PDA

Zobacz pełną wersję : [MKII] V6 nie chce wejść w zamkniętą pętle sterowania :(



Dzanek
19-04-2007, 01:09
Witam,

Po walce z IMRC zakończonej wreszcie sukcesem zacząłem próbować ogarniać kolejne problemy.

Przed wymianą sterownika silnika oprócz zarejestrowanego błędu IMRC, w parametrach bieżących (tryb 1 i bodajże PID 1) przyrząd diagnostyczny wskazywał zawsze otwartą pętle sterowania silnikiem. Byłem przekonany, że ten problem jest związany z wadliwy sterownikiem - niestety okazało się, że nie. Problem pozostał.
Po wymianie sterownika silnika na inny IMRC działa prawidłowo, nie ma zarejestrowanych żadnych kodów usterek, napięcia na czujnikach tlenu zmieniają się prawidłowo (odczyt przez tester, a nie oscyloskop), a nawet przeprowadziłem test zaimplementowany w tester zgodny z normami na badanie czujników tlenu, gdy nie są wykonane monitory pokładowe. Test zakończył się pomyślnie dla obu czujników.
Nie mam pojęcia co jest przyczyną braku przechodzenia sterownika w zamkniętą pętle sterowania silnikiem.

Niedomaganie to bym pewnie strawił, ale spalanie auta (11l trasa, 13l miasto) wydaje mi się za wysokie. Jadąc bardzo równo w nocy na trasie udało mi się zejść jedynie do 10l/100 (100-110km/h). Dynamiczna jazda wciąga spokojnie 13.

Nie mam pojęcia co może być tego przyczyną.
Przecież jedynym sprzężeniem zwrotnym dla sterowania silnikiem są czujniki tlenu więc przy ich prawidłowym działaniu dlaczego nie chce to działać.

Mam jeszcze jedno pytanie - w jakim zakresie macie wskazania wychylenia przepustnicy pomiędzy max wciśnięciem i puszczeniem?
U mnie po wyregulowaniu linki jest od 19 do 89 % (przed naprężeniem linki było 19-79). Gdy dociskam dźwignię przepustnicy ręką max wartość wynosi 91%.

ROBSON0
19-04-2007, 13:56
Zacznę od końca. U mnie minimalne wychylenie przepustnicy na biegu jałowym to: 16.5%. Maksymalne wychylenie przepustnnicy to: 92%.
Spalanie na mieście w zależności od stylu jazdy: 12-14L. Na trasie przy wolnej jeździe około 7.5L. Przy jeździe szybszej z umiarkowanie częstym wyprzedzaniem i redukcją: 9-10L. Przy jeździe bardzo agresywnej i prędkościach oscylujących w okolicach 120-150km/h, zużycie paliwa wacha się między 12-13L.
Nie wiem co oznacza zamknięta pętla sterowania silnikiem? Czy mógłbyś to bliżej wytłumaczyć?
Podczas jazdy z uruchomionym programem SCANTOOL pojawia się co kilka minut, a czasem co kilkadziesiąt minut komunikat o braku napięcia na magistrali CAN-BUS. Nie wiem póki co czy wynika, to z uszkodzenia samej magistrali czy też ścieżki zasilania pamięci CAN.

lyssy
19-04-2007, 14:47
przyrząd diagnostyczny wskazywał zawsze otwartą pętle sterowania silnikiem.
(...)
napięcia na czujnikach tlenu zmieniają się prawidłowo
No to mamy sprzeczność :satan: Bo skoro napięcia się zmieniają (oba?), to system musi pracować w closed-loop :)

Jaki tester?

W sumie wskazanie "pracy w zamkniętej pętli" bazuje na odczycie jakiegośtam parametru/flagi z PCMa - ale skąd pewność, że tem parametr wskazuje prawdę? I że tester to poprawnie interpretuje? :satan:
W końcu nasze wozidła nie są "OBD-compliant", więc to nie musi działać dobrze...

