie jak mantre do głowy pisanie tekstu " użyj szukaj". Nie rozumiem czemu jak juz sie ktos zdecydował na odp co do posta to pisze tylko takie cos. Czy naprawde az tak trudno jest sie co poniktórym osobo wysłowic. Wiem ze piszac to moge dostac ostrzeżenie od moda ale trudno. Wczesniej byłem użytkownikiem kilku innych forum ii na zadnym sie z czyms takim nie spotkałem, pewnie pisano użyj szukaj ale w wiekszości przypadków odpowiadano normalnie na zadane w poscie pytana. Moze i ja sie myle ale o wiele łatwiej i kulturalniej jest komus odp na to co pyta niz napisac " uzyj szukaj"

Mamut
09-04-2007, 13:44
Kolego, witaj na forum
Forum zawiera mnóstwo informacji dotyczących naszych aut i nie tylko.
Koledzy słusznie robią proponując korzystanie z opcji "szukaj"
Staramy się nie dublować tematów w działach technicznych.
Solidnie poszukaj w części CB Radio, a znajdziesz sporo informacji dotyczących Twoich dylematów.
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi lub będzie ona nie kompletna to pisz, postaramy się wspomóc w poszukiwaniach rozwiązania Twojego problemu.

raulo
09-04-2007, 13:56
W takim razie ja odpowiem ;)
Pytanie numer 1
Czego oczekujesz od radia ? Czy mają to być tylko łączności lokalne czy również chcesz bawić się w DX ?
Jest kilka modeli radyjek, które można polecic do samochodu ale odpowiedz najpierw na moje pytanie.
Co do anteny to im dłuższa tym lepsza.
Zdecydowanie odradzam 1m Hustlera - to antena okropnie wykonana i szybko ulega korozji co ma znaczący wpływ na późniejszy SWR anteny.
Oczywiście jeśli chodzi o montaż to na pierwszym miejscu pod względem sprawności anteny jest dziura w dachu, następnie magnesowa antena ale długa i z dużym magnesem (chodzi o masę pojemnościową), później na końcu różnego rodzaju uchwyty - to najgorsze rozwiązanie pod względem korozji, przeciwwagi a co za tym idzie sprawności anteny.
Co do radyjek to wstępnie polecam starego Herberta - to jedno z najlepszych radyjek na rynku (zaznaczam stary model). Godne są również polecenia Unideny 510 i 520 oraz seria TTI. Jeśli chcesz coś droższego to nowy Herbert, Taylor itp.
Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania to postaram sie odpowiedzieć.

Raulo
cb-radio.pl

adi_m
09-04-2007, 14:04
radyjko zamierzam wykorzystywać przy okazji wyjazdów w traske i w jeżdzie po warszawie ii sory moze głopie pytanie co to jest to "DX". A głownym kryterium co do wybotu to bedzie cena i szybkosc montażu i demontażu radia i anteny ;)

raulo
09-04-2007, 14:14
radyjko zamierzam wykorzystywać przy okazji wyjazdów w traske i w jeżdzie po warszawie
W takim razie prawie każde oprócz Cobry 19DX - fatalnie wykony i działający
model. Polecam starego Herberta lub Unideny jak pisałem

sory moze głopie pytanie co to jest to "DX".
Są to dalekie łączności - często międzynarodowe na fali odbitej. Do takich łączności radio musi posiadać modulację SSB

A głownym kryterium co do wybotu to bedzie cena i szybkosc montażu i demontażu radia i anteny ;)
Radio w zależności ja zamontujesz każde da się szybko zdemontować. Bardzo dobry sposób szczególnie przy małych radiach to przyklejenie do deski rozdzielczej np. gdzieś pod kierownicą lub z boku taśmy z rzepem. To samo robimy na radiu i jednym ruchem odrywasz i zakładasz radio.
Antena do ściągania to na magnes ale ja na Twoim miejscu wybrałbym na stał (dziura w dachu). Z magnesowych długich najlepsza jest Sirio ML-145 a z takich powiedzmy do 1m i ciut większych Sirio AS100 np.

