PDA

Zobacz pełną wersję : CB Radyjko w Combi



davcio
28-06-2005, 19:10
Witam
Planuje założenie CB radyjka do mojego kombiaka i może panowie klubowicze podzielą sie spostrzeżeniami co do tego:
-gdzie montujecie anteny w combi (magnesowe, relingi itp.) i jak jest najlepiej
-rodzja sprzętu jakie radyjka i jakie anteny

:party: Pozdrawiam

digital123
28-06-2005, 19:25
Witam
Planuje założenie CB radyjka do mojego kombiaka i może panowie klubowicze podzielą sie spostrzeżeniami co do tego:
-gdzie montujecie anteny w combi (magnesowe, relingi itp.) i jak jest najlepiej
-rodzja sprzętu jakie radyjka i jakie anteny

:party: Pozdrawiam



TU (http://mkp.alfatel.pl/nuke/html/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1384&sid=1e6c36326ad05c52c65a70031fe89fd9)
jest co nieco o CB, wystarczy troszkę poszukać :metal

Foveon
28-06-2005, 19:48
To CB jeszcze się używa? Myślałem że komórki i internet dawno wyparł te cuda. :) W niemczech nie można mieć wiekszej mocy nisz 4waty (tak było 10 lat temu jak jest teraz nie wiem)

digital123
28-06-2005, 19:52
To CB jeszcze się używa? Myślałem że komórki i internet dawno wyparł te cuda. :) W niemczech nie można mieć wiekszej mocy nisz 4waty (tak było 10 lat temu jak jest teraz nie wiem)

Uzywa, używa...wież mi że przydaje się bardzo na drodze :satan:

A co do mocy, to u nas też jest tak samo czyli 4W.

Irek_N
28-06-2005, 21:16
Witam
Planuje założenie CB radyjka do mojego kombiaka i może panowie klubowicze podzielą sie spostrzeżeniami co do tego:
-gdzie montujecie anteny w combi (magnesowe, relingi itp.) i jak jest najlepiej
-rodzja sprzętu jakie radyjka i jakie anteny


Dobrze planujesz. Ja zakladam antene magnesowa na dach - w tylna czesc, kabel przekladam przez klape i w radyjko (nie mocowane na stale, a jedynie _oparte_ o popielniczke w tyle (radyjko duze wiec i styabilnie siedzi). Nie zatrzaskuj kabla przez drzwi - ciasno bedzie mial i moze sie pogniesc (przynajmniej u mnie sa slady po takim zabiegu).

Teraz jeszcze jedno - wybierz sobie jakies miejsce na antena i w tymmiejscu naklej kawalek folii - moze byc przezroczysta lub w kolorze nadwozia - zeby nie razila. Ta folia zabezpieczy Ci lakier przed porysowaniem jak bedziesz montowal antene. Dodatkowo jak zlapie cie woda (deszcz) to nie pozostana Ci na lakierze slady rdzy - gdyby antena miala przetarta gume w stopie. Antene zdejmuje i zaklada sie przechylajac ja na bok, nie odrywaj i nie staraj sie przylozyc calej na raz - moze szarpnac jak magnes mocny i klopot gotowy. Jak najpierw brzegiem przylozysz a nastepnie wyprostujesz to miekko osiadzie :) :)

To chyba tyle...

Acha - w miescie nie ma sensu pytac, na trasie za to koniecznie! warto wiec miec mozliwosc jej demontowania, dlatego polecam magnes.
__
Pzd, Irek.N.

Irek_N
28-06-2005, 21:22
Witam
Planuje założenie CB radyjka do mojego kombiaka i może panowie klubowicze podzielą sie spostrzeżeniami co do tego:
-gdzie montujecie anteny w combi (magnesowe, relingi itp.) i jak jest najlepiej
-rodzja sprzętu jakie radyjka i jakie anteny


Dobrze planujesz.
...

Zapomnialem jeszcze, antene warto porzadna, ale nie ma co przesadzac z dlugoscia. Ja mam 1,7m i to chyba za duze juz jest - czasami zaczepiam o galezie przy domu. W samochodzie nie jest potrzebny zasieg bardzo duzy - wrecz twierdze ze kiepska antena (w sensie zysku jaki daje) jest korzystna - nie odbiera szumu, zaklocen i smiecia DX-owego. A lokalnie i tak bez problemu sie dogadasz. Radyjko - proste w funkcjach... ponoc uniden 510/520 calkiem niezly jest, ale moze niech sie inni wypowiedza. Odradzam kupno czegos w rodzaju Lincolna - straszna papranina z klawiszami, a w samochodzie nie ma na to czasu i wolnych rak zazwyczaj (choc radyjko wspaniale).
Tia... jak male radyjko kupisz to slicznie zmiesci Ci sie pod skrytka z lewej strony kolumny - przy kolanie :) :)

To chyba tyle.... na poczatek.

__
Pzd, Irek.N.

pingwin
28-06-2005, 21:33
Ja mam w kombi President Harry II ASC (male radio, bardzo dobra jakosc). Urzadzenia typu Alan 199 / 78 / 48+ nie sa polecane, chociaz ladnie wygladaja i maja sporo bajerow, sa ponoc "szumofoniaste".

Co do anteny to mam President Hawaii (72cm) wkrecona w dziure po oryginalnej antence UKF. Zbiera niezle, zasieg mi wystarcza. Radio UKF chodzi na tej samej antenie po zastosowaniu splittera (ale antena musi byc od CB, bo na antenie UKF nie zadziala CB).

Pozdrawiam,
pInGwIn

davcio
28-06-2005, 21:34
Dzięki za wskazówki.
Widać że po zmianie przepisów znowu Cb staje sie bardzo powszechne.
Zastanawiam sie nad malutkim Alanem 100 bo raz i że tani a i włoże go chyba w jedną dziure razem z radiem normalnego rozmiaru chodz jeszcze przemysle pomysł z lewej strony w schoweczku.
No i chyba magnesowka wchodzi w gre, moze nie taka długa jak u Ciebie a i nie wiem czy Alan taki 65 chyba cm nie bedzie za słaby.
Pozdrawiam :terefere:

pingwin
28-06-2005, 21:40
Wejdz sobie na www.cbradio.pl -> Forum -> Poczatkujacy.

Dla mnie to byla skarbnica wiedzy (chociaz Ci goscie sa specyficzni :)) ).

Pozdrawiam!

davcio
28-06-2005, 21:47
Czytam, czytam cały czas na ten temat.
Ale chodzi mi konkretnie o wasz rozwiązania w tym konkretnie pojezdzie.
Anteny zamiast fabrycznej nie bede montował chodz nie twierdze ze to złe rozwiazanie, ale być może radio Presidenta jest lepszym rozwiazeniem niz te małe Alany, tylko zaraz odpale allegro i zobacze jak to cenowo wyglada.
Pozdrawiam :terefere:

pingwin
28-06-2005, 21:53
Tylko jak uzywke kupujesz, to przypilnuj czy radio nie bylo grzebane. Co prawda, w Harrym nie ma chyba za bardzo co grzebac, ale nieudolnie przeprowadzony "tuning" radia moze spowodowac ze nie spelnia warunkow deklaracji zgodnosci (moc ponad 4W), albo moze byc rozstrojone.

Jesli nie potrzebujesz FM to zdecyduj sie raczej na Unidena -> jest to klon Harry'ego, jakosc bardzo dobra, roznica tylko taka ze nie ma FM.

Pozdrawiam!

davcio
28-06-2005, 22:01
No właśnie przejrzałam allegro i po Harrym smrodu nie widać a na stronie Presidenta to kurcze chyba 585 zł no to troszkę drogo.
No i trzeba będzie jeszcze przemyśleć tego Unidena, bo zachłysnąlem sie tylko do tej pory Alanami a tu trzeba co innego też przemyśleć.
No własnie troszke stach używke brać z allegro ale zobaczymy jeszcze.
Dzieki za info.
Pozdrawiam :terefere:

fuel111
28-06-2005, 22:16
Witam
Planuje założenie CB radyjka do mojego kombiaka i może panowie klubowicze podzielą sie spostrzeżeniami co do tego:
-gdzie montujecie anteny w combi (magnesowe, relingi itp.) i jak jest najlepiej
-rodzja sprzętu jakie radyjka i jakie anteny

:party: Pozdrawiam



TU (http://mkp.alfatel.pl/nuke/html/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1384&sid=1e6c36326ad05c52c65a70031fe89fd9)
jest co nieco o CB, wystarczy troszkę poszukać :metal
Digital no wchodzę tylko na stronę do logowania się do MKP coś z adresem? :satan:

digital123
28-06-2005, 22:20
Digital no wchodzę tylko na stronę do logowania się do MKP coś z adresem? :satan:

U mnie wszystko bangla, przed chwilą sprawdziłem

Był to post jakiś czas temu na temat CB

Andy
28-06-2005, 22:20
Dzięki za wskazówki.
Widać że po zmianie przepisów znowu Cb staje sie bardzo powszechne.
Zastanawiam sie nad malutkim Alanem 100 bo raz i że tani a i włoże go chyba w jedną dziure razem z radiem normalnego rozmiaru chodz jeszcze przemysle pomysł z lewej strony w schoweczku.
No i chyba magnesowka wchodzi w gre, moze nie taka długa jak u Ciebie a i nie wiem czy Alan taki 65 chyba cm nie bedzie za słaby.
Pozdrawiam :terefere:

Witaj kolego ja mam alana 100+ właśnie w tym małym schoweczku po lewej stronie, antenę magnes. mam na tylnej części dachu, kabelek pod klapą a w środku górą w podsufitce potem pod osłoną słupka na sam dół pod plastikami i do radia nie widać w ogóle. Jak się zdecydujesz na ten zestaw dan znać służę radą. :bigok:

fuel111
28-06-2005, 22:30
Sorki Digital, ale musiałem się normalnie zalogować i dopiero poszło pierwszy raz coś takiego mnie spotkało teraz bangla. :metal

digital123
28-06-2005, 22:35
Sorki Digital, ale musiałem się normalnie zalogować i dopiero poszło pierwszy raz coś takiego mnie spotkało teraz bangla. :metal

No problemo :beer: :beer: :terefere:

pingwin
28-06-2005, 22:56
Sorki Digital, ale musiałem się normalnie zalogować i dopiero poszło pierwszy raz coś takiego mnie spotkało teraz bangla. :metal

Bo jako nie zalogowany nie miales pewnie praw do odczytu kacika Pogaduchy, a tam byl ten watek.

Pozdrawiam!

Graluu
29-06-2005, 10:22
ja mam u siebie zamontowanego Unidena 520 Xl ze stałą anteną na dachu w jego końcowej części (dlugość anteny 1,5 m President New Alaska), zasięg tego zestwu to w trasie ponad 15 km a w mieście ok 5 km - do mobila w zupełności wystarczy

nie polecam montować anteny magnesowej bo musisz ją stawiać za każdym razem w tym samym miejscu bo inaczej będzie ci się grzała końcówka mocy od radia i dość szybko je spalisz ( magnesówka jest dobra jeśli codziennie jeździsz w trasę innym samochodem, inaczej odradzam)

pingwin
29-06-2005, 15:29
To CB jeszcze się używa? Myślałem że komórki i internet dawno wyparł te cuda. :) W niemczech nie można mieć wiekszej mocy nisz 4waty (tak było 10 lat temu jak jest teraz nie wiem)

W Niemczech mozna miec 4W ale tylko na FM (glownie uzywana tam), w AM wolno uzywac 1W (!). Poza tym, uzywa sie tam rastra czestotliwosci "5", czyli czestotliwosci konczace sie na "5", a nie na "0" jak u nas. IMHO kupno radia posiadajacego FM a nie majacego przelacznika 0/5 mija sie z celem.

Pozdrawiam!

Irek_N
29-06-2005, 16:56
nie polecam montować anteny magnesowej bo musisz ją stawiać za każdym razem w tym samym miejscu bo inaczej będzie ci się grzała końcówka mocy od radia i dość szybko je spalisz ( magnesówka jest dobra jeśli codziennie jeździsz w trasę innym samochodem, inaczej odradzam)

Uuuu.... no co Ty? :))

Spokojnie mozna jezdzic z antena po calym dachu i nie bedzie wiekszego problemu z dostrojeniem anteny. Przelicz sobie jak to jest z tym SWR-em, okaze sie ze nawet jak masz wysmiewane 2 to nie jest to wielka tragedia dla radyjka.

Tia... ja nawet nie wiem ile moja ma, wiem ze nie ruszalem jej od kupna - nie bylo sensu, z grubsza jest dostrojona i SWR-metrem nie ruszala wiele. :metal

Swoja droga polecalem przyklejenie folii na dachu - zeby lakieru nie niszczyc, wiec problem trafiania antena wtedy niejako przy okazji z glowy jest. Dodatkowo jak antene dasz z tylu dachum, to masz lepsza zyskownosc w kierunku przodu - a przeciez o to chodzi, wiedziec co przed, a nie za :satan:

__
Pzd, Irek.N.

Graluu
29-06-2005, 17:08
widzisz - wszystko zależy od radyjka - jedno wytrzyma zły SWR inne nie, normalka - zagadką zostaje czy trafisz na to lepsze akurat :)

a co do montowania antenki z tyłu to masz rację - ja też tak mam

z reszta w samochodzie pytasz sie o drogę przejeżdżających więc tu jakieś niewiadomo jakie zasięgi nie są potrzebne

davcio
30-06-2005, 17:13
No to jeszcze bede musiał przejrzeć oferte allegro.
Mam cheć na dużą antene 140-160 cm ale kurcze bedzie latac i giac sie a i jakies galezie to zaraz tancuje i nie wiem czy sie nie sklonic na mniejsza magnesoweczke bo i tak trzeba bedzie zdejmowac ja przy wjezdzie do garazu
Pozdrawiam :terefere:

davcio
30-06-2005, 17:14
No to jeszcze bede musiał przejrzeć oferte allegro.
Mam cheć na dużą antene 140-160 cm ale kurcze bedzie latac i giac sie a i jakies galezie to zaraz tancuje i nie wiem czy sie nie sklonic na mniejsza magnesoweczke bo i tak trzeba bedzie zdejmowac ja przy wjezdzie do garazu
Pozdrawiam :terefere:

Graluu
30-06-2005, 17:15
No to jeszcze bede musiał przejrzeć oferte allegro.
Mam cheć na dużą antene 140-160 cm ale kurcze bedzie latac i giac sie a i jakies galezie to zaraz tancuje i nie wiem czy sie nie sklonic na mniejsza magnesoweczke bo i tak trzeba bedzie zdejmowac ja przy wjezdzie do garazu
Pozdrawiam :terefere:

ja mam taką 1,5 m na stałe na dachu - wcale się tak mocno nie gnie, jest w sam raz, a jak o gałęzie zaczepiłem to też się nic nie stało

ostatnio jechałem z nią 180 km/h i luz ( na kawałku autostrady, żeby nie było że szaleję ) - ustawiłem sobie lusterko by ją obserwować, dlatego wiem :metal

adasn
04-07-2005, 00:39
witam
koledzy mam unidema 510 i jestem bardzo zadowolony zamontowałem go z lewej strony kierownicy,antena magnesówa.(najlepsza na złodzieji )
Oczywiście najlepiej tylko na trasie cb się spisuje.
pa :beer: :beer: :beer:

leonh
05-07-2005, 13:55
Witam to moj pierwszy poscik, wiec sorki jak cos nie tak :D

Co do radia CB w kombi to ja ostatnio zakladalem i mam uchwycik na klapie, bardzo zgrabny, jest tam taki fragmencik zaraz ponizej szybki, bardzo ladnie pasuje na uchwycik do antenki, kabelek poprowadzony w klapie, przez podsufitke (wpiety w orginalna wiazke przewodzikow) puszczony lewym tylnym slupkiem i potem to przodu, radyjko tak jak juz ktos napisal w tej poleczce po lewej stronie kierownicy. Miejsce na antenke jest bardzo dobre, bez porblemu z SWR :) Bardzo polecam radyjko CB w mondku, wiesz gdzie mozesz spodziewac sie Misiakow z suszarka :D :D