U mnie któryś program diagnostyczny pokazujący stan pętli sprzężenia pokazywał wartości prawidłowe - ale czy to reguła? :)

Dzanek
19-04-2007, 15:44
No to mamy sprzeczność :satan: Bo skoro napięcia się zmieniają (oba?), to system musi pracować w closed-loop :)

Raczej chyba właściwsze słowo to "powinien" :)


Jaki tester?
AMX 550 firmy Automex. Za poprawność jego wskazań pod tym względem ręcze swoimi jajkami, no może jednym ;-)
Ma homologacje ITS i jego wskazania są zgodne z normami. Nie tylko ja to weryfikowałem.


W sumie wskazanie "pracy w zamkniętej pętli" bazuje na odczycie jakiegośtam parametru/flagi z PCMa - ale skąd pewność, że tem parametr wskazuje prawdę? I że tester to poprawnie interpretuje? :satan:
W końcu nasze wozidła nie są "OBD-compliant", więc to nie musi działać dobrze...

Dlatego istotną informacją jest jak wygląda ta flaga u was. Piszesz, ze ciebie wskazywalo na zamknieta.
Wskazanie dotyczylo silnika 2.0 czy tak jak u mnie 2.5l?

ROBSON0
19-04-2007, 17:00
Rozumiem, że pętla zamknięta jest sygnalizowana komunikatem: "CLOSED LOOP".
U mnie - o ile można Scantool`a uznać pod tym wzgledem za wiarygodny - w czasie przyśpieszania pojawia się komunikat - o ile dobrze pamiętam: "DRIVING CONDISION". Po kilku sekundach od zwolnienia pedału gazu, hamowaniu biegiem i biegu jałowym z "D. C." zmienia się na: "C. L."

ROBSON0
19-04-2007, 17:01
Rozumiem, że pętla zamknięta jest sygnalizowana komunikatem: "CLOSED LOOP".
U mnie - o ile można Scantool`a uznać pod tym wzgledem za wiarygodny - w czasie przyśpieszania pojawia się komunikat - o ile dobrze pamiętam: "DRIVING CONDISION". Po kilku sekundach od zwolnienia pedału gazu, hamowaniu biegiem i biegu jałowym z "D. C." zmienia się na: "C. L."

Dzanek
19-04-2007, 17:26
Rozumiem, że pętla zamknięta jest sygnalizowana komunikatem: "CLOSED LOOP".
U mnie - o ile można Scantool`a uznać pod tym wzgledem za wiarygodny - w czasie przyśpieszania pojawia się komunikat - o ile dobrze pamiętam: "DRIVING CONDISION". Po kilku sekundach od zwolnienia pedału gazu, hamowaniu biegiem i biegu jałowym z "D. C." zmienia się na: "C. L."

Jest to naturalne. Przy gwałtowniejszym przyspieszeniu sterownik nie korzysta ze wskazań czujnika tlenu przy doborze składu mieszanki(wzbogaca mieszanke wzgledem wartosci stechiometrycznej aby uzyskac wyzsza sprawnosc i moc (driving conditions)) Po powrocie do biegu jałowego lub podczas jazdy z równo wciśniętym pedałem gazu sterownik ponownie korzysta ze wskazań czujnika. Jedynym stałym położeniem, kiedy z niego nie korzysta to "pedal to the metal" hehe :)

Pomału dochodze do wniosku, ze jednak u mnie jest coś spierdzielone - tylko co???
Nie koniecznie chce mi się kupować sondy lambda wyłącznie do testów. Szczególnie, ze wszystkie znaki wskazują, że są sprawne.

lyssy
19-04-2007, 17:28
No to mamy sprzeczność :satan: Bo skoro napięcia się zmieniają (oba?), to system musi pracować w closed-loop :)
Raczej chyba właściwsze słowo to "powinien" :)
Czy ja wiem? Skoro PCM reaguje na sygnały z sond i odpowiednio koryguje mieszankę (co objawia się zmianami sygnałów), to znaczy że pracuje w zamkniętej pętli. Stąd "musi" :)
W sumie trochę to dziwne - jeśli z jakiegoś powodu system nie pracuje w zamkniętej pętli, to powinno to być związane z pojawieniem się jakiegoś błędu... A u Ciebie błędów niet. :niewiem:
Te sygnały z sond, jak rozumiem, są sensowne? I idą w parze np. ze zmianami korekcji wtrysku paliwa (STFT)?


Piszesz, ze ciebie wskazywalo na zamknieta.
Wskazanie dotyczylo silnika 2.0 czy tak jak u mnie 2.5l?
2.0. I zachowywało się podobnie jak kolega wyżej napisał: w warunkach ustalonych closed loop, w "przejściowych" i podczas rozgrzewania silnika - open loop.

Dzanek
19-04-2007, 17:53
Czy ja wiem? Skoro PCM reaguje na sygnały z sond i odpowiednio koryguje mieszankę (co objawia się zmianami sygnałów), to znaczy że pracuje w zamkniętej pętli. Stąd "musi" :)

Masz całkowitą rację "musi". Duże spalanie mnie zasugerowało :)


W sumie trochę to dziwne - jeśli z jakiegoś powodu system nie pracuje w zamkniętej pętli, to powinno to być związane z pojawieniem się jakiegoś błędu... A u Ciebie błędów niet. :niewiem:
Te sygnały z sond, jak rozumiem, są sensowne? I idą w parze np. ze zmianami korekcji wtrysku paliwa (STFT)?

Krótkoterminowe i długoterminowe korekty ulegają zmianie (długoterminowe oczywiście bardziej widoczne zaraz po skasowaniu informacji diagnostycznych)



2.0. I zachowywało się podobnie jak kolega wyżej napisał: w warunkach ustalonych closed loop, w "przejściowych" i podczas rozgrzewania silnika -open loop.

Moje badania były przeprowadzone bezpośredniu po skasowaniu kodów usterek zarejestrowanych w sterowniku gdy jeździł jeszcze w poprzednim samochodzie. Może podepnę się jeszcze raz i sprawdzę. Może sterownik potrzebuje trochę czasu na samoadaptację.

Jest jeszcze jedna sprawa - wskazania komputera dotyczące średniego spalania są zaniżone względem rzeczywistego zużycia zwykle o 1-1.5l przy spaleniu około 60l paliwa. Jakie są różnice u was?

ROBSON0
19-04-2007, 19:55
U mnie wskazania komputera pokładowego pokrywają się prawie idealnie z rzeczywistym zużyciem. Prawie jak w szwajcarskim zegarku.

STraits
19-04-2007, 20:00
Dzanek - podaj kod błędu.

Dzanek
20-04-2007, 11:28
Dzanek - podaj kod błędu.

Najgorsze jest to, ze nie ma zadnego zarejestrowanego ani oczekujacego bledu :/

Dzanek
25-04-2007, 00:36
W koncu pojawil sie blad. Uszkodzona sonda 2...
Wybralem w testerze rejestracje wartosci napiecia tego czujnika i co sie okazalo? Po dluzszych badaniach zauwazylem, ze gdy utrzymuje silnik na obrotach ~3000obr/min po okolo minucie sygnal na czujniku spada do okolo 0,1V na kilkanascie-kilkadziesiat sekund. Pozniej znowu zaczyna dzialac jak wczesniej. Objaw ten jest cykliczny. Na wolnych obrotach zjawisko to nie wystepuje.
Co ciekawe, zamrozona ramka tej usterki wskazuje na wystapienie zdarzenia podczas pracy w petli zamknietej! Nagrzany silnik, obroty okolo 2300.

Jak juz wczesniej pisalem podczas postoju nie udaje sie uzyskac statusu CL.
W najblizszych dniach wymienie czujnik i sprawdze efekty :)