adi_m
09-04-2007, 14:20
ok a co z filtrami przeciw zakłuceniowymi motowanymi pomiedzy radyjkiem a zasilaniem ????

raulo
09-04-2007, 14:32
Filtry to mit.
Albo wycinają wszystko albo nic. Żaden filtr nie pomoże !
Jeśli będziesz miał zakłócenia to sprawdź od czego pochodzą i którędy wchodzą. Podczas gdy np. silnik pracuje i masz zakłócenia to odłącz antenę od radia. Jeśli zakłócenia ustaną to wina anteny (przeważnie montaż na małym magnesie lub na uchwytach - na stałe rzadziej ale też się zdarza).
Jeśli nie ustaną to będzie to wina wadliwej instalacji samochodu. O ile w pierwszym wypadku da się jeszcze coś zrobić to w drugim już niewiele choć też można coś zakombinować ;)

adi_m
16-04-2007, 20:43
no i dobra wybur i zakup juz jest
padło na moze nie najlepszy zestaw bo radyjko to nowa cobra 19 aa antenka to midland 18-244 bo po wielkim przemysleniu sprawy doszedłem do wniosku ze ja z tym i tak w trasie bede smigał wiec po co cos lepszego jak tylko zamontuje to wrzuce jakies fotki

krzys-68
16-04-2007, 23:13
antenke mozesz od razy wyrzucic lub zalozenie miec; nie zniechece sie nawet jesli nie bede mogł z zadowoleniem korzystac z CB.Taka konfiguracja na 100% nie jest dobra :satan:

Kurskey
16-04-2007, 23:29
Widze ze kolega "krzyś-68" jest obalatany :satan: w temacie CB stąd moje pytanie:
Czy zestaw CB Radio Sunker Elite + Antena Hustler IC100 będzie najlepszym rozwiązniem z tych roziązań oczywiście nisko budzetowych :satan:

raulo
17-04-2007, 01:13
Czy zestaw CB Radio Sunker Elite + Antena Hustler IC100 będzie najlepszym rozwiązniem z tych roziązań oczywiście nisko budzetowych Satan
Radio można spokojnie zostawić natomiast antenę bym zmienił na ML-145 - koniecznie firmy Sirio.

krzys-68
17-04-2007, 11:56
Czy zestaw CB Radio Sunker Elite + Antena Hustler IC100 będzie najlepszym rozwiązniem z tych roziązań oczywiście nisko budzetowych :satan:
temat wraca co jakis czas ale powtórze:
Sunker Elite i K6122AM/FM-MK3 to klony Alana 100+ czyli najprostszego sprzetu do komunikacji na drodze.Radio bedzie sie sprawowało przyzwoicie jesli zastosujemy dobrą antene CB :satan:
Zastosowanie w/w Hustlera zapewni osiagi do 7-8km w lini prostej ( teren niezabudowany) przy prawidłowym zestrojeniu zestawu na aucie :satan:

raulo
17-04-2007, 12:33
Dodajmy, że Hustler to jedna z najgorzej wykonanych anten na rynku. Jej żywotność przeważnie nie przekracza dłuższego czasu jak 6 mies do roku.
Hustlery mają skłonności do "psucia się od środka" co z kolei znacznie wpływa na SWR i parametry pracy anteny.

BS
17-04-2007, 12:39
Dodajmy, że Hustler to jedna z najgorzej wykonanych anten na rynku. Jej żywotność przeważnie nie przekracza dłuższego czasu jak 6 mies do roku.
Hustlery mają skłonności do "psucia się od środka" co z kolei znacznie wpływa na SWR i parametry pracy anteny.

nie jest z nimi tak źle ale poprawnie to się one nie stroją ... sprawdzałem reflektometrem i identycznie praktycznie stroił się wilson i jeszcze jeden cudak hustleropodobny -czyli najniższy swr na 1 i rośnie wraz ze wzrostem kanału ... generalnie wystroiłem to cudo na 19 kanał przez obcięcie bata ale zamierzam tą antenkę zmienić...

krzys-68
17-04-2007, 12:42
Uszkodzenia Hustlera sa dosyc "obiegową opinią".Ja osobiscie sie z nie spotkalem jeszcze z anteną tego typu z korozja wewnatrz( a czytalem o tym juz dawno) :satan: .Znam 3 Hustlery zamontowane na autach ( 2 z nich montowalem sam) prawie 2 lata wstecz i nadal sa dobre.Mozliwe ze byla jakaś wadliwa seria o ktoej teraz krazą obiegowe opinie :))
Generalnie nie jestem zwolennikiem WC-pickerów

raulo
17-04-2007, 12:52
Myślę, że jest to raczej kwestia producenta tej anteny, ponieważ jest ich dwóch lub trzech nawet.

tonix
17-04-2007, 20:40
Ja tam nie wiem co się tak wszyscy czepiają tych zestawów Cobra + Hustler może wysublimowane to to nie jest ale działać działa ;) i wydaje mie się że jeżeli chodzi o wariant finansowy to jest to najtańszy zestaw który naprawdę działa – zestaw ten kupiłem buchnąłem na auto kolejna antenę ( w sumie już czwarta mam oprócz standardu 172 mhz :fan: ) nic nie stroiłem ( bo w sumie i po co – moje rozmowy zazwyczaj zamykają się w jednym góra dwóch zdaniach ) i jeżdżę już z tym kawałek czasu i nie narzekam ściągać ściąga całkiem fajnie 15 – 20 km co w zupełności mi wystarczy. Generalnie wydaje mi się że jeżeli miał bym kupić radio po raz drugi kupił bym to samo ( mnie ograniczały/ograniczają fundusze jak i mobilność radia i anteny tj. błyskawiczny demontaż ).

Pozdr.

barylkaq
17-04-2007, 20:57
jak mam zestaw cobra i hustler i jest gitara :)

krzys-68
17-04-2007, 21:11
ściąga całkiem fajnie 15 – 20 km co w zupełności mi wystarczy.
Z tych odległosci to troszke odpusć bo jest z czego :jezyk1:

tonix
17-04-2007, 21:28
ściąga całkiem fajnie 15 – 20 km co w zupełności mi wystarczy.
Z tych odległosci to troszke odpusć bo jest z czego :jezyk1:

A powiem więcej nawet na 5 sygnał ! - by nie było niedomówień teren otwarty , akurat moja trasa to w 95% jeden z największych w Europie Ośrodków Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych :helm:

Pozdr.

norbi333
17-04-2007, 22:05
ściąga całkiem fajnie 15 – 20 km co w zupełności mi wystarczy


Miałem hustlera z radyjkiem TTI 880 i jakoś daleko było do zasięgów 15-20 km.Przy pierwszej okazji pozbyłem się jej i zamontowałem sobie Midlanda.

adi_m
17-04-2007, 22:14
aa ja mysle tak ze kadu montuje to na co go stac i po przemysleniach jak czesto i gdzie bedzie tego uzywał

olekkelo
17-04-2007, 23:17
radio moze byc , (chodz i tak polecałbym trafić używke z unidena )
ale z tym hustlerem to jest chyba jak kto trafi bo spotkałem sie już z kilkoma sztukami wadliwymi ale tez z całkiem dobrymi , ja tego bym nie kupił lepiej dodac kilka zł i kupić cośik lepszego siro ma dobre anteny a lbo np lemm 1200 na magnes i bedzie napewno lepiej " chodzić" niz hujstler, a cenowo moze z 30-50 róznicy
a jak kolega chce to mam albrechta 4500+wzmacniaczyk cte na pozbyciu w bardzo dobrym stanie na gg sie odezwać moze, i taniej niż cobra. bedzie :bigok: