PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] [Mk III] Automatyczna skrzynia biegów



Strony : [1] 2 3

Oktan
11-07-2007, 23:09
na prośbę jednego z userów przykleiłem taki post, jest dużo pytań odnośnie eksploatacji takich skrzyń biegów w naszych wspaniałych Mondeo

proszę o umieszczanie tutaj spraw związanych z ich działaniem, naprawami itp. itd




PS.: temat wrzucony na czas 1-go miesiąca - jeśli uznacie że jest bez sencu bądź "płytki" to wrzucę go do Zsypu :satan:

Netoper
11-07-2007, 23:27
Moderku miesiąc to trochę krótko, bo jak sam pewnie zauważyłeś teraz w wakacje mniej ludzi zagląda i temat się nie rozwinie. Jakby można to utrzymać do końca września i wtedy podjąć decyzję. :pad:
Netoper

gilotyna
12-07-2007, 12:37
1 przykazanie: Wymieniaj olej w skrzyni biegów!

szamankfc
12-07-2007, 13:10
1 przykazanie: Wymieniaj olej w skrzyni biegów!
bo inaczej :pop: :red: :glupi: :placz: :wall: :zly: :pig: 8O

2 sprawdzaj poziom oleju w skrzyni

3 nie holujemy pojazdu z automatyczną przekładnią laweta naprawdę jest tańsza od naprawy uszkodzeń spowodowanych holowaniem

tu jest fajny artykuł
http://www.autotransmisja.pl/pisza_o_nas
http://www.motofakty.pl/artykul/przekladnie_automatyczne.html

Oktan
14-07-2007, 00:16
poniżej wklejam cytaty z innego postu na prośbę Netoper'a - inaczej się nie dało tego połączyć w całość

chronologia wypowiedzi została oczywiście zachowana - zacytowane są WSZYSTKIE posty

Oktan
14-07-2007, 00:17
Chyba coś się wysypało. Przy przełączaniu się z I na II bieg jest takie wrażenie jakby w zwykłej skrzyni po wrzuceniu biegu gwałtownie puściłoby się sprzęgło.
Jest to rasowy dźwięk łup i czuć to na półosiach i jest szarpnięcie autem.
Poza tym objawem żadnych innych nie ma. Skrzynia przełącza wszystkie pozostałe biegi tak jak powinna, redukuje też prawidłowo, żadnych poślizgów na biegach nie ma, żadnych dźwięków niepokojących też nie wydaje.

Macie może pojęcie co to może być? Czy to sprawa mechaniki skrzyni czy może coś ze sterowaniem elektrycznym?
Grubsza usterka skrzyni i szukać innej czy reperować?
Netoper

Oktan
14-07-2007, 00:18
No cóż, uroki automatów. Nie jeździć autem, jak najszybciej udać się do magika od autoskrzyń. Jazda z jakąkolwiek usterką, zazwyczaj kończy się ... wstawieniem manuala.

Oktan
14-07-2007, 00:18
Albo jechać do mecha od automatów - ale najczęściej nie są wstanie określić co to za usterka bez jej wykręcenia.
Albo jeździć dalej i mieć to w nosie i zbierać na kapitalny remont (wymianę wszelkich części w środku). Doszedłem do wniosku, że reperowanie skrzyni od razu jak tylko coś się dzieje mija się z celem - bo wymienia uszkodzony element a za jakiś czas znowu coś się rypnie i znowu do remontu. A największe koszty to niestety robocizna, bo trochę zabawy z tym jest.
Używki nie kupować, bo diabli wiedzą jak była eksploatowana i ile jeszcze pojeździ a jej cena to już 3/4 ceny pełnego remontu.

Oktan
14-07-2007, 00:19
A w razie co macie może pojęcie jak kosztacyjnie wyjdzie wstawienie manuala i czy to bardzo czasochłonne? To jest ostateczność bo wolimy automat ale jak koszt naprawy ma wyjść połowę wartości auta to trzeba będzie pomyśleć o manualu.
Netoper

Oktan
14-07-2007, 00:19
Wlej troche rzepaku do środka, pewno przejdzie :jezyk1: :jezyk1: :jezyk1: Sorki nie mogłem się powstrzymać, to było silniejsze ode mnie.

Oktan
14-07-2007, 00:19
Wlej troche rzepaku do środka, pewno przejdzie
Skubańcu czułem że się odgryziesz tylko nie wiedziałem jak :)) :))
Netoper

Oktan
14-07-2007, 00:20
:metal :metal :metal

Oktan
14-07-2007, 00:20
Netoper błędy trza odczytać - może coś powiedzą. Z Lyssym gadaj - ma mojego ELMa.

Oktan
14-07-2007, 00:20
błędy trza odczytać
To skrzynia generuje błędy? Nie wiedziałem.
W sierce mamy też automata i tam nic do odczytania nie ma.
Netoper

Oktan
14-07-2007, 00:21
z tego co wyczytałem w mądrej instrukcji - każą sprawdzić błędy bo cośtam.

Oktan
14-07-2007, 00:21
z tego co wyczytałem w mądrej instrukcji
Dobrze wiedzieć bo może da radę zdiagnozować bez wywalania skrzyni.
Spróbujemy jutro uśmiechnąć się do Marcina
Netoper

Oktan
14-07-2007, 00:21
Ale w sierrce masz zwykłego, kochanego automata bez elektroniki, a w mondele, już wersję "poprawioną" :satan:

Oktan
14-07-2007, 00:22
A w razie co macie może pojęcie jak kosztacyjnie wyjdzie wstawienie manuala i czy to bardzo czasochłonne?

Jest tego trochę - ktoś wyliczał, że pochłonęło mu to coś 2k. A wiąże się te z wymianą skrzyni, plastików w kabinie, dodanie dodatkowego pedału i kilku innych elementów. Więc sam widzisz, że gra nie warta świeczki, no chyba, że aż tak mocno cię przypili i nie będzie możliwości naprawy automatu.

Oktan
14-07-2007, 00:22
Żyje!!! żyje!!! skrzynia
Rano jak odpaliliśmy dalej było źle, po krótkiej jeździe zaparkowaliśmy auto i mniej więcej po 2 godzinach po ponownym odpaleniu zaczęło coś wydawać dźwięk typu "bip" z częstotliwością 2x na sekundę. Dźwięk dochodził gdzieś z okolic nóg pasażera ewentualnie jakby zza konsoli z poduszką. Zaczęła migać też ta kontrolka co się zaświeca gdzy wciśnie się ten przełącznik co jest na dźwigni zmiany biegów.
(Jeszcze nie wiemy co ten przełącznik ma robić jakby ktoś wiedział prosimy o łopatologiczne wytłumaczenie.)
No i stał się cud skrzynia pracuje tak jak powinna. Ma ktoś może jakąś teorię co się wydarzyło? i przede wszystkim skąd ten dźwięk mógł się wydobywać.
Netoper

Oktan
14-07-2007, 00:22
Prawdopodobnie błąd przyłożenia 2 biegu. Przypadkiem nie poszaleliście ostatnio mondkiem ?

Oktan
14-07-2007, 00:23
Prawdopodobnie błąd przyłożenia 2 biegu.
Mógłbyś oświecić o co chodzi, czy to usterka mechaniczna czy coś związanego ze sterowaniem elektrycznym?

Przypadkiem nie poszaleliście ostatnio mondkiem ?
Zrobiliśmy 150km trasy Dotti jechała tak do 140 ale bez gwałtownych wciskań gazu w podłogę. Cyrk się zaczął w Wa-wie 3 km przed domem.
Może wiesz co mogło piszczeć?
Netoper

Oktan
14-07-2007, 00:23
W naszych skrzyniach potrafią wyskoczyć błędy przyłożeń biegów, objawia się to szarpnięciem przy zmianie biegów, u mnie pojawiło się to po jeździe typu pedał gazu w podłogę. Usterka jest związana ze sterowaniem elektrycznym. U mnie pomógł reset komputera, jednak na krótko, po każdej kolejnej jeździe szarpanie ponownie się pojawiało. Mechanik powiedział, że to wina oleju. Zmieniłem więc go... teraz mam problemy z ruszaniem na zimnej skrzyni, biegi wypadają i ślizgają się. Na ciepłym silniku objawy znikają. Mondek czeka właśnie na przeszczep na manuala. Prawdopodobnie może też to byś koniec sprzęgła hydrokinetycznego. Niestety bez rozebrania skrzyni nikt wam dokładnie nie powie co mogło się stać. Jeżeli chcecie zmieniać olej tak jak ja to zrobiłem, róbcie to w warsztacie specjalizującym sie w automatach, w którym sprawdzą wam od razu wszystkie podzespoły i w razie jakiejś usterki od razu niech wam to robią.

Oktan
14-07-2007, 00:23
Mondek czeka właśnie na przeszczep na manuala
Jak już zrobisz podmianę daj znać co jest potrzebne do wymiany(najlepiej jakbyś w punktach wypisał), ile czasu to zajęło i orientacyjne koszta.
Netoper

sumerek
18-07-2007, 09:10
Witam was,

Po dłuższej jeździe zaczyna się coś dziwnego dziać, tak jakby nie mógł wrzucić na wyższy bieg (na 3 i 4), tak samo jak zwalniam i dochodzi do redukcji - obroty skaczą jak szalone do 4500 a bieg nie chce wejść, tak jakby się ślizgał. Olej ok. Sprawdzalem. Macie jakiś pomysł?

Wczoraj jechałem z Krakowa do Poznania - za Łodzią jazda stała się koszmarem.

Ford Mondeo Ghia
1996
1.6v

Grzegorz

Kobi13
23-07-2007, 16:31
1 przykazanie: Wymieniaj olej w skrzyni biegów!
GILOTYNA WCALE, ZE NIE. Kupujessz olej do szkrzyni za 400 zl i wlewasz go do pelna. Skrzynia (jesli olej nie wycieka) bedzie dzialac do konca swojej zywotnosci. Tak jest w autoryzowanej ksiazce forda :) Nie mozna wymieniac co chwile oleju, bo jest to drogie i bez sensowne skoro mozna jezdzic ciagle na jednym :P:P

gilotyna
23-07-2007, 16:48
1 przykazanie: Wymieniaj olej w skrzyni biegów!
GILOTYNA WCALE, ZE NIE. Kupujessz olej do szkrzyni za 400 zl i wlewasz go do pelna. Skrzynia (jesli olej nie wycieka) bedzie dzialac do konca swojej zywotnosci. Tak jest w autoryzowanej ksiazce forda :) Nie mozna wymieniac co chwile oleju, bo jest to drogie i bez sensowne skoro mozna jezdzic ciagle na jednym :P:P

Kobi13 :pad: :pad: :pad:

:zaklopotanie:






Skrzynia (jesli olej nie wycieka) bedzie dzialac do konca swojej zywotnosci.

Pytanie tylko kiedy nastąpi ten koniec żywotności?? :jezyk1:




Tak jest w autoryzowanej ksiazce forda Smile

A za jakiś czas zapytasz na forum dlaczego szarpie i źle zapina biegi, albo że przejechałeś na dwójce 200 kilometrów, albo wcale nie pojechałeś :))

NIE WIERZ W TE BZDURY!!!!!



Ja jeździsz jak emeryt, nigdy niie wyrywasz sie spod świateł i ogólnie jeździsz bardzo luźno to spoko, troche pociągnie, ale też nie za długo...

Ktoś na forum napisał o znajomku co ma Vałke w automacie, gruby nalot (300-400... nie pamiętam dokładnie), regularna wymiana oleju i działa!! Co we v6 nie jest regułą...


I nie mam na myśli wymiany co 10 tysi tylko powiedzmy 40-60... Jak kto woli, więc 400 zeta raz na 2-3 lata to znikomy koszt... Obecnie pełniusi bak benzynki kosztuje 250-280 zeta.... A spale go w tydzień lub 2...


I nikt nie mówił że z automatem bedzie tanio :los:



PS kompletna wymiana razem z filtrem kosztuje ponad tysiączek 8O

Kobi13
23-07-2007, 17:16
Co za koleś... Jedz do kazdego serwisu forda to Ci powiedza panie madrala :brawo: Dla pana ktory na niczym sie nie zna. A koniec zywotnosci chodzi mi o to, ze tak dlugo jak samochod bedzie jezdzil tak dlugo bedzie skrzynia dzialala. :pad: :pad: :pad: :pad: 8O

Kobi13
23-07-2007, 17:19
Aha i ja robię 70 tys km rocznie, wiec tym bardziej to jest na korzyść tych co duzo jezdza i ogolnie taka prawda :) :) :) :) :) 8O 8O 8O

gilotyna
23-07-2007, 18:18
A koniec zywotnosci chodzi mi o to, ze tak dlugo jak samochod bedzie jezdzil tak dlugo bedzie skrzynia dzialala.

No oczywiste, jak bedziesz dbać to bedzie to i 400 tyś, a jak nie to przez 400 tyś przemielisz 3 skrzynie....




Co za koleś... Jedz do kazdego serwisu forda to Ci powiedza panie madrala Aplauz Dla pana ktory na niczym sie nie zna


Nie chciałem Cie urazić tylko uświadomić :terefere: Swoje spostrzeżenia oparłem nie tylko na swoich doświadczeniach, ale i wielu innych użytkowników... I mechanik który gada że oleju sie nie wymiania w aut. sk. powinien sie zająć serwisem szpadli... Nie słuchaj takich ludzi.

Łogarnij sie troche i nie stresuj sie :beer: :beer: :beer: :bigok:

mad
23-07-2007, 18:28
Kobi 13 = niereformowalny człowiek.

Wymieniajcie olej w skrzynii automatycznej i .

Kobi13
23-07-2007, 20:43
Cytuję"Samochody Ford Mondeo mogą być wyposażone w nowo skonstruowaną czterobiegową automatyczną skrzynię biegów typ CDHE, w której zakresy pracy są załączane całkowicie elektronicznie przez elektroniczne urządzenie sterujące EEC IV. Na wypadek uszkodzenia elektroniki skrzynia ma program awaryjny, który po uszkodzeniu komputera sterującego przejmuje przełączanie zakresów pracy.
Cztery różne biegi uzyskano z dwóch przekładni planetarnych sterowanych pięcioma sprzęgłami i jednym hamulcem taśmowym. Przekładnie planetarne są połączone z przekładnią główną łańcuchem. hamowanie silnika odbywa się na wszystkich biegach.
Przełącznik umożliwia przełączenie na "program"ekonomiczny lub "program sportowy". Zamontowana blokada "szybkiego" biegu uniemożliwia przełączenie na czwarty bieg. Jeśli zapłon jest załączonym hamulec awaryjny zaciągnięty, a przycisk "odblokowania" naciśnięty, to dźwignię biegów można przestawić w inne położenie tylko z położenie "Parkowanie".
[u][b]Olej, jakim została napełniona skrzynia automatyczna skrzynia biegó wystarcza na cały okres żywotności skrzyni. Jest to tak sam olej, jak we wcześniejszych modelach Forda. W razie konieczności(wycieku) dolania oleju należy zasięgnąć informacji w autoryzowanej stacji obsługi Forda o stosowanych gatunkach oleju..."


Wszystko o automacie:)):)):)):):)

gilotyna
23-07-2007, 22:19
Wszystko o automacie:))Laughing


Stary nie musisz tego cytować w innych wątkach, dokładnie wiem co jest napisane w instrukcji, wiem co mówi o tym ASO i wielu speców od automatów...
Jednak życie wielu Mondeomaniaków skorygowało tą teorie... Nie jest to szczyt technologii i trza mocniej zadbać niż by sie wydawało...



Nie chcesz?? Nie zmieniaj!!! Nie zmuszam cie...


Może masz już przeszczepioną 2 czy 3 skrzynie i wydaje Ci sie że chodzi jak nowa i bez wymiany oleju....

rufus_k
23-07-2007, 23:47
Ja powiem tak: jeżeli olej zmienia się regularnie od nowości auta to zmieniać. Jak auto ma najechane ze 200 tysięcy bez wymiany zostawić i dolewać ewentualne ubytki. Mi wymiana nie wyszła na dobre :)) :jezyk1: Co do skrzyni CD4E jest ot jeden wielki niewypał forda (to jest moje zdanie i nikt go nie zmieni :)) ). Co do skrzyń automatycznych mam znajomego który ma Opla Senatora w automacie poj. 3.0 na liczniku aktualnie jest ponad 780 tysięcy kilometrów. Olej w tej skrzyni był zmieniany co 50 tysięcy od nowości (często lany był najtańszy syf o odpowiedniej specyfikacji). I teraz niech mi ktoś udowodni, że regularna wymiana oleju w skrzyni to bezsens.

szamankfc
25-07-2007, 12:09
CD4E taka niezawodna skrzynia biegów a tyle częsci na allegro :rotfl:
http://www.allegro.pl/search.php?string=+CD4E+&description=1&buy=0&new=0&pay=0

Netoper
25-07-2007, 13:05
taka niezawodna skrzynia biegów a tyle częsci na allegro
A co co chodzi? Serio pytam bo nie wiem czy to prowokacja czy czemuś ma służyć?
Netoper

szamankfc
25-07-2007, 13:22
taka niezawodna skrzynia biegów a tyle częsci na allegro
A co co chodzi? Serio pytam bo nie wiem czy to prowokacja czy czemuś ma służyć?
Netoper
Ups sory pisałem w afekcie i tak jakoś głupio wyszło
porostu olej należy wymieniać a zawsze znajdzie się twardogłowy który rzuci że w instrukcji stoi inaczej. rodzice wymienili akurat skrzynie automatyczną w audi w prawdziwym serwisie skrzyń automatycznych. i oto co usłyszeli olej należy wymieniać bez względu na to co mówią inni. filtru się nie wymieni bo jest zabudowany ale nie o to tu się rozchodzi porostu każdy olej ulega zużyciu a wlanie świeżego gwarantuje zachowanie optymalnych warunków pracy układu.

hennessy
25-07-2007, 15:00
Napiszę jeszcze inaczej, co być może pomoże w zrozumieniu tematu.

Producent napisał w instrukcji tak:
[cut] ...olej, ktorym została napełniona skrzynia automatyczna skrzynia biegó wystarcza na cały okres żywotności skrzyni...[cut]

Kluczem do zrozumienia tego jest formuła:
[cut] ...cały okres żywotności skrzyni...[cut]

bowiem żywotność definiuje PRODUCENT i można zakładać, że jest to np. 100 tys. mil albo np. 100 tys. km albo ileś tam.

Wszystko jest zgodne pod względem prawnym i formalnym.
Problem pojawia się w momencie rozumienia "żywotności" przez konsumenta - w szczególności w Polsce, gdzie 200 tys. km z pewnością nie jest końcem "żywotności" pojazdu.

A jeszcze do rozważań dodam sprawę podobną, ale nie analogiczną:
zastanówcie się nad zapisem "warranty" i "guarantee".
pozdrawiam

Netoper
25-07-2007, 19:24
No to ja zacytuję swój post

" producentowi samochodu nie zależy na naprawie uszkodzonych podzespołów tylko na sprzedaży nowych, :los: -om co instrukcję mają za biblię :satan: :)) "

I jeszcze Gilotynę
"Nie chcesz?? Nie zmieniaj!!! Nie zmuszam cie... "

Netoper

gorilla666
26-07-2007, 10:17
co do skrzyni CD4E

skrzynia jest od Mazdy a w instruksji Mazdy jest napisane

w ruchu typowo miejskim wymiana co 30-40.000 w ruchu pozamiejskim 60-70.00 sa tez dwie mozliwosci wymiany oleju statyczna i dynamiczna--chyba jakos tak 8O

co do usterkowosci to skrzynia jest ok,oczywiscie pod warunkiem ze nalezycie sie o nia dba i uzytkuje :jezyk1:

z moich obserwacji wynika ze kazdy olej jest higroskopijny a wiec "ciagnie" wilgoc co oczywiscie wyklucza zasade ze w ramach wycieku wystarczy dolewac :getsome:

ASB to nie manual gdzie ze wsteki wbijamy jedynke i ogien itd-tu wymagana jest z lekka inna procedura

w skrzyniach pada glownie konwenter/kosz ktory skutecznie usmierca skrzynie,wiele aut ktore rozebralem ma konwenter po regeneracji(mozna to poznac po dodatkowym jego wywazeniu) tzn usunieciu fabrycznej usterki :palacz:

dobrze jest tez znac procedure samego sprawdzania stanu oleju w ASB-nie polega ona na wyjeciu bagnetu a na uprzednim rozgrzaniu skrzyni,powachlowaniu lewarkiem a na samym koncu sprawdzeniu poziomu na bagnecie

mialem swego czasu taka stronek bardzo szczegolowa zwiazana wlasnie ze skrzynia CD4E-ale gdzies mi ja wsyslo :wall:

jesli odnajde to napewno zapodam

jesli chodzi o przerobke na manual-nie jest to tania sprawa a roboty tez jest "troszke" a najlepiej robiac taka przekladke uszykowac stosowny set do takiej przerobki gdzyz najczesciej ta z pozoru latwa sprawa konczy sie tym ze trzeba pare tematow dokupic co znacznie opoznia cala operacje

czesci potrzebne do przerobki

-pedaly+wiazka
-lewarek zmiany biegow+linki w MK II w MK I wybierak+mieszek
-chlodnica wody
-instalacja silnikowa+komp(najlepiej z "wydlubanym immo z kluczykow-aby uniknac przestrajania zamkow i wymiany stacyjki)-ewentualnie zmiana softu w kompie(osobiscie nie polecam) instalke mozna przerobic
-skrzynia biegow+wysprzeglik
-kompletne sprzeglo
-kolo zamachowe
-pomka przy sprzegle+przwod pomiedzy nia a skrzynia(nalezy pamietac o odcieciu krocca przy zbiorniczku na plyn hamulcowy)
to tak na szybko-moglem o cos przeoczyc :jezyk1:

wiec jak widac "troszke" klamotow trzeba przygotowac a i sama robota nie jest latwa i szybka operacja

edit

zapomnailem o poloskach :los:

gorilla666
02-08-2007, 19:32
mialem swego czasu taka stronek bardzo szczegolowa zwiazana wlasnie ze skrzynia CD4E-ale gdzies mi ja wsyslo



znalazlem,jedna druga niestety :wall:

http://www.samko.pl/cd4e.php


polatac poczytac-troche info jest :metal

Piotr_Korbicz
02-08-2007, 23:47
Moje (bolesne) doświadczenia na temat automatu w MKII
Może słownictwo nie zawsze będzie fachowe, ale ...
1. Olej zmieniać - choć nie wiem czemu ma to kosztować 400 zł (2,5 litra oleju, litr firmowego 35 zł, litr Orlenu 17 zł, roboty 10 minut)
2. Usterki
- jeśli w trakcie jazdy zaświeci się kontrolka nadbiegu (ta która świeci się po wciśnięciu przycisku na dźwigni) to jest problem - skrzynia pracuje w trybie awaryjnym
- skrzynia to tak mądra sztuka, że nawet jak się w niej parę rzeczy rozpada to pracuje (w trybie awaryjnym) jakby nic się nie stało (czasem szarpnie, jakiś bieg pominie itp itd)
- nie jeździć w trybie awaryjnym bo zajeździsz !!!! (chyba że Cię stać)
- na zimno tryb awaryjny może się nie świecić ale jeśli się zapala po jeździe (ciepły olej) to usterka pewna
- pierwszy odruch - odczyt błędów - raczej nie warto, objawem usterki mechanicznej jest spadek ciśnienia w skrzyni - komputer odczyta to jako usterkę zaworów elektro-jakiś-tam a zazwyczaj zawory są dobre (trwała część) tylko komputer tak to odczytuje
- najprostsza diagnostyka - popatrzyć na olej w skrzyni - olej ma być zawsze jak nowy (klarowny, kolor jak nowego oleju), jeśli jest mętny, przepalony, czarny - spaliły się tarczki
- no to czeka nas remoncik .....
- dlaczego palą się tarczki - kosz sprzęgłowy ma tą wadę, że mocowanie tarczek pęka (oglądałem to, coś jak zatrzask, który trzyma tarczki w "kupie"), tarczki nie są do siebie dociśnięte, ślizgają się palą ....
- jak kawałek metalu z kosza dostanie się do konwektora (opiłki na korku spustowym oleju !!!) to naprawa może być naprawdę droga ....

To by było to czego dowiedziałem się na własnej skórze
A propos to moim zdaniem serwisy automatycznych skrzyń biegów koszą kasę nieproporcjonalnie do włożonej w naprawę pracy.
Podobne zjawisko występuje także np. w przypadku montażu klimatyzacji (w budunkach)
Zmowa jakaś, czy co ... ??

rufus_k
03-08-2007, 21:33
2,5 litra oleju

Że niby ile ? Kolego zgubiłeś jakieś 5 litrów oleju.



A propos to moim zdaniem serwisy automatycznych skrzyń biegów koszą kasę nieproporcjonalnie do włożonej w naprawę pracy.
Podobne zjawisko występuje także np. w przypadku montażu klimatyzacji (w budunkach)
Zmowa jakaś, czy co ... ??

Za wiedzę i doświadczenie się płaci. Skoro to takie proste to dlaczego ludzie sami tego nie robią ?

Piotr_Korbicz
03-08-2007, 22:46
W praktyce tych litrów tyle nie wymienisz... co bierze się stąd, że poprzez zwykłe spuszczenie wymienisz około 50 % oleju
Generalnie taka wymiana jest zalecana i nic złego się nie dzieje, powinno się tylko robić je częsciej...
A z resztą skąd wiesz jak wynieniają w warsztacie gdzie odstawiasz samochód ??? (w celu zupełnej wymiany powinno się przepompować skrzynię nowym olejem - lać nowy a spuszczać stary w trakcie pracy)

Nie mówię, że naprawa automatu jest banalna ale za kilka godzin roboty liczą w tysiącach zł !!! z czego szacuję robociznę na 60-70% tej kwoty.
Jeden samochód kończą i robią następny, w pewnym sensie sztampa i standard ... profesorem do tego być nie trzeba, proste chłopaki to robią bez specjalnego sprzętu ...
Inne naprawy samochodów też nie są proste ... ale jest to jakoś bardziej urealnione.

rufus_k
04-08-2007, 17:01
Z tego co czytam wychodzi na to, że Ci mechanicy o których wspominasz to "garażowcy". Co do wymiany u mnie wchodzi w rachubę tylko wymiana dynamiczna a przy niej potrzeba około 8 litrów oleju. Spuszczenie 2 litrów starego i dolanie 2 litrów nowego mija się z celem, to tak jak by do starych butów włożyć nowe wkładki.


Nie mówię, że naprawa automatu jest banalna ale za kilka godzin roboty liczą w tysiącach zł !!! z czego szacuję robociznę na 60-70% tej kwoty.
Jeden samochód kończą i robią następny, w pewnym sensie sztampa i standard ... profesorem do tego być nie trzeba, proste chłopaki to robią bez specjalnego sprzętu ...
Inne naprawy samochodów też nie są proste ... ale jest to jakoś bardziej urealnione.

Nie bierzesz pod uwagę tego, że sprzęt też coś kosztuje (sprzęt do diagnostyki) a w to trzeba zainwestować i to musi się zwrócić i jeszcze zarobić. A większość napraw można zrobić przy pomocy kompletu narzędzi który można nabyć za około 2000 zł ( i to nie najtańsze badziewie) a w przypadku diagnostyki kwota ta zwiększa się kilkudziesięciokrotnie.

yoorki1
19-08-2007, 13:45
hejka , mam pytanie czy samodzielnie mozna pokusic sie o wymiane oleju w skrzyni i jesli tak to jak sie do tego zabrac. w mojej skrzyni olej jest mocno brazowy ale nie smierdzi spalenizna i jest klarowny. nie wiem niestety ile km ma na sumieniu . czy wymienia sie tylko olej czy tez jakis filtr wchodzi w gre tez, jesli tak to gdzie tego szukac. acha wczoraj znalazle na skrzyni biegow w okolicy akumulatora taki metalowy grzybek i na nim slady oleju,, co to jest? i jeszcze jedno gdzie czytalem o jakis zaworkach cisnieniowych czy cos podobnego, tez nie mam pojecia co to:( duzo pytan ale sorki mam swojego mondka od miesiaca i wole dmuchac na zimne pozdrawiam.

Seiffer
28-08-2007, 14:30
Można się pokusić i wymienić samodzielnie. :) Nie jest to operacja bardzo skomplikowana.
Cytując z innego forum (ale na temat tej samej skrzyni):


Wymiana zwykła (50-70%stanu):
1. Pojeździć w celu rozgrzania skrzyni (co najmniej 5km).
2. Zatrzymać się i wyłączyć silnik.
3. Odczekać kilkanaście minut (w specyfikacjach piszą, że skrzynia nie może być gorąca, a olej musi scieknąć);
4. Podstawić naczynie na zużyty olej, odkręcić korek na spodzie skrzyni.
5. Poczekać, aż przestanie wyciekać.
5a. U Ciebie można odkręcić dolną miskę olejową i wymienić filtr oraz wyczyścić magnesy - ale nie podam szczegółów bo tego nie robiłem.
6. Zakręcić korek.
7. Pobiec do sklepu po olej, bo samochód nie jeździ, a zapomniałem napisać wyżej żeby kupić łoł
8. Nalać tyle oleju (przez rurkę miarki) ile zostało wylane.
9. Uruchomić silnik, odczekać chwilę, nacisnąć hamulec i przełożyć dźwignię we wszystkie położenia, powrócic na P.
10. Sprawdzić ponownie poziom i ewentualnie uzupełnić.

Wymiana dynamiczna (90-100% stanu):
1-8 jak wyżej.
9. Odłączyć przewód powrotny oleju z chłodnicy od skrzyni i włożyć jego koniec do butelki 5l.
10. Pomocnik uruchamia silnik i powoli przełącza przełożenia, olej wycieka do butli a Ty uzupełniasz przez rurkę miarki (mozna gdzie niegdzie spotkac opis, że mają byc dwie butelki iże sam powinien zassać odpowiednią ilość ale to g.... prawda - jakoś nie działa) tyle ile się wylewa.
11. Gdy do butelki wyleje się N-M+2 litrów oleju (gdzie N to stan nominalny oleju w skrzyni, M ilość oleju zlanego z miski) to wyłączyć silnik.
12. Podłączyć przewód w poprzednie miejsce.
13. Przejść do punktu 9 wymiany normalnej.


Zaworki, o których czytałeś to zapewne elektrozawory sterujące pracą skrzyni. Tego się nie rusza (samemu). Chyba, że przy remoncie.

Co do filtra oleju. W skrzyni CD4E jest filtr siatkowy stały. Można go wyjąć i wypłukać lub wymienić.
Żeby wyjąć filtr i oczyścić magnesy zbierające opiłki z oleju trzeba zdjąć miskę olejową skrzyni. Jak się ją zdejmuje - konieczna jest wymiana uszczelki. Najlepiej sprawdza się mimo wszystko chyba tradycyjna korkowa lub ze specjalnej gumy. Niektórzy uszczelniają silikonem, ale odradzam - może się dostać do wnętrza skrzyni, a jak się jakaś grudka oderwie i coś zapcha, zrobi się mocno niemiło. :satan:

Tyle mi przyszło do głowy na teraz, jakby co pytaj.
Przy okazji - jaki przebieg ma Twoje MDO?

yoorki1
29-08-2007, 02:59
dzięki seiffer:) troche to takie jakies... nooo, nie zeby skomplikowane ale...:) nie jestem do konca przekonany co do tego sciekania oleju przez rurke miarki ale sprobuje. co do wymiany dynamicznej to nie do konca rozumiem. punkty od 1 do 8 wykonac jak przy wymianie zwyklej? czyli ze juz czesc oleju zostanie zlana tak? co do odkrecania miski to na pewno sie do tego nie zabiore bo po pierwsze juz mam takie szczescie ze na pewno bym cos popsul niechcaco a po drugie nie mam szans kupic uszczelki. tak wiec ile tego oleju docelowo bede potrzebowal? pewnie okolo 10l? no i chyba ostatnia watpliwosc ktory przwod olejowy jest powrotny? moze to smieszne ze pytam ale ja jeszcze nawet nie widzialem tego ustrojstwa(czy. skrzyni biegow) w pelni swej krasy:) a co do przbiegu to na zegarach widnieje cyfra 158063km i chyba jest realna bo sprawdzalem zegary i wszyskie nalepki sa oki ale oczywiscie moge sie mylic. acha a co do oleju to musi byc jakis specjalny czy wystarczy typowy do automata bo ja mam dostep do oleju typu G (ford M2C33-F i G) cokolwiek to znaczy lub polsyntetyk DXIII.

monky
02-09-2007, 22:53
Witam,
w czasie jazdy zaczęła mi migać lampka O/D (overdrive) sygnalizująca problem ze skrzynią biegów (MIGAŁA OK 2 MINUT) - sprawdziłem poziom oleju w skrzyni - OK. Dwa dni później zaczęła migać ponownie, ale tym razem po ok. 30 sekundach stanąłem na drodze i ani rusz... Nie wybiera żadnego biegu w trybie "Drive". Pomóżcie - co robić? Czy zdarzyło się Wam coś takiego? Jaka jest ewentualna przyczyna?

Netoper
02-09-2007, 23:03
w czasie jazdy zaczęła mi migać lampka O/D
Skrzynia przeszła w tryb awaryjny.
Pierwsze co zrób to wykonaj restet auta (odłączenie akumulatora na co najmniej 1/2 h),
jak to nie pomoże to pozostaje niestety tylko warsztat.
Nam 2 razy w odstępie tygodnia mrygało, ale u nas biegi wchodziły z tym że bardzo twardo, po resecie wszystko powracało do normy.
Winowajcą okazało się polączenie TPS-a z centralką gazową.
Netoper

monky
03-09-2007, 12:56
dzięki oktan. byłem w warsztacie - "fachowiec" sugeruje wymianę skrzyni biegów na inną używaną. czy jest to konieczne czy mu się nie chce tam pogrzebać? podpowiedzcie coś - z góry dziękuje

Netoper
04-09-2007, 09:41
Może i grzebać mu się nie chce, dziwi mnie to bo z naprawy ma więcej kasy.
Opcje są dwie: naprawa i masz skrzynie prawie nówkę :)) i powinna być na to gwarancja, wymiana ale nie wiadomo w jakim jest stanie będzie.
Netoper

darekpl
28-09-2007, 23:25
witam. mondeo18 94r.automat została mi tylko 1 i 2 pozostałych biegów nie załancza na neutralnym podczas postoju słychac metaliczny dzwiek w skrzyni od strony lewego koła, podczas jazdy wszystko normalnie poza tym że jest tylko 2 biegi stało sie to podczas jazdy ok 60km/h podczas zmiany 2-3 zerwał 2 razy zatrzymałem sie i tak zostało rok temu miałem podobny przypadek tylko, że wtedy nic w skrzyni nie dzwoniło nie załanczał mi biegów 3i4 wymieniłem czujnik predkości i pomogło, a teraz niewiem co sie stało olej jest czysty
co tam sie mogło rozsypac???

Netoper
28-09-2007, 23:32
co tam sie mogło rozsypac???
Mechanizm w skrzyni biegów.
Wybacz sarkazm ale bez rozebrania to nikt Ci nie powie co się wysypało.
Od roku jeździsz na niesprawnej skrzyni to w końcu rozsypała się.
Olej przez bibułę przepuszczałeś?
Netoper

darekpl
28-09-2007, 23:39
olej i filtr był zmieniany w tamtym roku przejechałem 11tys. stan oleju ok

karlik
20-10-2007, 16:35
no zaraz zaraz a w serwisie mówiono ze olej jest dożywotni.posiadam skrzynie CD-4E(na 90%) i podobno olej tylko wymieniany przy serwisie skrzyni.można ewentualnie dolewać.jak to jest naprawde??????

Netoper
20-10-2007, 21:36
Jak chcesz przedłużyć żywot skrzyni to się wymienia.
Netoper

szamankfc
22-10-2007, 09:55
olej jest dożywot
to znaczy do kresu żywota skrzyni :)) :)) :)) :)) :)) :))

Dee
02-12-2007, 20:07
a czy te zalecenia, tzn dot wymiany oleju, etc, stosują się także do automata z mondeo mkIII ??

w nadchodzącym tygodniu jadę obejrzeć dwie sztuki wyposażone w 6 biegowego automata. Strasznie mi sie spodobała tego typu jazda i już nie mam ochoty na zabawe ze sprzegłem.
Tym bardziej, jeżeli ktoś z was użytkuje takową przekładnie, mógłbym prosić o spostrzeżenia, uwagi, które w użytkowaniu ASB mkIII są ważne ?? ew namiar na klubowiczów posiadających takie ustrojstwo.

Netoper
02-12-2007, 22:26
Stan oleju w ASB sprawdzasz przy każdej wymianie oleju w silniku. Doświadczony "wymieniacz" po kolorze, konsystencji, zapachu rozpozna czy olej już kwalifikuje się do wymiany.
Co by w książkach nie pisało o bezobsługowości, wymianę robić co 50tyś
Netoper

wersus84
20-01-2008, 20:26
Przyłącze się do tematu bo nie rozumiem dlaczego lampka O/D (overdrive) wskazuje na awarie skrzyni ?

Przecież jest przełącznik na skrzyni do wyłączania tego nadbiegu......jeśli kierowca ma zamiar jeździć dłuższy czas po mieście z niskimi prędkościami to wyłącza nadbieg, bo po co przy prędkości 50 jeździć na 4 biegu.

Chyba aż tak niskie obroty nie są za zdrowe dla skrzyni ??????? tymbardziej że co chwila automat bedzie schodził na niższe biegi przy takich prędkościach.

MacKo
16-02-2008, 22:21
mam skrzynie z tiptronikeim... 5-biegowa.. w cyklu miejsskim - 50-60kmh auto jeździ na 4 biegu i n ie widzę jakis oznak męczenia sie auta, silnika i skrzyni...
dzwoniłem do 3 róznych (w Polsce) ASO Forda... w każdym powiedzieli mi ze sie nie wymienia oleju.... jedynie sprawdza i ewent. dolewa.... tylko zapomnieli ze my to nie Niemcy (gdzie sie jeździ do ASO całe życie - posiadanie - auta) i to ASO o tym pamięta....
moja skrzynia chodzi bez problemu (przebieg 160.000km) ale ma dylemat czy wymienić olej.. zwłaszcza ze sam filtr to koszt ok 400,- ... z drugiej strony skoro jest dobrze to lepiej chyba nie ruszac (bo jak sie coś spie... to zaboli)
poza tym ja duzo jeżdże po Niemczech więc stałe tempo jazdy i jeden bieg....

no nie wiem.. musze to jeszcze przemyślec.... tak na teraz z przemysleń to moim zdaniem wspólczesne wykonaie (jakość) skrzyni i olejow jest inna niż kilka, kilkanaście lat temu .....

Skarabeusz
23-02-2008, 22:55
Ja żałuję, że nie kupiłem swojego w automacie.Uważam, że najlepszym połączeniem dla silnika jest automat - oczywiście z wyjątkiem samochodów sportowych.Mondeo sportowy nie jest i automat RULEZ:).


zwłaszcza ze sam filtr to koszt ok 400,-

Jeździsz samochodem klasy średniej a jednym z najważniejszych kryteriów czy wymieniać olej w skrzyni jest cena filtra??

Zastanawiam się ilu z Was posiadających samochód z automatem ma go od nowości lub z pewnego źródła z znajomością historii samochodu. Ile z tych samochodów to samochody powypadkowe (nie mylić z takimi po stłuczkach)? Ilu właścicieli regularnie je serwisuje i nie mam tu na myśli tylko ASO ale i inne warsztaty które przyzwoicie ogarniają temat.

Nie rozumiem również pytań typu "czy ostatnio szalałeś samochodem?" Skrzynia ma to wszystko wytrzymać i już!! ASB nie jest narażona na takie katowanie jak manual (strzelanie ze sprzęgła, ostre hamowania silnikiem czy wręcz nieumiejętne posługiwaniem się sprzęgłem).



50-60kmh auto jeździ na 4 biegu i n ie widzę jakis oznak męczenia sie auta, silnika i skrzyni...

Takajazda jest akurat dla skrzyni bez znaczenia.Gdy jest zbyt wysoki bieg w stosunku do prędkości to automat zmieni na niższy i po problemie. W manualu w dupę dostaje silnik nie skrzynia a dokładnie panewki szczególnie gdy ktoś z takiej prędkości będzie chciał nagle przyśpieszyć bez zredukowania biegu.

SteelRat
14-03-2008, 15:58
ech.... jak ja pomysle.. ile moja Mondi pali... i ze z 1 na 2 szarpie...

a i tak polubilem automat i nie bede z niego rezygnowac :)

olej w skrzyni NALEZY wymieniac, natomiast co do filtra, to uslyszalem ze filtr wymienia sie podczas remontu skrzyni, bez remontu nie trzeba... ale podejrzewam, ze to zalezy od stany spuszczanego oleju, jak syfny, koniecznie trzeba obejrzec filtr, przynajmniej go oczyscic, albo i wymienic. cen oleju, uszczelki, czy filtra nie znam, zagladam co pare dni pod auto, nic ine kapie, skrzynie mam cala ufajdana olejem, ale zero wyciekow pozostawiajacych slady, poziom sprawdzalem jakis czas temu kilka razy, wciaz ten sam.

a co do nadbiegu? jak bedziesz jezdzic bez nadbiegu, to wydaje mi sie, ze jedyne co osiagniesz, to wyzsze obroty silnika i wyzsze spalanie...

ja sobie jadac ze wzniesien powoli hamuje wylaczajac nadbieg wlasnie, nie wiem, czy dobrze robie, ale coz... zawsze to hamulca nie uzywam

/EDIT/ tak sobie dziwnie wykombinowalem, no i jezdze od wczoraj ze skrzynia ustawiona na SPORT... ciekawe o ile mi spalanie z moich 15 wzrosnie... efektywnosc jazdy jakby lepsza, ine musze sie juz uzerac z niezdecydowaniem skrzyni na jaki bieg ma wrzucic przy tej przekletej 50

/EDIT2/ no i fajnie, na SPORT jezdzi sie fajniej, przyjemniej.. duzo drozej :> 1.5-2l na setke wiecej wcina ;]

alexx
21-03-2008, 18:18
a u mnie po wymianie silnika, skrzynia czasami gubi biegi i mocy nie ma podczas jazdy.

Moze to sprzeglo?? Dodam ze nie jesdzilem tym samochodem przedy wymiana silnika i nie wiem jak sie zachowywal.

SteelRat
21-04-2008, 13:47
no i narobilem... po XI Zlocie mialem trase do Rzeszowa, pierwsze 200 km w zasadzie prawie dobrze... ale... zaczela szwankowac skrzynia, przy jezdzie z gorki nawet potrafi teraz redukowac paskuda :( i spokojnej na wprost tez, wkurza mnie to, bede musial po powrocie do Wrocka cos z tym zrobic, jesli wroce... :(

MacKo
08-05-2008, 13:18
mam 5-biegowy automat z tipem.. (MK III , 130KM, 2003rok) - gdzie i jak moge sprawdzić poziom i stan oleju (bagnet, korek wlewowy) - bo znalazłem tylko spustowy....

dzieki za odpowiedź

SteelRat
08-05-2008, 16:36
mam 5-biegowy automat z tipem.. (MK III , 130KM, 2003rok) - gdzie i jak moge sprawdzić poziom i stan oleju (bagnet, korek wlewowy) - bo znalazłem tylko spustowy....

dzieki za odpowiedź

no ja, w MkI mam bagnet obok pompy wspomagania ukladu hamulcowego, troche schowany. pewnie w innych jest podobnie, wroce do wrocka, zajrze do siorkowej 3ki pod maske, moze znajde :)

MacKo
08-05-2008, 18:00
to zajrzyj Kolego, zajrzyj :)

Blumen
08-05-2008, 22:07
Moja skrzynia w MK II 2.5 jeszcze jeździ dobrze :) ale w razie co chciałbym się dowiedzieć jakie są koszty remontu takiej skrzyni, bo określenie dużo, czyli np. 1500 w porównaniu do używanej skrzyni - 1200, to rozsądny wydatek, jeśli chce się jeździć tym autem jeszcze jakiś czas.

Moje auto ma na liczniku 246 tys., rocznik 97.

Więc jak z tym jest ?

Netoper
09-05-2008, 07:57
Z remontem to różnie, w zależności co poszło i jak mechannik się ceni.
Ceny zwariowane, Akis pisał że chyba 2 tyś go wyszło, w jednym z warsztatów w którym pytałem to gość powiedział że cena startowa jest 2,500, a maksymalna nie powinna 6,000 przekroczyć 8O

mad
09-05-2008, 23:38
a maksymalna nie powinna 6,000 przekroczyć 8O


Czyli lepiej przytargać angola jako dawcę bo wyjdzie się na zero.

Lysy79
12-05-2008, 19:44
Ja jestem po konsultacjach w jednej z firm od automatów.

MK3 z tiptronikiem maja Japońska skrzynię JATCO.
Model taki jak montowany m.in. w Mazdach, Volvo czy Jaguarach.

Tochę podzwoniłem po serwisach Volvo i powiedzieli, że przebiegi 100-150k km bez zmiany oleju/filtra moga byc dla skrzyni zabójcze.

Niestety taki sam telefon do serwisów Forda i odpowiedź zupełnie odmienna - oleju się nie wymienia a ewentualanie dolewa ubytki :nono:

Efekt?
110k km i skrzynia do naprawy. :wall:

SteelRat
19-05-2008, 18:53
a ja szukam powoli oleju, juz mam wstepnie upatrony olej ELF, do skrzyn z duzym przebiegiem. a zis znalazlem "przemila" informacje, ile moze mie poduszka pod silnik kosztowac, jedyne 400 pln :) cos czuje, ze zrobie tylko skrzynie, jak odloze troszke $$$... inne plany wezma w leb, ale i tak NIE CHCE MANUALA :)

ArtuZ
27-05-2008, 18:37
Ja jestem po konsultacjach w jednej z firm od automatów.

MK3 z tiptronikiem maja Japońska skrzynię JATCO.
Model taki jak montowany m.in. w Mazdach, Volvo czy Jaguarach.

Tochę podzwoniłem po serwisach Volvo i powiedzieli, że przebiegi 100-150k km bez zmiany oleju/filtra moga byc dla skrzyni zabójcze.

Niestety taki sam telefon do serwisów Forda i odpowiedź zupełnie odmienna - oleju się nie wymienia a ewentualanie dolewa ubytki :nono:

Efekt?
110k km i skrzynia do naprawy. :wall:



A co sie takiego stało????
Ja wymieniłem w skrzyni olej przy przebiegu ok. 100 kkm i jak narazie jeździ. Oczywiście w ASO Forda uzyskałem informację, że w skrzyni Jatco oleju się nie wymienia, a producent skrzyni zaleca pierwszą wymianę po 70 kkm, następne co 35 kkm (info pozyskane z kilku serwisów automatów).

gilotyna
27-05-2008, 18:40
Tylko podstawowa sprawa: Należy od początku pilnować tych wymian i to jest recepta na długowieczność. Bo jak kupisz auto z nalotem 150 czy 200 tyś i zmienisz olej pierwszy raz jak juz skrzynia szwankuje to może być koniec skrzyni...

wersus84
01-06-2008, 16:11
Od kilku dni zaczęło mi ubywać oleju ze skrzyni...zaparkowałem na betonie zauważyłem że dość mocno cieknie w jednym miejscu. U mojego mechanika okazało się że rozszczelnił się metalowy przewód wysokiego ciśnienia. Skrzynia dość dużo straciła oleju ale po zrobieniu przewodu i zalaniu oleju jakiś Mobil DexronIII zaczęło się lać ze wszystkich miejsc- tak po kilku kilometrach jazdy zauważyłem.

Nie wiem co się stało, mechanik wlał ze 4 litry chyba syntetyka, możliwe że środki czyszczące zawarte w nowym wypłukały wszystkie uszczelnienia????

Co radzicie teraz zrobić ?? Zalać bardziej gęsty olej(jeśli taki do automatów jest) czy nic z tego i czeka mnie wymiana wszystkich uszczelek w automacie :wall: wyjdzie pewnie dużo $$$

Zdjęcie pod samochodem. Stał z 2 godziny na suchutkim betonie, widać 6 plam wszystkie to napewno czerwony olej nic innego mi nie cieknie:

http://img150.imageshack.us/img150/9921/img2542mv9.jpg

Mowa o skrzyni automatycznej

SteelRat
02-06-2008, 01:29
sa specjalne oleje ATF, dedykowane autom z duzym przebiegiem. miedzy innymi ELF taki ma, ale u Ciebei moze uszczelka padla lub cos? wyciek masz z chlodnicy sadzac po okolicy, lub tez cieknie skads i kapie dopiero po scieknieciu na klime. tak "na oko" w najgorszym wypadku chlodnica do wymiany, koszt uzywki w granicach 350-400 pln. chlodnica jest jedna, zespolona, wspolna dla wody/klimy/oleju ATF, wiec wymienia sie calosc, ktora dosc ciezko dostac.

Blumen
11-06-2008, 15:06
Pytanie - może głupie...

Czy opłaca się wydać pieniądze na wymontowanie skrzyni i sprawdzenie czy coś się nie zamierza skończyć (jakaś część), bo chyba taniej będzie w razie czego wymienić za wczasu, niż jak zacznie zgrzytać (na zasadzie lepiej zapobiegać niż leczyć) ? u mnie właśnie stuknęło na liczniku 250 tys. w V6 i niechciałbym czekać aż samo się coś popsuje (nie wiem jak poprzedni właściciel traktował auto)

gilotyna
11-06-2008, 15:26
Pytanie - może głupie...

Czy opłaca się wydać pieniądze na wymontowanie skrzyni i sprawdzenie czy coś się nie zamierza skończyć (jakaś część), bo chyba taniej będzie w razie czego wymienić za wczasu, niż jak zacznie zgrzytać (na zasadzie lepiej zapobiegać niż leczyć) ? u mnie właśnie stuknęło na liczniku 250 tys. w V6 i niechciałbym czekać aż samo się coś popsuje (nie wiem jak poprzedni właściciel traktował auto)

A ja bym czekał, jak skrzynia działa ok to nie ma co grzebać, nie padnie Ci od razu, tylko stopniowo, wtedy bedzie znak że trzeba kase szukać. A samo wyjęcie skrzyni i włożenie spowrotem to już trzy zera, a co dopiero jak remont kapitalny...

SteelRat
11-06-2008, 20:01
koszt uszczelki skrzyni to okolo 100 pln, filtra oleju podobnie. sam olej w ciul drogi... ale uwazam, ze lepiej reanimowac automat, poki mozna, niz paskudny manual montowac... :> wyjecie i wlozenie skrzyni to 3 zera? pierwsze slysze, ale moze ja sie nie znam... chyba, ze masa innych prac do tego ma dojsc.

gilotyna
11-06-2008, 20:31
wyjecie i wlozenie skrzyni to 3 zera?

Tak sie dowiedziałem na tym forum i u mechasa jak wymieniałem olej... Jedni powiedzą mniej inni więcej...

JACZU
16-06-2008, 10:27
Witam
Posiadam MK III 2,0 automata i teraz pytanko .
Nie chce się wkręcać na luzie na obroty, 4,5 tys i koniec zaczyna przerywać jakby odcięcie paliwa , a w czasie jakzdy normalmnie kręci się do max ilości obrotow. Czy w mondeo jest tak , czy mam cos nie tak proszę o pomoc ewentualnie jakby kroś z forumowiczów mogł to sprawdzic w swym aucie.
dzieki
pzdr

gilotyna
16-06-2008, 10:36
Witam
Posiadam MK III 2,0 automata i teraz pytanko .
Nie chce się wkręcać na luzie na obroty, 4,5 tys i koniec zaczyna przerywać jakby odcięcie paliwa , a w czasie jakzdy normalmnie kręci się do max ilości obrotow. Czy w mondeo jest tak , czy mam cos nie tak proszę o pomoc ewentualnie jakby kroś z forumowiczów mogł to sprawdzic w swym aucie.
dzieki
pzdr

Wszystko w porządku, tak ma być :) Przynajmmniej w mk2 tak jest ale pewnie w mk3 to samo :)

JACZU
16-06-2008, 11:17
Witam
Posiadam MK III 2,0 automata i teraz pytanko .
Nie chce się wkręcać na luzie na obroty, 4,5 tys i koniec zaczyna przerywać jakby odcięcie paliwa , a w czasie jakzdy normalmnie kręci się do max ilości obrotow. Czy w mondeo jest tak , czy mam cos nie tak proszę o pomoc ewentualnie jakby kroś z forumowiczów mogł to sprawdzic w swym aucie.
dzieki
pzdr

Wszystko w porządku, tak ma być :) Przynajmmniej w mk2 tak jest ale pewnie w mk3 to samo :)

Dzieki za szybką odpowiedz i uspokojenie Mnie jakby jeszcze ktoś z MK III to potwierdził to było byłbym w siodmym niebie

SteelRat
18-06-2008, 10:47
zwykla, normalna rzecz, i w Mk I i w Mk III, na luzie sie nie walczy z obrotami :)
p.s. automaty lacza ludzi, no, moze z wyjatkiem automatow kalasznikowa :>

TTT
09-07-2008, 23:08
Mam 5-biegowy Tiptronic - jeśli chodzi o wymianę oleju w ASB - robiłem w W-wie w firmie SAMKO - koszt 150 zł.

Lysy79
17-07-2008, 13:10
znaczy nie wymienili filtra tylko sam olej.
za filtr doliczyc trzeba jeszcze jeszcze ok 100-150pln

jestem u niech po wymianie oleju i naprawie skrzyni :(

TTT
19-07-2008, 11:39
Lysy79

- a co konkretnie u nich robiłeś ?
- ile zapłaciłeś za naprawę ?
- jakie miałeś problemy ze skrzynią ?

A filtr w tej skrzyni wymienia się tylko po jej demontażu w przypadku jakiejś naprawy głównej.

edek40
20-07-2008, 20:13
Witam ostatnio rozciekła się asb wmoim mondku informacie z serwisów asb na temat kosztów uszczelnienia skrzyni to 2000-2500zeta na dzień dobry a reszta się okaże, wreszcie po długim szukaniu znalazłem warsztat pod częstochową zmiłym mechanikiem który wycenił robotę na 950zł uszczelnienie +olej +filtr i taki warsztat trzeba polecać ..serwis AUTO-MAT edek40

mario595
11-09-2008, 21:43
witam. tak sobie poczytałem i trochę więcej wiem - ale ... ojciec miał automata w MkI, padł, wymienili mu na nowego automata i niestety cały czas pali się SPORT. Rozumiem że wył. na 0,5 godz. aku może pomóc? czy jest jakiś reset samej skrzyni? Proszę o odpowiedź.

Netoper
12-09-2008, 08:18
Jeśli to błąd/zawiecha w "oprogramowaniu" to reset pomoże.
Gorzej jak coś z kabelkmi pokręcone przy montażu.

mario595
12-09-2008, 16:34
hmm... raczej to drugie. cały czas świci SPORT i czwarty bieg nie wchodzi

pioter900
15-09-2008, 11:41
U mnie też swego czasu skrzynia padła. Automat nie chciał wrzucać wyższego biegu, gdy przychodził na to czas. Lekkie odpuszczenie gazu pomagało. Nie znam szczegółów, co się popsuło – to jeszcze nie był mój samochód ;)… ale chyba jakieś sprzęgiełko, czy coś… nie znam się na tych skrzyniach. W każdym bądź razie, u mnie przełącznik NORMAL/SPORT prawie działa :) Kontrolka się zapala, ale niestety nie czuje różnicy w pracy tych trybów. Biegi przerzuca przy tych samych obrotach. Czy odłączenie aku na min 30min, to jedyny sposób resetu ?!
Pozdrawiam

Netoper
15-09-2008, 17:40
Czy odłączenie aku na min 30min, to jedyny sposób resetu ?!
Można jeszcze bezpiecznikiem, ale nie jestem numeru pewien bodajże to nr 11 w komorze silnika

andluk
07-10-2008, 16:03
witajcie,
Przeszukałem forum i nie znalazłem za dużo informacji na temat dobrego serwisu skrzyń w Warszawie. Potrzebuję wymienić olej i ewentualnie zapytać co może być przyczyną głośniejszej pracy skrzyni podczas stania np,. na światłach na wciśniętym hamulcu bez zmiany na luz.

Netoper
07-10-2008, 16:06
Poszukaj w necie firmy Midparts.

andluk
09-10-2008, 14:48
Sprawdziłem dwie firmy Midparts i Samko (ta jest dłużej na rynku).

W pierwszej koszt wymiany 450zł a w drugiej 150zł. Zastanawiam się czym to może byś spowodowane??? Powiedziano mi w Midpartsie, że to chodzi o koszt oleju.

Co Wy o tym sądzicie?

Netoper
09-10-2008, 15:04
Powiem tak, Samko znam od 20 lat i ewentualnie teściowej bym tylko polecił.
Co do ceny pytałeś jednych i drugich na jakich olejach i czy to jest wymiana statyczna czy dynamiczna, Jak rozumiem te ceny to jest wymiana razem z kosztem oleju?

Zagadaj z Paolo ma telefon w podpisie jak się podejmie to za symboliczną opłatę + olej który przywieziesz. W razie jakby się nie podjął to mam jeszcze kontakt do innego warsztatu na J. Kazimierza namiar w razie co przez gg czy PW
Przy dynamicznej wymianie potrzebujesz jakieś 8l, przy statycznej 5l wystarcza

tomek020387
23-11-2008, 00:41
Witam.od niedawna mam mondeo MK I z 96 roku z automatem. mam problem ze skrzynia.gdy sie rozgrzeje to przelacza biegi przewaznie z wyzszego na nizszy. normalnie przelacza przy ok 2500 obrotow. jak sie rozgrzeje to jade spokojnie na 2000 obrotach i w pewnym momencie skrzynia przelacza na nizszy bieg i tak trzyma 3000 obrotow pozniej wrzuci na wyzszy i od nowa. jak zimny wszystko ok. Bylem z tym w serwisie powiedzieli ze do wymiany olej i filter wiec wymienilem.podlaczyli pod kompa i wszystko ok niby.nie wiem czy na tym trzeba pojezdzic jeszcze.bo odebralem autko dzisiaj wiec ma przejechane na nowym oleju moze z 50km. prosze o jakakolwiek pomoc.dzieki

Netoper
23-11-2008, 01:25
bo odebralem autko dzisiaj wiec ma przejechane na nowym oleju moze z 50km. prosze o jakakolwiek pomoc.dzieki
Ale nie kumam czy objaw dalej pozostał czy jest już OK.

tomek020387
23-11-2008, 10:52
bo odebralem autko dzisiaj wiec ma przejechane na nowym oleju moze z 50km. prosze o jakakolwiek pomoc.dzieki
Ale nie kumam czy objaw dalej pozostał czy jest już OK.

No objawy pozostaly te same.nic sie nie zmienilo.
nie wiem co dalej z tym zrobic

Netoper
23-11-2008, 16:51
Byłeś przy wymianie? filtr żeby wymienić trzeba zwalić skrzynię i ją rozebrać bo filtr w środku jest.
Jeśli olej był faktycznie wymieniony, a objaw pozostał to coś jednak z samą skrzynią, mi to pasuje pod zaworki w skrzyni.
Ile oleju Ci wlali?, ile zapłacileś za wymianę?, filtr był ich czy sam kupowałeś? Stary filtr pokazali Ci?

tomek020387
25-11-2008, 13:59
Byłeś przy wymianie? filtr żeby wymienić trzeba zwalić skrzynię i ją rozebrać bo filtr w środku jest.
Jeśli olej był faktycznie wymieniony, a objaw pozostał to coś jednak z samą skrzynią, mi to pasuje pod zaworki w skrzyni.
Ile oleju Ci wlali?, ile zapłacileś za wymianę?, filtr był ich czy sam kupowałeś? Stary filtr pokazali Ci?

No przy wymianie nie bylem.Znajomy polecil mi bylego pracownika serwisu fotda.mowil ze odstawiam i o nic sie nie martwie.Znajomy sam tam zostawial zawsze auto. Filtra niestety nie widzialem starego.
Ten mechanik powiedzial ze filtr ma nowy i olej tez ma.Mowil ze tak okolo 5,5 litra wchodzi i ze tyle wlal.
Mowil ze skrzynie wyciagal.
Zaplacilem 500zl za ta usluge.
Kolo powiedzial zebym tak dal mu w "palnik" na tym nowym oleju i ze na poczatku moze przelaczac jeszcze biegi jak na poczatki a pozniej juz bedzie dobrze.
No zbytnio w palnik teraz mu nie moge dac bo zima ale juz 4 dni jezdze i dalej to samo.

waldek79
11-12-2008, 22:32
Witam.od niedawna mam mondeo MK I z 96 roku z automatem. mam problem ze skrzynia.gdy sie rozgrzeje to przelacza biegi przewaznie z wyzszego na nizszy. normalnie przelacza przy ok 2500 obrotow. jak sie rozgrzeje to jade spokojnie na 2000 obrotach i w pewnym momencie skrzynia przelacza na nizszy bieg i tak trzyma 3000 obrotow pozniej wrzuci na wyzszy i od nowa. jak zimny wszystko ok. Bylem z tym w serwisie powiedzieli ze do wymiany olej i filter wiec wymienilem.podlaczyli pod kompa i wszystko ok niby.nie wiem czy na tym trzeba pojezdzic jeszcze.bo odebralem autko dzisiaj wiec ma przejechane na nowym oleju moze z 50km. prosze o jakakolwiek pomoc.dzieki

witam miałem cos podobnego tyle że nie zrzucał na 3 tylko wyłączał sprzęgło i były to wahania obrotów rzędu 300 obr/min a uszkodzony był termostat w układzie chłodzenia nie dogrzewał skrzyni

Majadero
25-02-2009, 20:54
Witam wszystkich. Produkowana w Ohio fordowska skrzynia CD4E (stosowana rowniez w mazdzie 626 i oznaczona LA4A-EL) w poczatkowym okresie produkcji, czyli okolo roku 1994 miala sporo niedociagniec. Mazda w roku 1994 przeprowadzila akcje poprawienia czujnika predkosci. Skrzynia byla modyfikowana przez producenta w roku 1996 i 1998.
Wydaje sie wiec, ze Mondeo z konca lat 90-tych powinien miec mniej problemow z automatem.
zrodlo:
http://www.dustbury.com/626/trans.html
Pozdrawiam

bassist
03-03-2009, 20:17
Witam.
Jako nowy użytkownik mondka pomyslałem sobie, że warto byłoby wymienić olej w moim automacie.
Możecie podać mi jakieś informacje typu: jaki olej, link do filterka itp.
Jeśli mógłbym prosić o namiar do jakiegoś specjalisty od automatów w Warszawie to byłbym wdzięczny.
Muszę zadbać na "dzień dobry" to może nie będę płakał później....
Pozdrawiam

SteelRat
04-04-2009, 15:56
glupie pytanie mam, czy mozna zalac skrzynie innym olejem do skrzyn automatycznych?
myslalem o Elfie do skrzyn z duzym przebiegiem, ale okazuje sie ze chyba moge miec olej, jak w autobusowych skrzyniach sie stosuje taniej.

Netoper
06-04-2009, 01:02
czy mozna zalac skrzynie innym olejem do skrzyn automatycznych?
Nie można,
olej może być różnych firm ale ma spełniać parametry i klasyfikację producenta.

SteelRat
06-04-2009, 18:04
no podlosc no :( ale profilaktycznie wybadam, moze sie okaze, ze bedzie pasil... :> a jak nie? sie kupi ELFa, bo i tanszy i lepszy niz fjordowski do mojej skrzynki :)

Netoper
06-04-2009, 22:22
zobacz ile to kosztuje
http://www.ekonaft.com.pl/mobil_last/samochodowe-mobil/n03_przekladniowe_atf/small-mobil_atf220.htm

tosti77
08-04-2009, 00:31
Witam.
Od niedawna stałem się posiadaczem kolejnego mondka (MKI) z automatem i mam z kłopot...
Skrzynia niezależnie od przełącznika O/D nie wrzuca 4 biegu jakby nie istniał a po zdjęciu nogi z gazu zamiast sobie redukować biegi to się wysprzęgla....
Gdzieś czytalem, że brak biegu może być spowodowany uszkodzeniem czujnika prędkości - ten jest jednak sprawny...
Macie może jakiś pomysł co to może być??

Netoper
08-04-2009, 09:56
a po zdjęciu nogi z gazu zamiast sobie redukować biegi to się wysprzęgla....
No i prawidłowo, redukuje biegi jak ostro w pedał gazu wciśniesz, a jak odpuszczasz gaz to wysprzęgla bo na automacie nie ma hamowania silnikiem.

Może nie czujesz że zapina Ci 4 biegi.
A co to za przełącznik O/D ?

tosti77
08-04-2009, 11:22
O/D off - wyłączenie nadbiegu. Na 100% nie wrzuca 4ki bo nie da się (bez utraty słuchu spowodowanego wysokimi obrotami) jechać szybciej niż 130 - 140 km/h (obroty około 4500-5000).

Netoper
08-04-2009, 11:33
O/D off - wyłączenie nadbiegu
Jasne ja to pod inną nazwą znam :) , może coś się rypło z włącznikiem, albo jakieś zwarcie w kabelkach w dżwigni.

tosti77
08-04-2009, 13:35
Raczej nie ponieważ przy naciskaniu tego przycisku kontrolka się zapala lub gaśnie...

Netoper
08-04-2009, 14:04
Weź jeszcze reset zrób, jak to nie pomoże to kurcze raczej wizyta w zakładzie ze skrzyniami

tosti77
08-04-2009, 14:27
I reset niestety też nie pomógł.... Trzeba się wybrać do jakiegoś magika...

Netoper
08-04-2009, 14:30
A przełącznik "sport" działa?

tosti77
08-04-2009, 20:01
Nie sprawdzałem wczesniej... Ale teraz stwierdzam, że nie. Nie działa!!

Netoper
08-04-2009, 21:15
No to wydaje mi się że skrzynia żyje a błąd jest z elektryką.
Może skrzynia była przekładana i ktoś źle coś podpiął.

Niestety nie mam pojęcia czy sam sterownik do skrzyni jest zaimpletowany w całości w pcm-a, czy też jest jeszcze jakiś dodatkowy.

tosti77
10-04-2009, 14:37
czy to możliwe, żeby w MKI z 93r były skrzynie 3 biegowe?? Gdzieś w necie wyczytałem, że Ford robił kiedyś takie skrzynie i były montowane w jakiś japonczykach ale nic nie znalazłem o tym aby były też w mondkach...
Ewentualnie jak rozpoznać (gdzie jest umieszczony) symbol skrzyni??

Netoper
10-04-2009, 14:50
MKI z 93r były skrzynie 3 biegowe??
My jak szukaliśmy naszego mondka to trafiłem na taką informację, ale nie mam jej potwierdzonej.

tosti77
10-04-2009, 14:57
Zadzwoniłem wczoraj do poprzedniego właściciela mojego mondzia i gośc zarzeka się, że to skrzynia 3 biegowa... Dla pewności podjechałem do serwisu zajmującego się automatami i.... tu dopiero bylo zabawnie - nic się nie dowiedziałem co może być przyczyną braku 4 biegu, ani czy to rzeczywiście jest 3 biegowa skrzynia. Dowiedziałem się tylko, że jak zrobią kapitalny remont skrzynki (za 4200zł) to będzie dobrze...

Netoper
10-04-2009, 15:17
A weź vina zapodaj
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=37745&start=2180
i poproś o zwrócenie uwagi czy wyszczególnione jest jaki typ skrzyni.

Sporo za robotę krzyknęli, kapitalkę skrzyni za ~2500 można zrobić, używane chodzą od 1000 do 2000

SteelRat
17-04-2009, 22:54
kruca bomba, cos mi skrzynka chyba zaczyna niedomagac, stoje elegancko przodem pod gorke dzis, a ta paskuda... zaczela sie cofac :( a swiezusio zrobilem zawieszonko i przednie hebelki, do kompletu z tylnymi... podlosc no :(

EDIT
no i jezdze nadal, pod mniejsze wzniesienia nie cofa, znaczy chyba nie jest calkiem zle, pod duzym katem nie ma sily, musi zjezdzac przeciez.. czy tylem, czy przodem... (czyli D i R)...

tosti77
20-04-2009, 23:13
A w mojej skrzynce się 4 bieg odnalazł ;) - okazalo się, że była przerwa na przewodach w wiązce sterującej skrzynią... i zamiast 4200 zapłaciłem 300zł...

Netoper
21-04-2009, 01:40
zapłaciłem 300zł...
No to bardzo rozsądne pieniądze,

była przerwa na przewodach w wiązce sterującej skrzynią.
A widziałeś może w którym konkretnie miejscu?

tosti77
21-04-2009, 17:33
Widziałem. Po zdjęciu obudowy filtra powietrza wraz z rurą nad skrzynią pokazala się wiązka przewodów wychodzących z kabiny. Była cała nadpalona, stopiona izolacja.
Co więcej - dowiedziałem się jako ciekawostkę, że okolo 70-80% uszkodzeń objawiających się nieprawidłową pracą skrzyni spowodowanych jest przez uszkodzenia poza skrzynią i nie ma co panikować gdy skrzynka zaczyna źle działać.

Netoper
21-04-2009, 17:38
że okolo 70-80% uszkodzeń objawiających się nieprawidłową pracą skrzyni spowodowanych jest przez uszkodzenia poza skrzynią
Dlatego zaczęłiśmy o elektryce pisać :)
Ja też myślałem, że skrzynia u nas poległa a okazało się, że wina zasyfionej chłodnicy skrzyni. Na trasie w tryb awaryjny się przełączała
Jeszcze były cyrki jak poduszka pod skrzynią zwalona była, ale tu to chodziło o mocne stukanie przy zmianie biegów.

Rallyuser
22-04-2009, 14:30
Mam pytanie odnosnie oleju do automatycznej skrzyni Mondeo Mk2 (2.0). Ksiazkowo jest podany olej o specyfikacji specyfikacja ESP M2C166 H - koszt ok 54zl/litr

Zamiast niego mozemy zastosowac jakis zamiennik, i tutaj moje pytanie, czy wszystko jedno jaki ATF to bedzie ? W sklepie z czesciami goscie polecaja Dexron II, to samo na fordsklep, ale moj mechanik mowi, ze na oleju do skrzyni nie mozna oszczedzac i zebym kupil koniecznie Dexron III.

Druga sprawa, to wybor marki, czy CARLUBE to wg Was dobra marka? Wszyscy mowia, ze OK, ale mnie dziwi troche niska cena, 4,55 litra mozna kupic DXII za 69zl(ok 15zl/l) a DXIII za 89zl (ok. 20zl/l).

Netoper
22-04-2009, 17:34
ze na oleju do skrzyni nie mozna oszczedzac i zebym kupil koniecznie Dexron III
Do mondka w 100 procentach wystarcza Dextron II zwany atf220
Znowu jak w jego specyfikację (III) się zajrzy to nie ma odnośnika do dextronaII tylko do uszlachetnionych dextronów dwójek.

Znam 2 przypadki że po zalaniu trójką galopkiem do dwójki ludzie wrócili bo na trójce ciężęj fajrka chodziła. Jak ma się to do skrzyni to nie wiem

overkillim
17-05-2009, 10:24
Witam.

Dwa dni temu zakupiłem Mondeo z 97r. 2.0 automat. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tak dużej radości z jazdy tym samochodem, dopóki dnia następnego (czyli wczoraj), nie zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Całe szczęście odnalazłem stronę Waszego Klubu i poczytałem w temacie skrzynia co i jak. Otóż:
- zaczęło się od tego, że przestał działać prędkościomierz (komputer wskazujący średnią prędkość też)
- po dosłownie paru sekundach, podczas wyprzedzania, zniknął 4 bieg.
- przy próbie szybszego ruszania, każdy bieg się potrafił ześliznąć, wtedy musiałem się zatrzymać, włączyć na N i dopiero D, żebym mógł znowu spokojnie jechać dalej.

Poczytałem już na forum, że duże prawdopodobieństwo "elektryki" więc jestem już po "resecie".

4 bieg się odnalazł a skrzynia działa prawie normalnie..

Czuć małe szarpnięcia i mam wrażenie, że chciałby szybciej jechać niż ja tego chce..

Prędkościomierz dalej nie działa, a komputer pokazuje ok 2l/100km mniejsze spalanie..

Wyczytałem też, że może to być czujnik prędkości.

Sprawdzałem, że na allegro ceny nie przekraczają 100zł, ale z drugiej strony, może dlatego, że jest równie dobry jak mój obecny :)

Możecie mi doradzić co powinienem zrobić?

ps: jutro jestem umówiony u diagnosty, który ma mnie podłączyć do komputera i sprawdzić co mówi komputer.

ps2: może jest ktoś w Lublinie posiadaczem Mondka i wie gdzie najlepiej pojechać z taką awarią?

Pozdrawiam

Adam

Netoper
17-05-2009, 20:46
Trzeba zacząć od uruchomienia wskazań prędkości, bez tego to skrzynia będzie głupiała.


a komputer pokazuje ok 2l/100km mniejsze spalanie.
To też związane jest z danymi o prędkości, jak trip nie dostaje sygnału VSS to nie ma jak poprawnie tego spalania obliczyć.

overkillim
18-05-2009, 12:26
Dzięki za odpowiedź.

Dzisiaj już znowu nie było 4go biegu, a po rozgrzaniu silnika, 3 pozostałe również wariują..

Jadę do warsztatu o 13ej to się dowiem czegoś.

Przez telefon "magik" powiedział, że to najpewniej czujnik prędkości.

Wie ktoś może, gdzie można taki czujnik kupić (w razie czego) bo z zaprzyjaźnionych hurtowni, nikt tego nie posiada.

Chyba zostanie serwis Forda..

/ Pozdrawiam

Adam

Netoper
18-05-2009, 22:46
Wie ktoś może, gdzie można taki czujnik kupić
Zobacz tutaj
www.ford.sklep.pl
www.ford-esklep.pl/
www.fordczesci.pl
www.abscar.pl
www.sklep.intercars.com.pl
www.sklepford.pl

overkillim
18-05-2009, 23:18
Szybcy lubelscy magicy wymienili dzisiaj czujnik, ale po godzinie zaczęło się dziać co innego.

Z okolicy skrzyni biegów dobiegają stuki, przypominające (głupie porównanie) koło fortuny :))

Dźwięk jest metaliczny, a mechanik, który nie podjął się naprawy, sugeruje, żeby ktoś ją obejrzał..

Dzisiaj podczas powrotu do domu, bardzo słabo jechał na 3 biegu - a nie chciał zredukować do dwójki - następnie nie chciał włączyć biegu czwartego.. ech

Oprócz tego obroty spadają do 600-650 a raz nawet zgasł..

To już chyba wina gazu, bo nie wiem kiedy przegląd był robiony, a samochód mam 3 dni

Nie wiem w co ręce wkładać :)

A ogólnie super autko :))

Dzięki Netoper do pomoc.

Adam

Netoper
18-05-2009, 23:23
A głupio zapytam, sprawdzałeś poziom oleju w skrzyni?

overkillim
19-05-2009, 00:15
Sprawdzałem. Olej jest świeżutki (tak jak zapewniał poprzedni właściciel - ponoć dopiero co wymienił razem z filtrem..) - mam tylko wrażenie, że jest go za dużo, bo bagnet jest mokry w 1/3 całej swojej długości, przy paru sprawdzeniach.

Właśnie zrobiłem rundkę na prawie zimnym silniku.

Po objawach ani śladu aż do rozgrzania silnika.

Wtedy przestaje dynamicznie przyspieszać, nie redukuje jak powinien, i słychać terkotanie. Szczególnie podczas stania na światłach lub parkowania. Miałem wrażenie, że było głośniej przy skręcaniu w lewo - ale nie wiem czy już nie jestem przewrażliwiony. Terkotanie ustaje tylko w położeniu neutral..

Pozdrawiam

Adam

Netoper
19-05-2009, 07:46
Kontrolnie wymień olej i wczyczyść chłodnicę skrzyni.
U nas jak była zasyfiona to w trasie w tryb awaryjny skrzynia przechodziła.

Acha, olej w skrzyni sprawdza się na pracującym rozgrzanym silniku

overkillim
19-05-2009, 14:14
Witam,

sprawdziłem tak jak mówiłeś olej na chodzącym silniku, na biegu i zaciągniętym ręcznym - silnik był porządnie rozgrzany.

Oleju nadal jest sporo za dużo, tak samo stwierdził mechanik.

Dodatkowo wypatrzył pękniętą poduszkę pod silnikiem, ale nie jest pewien czy "tykanie" jest spowodowane tym, skrzynią, czy czym innym. Dzisiaj "tykało" również na neutralu, więc może to jednak nie skrzynia.

Tak jak pisałeś jest i u mnie, tzn. jak się już rozgrzeje, to skrzynia przechodzi na tryb awaryjny.

Jutro na 9tą jestem umówiony na wymianę oleju i filtra, oraz oczyszczenie chłodnicy. Zobaczymy czy się coś zmieni.

Dam znać ;)

ps: na zimnym wciąż nie ma tykania, a skrzynia chodzi jak nowa!

Pozdrawiam

Adam

Netoper
19-05-2009, 17:41
Oleju nadal jest sporo za dużo, tak samo stwierdził mechanik.
To go odciągaj bo nadmiar może nawet doprowadzić do uszkodzenia skrzyni.

Jak będziesz spuszczał olej ze skrzyni to z pół szklanki przez bibułę przepuść żeby zobaczyć czy nie ma drobin metalu.

overkillim
20-05-2009, 16:21
Witam.

Wymienili mi olej ale stukanie nie ustało. Ponoć olej był przepalony, a w nim kilka drobinek aluminium.

Może być tak, że jeśli skrzynia chodzi bardzo dobrze, to trzeba wymieniać tarczki?

Stukania nie mogli rozgryźć, jak usłyszałem, że sworzeń, to natychmiast stamtąd odjechałem.

Po drodze pojechałem do PZM do rzeczoznawców, których chciałem podpytać czy czasem nie były to wady ukryte (samochód kupiłem 4 dni temu).

Poradzili mi bardzo dobry warsztat, do którego pojechałem i okazało się, że to pompa wody, która na wolnych obrotach stuka niesamowicie, a przy wyższych obrotach przestaje.

Przy wymianie będzie rzeczoznawca, który porobi zdjęcia i udowodni, że ta usterka ma minimum 2-3 miesiące. Udało się ją przytłumić na parę dni podkręcając rozrząd o ile dobrze zrozumiałem.

Koszt pompy 200zł, wymiana 250.

Niby nie dużo, ale nie odpuszcze dziadowi.

Co tu robić z tą skrzynią..?

Pozdrawiam
Adam

Netoper
20-05-2009, 20:06
Ponoć olej był przepalony, a w nim kilka drobinek aluminium.
No to musisz mieć na uwadze że to może być końcówka skrzyni. Niepokojące są te drobiny metalu.

że jeśli skrzynia chodzi bardzo dobrze, to trzeba wymieniać tarczki?
Tarczki to wymieniasz jak biegi zaczynają się ślizgać.

Przy wymianie będzie rzeczoznawca,
Szkoda kasy, jeśli to puka łożysko to nie do udowodnienia jest czy ono padło miesiąc temu czy wczoraj, po za tym jak w umowie nie masz napisane, że kupiłeś auto z pukaniem to znaczy że tej usterki w momencie kupna nie było.



Co tu robić z tą skrzynią..?
A dalej po rozgrzaniu cyrki się dzieją? chłodnicę skrzyni wyczyściłeś?

overkillim
20-05-2009, 20:19
Dzięki za odpowiedź,

Nic się nie dzieje po rozgrzaniu, ale nie próbowałem na wyższych obrotach, bo boję się dodatkowej awarii.

Zostało tylko stukanie z pompy.

Na piątek na 8 rano jestem umówiony w porządnym warsztacie na tą wymianę, przy okazji wyczyszczą mi chłodnice.

Z poprzedniego warsztatu chciałem już tylko wyjechać..

Przerażają mnie szczerze mówiąc "fachowcy" i rozbieżności w ich opiniach.

Od wymiany skrzyni, poprzez wymianę silnika i skrzyni, a skończyło się pompą za 200zł..

W tym zamieszaniu, zapłaciłem 220 zł za wymianę oleju (w tym 4l oleju), ale filtr został stary..

Widziałem, że w innych wątkach pisałeś, że jeśli olej jest przepalony lub pojawiły się metale, to należy oczyścić lub nawet wymienić filtr.

Bo teraz tak naprawdę dolali 4 litry świeżego oleju, do 4 litrów syfu z opiłkami, tak? ;)

Pozdrawiam

Adam

Netoper
20-05-2009, 20:26
Bo teraz tak naprawdę dolali 4 litry świeżego oleju, do 4 litrów syfu z opiłkami, tak?
No nie inaczej, ale wymiana filtra wiąże się ze zdjęciem i rozebraniem skrzyni (tak sobie myślę że ze 400zł), więc jak się na to zdecydujesz to może warto wtedy zweryfikować co tam sypie tymi opiłkami i od razu wymienić.

Ewentualnie przejeździć z 1000 kilosów i znowu olej wymienić, ale zrobić dynamiczną wymianę, pójdzie około 8 litrów ale syf będziesz miał wypłukany, jednak nie będzie wiadomo co tymi opiłkami sypie

overkillim
21-05-2009, 01:27
Hmm..

Tylko gdzie ja zrobię tą dynamiczną wymianę oleju?

Dzisiaj jedyny mechanik w Lublinie, który w ogóle zdecydował się mi pomóc w kwestii skrzyni, wyśmiał mnie jak mu powiedziałem o tym, że nie chcę żeby mi dolewali 4 litry nowego do 4 litrów starego syfu..

Skomentował to tymi słowami : "pewnie się naczytałeś w internecie o dynamicznej wymianie - nie wierz w te głupoty"

Nie bardzo wiem, co mam w takiej sytuacji zrobić..

Może skorzystam z instrukcji i zrobię to sam? :)

Wolałbym otworzyć skrzynię przed kolejną wymianą oleju i filtra i wymienić to co się sypie już teraz..

Jestem zadowolony z pracy skrzyni, dlatego nie chciałbym jej zajeździć.

Myślisz, że to dobry pomysł czy lepiej zrobić generalny jak się wszystko wysypie (tak jak ktoś sugerował)?


Pozdrawiam

Adam

overkillim
21-05-2009, 15:18
Witam,

byłem dzisiaj rano z pompą wody u mechanika.

Ściągnął pasek wieloklinowy i okazało się, że stukanie nie ustało, czyli to jednak nie pompa, ale swoją drogą pompa też jest walnięta i przecieka.. ;)

Zatem rozłożył ręce i wysłał do kogoś kto się zajmuje skrzyniami.

Z przeraźliwym stukiem pojechałem do speca od skrzyni (kolejki 2-3 tygodnie) i jeszcze dobrze nie wjechałem, a krzyczał, że to na pewno nie skrzynia, tylko rozrząd albo alternator..

Przy okazji wyśmiał pomysł dolewania 4 litrów świeżego leju do 4 litrów syfu i obiecał zrobić wymianę dynamiczną.

Samochód zostawiłem, ma zadzwonić jak będzie zrobione.

Pozdrawiam,

Adam

ps: dam znać jak już będę miał konkretną diagnozę.

arnixx
26-05-2009, 23:21
Witajcie koledzy.

od 4 dni jestem posiadaczem mondziaka mk1 2,0 Zetec 136KM i przebieg 129tyś km.

I mam teraz mały problem a mianowicie dwa dni temu jechalem sobie spokojnie po ulicy osiedlowej a tu nagle skrzynia zaczyna szarpac tzw zmienia biegi i rozlacza ja. po chwili wróciło wszystko do normy.

Wczoraj miasłem pilny wyjazd. wszystko ok, przejechalem 20 km i tu nagle znow cos takiego tylko teraz niechcialo przestac. poczekalem chwile zgasilem silnik i znow chwile dobrze a potem znow to samo. caly czas zrzucal biegi i go wlaczal i szarpal. tak samo na tempomacie.

Olej ok, zadnych wycieków. przedtem bylo wszystko ok. co to moze być??

Pomocy. pilnie

Dodano po 23 sek.:

powiem tak. Dziś byłem u mechaniorów od Skrzyń. Powiedzieli mi żebym wymienił olej w skrzyni. I powiedzieli że niekoniecznie jest to wina skrzyni, ogolnie moze cos swirowac w silniku. a mianowicie podczas jazdy normalnie gdy dojdzie do 4 tyś obrotów zxachowojue sie jak mial by tam odciecie. co to moze być??Smile
aha i jaki olej najlepiej tam wlać??

Netoper
27-05-2009, 22:05
Nie bardzo wiem, co mam w takiej sytuacji zrobić..
Nie jeździj więcej do tego mechanika ze skrzynią.
Mi podobny specjalista skrzynię do sierki wrzucał, tak włożył że po tygodniu skrzynię szlag trafił, nie zapiął burak wszystkich napędów, na siłę skrzynię skręcił, przy kolejnej wymianie po tygodniu okazało się,

: dam znać jak już będę miał konkretną diagnozę.
że przez te siłowe skręcanie konwerter jeszcze uszkodził, przez niego na 1500 popłynęłem.
Będę czekał bo sam jestem ciekawy co Ci w końcu wyjdzie.


Powiedzieli mi żebym wymienił olej w skrzyni
Też bym od tego zaczął

aha i jaki olej najlepiej tam wlać??
ATF 220 ( Dextron II )
http://mobil.pl/Poland-Polish/Lubes/PDS/GLXXPLPVLMOMobil_ATF_220.asp
I nie musi to być koniecznie Mobil

arnixx
27-05-2009, 23:17
olej wymieniony;) nie ma opiłków aluminium.
ale odkrylkam inna ciekawa zecz ze auto po dluzszyp postoju na N i P zaczyna pracowac na 3 cylindach, telepie silnik i gasnie. sprawdzilem co to moze byc? i czy moze miec to zwiazek z taka praca skrzyni??

Netoper
28-05-2009, 10:59
na N i P zaczyna pracowac na 3 cylindach, telepie silnik i gasnie
Zmień świece. A najlepiej zrobić odczyt błędów tylko na jakimś serwisowym kompie wtedy i ewentualne błędy skrzyni wyjdą
Nie wykluczone, że i podczas jazdy to się robi i wtedy skrzynia szaleje

arnixx
28-05-2009, 15:11
Swiece nowe, oryginalne firmy motocraft
Przewody nowe firmy SENTECH
Cewka nowa firmy motocraft

Netoper
28-05-2009, 15:14
Według mnie nawet jak skrzynia na amen rozwalona to nie powinna wpływać na to, że silnik na 3 garach pracuje.
Coś temu silnikowi dolega i przez tą usterkę to skrzynia może szaleć.

arnixx
28-05-2009, 15:23
a moze to jest wina jakiegos czujnika w skrzyni biegów??

jakie tam wogóle czujniki są??

Netoper
28-05-2009, 15:37
a moze to jest wina jakiegos czujnika w skrzyni biegów??
To że silnik na 3 garach pracuje? - niemożliwe.
Chyba że skrzynia jest w stanie totalnej padaczki i tworzy takie opory że silnik nie ma siły jej pociągnąć ale to byś czuł że auto mułowate.
Jeśli wykluczyłeś układ zapłonowy to może coś z wtryskami się dzieje
A zmierz Ty sobie kompresję, może któryś cylinder słaby.
No i te podpięcie pod kompa może by coś wyjaśniło.
Teoretyzować to sobie możemy jeszcze długo, trzeba zacząć po kolei eliminować potencjalne usterki/problemy, bo jak silnikowi coś dolega to nie dziwota że skrzynia szaleje
U nas był źle podpięty sygnał od TPS-u do centralki gazowej i przez to skrzynia w tryb awaryjny przechodziła.
Znowu jak chłodnica skrzyni była zasyfiona to też skrzynia szajby dostawała.

arnixx
28-05-2009, 23:44
dzis przedchwila zrobile trase +/- 100km. Szkrzynia juz tak nie szarpala ale czasami jak by ja rozłanczało. gdyby bylo cos z zebatkami to chyba caly czas to robiła??

Nie jest to winna tego sprzęgła hydrauliczno kinetycznego??

jak sie to wymienia, trezaba rozebrac skrzynie czy jest zamontowane tqak jak w normalnej skrzyni??

Dodano po 9 min.:

aha no i jak wrzucam "D" na postoju to mi szarpnie autem

czy to nie aby te hydrodynamiczne sprzęgło??


bo mam okazje kupic za 600zł;P

Netoper
29-05-2009, 12:37
Szkrzynia juz tak nie szarpala ale czasami jak by ja rozłanczało. gdyby bylo cos z zebatkami to chyba caly czas to robiła??
Tu to bym prędzej obstawiał wyślizgane tarczki albo przepuszczające zaworki, czy koklusz w oleju, ale nie można też wykluczyć że silnikowi zapłon wypada i przez to masz szarpanie. Olej w skrzyni wymieniłeś?


Nie jest to winna tego sprzęgła hydrauliczno kinetycznego??
Tu to nie mam pojęcia jakie są typowe objawy.
Do wymiany tego sprzęgla nie trzeba rozbierać skrzyni ono jest na zewnątrz.

aha no i jak wrzucam "D" na postoju to mi szarpnie autem
Tu mogą być luzy na przegubach, albo poduszka pod skrzynią u nas była wywalona poduszka i walnięty przegub wewnętrzny, po wymianie szarpnięcie przeszło. Ale równie dobrze może być zaworek w skrzyni uszkodzony i też będzie szarpało.

bo mam okazje kupic za 600zł
Zagadaj z tymi ludźmi po ile mają,
www.midparts.pl

arnixx
29-05-2009, 22:47
Cóż koledzy ;( dzis bylem u znajomego mechaniora

podłaczył kompa: dowiedzialem sie ze mam walnieta lambde i ze z zaplonem jest wszystko w porządku\

Czeka mnie wymiana skrzyni:(

juz mam drugą i w poniedzialek odbieram...koszta to 1000zł z 6 miesieczna gwarancja ;P jest w zestawie z regenerowanym sprzegłem hydrokinetycznym

SteelRat
30-05-2009, 20:40
wymiana skrzyni, ale czym to wytlumaczyl?

arnixx
30-05-2009, 21:49
to moja decyzja;)

Nie mechanika;P

SteelRat
30-05-2009, 22:59
aaaa, no to moze zle robisz, ale sie okaze, po wymianie :)

arnixx
31-05-2009, 21:41
czemu sadzisz ze zle??

SteelRat
31-05-2009, 22:35
temu, ze sam zadecydowales bez racjonalnych zalecen mechanika. tylko dlatego tak napisalem.

arnixx
06-06-2009, 22:55
Koledzy

mam pytanie.

jak wymontowac skrzynie automatyczna z mondeo Mk1 2,0 zetek skrzynia cd4e

wyciagnąć silnik ze skrzynia, ouścic silnik czy poprostu wymontoac sama skrzynie?


bo pierw wole sie dowiediec

osak
10-06-2009, 21:23
jak wymontowac skrzynie automatyczna z mondeo Mk1 2,0 zetek skrzynia cd4e
Ja w V6 wyciągałem silnik razem ze skrzynią do góry.
Jeśli masz windę to lepiej jest opuścić go na dół ze skrzynią, żeby wyciągnąć samą skrzynię to musisz na czymś silnik zawiesić, bo jedna poduszka trzyma silnik, a pozostałe trzy zamocowane są na skrzyni.

arnixx
12-06-2009, 19:32
juz wymienione i smiga jak marzenie ;P

overkillim
17-06-2009, 18:47
witam,

minęło kilka tygodni a Mondeo zamiast jeździć stoi u mechanika..

okazało się, że "pękł wał korbowy i poobracało panewki" - to miał być ten stuk.

naprawa się nie opłacała, więc wymienili cały silnik na taki sam jak miałem (16V zetec ze srebrną pokrywą).

pojechałem dzisiaj odebrać samochód i ku mojemu zdziwieniu wydaje mi się jeszcze bardziej zje**** niż był wcześniej.

Fakt.. zlikwidowali tym stuki, który były nie do wytrzymania.

Ale objawy "mulenia" zostały.

Samochód przyspiesza jakby to był 1.1 z Uno, skrzynia redukuje ok.

Po prostu samochód nie ma mocy.

Wpadłem zatem na dwa rozwiązania:

- albo w ogóle nie wymienili silnika, tylko element osprzętu (np. wspomnianą pompę wody - stukanie)

- albo silnik wymienili, a "mulenie" spowodowane jest czym innym.

Jutro pojadę sprawdzić numery silnika, bo ponoć są to ostatnie numery VIN-u (11-17) a wcześniej silnik nie był wymieniany.

W którym miejscu pod maską mogę znaleźć numer silnika?

Pozdrawiam

Adam

overkillim
18-06-2009, 18:41
Witam.

Niestety nie udało się rozwiązać zagadki "co stukało?".

Samochód jest naprawiony, wszystko działa idealnie.

Mechanicy twierdzą, że wymienili silnik, ale po 30 sekundach oględzin udowodniłem im, że został ten oryginalny.

Powiedziałem, że jeśli się nie przyznają co naprawili i nie oddają zaliczki, którą im zostawiłem (1000zł) to wezwę policję.

Skończyło się na tym, że zaliczka w całości zostanie oddana jutro, a samochód za DARMO zostanie wyregulowany w zakładzie AUTO GAZ bo tego nie umieli zrobić sami...
Jutro przestrzegę Was przed tym warsztatem, jak już będę miał dowód rejestracyjny i ubezpieczenie.

Mechanicy nie zgodzili się na oddanie, więc ukradłem tylko sam samochód.. Paranoja.

Jak sprawa się zakończy, to ogłoszę co to był za zakład.

PS: właściciel zakładu jest vice prezesem znanego w Lublinie stowarzyszenia miłośników motoryzacji..


Pozdrawiam

Adam

mad
18-06-2009, 19:19
8O banda złodziei :ass: :zly:

...i dlatego większość ludzi musi się znać na naprawie wszystkiego w Polsce. Gdzie nie oddasz do naprawy "walą cię w rogi".

kochman
19-06-2009, 23:25
jestem tego samego zdania wszędzie cie ładują miałemtak z rozrzadem wymienioe ale same paski banda złodzieji
oczywiście nie wszyscy mechanicy tacy znam jednegodobrego ale nie stać mnie na jego usługi
pozdrawim i powodzenia

robroy67
10-07-2009, 19:15
Myśle,że to może sie przydać komuś,na wiele pytań można znaleźć odpowiedzi ;)

http://www.prnd.pl/

mad
10-07-2009, 22:07
Bardzo ciekawa strona. Dzięki za sznurek.

Majadero
01-08-2009, 00:11
Polecam filmy:

jak dziala skrzynia:
http://www.youtube.com/watch?v=ydlRegFEaIk
http://www.youtube.com/watch?v=Yv69lyTVkq4&feature=channel

jak dziala konwerter:
http://www.youtube.com/watch?v=Kfksv9jFE4w&feature=channel_page


Wyglada to dosc prosto, a typowe usterki sa latwe do wykrycia przez specjaliste.
Dzis zrobilem rundke po warsztatach w poznaniu, chcialem tylko wymienic olej i filtr.... postanowilem najpierw nauczyc sie jak dziala skrzynia a potem jechac i rozmawiac z fachowcami......
Swoja droga, szkoda ze ten facet z filmu nie mieszka gdzies kolo mnie.

SteelRat
24-08-2009, 23:07
hmmmmm, oleju w skrzyni winno byc ponizej tego zakreskowanego pola, nieprawdaz? sprawdzanie odbywa sie na rozgrzanej skrzyni, przy pracujacym silniku, z wajcha w pozycji P?

bo kurde... nie mam nadbiegu i lipa ze spalaniem ;>

robby81
02-09-2009, 16:24
Ale objawy "mulenia" zostały.

Samochód przyspiesza jakby to był 1.1 z Uno, skrzynia redukuje ok.

Po prostu samochód nie ma mocy.


Adam

Przeczyść przepływomierz, zanim to zrobisz odepnij kostke od niego i sie przejedz... sprawdź czy jest różnica i czy jest mocniejszy.


U mnie problem ze skrzynią pojawił sie przedwczoraj, auto mk1 96 z malutkim przebiegiem oryginalnym 80000(poprzedni własciciel siedzi juz ponad 8 lat i auto było tylko odpalane i małe rundki robione), skrzynia jak i całe autko chodzi wyśmienicie, praktycznie przy spokojnej jeździe nie odczuwalna zmiana biegów ani nie słyszalna. Olej w skrzyni czysty ale... żółty! Wszyscy mówią o czerwonym :/ Wracając do problemu, skrzynia nadal zmienia biegi rewelacyjnie ale problem pojawił sie z wyłączaniem biegu, kiedy włącze drive i trzymam hamulec, czuje napór, ze chce jechac i powstrzymuje go jedynie klocek na tarczy, ale za kilka sekund wrzuca sobie luz, po kilku sekundach znów włącza bieg. Jest to o tyle uciążliwe ze stojąc np przy rondzie, chcesz szybko wskoczyc do ruchu a tu klops!! Akurat sie bieg rozłączy i obroty tylko rosną. Zauważyłem ze jadąc stałą prędkością jest ok, ale kiedy puszczę mu gaz i za chwile chce znów przyśpieszyć to tez czasem rozłączy bieg a po chwili go załączy. Wydaje mi sie ze to bardziej nasila sie przy zimnym silniku, ale to dopiero 2 dni tak jest wiec pewnosci nie mam. Miał ktoś taką przypadłość? Nie chce wymieniać skrzyni bo naprawde jest bez zarzutów z tym ze pojawił sie ten problem

SteelRat
04-09-2009, 09:38
hmmmmm, oleju w skrzyni winno byc ponizej tego zakreskowanego pola, nieprawdaz? sprawdzanie odbywa sie na rozgrzanej skrzyni, przy pracujacym silniku, z wajcha w pozycji P?

bo kurde... nie mam nadbiegu i lipa ze spalaniem ;>

wg ksiazki Hayesa, mam miec colej na zakreskwoanym polu, znaczy trza dolac.. i zobaczymy...

BTW, nie ma ktos PELNEJ wersji tej ksiazki? bo mam bez czesci/rozdzialu 7, dotyczacego skrzyni wlasnie ;/

robby81
14-09-2009, 19:36
Znalazłem problem mojej skrzyni, za mało oleju, kiedy sie zorientowałem popatrzyłm na skrzynie i jest wilgotna, nie wiem dokładnie w którym miejscu leci, od góry zapocona, na dole mokra, na co zwrócic uwage? które uszczelki?

SteelRat
21-09-2009, 10:42
hehehe.. kurde, mam skrzynie "abstynentke"... rzygala tym olejem, rzygala, cala uswiniona jak niemowlak, ktoremu sie zdrowo ulalo...
i tu pojawila sie niespodzianka, lalo sie pod auto, lukalem tylko, dokad poziom zejdzie... przestalo kapac, scieka tylko powoli z elementow czasami, jak krzywo stoi... i siurprajz, od kiedy lac sie przestalo, skrzynia znowu nizszy zakres obrotw silnika pozwala doceniac...

inna sprawa, ze ostatni tydzien byl SPORT, O/D OFF tez, mimo, ze roznicy nie robilo to zadnej...

ech, fajnie jest jechac 50-60 z obrotami ponizej 2000... ;)

AgaiSzymon
23-09-2009, 00:09
najważniejsze plusy automatycznej skrzyni:
- bezpieczniej, można szybciej zareagować w niebezpiecznych sytuacjach
- w miescie co chwile nie trzeba mieszać między biegami

Rallyuser
05-10-2009, 15:20
Mam pytanie, jak to wkoncu jest z tym filtrem, gdzie jest on umieszczony?

Przeczytalem jakis czas temu posta Seiffera na 3 stronie tego watku i kupilem filtr do automatu (mk II zetec 2.0), ale teraz przeczytalem dokladnie watek i wszyscy pisza, ze trzeba skrzynie rozpolawiac a to troche wiecej roboty.

Wiec jaka to wkoncu jest? Bo juz tylko na olej czekam i wymiana :D

mad
05-10-2009, 17:30
trzeba skrzynie rozpolawiac
Jest jak napisałeś.

Rallyuser
05-10-2009, 18:53
teraz pytanie, czy oprocz uszczelki ktora laczy silnik ze skrzynia (FORD 61zl). Musze cos wiecej kupowac? Bo na wszystko sie u nas czeka pare dni a nie chcialbym czekac z otwarta skrzynia na jakas uszczelke, simering lub cos w tym rodzaju :)

Skrzynia sie trzyma na 3 poduszkach, duzo jest roboty zeby ja wyciagnac? (nic jeszcze przy mondku powazniejszego nie robilem).

Netoper
07-10-2009, 11:12
czy oprocz uszczelki ktora laczy silnik ze skrzynia
Hmm kurcze nie kojarzę żeby tam uszczelka jakaś siedziała, potrzebna jedynie ta co między "połówkami" skrzyni siedzi, ale można złożyć z powrotem na tej samej i zapodać na nią uszczelkę płynną.

Rallyuser
08-10-2009, 01:20
pewnie mowimy o tej samej, ja z powodu braku czasu zdecyduje sie tylko na dynamiczna wymiane oleju i uszczelki miski bo z niej cieknie, przy okazji mile mnie zaskoczyla obsluga w serwisie Forda w Rzeszowie, bez problemu przyjeli mi z powrotem filtr do skrzyni - to sie ceni, zdarza mi sie kupowac czesci w ASO Toyoty i tam panowie robia wielka łaske jak musza robic zwrot ze swojej winy a myla sie czesto

Netoper
08-10-2009, 10:00
Przy dynamicznej potrzebujesz z 8 litrów oleum.

rodan555
11-10-2009, 22:48
słow kilka o automacie w moim mondku. Ktos troche wczesniej pisal o wariowaniu skrzyni zrzucaniu na nizszy bieg i tak dalej. mnie cos takiego spotkalo w zeszlym tygodniu i do wczoraj toczylem boje o doprowadzenie tego do ladu. a swoja droga ktos pisal o zoltym oleju w skrzyni - taki przypadek mialem w innym aucie olej czysty i tak dalej ale nie czerwony tylko zolty. autko mialo juz 10 latek i sie okazalo ze ten olej po prostu nigdy nie byl wymieniany takze w twoim przypadku wariactwa skrzyni tym moga bys spowodowane.
u mnie bylo troszke inaczej bo ni z gruszki ni z pietruszki skrzynia zaczela wariowac. jade sobie spokojnie ( bo w korku ) i wszystko niby chodzi ok autojedzie ale tak jakos dziwnie. na gaz owszem reaguje blyskawicznie ale zdjecie nogi z gazu to od razu ostre hamowanie silnikiem jakbym manualem doslownie jechal. koreczek sie skonczyl rozpedzam autko a on zamiast zmieniac biegi piluje na pierwszym biegu i ani mysli zmieniac dalej. przejechalem tak pare kilometrow do domu w miedyczasie zaczely sie odzywac i inne biegi ale praktycznie od razu po przezuceniu na wyzszy byla redukcja na jedynke. dojechalem do domu sprawdzam olej stan ok moze ciut malo ale jeszcze w polu (pierwsze podejrzenia olej bo cieknie mi jeden uszczelniacz przy polosi no i dekielek z korkowa uszczeleczka takze ciekl). Ponownie sie przejechalem troche juz ostygnietym samochodem i niby zmienia ale ciagle nie tak jak powinien. przejrzalem fora i doszedlem do wniosku ze moze to byc sterownik znajdujacy sie pod dekielkiem. zakupilem uszczeleczki i wziolem sie za rozbieranie dziada.przy okazji zlalem olej ze skrzyni i przefiltrowalem ( w calosci ) w poszukiwaniu syfu. syfu w oleju nie znalazlem, sterownik rozebralem na czesci pierwsze sprawdzilem cewki powymienialem uszczelki zlozylem do kupy i zamontowalem w aucie. zalalem oleum i jazda. samochod chodzi zmienia biegi wszystko miodzio. i bylo miodzio dopuki sie nie postanowilem przejechac dalej. silnik sie zagrzal potem postal pod marketem prubuje jechac i znow tylko jedynka ... szlag mnie zaczol trafiac szczegolnie ze nawet autko podpiete do kompa nie wykazalo zadnych bledow.
koljne fora tym razem amerykanskie naprowadzily mnie na inny trop. czujnik polozenia selektora biegów. umiejscowiony ponad dekielkiem z przodu skrzyni. wymontowalem dziada i ogladam go. zamiennika niemam ale mysle sobie ze to nie moze byc tak naprawde nic skomplikowanego. wiec za wkretarke wiertelko i rozwiercanie nitow sie wziolem.
rozlozylem a w srodku pelna gama wszelkiego rodzaju syfu od orginalnego smaru poprzez oleum skrzynkowe wode i chyba plyn chlodniczy. poczyscilem toto przyjrzalem sie plytce. pierwsze to ubytki lakieru na sciezkach ktore orginalnie byly zalakierowane. drugie to same konektory ktore cokolwiek powyzeralo akurat w tych miejscach gdzie powinny dobrze laczyc. wyczyszczenie tego wszystkiego i doprowadenie do ladu zajelo chwilke, ale oplacalo sie. autko jezdzi jak dawniej moze nawet i lepiej niz poprzednio.
zastanawiam sie jeszcze nad dolozeniem dodatkowej chlodnicy oleum bo z tego co wyczytalem na forach amerykanskich to wlasnie zbyt wysoka teperatura skrzyni czyni ja podatna na awarie - szczegolnie w polaczeniu z silnikami v6 do ktorych tak naprawde nie jest zbyt dobrze przystosowana.

gjozwiak
16-10-2009, 19:54
Nie każdym mechanik chce się brac za diagnozę i ewentualną naprawę
Czy znacie jakiś dobry warsztat w Poznaniu lub okolicach (jestem z Wrześni), który by wymienił olej, filterek, wyczyscił chłodnicę ew przejrzał wszysko fachowym okiem i usunął usterki elektryczne
Mam podobny problem, o którym pisze dużo ludzi skrzynia po rozgrzaniu wariuje

rodan555
16-10-2009, 20:15
Przeczytaj moj post powyzej. rozbierz czujnik polozenia selektora biegow i wyczysc go. a co do wymiany filterka to juz grubsza robota bo by trzeba skrzynie wyjac i rozebrac bo on w srodku jest.elektryke mozna sprawdzic samemu wystarczy miernik i troche wolnego czasu.

gjozwiak
16-10-2009, 20:18
OK spróbuję - ale tak czy owak jeśli można poproszę o namiary na mechaników

rodan555
16-10-2009, 20:29
hmmm dokladnie to pod termostatem. jak patrzysz pomiedzy akumulatorem a pompa chlodziwa to sa rurki gumowe a pod nimi wlasnie ten czujnik przykrecony na dwie srubki. odchodzi od niego dosyc szeroka kostka.
http://www.fastcougar.com/cd4e_rebuild/index.htm
pierwsze zdjecie, czujnik jest zaraz nad deklem obok tej gumowej rurki na samym szczycie skrzyni.

Dodano po 6 min.:

brazowe zlacze tez kolo dekla to jest zlacze od sterowania biegami. tam mozna sie popodpinac i sprawdzic czy cewki zyja czy umarly. pin 5 cewka druga od zmian biegow, pin 6 zasilanie cewkek od zmian biegow, pin 7 pierwsza cewka od zmian biegów.pomiedzy 5 i 6 pinem powinno byc przejscie i tak samo pomiedzy 6 i 7. jak pomiedzy ktoryms z tych dwoch nie ma przejscia to bedziemy miec wypadajace biegi tzn wogule nie bedzie niektorych biegow.

gjozwiak
16-10-2009, 20:45
Kurcze szacunek :) - gdybyś mieszkał bliżej to chętnie powierzyłbym forda i wynagrodzenie za naprawę Tobie
Spróbuję co będę mógł sam zrobić to zrobię ale moja wiedza to 1/1000 wiedzy kolegów klubowiczów
dlatego chętnie zlecę tą pracę mechanikowi

rodan555
16-10-2009, 20:53
Przy swirujacej skrzyni najpierw sprawdz czy jest dosyc oleju. oczywiscie silnik i skrzynia rozgrzane. silnik pracuje lewarek w pozycji park. jesli poziom oleju jest ok i jest odpowiedniego koloru i zapachu - bylo o tym wielokrotnie na forum to przyczyny szukalbym wlasnie w elektryce.

gjozwiak
16-10-2009, 21:00
Sprawdzałem - ale dokładnie nie wiem ile powinno być
Tam jest taka miarka z naciętą krateczką jakieś napisy
Ze tyle powinno być al tyle już za dużo ale jednoznacznie nie wynika z krateczki jaki jest zakres
W każdym razie jest około pół cm ponad krateczkę na miarce - nie wiem czy to za dużo

Ale przejechałem już tym autem ponad 10 tys i nie było było nigdy problemów ze skrzynią a skoro oleju byłoby za dużo to pewnie 10 tys temu też było go za dużo

Sam już nie wiem zaczęło się od tego, że opukałem młoteczkiem krokowego ponieważ gasł po zapaleniu

Po opukaniu nie gaśnie ale znów ta skrzynia :(

rodan555
16-10-2009, 21:04
zakres to wlasnie ta krateczka. lepiej zeby nie bylo zaduzo ani zamalo. poziom na pracujacym rozgrzanym silniku ma byc wlasnie tam gdzie ta krateczka. a co do krokowego to nie pukac tylko wymyc chociazby w wd40.

gjozwiak
16-10-2009, 21:17
Wiem ale za chiny nie mogę dostać się do dolnej śrubki korkowca nie ma mowy o włożeniu tam reki ani klucza (nasadowego ani płaskiego, z przedłużka lub bez żadna z dostępnych mi 10 - tek nie chce przypasować - nie wiem jak to robią ale na pewno jest jakiś sposób

rodan555
16-10-2009, 21:30
hmmm a nie masz czasem wytegowanej poduszki skrzyni biegow od strony grodzi? przeciez tam spokojnie idzie wlozyc klucz nasadowy albo reke.no jak nie mozesz tam nic wlozyc to zawsze mozesz odkrecic caly kolektor dolotowy i wtedy masz dostep do tego nieszczesnego krokowca.

gjozwiak
17-10-2009, 00:41
www.inton.pl/fotki/mondeo_01.jpg

chyba te elektro zawory od gazu będę musiał zdjąć

gjozwiak
17-10-2009, 14:38
....................czujnik polozenia selektora biegów. umiejscowiony ponad dekielkiem z przodu skrzyni. wymontowalem dziada i ogladam go. zamiennika niemam ale mysle sobie ze to nie moze byc tak naprawde nic skomplikowanego. wiec za wkretarke wiertelko i rozwiercanie nitow sie wziolem...................


Jak najlepiej się do niego dostać - co wyjąć (akumulator - zdjąć paski) ?

rodan555
17-10-2009, 15:28
hmmm zdemontoj gume od dolotu i akumulator - bedzie wygodniej.klucz 8 nasadowy na dlugiej przedluzce. jest przykrecony na dwie srubki. i zdejmuje sie go do gory. trzeba bedzie uniesc termostat zeby go wyjac. i jak bedziesz go juz spowrotem wkladac to trzeba go odpowiednio ustawic. zaciagasz reczny i dajesz lewarek od zmiany biegow w pozycje drive. nastepnie tak obracasz czujnikiem zeby znak na plastikowym kolku pokryl sie ze znakiem z literka "D" na czujniku. dokrecasz i po robocie.

eulberg
20-10-2009, 23:44
WItam. MOje mondeo 2.0 zetec 98 rok musiałem holowac,nie miałem pradu wiec przelaczyłem na "N" na sucho. Holowałem go 10 km jadąc 40km/h. Po naprawieniu usterki(przetarty kabel od akum. i kilka kabli sie zapaliło,ledwo ugasiłem). Jak odpaliłem auto miga kontrolka o/d off i jest jeden bieg na "D" do przodu i mysle ze jakis wyzszy bo jade nawet 140km/h. Jest wsteczny ale nie działa 1,2. Co mogło sie stac i co mam robic? Prosze o pomoc

rodan555
21-10-2009, 09:54
jedynka pozwala na jazde do 140 km/h. ehhh nie wiedziales widac ze automatu niewolno holować. jak nie dziala wsteczny to najprawdopodobniej posypal sie taki koszyczek w skrzyni. naprawa raczej kosztowna no i niestety trzeba wyciagac calą skrzynie. pierwsze i najwazniejsze teraz nie jezdzic bo szlag trafi wszystko inne czyli tarczki i tak dalej. spyuscic olej ze skrzyni i zobaczyc czy sa opilki. jak sa to skrzynia do wyjecia i rozebrania. moze jest do uratowania a moze nie ciezko stwierdzic bez rozebrania.

Dodano po 19 min.:

hmmm jeszcze po przemysleniu moze byc tak ze ci sie usmazyla wiazka od skrzyni. jesli tak i masz przerwe w kabelkach to bedzie to przerwa na piatym pinie zlacza sterownika skrzyni. brazowa zlaczka na samym szczycie skrzyni pod akumulatorem. sprawdz czy cewka jest cala ( wepnij sie miernikiem pomiedzy 5 i 6 pin i sprawdz czy jest przejscie potem to samo pomiedzy 6 i 7 - opory powinny byc podobne ). te piny odpowiadaja za cewki sterujace zmianami biegow.6 to zasilanie cewek i jest wspolna dla obu cewek. jesli masz przerwe na kabelku idacym do pinu 5 to nie bedziesz miec wstecznego pierwszego i drugiego biegu.

Dodano po 4 min.:

moze byc tez tak ze nie masz zasilania obu cewek i wtedy trzeba sprawdzic kabelek od pinu 6. wtedy samochod bedzie jezdzic tylko na 3 biegu.

Dodano po 8 min.:

jak posprawdzasz to i sie nie poprawi to dam ci znac gdzie jeszcze szukac usterki.

Netoper
21-10-2009, 09:55
Możesz wrzucić fotkę i rozpiskę tej wtyczki?
Jak da radę to wrzucaj od razu do działu "na własne oczy"

rodan555
21-10-2009, 10:43
tutaj jest miedzy innymi rozpisana wtyczka. teraz nie mam czasu sie bawic netem wlasnie rozbieram sterownik w jednej skrzyni ... ehhh ktos go kiedys juz robil i niedokladnie poskrecal.

http://w3.enternet.hu/scratch/mondeo/download/automatavalto.pdf

gjozwiak
23-10-2009, 00:23
rodan555 pisał : Przeczytaj moj post powyzej. rozbierz czujnik polozenia selektora biegow i wyczysc go. a co do wymiany filterka to juz grubsza robota bo by trzeba skrzynie wyjac i rozebrac bo on w srodku jest.elektryke mozna sprawdzic samemu wystarczy miernik i troche wolnego czasu.

Wymieniłem olej ale nadal skrzynia wariuje - teraz wyjąłem i roznitowałem selektor położenia zmiany biegów - ścieżki całe są, ale trochę brudne przeczyszczę je spirytusem i zobaczę co będzie (poskręcam go na śrubki) zamiast nitów - może być ?)
Wspominacie też czasem o sterowniku, gdzie on jest i co tam trzeba zrobić bo jak już mam rozgrzebane to moze bym zajrzał i jeszcze ta chodniczka skrzyni - jak ją wyczyścić

i jeszcze jedno pozycja D w aucie i tak jak pokazuje zdjęcie na sterowniku przy składaniu ??
http://www.fastcougar.com/cd4e_rebuild/images/IMG_3243.jpg

rodan555
23-10-2009, 09:02
tak wlasnie tak ma byc. a sterownik skrzyni masz pod czarnym deklem ponizej tuż obok tej brazowej wtyczki na gorze skrzyni. jak masz tam dostep to odkręć dekiel w lewym górnym rogu masz cewki i dochodzaca do nich wiazke. odkręć cztery śrubki na gwiazdke i zdejmij plastikową zlaczke kabli. pod sporem masz cewki razem z takim filterkiem od sterowania. odkręć cztery śruby na klucz 8 mm trzymajace to ustrojstwo i zdejmij obejrzyj filterek cewek czy nie jest zabity. sprawdz cewki czy sa sprawne.cewki trzymaja sie na jeszcze jednej srubce na gwiazdke. jesli chcesz to to tez mozesz rozebrac tylko uwazaj zeby nie pogubić kulek bo zaworki sa na stalowych kulkach. same cewki szczegolnie trzpienie mozesz przemyc czyms albo przedmuchac sprezonym powietrzem zeby to gladko chodzilo. Ja osobiscie rozbieralem calusienki sterownik i go mylem ale to rob jesli masz uszczelki do skrzyni bo stare lubia sie lamać.

gjozwiak
23-10-2009, 10:18
dam rade to zrobić w V6 2,5 bez wyciągania skrzyni ?

rodan555
23-10-2009, 11:50
jesli zdemontujesz podpore akumulatora to tak. wychodzi do gory. uszczelke korkowa postaraj sie zostawic na miejscu i zdjac sam dekiel. trzeba troche gumy pouginac od chlodzenia. wychodzi ciezko ale idzie wyjac. a jak juz dekiel uda ci sie zdjac to potem sama proscizna.

mad
23-10-2009, 16:46
rodan555 -wielki szcun za Twoje wiadomości. Widzę że wreszcie trafił się spec od automatów na forum. :metal2:

Sorry za OT.

rodan555
23-10-2009, 23:47
dzieki za uznanie ale specem nie jestem ... . troche powalczylem z wlasna skrzynia i stad wiem kilka rzeczy :)

Dynia1984
25-10-2009, 16:47
Witam

Jestem posiadaczem forda mondeo mk1 '94 ghia 2.0 +LPG ASB, auto kupiłem w marcu tego roku. Auto od nowości miało te same objawy ale "mechanik" który ze mną oglądał auto powiedział że wszystkie mondea tak mają i żeby się tym nie przejmować tzn. przy zmianie z 1 na 2 jest szarpnięcie, ale jak przy ruszaniu wcisnę gaz do dechy to zmiana jest płynna. Do tej pory mi to nie przeszkadzało ale jak czytam na forum to chyba nie wszystkie mondea tak maja;) i chciałbym coś z tym zrobić. Czy naprawa tego będzie bardzo kosztowna czy może rzeczywiście się tym nie przejmować bo naprawa będzie nieopłacalna.

Pozdrawiam

Ps czy możecie polecić mi jakiegoś dobrego mechanika od ASB z okolic Rzeszowa

Netoper
25-10-2009, 18:13
przy zmianie z 1 na 2 jest szarpnięcie,
Do sprawdzenia poduszka skrzyni i przeguby półosi.
My jeszcze wymianę oleju zrobiliśmy i przeszło.

mad
25-10-2009, 18:19
Netoper wymieniałeś poduszkę?

Dynia1984
25-10-2009, 19:01
Dzięki za informacje. A jakieś przybliżone koszty?

Netoper
25-10-2009, 19:10
Netoper wymieniałeś poduszkę?
Tak, tę przy podszybiu, bo skrzynia pukała przy zmianie biegów, no i silnik nadmiernie się bujał jak mu się gwałtowniej gazu przyłożyło.
Z tym że optycznie poducha była zdrowa nawet po wymontowaniu, i był dylemat czy wymieniać, ale dobrze że wymieniliśmy bo i skrzynia przestała tak pukać i ciszej w kabinie się zrobiło,
A jesze przegub wewnętrzny miał luzy i też przez niego skrzynia pukała, no i jak olej się zmieniło to zero zastrzeżeń do pracy skrzyni.
Zresztą i inne cyrki były ze skrzynią, przechodziła w tryb awaryjny, i najpierw to była źle podłączonego TPS-u do sterownika LPG, a później zasyfionej chłodnicy oleju skrzyni.


A jakieś przybliżone koszty?
Od 150zł wymiana oleju, do 2000zł regeneracja skrzyni, najpierw trzeba zdiagnozować co Ci klękło i dopiero później o kosztach myśleć, bo tak to nie wiadomo co Twojemu mondkowi dolega i na jakie koszta się szykować

gjozwiak
26-10-2009, 10:14
rodan555 - Bardzo dziękuje - Twoje diagnozy sprawdziły się 100 % roznitowanie selektora i wyczyszczenie ścieżek pomogło w 100 % - skrzynia chodzi jak dawniej - jeśli można chcę się odwdzięczyć - pisz na prv
Choć zrobiłem wymianę oleju (tylko dolewkę chyba niepotrzebnie weszło tylko 3,5 l) i troszkę czuć zmianę przy przełączaniu z 1 na 2 przy małym gazie
Może musiałbym zrobić całkowitą wymianę dynamiczną - jaki ojej kupić ? (bo są głosy że DEXTRON II a nie III i jakiej firmy sam nie wiem bo co mechanik to inne zdanie)

Netoper
26-10-2009, 12:19
Do mkII tylko dextronII

SteelRat
04-11-2009, 08:53
a ja wczoraj wracajad do domku wieczorem zaznalem frajdy z promocji... 2 biegi za cene 4... mam 1 i 3 :) reszty do przodu nie, zajechalem do pracy, doalelm oleju, bo u mnie zawsze musi byc niestety malo, inaczej skrzynia swirowala... nic, zobaczymy, co dalej...

rodan555
04-11-2009, 15:19
sprawdz czy nie masz czasem zwarcia pomiedzy pinami 5 i 7 na wtyczce ktora idzie do sterownika skrzyni. brazowa złączka prawie pod akumulatorem. sprawdz piny nie w akrzyni tylko w wiazce ktora do niej dochodzi ( bo w skrzyni bedzie zwarcie poprzez cewki bo maja wspolne zasilanie ).

Dodano po 8 min.:

pare dni temu byl watek z dokładnie takimi samymi objawami. wtedy myslalem ze to wina oleju ale po przemysleniu uważam ze może to być problem elektryki. jeśli faktycznie jest zwarcie pomiedzy tymi pinami co podałem to mogą wystąpić takie objawy, najprawdopodobniej byłyby połączone z brakiem wstecznego ale niekoniecznie. jeśli zwarcie jest na czujniku położenia selektora biegów to objawy mogą być np tylko w pozycji drive a w innych nie pojawiać się. Rozbierz i wyczyść ten czujnik bardzo możliwe że to właśnie on jest winien tej sytuacji a także temu ze ci skrzynia swirowała jak było więcej oleju.

SteelRat
05-11-2009, 09:09
Dzieki Rodan555, postaram sie dzis zdobyc wjazd do garazu znajomego, moze sie uda?
a skrzynia dzwnie sie zachowuje, na 1 biegu do 6k dobija, ale jak "wrzuce" noga inny bieg.. to wrzuca, z tym, ze chyba wlasnie 3 ;]
ech...

EDIT

a ten czujnik selektroa biegow to pod kopulka aluminiowa, z literka D i jakims okraglym plasticzkiem? :) pewnikiem tam, toto, co nity rozwiercac trzeba? i jakimis wkretami by nalezalo potem skrecic...

rodan555
05-11-2009, 09:50
nie wkretami tylko przegwintowac gwintownikiem 4 i wkrecic srobki zeby potem mozna sie bylo do tego latwo dostac. a sam czujnik to właśnie to co muwisz. zreszta tu na fotum bylo tego zdjecie wiec wiadomo o co chodzi. ja mialem tak ze mi został tylko 1 bieg i wsteczny :).

SteelRat
05-11-2009, 11:46
czyli musze od kogos scignac gwintownik i srubki :) lipa, ze preparaty odtluszczajce i kontaktspray zostyawilem kurde w domu... a jakos pod blokiem w deszczu niezbyt mam ochote grzebac :)

Piotrek_Pulawy
07-11-2009, 19:28
No i się nacieszyłem automatem... Z dnia na dzień coś się zepsuło. Skrzynia nie ma 4 biegu oraz nadbiegów. Działa tylko 1,2,3 i zmienia je z dużym szarpnięciem. Czasami gubi biegi, wrzuca luz, potem znowu załącza i ogólnie taka głupawka. Dzisiaj wyjmowałem selektor i go czyściłem, oraz czyściłem wtyczki, ale niestety nic nie pomogło :( W przyszłym tygodniu będę się dobierał do sterownika ale nie wiem czy to coś da.. Może ktoś miał podobny problem, albo podpowie jak mam rozpoznać albo pomierzyć uszkodzony sterownik.. Ostatnio krucho z kasą więc chciałbym to naprawić we własnym zakresie bo na razie auto stoi pod płotem :/ Jak myślicie, to uszkodzenie elektroniki czy mechaniczne? Dodam że zrobiłem z tą awarią ponad 200 km i skrzynia się nie rozpadła. Olej klarowny, czerwony nie pachnie spalenizną.. :niewiem:

rodan555
07-11-2009, 19:42
jesli olej dobry i na dobrym poziomie to chyba jednak elektryka. sprawdz jeszcze czujnik obrotów i vss oba maja znaczenie co do przełączania biegów. warto by bylo podpiac sie do kompa i odczytać błędy. sprawdz jeszcze złączkę na lewym nadkolu koło filtra powietrza bo tam ida kabelki od połączeń skrzyni. Jak rozbierałes selektor to przyjrzałeś sie ścieżkom tam? potrafia być wyżarte tak ze nie ma odpowiedniego kontaktu, ja u siebie je czyściłem i pokryłem cyną bo miedź się poutleniała.

Piotrek_Pulawy
07-11-2009, 19:52
Scieżki są całe, trochę wytarta jest cyna i w kilku miejscach widać miedź, ale ona nie jest przetarta.. Jeszcze sprawdzałem mierinkiem czy przewodzą i wychodziło że jest ok. A mógłbyś kolego powiedzieć dokładniej jak to sprawdzić i gdzie te czujniki się znajdują przede wszystkim. A nie zwróciłem uwagi na tą złączkę będę się jej musial przyjrzeć. Masę skrzyni jedynie zmieniłem i przykręciłem ją na stałe do akumulatora bo tamta kuż podrdzewiała i nie kontaktowała dobrze jak sprawdzałem miernikiem.

rodan555
07-11-2009, 19:52
jak spojrzysz tutaj;
http://transtec.secure1.net/rebuilder_news/1st_q95r-n.pdf
to twój problem może mieć związek z cewką 3-2t/ccs. może padła ci ta cewka i stad te cyrki.

Piotrek_Pulawy
07-11-2009, 20:00
A mógłbyś mi powiedzieć jak to sprawdzić ? Sprawdzałem styki 5,6,7 czy nie mają zwracia to wychodziło na to że jest dobrze.

rodan555
07-11-2009, 20:06
ta złączka (głółna) jest skręcana na śrubę trudno jej nie zauważyć. nie wiem czy wskaźnik prędkości w mkI był na lince czy na elektronice. jak na elektronice to jeśli pokazuje prędkość to vss jest sprawny. jeśli na lince to najprościej by było przejechać sie autem z podpiętym laptopem do kompa i sprawdzić czy pcm widzi prędkość samochodu. Czujnik obrotów o ile dobrze pamietam znajduje się z lewej strony skrzyni tzn jak odkrecisz przednie lewe koło to masz widok na pompę olejową skrzyni i tam jest właśnie ten czujnik dochodzą do niego dwa kabelki.
http://www.fastcougar.com/cd4e_rebuild/index.htm
masz go na pierwszym zdjeciu i na czwartym od dołu

Dodano po 1 min.:

vss drugie zdjecie od dolu zaraz obok bagnetu.

Piotrek_Pulawy
07-11-2009, 20:09
U mnie jest jeszcze licznik na linkę. Ale teraz sobie przypomniałem, że w autku mi nagle przestał działać obrotomierz podczas jazdy. Jak dojechałem na parking, zgasiłem i odpaliłem auto to obotomierz zaczął działać.. A problem ze skrzynią pojawił się zaraz po tym, następnego dnia rano.. Może faktycznie to jest przyczyna

rodan555
07-11-2009, 20:17
w takim razie jest na linke i oprucz tego sygnal idzie do pcm takie podwójne cudo

Piotrek_Pulawy
07-11-2009, 20:20
A te czujniki sprawdzić miernikiem, rezystancję? Nie mam możliwości sprawdzenia czujnika vss z lapkiem, w mk1 to nie takie łatwe połączyć się z autkiem :/ A jeśli rezystancję to wiesz ile powinna wynosić? I naprawdę dziękuję za fachową pomoc i tak szybką odpowiedź.

rodan555
07-11-2009, 20:27
jesli obrotomierz raz dzialal a raz nie to moze wystarczy tylko przeczyscic wtyczke i styki.

Piotrek_Pulawy
07-11-2009, 20:28
To tylko raz się zdarzyło.. Teraz obrotomierz cały czas jest sprawny a skrzynia już nie :/

rodan555
07-11-2009, 20:45
nie jestem pewien ale 3-2t/ccs zapewne ma zasilanie wspolne z innymi cewkami. powinno wykazac opor pomiedzy pinem 8 i wydaje mi sie ze pinem 6 w zlaczce po stronie skrzyni (z ktoryms napewno ale nie mam pewnosci z ktorym). jesli nie bedzie zwarcia (oporu) z zadnym pinem to by oznaczalo ze cewka jest uszkodzona.

Piotrek_Pulawy
07-11-2009, 21:23
Dzięki za info. W poniedziałek wszystko będę sprawdzał po kolei i dam znać co i jak.

SteelRat
11-11-2009, 21:10
no i rozebralem maszyne, styki wszystkie czyste, eleganckie... selektro rozebralem, oczyscilem, odtluscilem nasmarowalem smarem parafinowym, zlozylem.

gorzej, ze wtyczka za akumulatorem idaca do skrzyni zle laczy, widac ci, ktorzy kiedys remont skrzyni robili, cos zrabali, bo nie mozna jej zapiac (zatrzasnac) nameczylem sie jak nie wiem co, pozapinalem jakos... oleju siwezego dolalem... no i nic, lipa, dalej 1 3 i wsteczny... i nie mam juz swiatel cofania.. mzoe to z tej zlaczki wynika? kij wie ;/ zalamka na calego... jeszcze mi dzis wanna pekla... ech... jak sie wali, to grupowo...

rodan555
11-11-2009, 22:35
ok jak nie masz swiatla wstecznego to masz niekontakt wlasnie na tym co rozebrales tzn czujniku polozenia selektora biegów. moze masz po prostu walniety ten czujnik i stad masz cyrki.

A tutaj mała pomoc dydaktyczna :)

http://www.scribd.com/doc/9615478/Ford-CD4E

Dodano po 2 min.:

sprawdzales miernikiem sciezki czy dobrze przewodzą? warto tez sprawdzic czy jest przejscie pomiedzy rezystorkami bo wlasnie na podstawie oporu pcm wie w jakiej pozycji jest polozony drazek. swoja droga znow musialem rozebrac swoj czujnik i przy okazji zrobilem mu pare zdjec rozebranemu jak tylko zgram to na kompa to umieszcze gdzies w sieci :)

Netoper
11-11-2009, 22:39
to umieszcze gdzies w sieci Smile
Na forum wrzuć do działu "na własne oczy"

SteelRat
11-11-2009, 22:53
ja tez obfocilem, telefonem, ale zawsze...

a co do usterki, to cos jednak wine podejrzewam w czarnym gniezdzie... bo chyba wlasnie tam mam niekontakt, ale nie ma jak tego zrobic, bo gniazdo zapada sie do skrzyni ;/ obsmarowali wczesniej silikonem, widac spsuli ;/

wsteczny mam... jedynke do 6.5-7k obrotow.. 3ke jakby tez... do 140 idzie...

Netoper
11-11-2009, 22:55
ja tez obfocilem, telefonem,
No to wrzucaj bo jeśli chodzi o ASB to ubogo bardzo na forum

rodan555
11-11-2009, 23:59
no wtyczka niepowinna sie zapadac. orginalnie jest ona na dwoch zatrzaskach i wysuwa sie ja do dolu po odkreceniu sterownika skrzyni. moze masz tam zwarcie na niej. chociaz jakby to byla wtyczka i by ci pozwieralo kabelki to najprawdopodobniej nie mialbys wstecznego. bo wtedy jedna cewka sterujaca jest wlaczona a druga nie. pierwszy bieg jak obie cewki wlaczone trzeci jak obie wylaczone. zakladajac ze to elektryka tociagle najbardziej prawdopodobny element uszkodzony to ten czujnik co juz go rozbierales. trzebaby go pomierzyc i poszukac czy nie ma na nim zwarc. albo poszukac kogos blisko co ma taka skrzynie i zrobic podmianke i wtedy sprawa jasna by byla.

Dodano po 40 min.:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af68467d9352b384.html

gorna czesc ta z zielona plytka odpowiada za przekazanie sygnalu o polozeniu selektora do pcm. dziala na zasadzie zwiekszajacego sie stopniowo oporu. styki ponizej odpowiadaja za przelaczanie cewek. Najczestrza przyczyna zwarc w tym elemencie jest mieszajacy sie pyl aluminiowy, pochodzacy z przecierajacej sie obudowy, ze smarem. na zdjeciu widac jak przytarta jest ta aluminiowa obudowa.

Dodano po 12 min.:

SteelRat a przy tych 140 jak gwautownie zdejmiesz noge z gazu to auto mocno hamuje silnikiem czy nie?

SteelRat
12-11-2009, 00:37
no mocno hamuje, mam kolo 4.5-5k obrotow wtedy...

a co do selektora, nie mial pylu, mial wytarta lekko aluminiowa pokrywe, ale zadnego syfu w smarze, nic, elegancko wyczyscilem, wizualnie zero zastrzezen do calosci.

rodan555
12-11-2009, 08:26
ok a czy czujesz zmiane biegu jak muwisz ze masz 1 i 3 czy nic nie wskazuje na to ze zmiana zachodzi poza tym ze jedziesz 140. mi sie wydaje ze utknoles na 1 biegu bo wlasnie wtedy samochod ostro bedzie hamowal silnikiem. sprawdz czy nie masz zasyfionej zlaczki od czujnika obrotów skrzyni bo on tez bierze udzial w przelaczaniu biegów. to bedzie zlaczka za lewym przednim kolem.

SteelRat
12-11-2009, 10:36
oj, mam 2 biegi, mam 2 ;] 1 ciagnie do jakichs 6.5 k obrotow i przelacza na inny bieg. a czujnik fakt, mialem zajrzec, zapomnialem... gorzej z tymi swiatlami cofania, zlaczke w skrzyni obstawiam przynajmniej pod tym wzgledem... czuje sie chwile zmiany. gorzej, jak jade na tym "kolejnym" biegu i chce mocniej przyspeiszyc, z miejsca redukcja i max obroty, do odciecia paliwa... troche jak w manualu przy slizgajacym sie sprzegle...

SteelRat
13-11-2009, 21:40
no i swiatla cofania wrocily, poruszalem sensorem MLP, ustawilem ciut inaczej, niz wypadalo na D i cofac moge z oswietleniem.
czujnik w skrzyni niestety, ma uwalona obudowe, oczyscilem, ale dosc luzno wtyckz chodzi, musze tego gdzies poszukac i wymienic/zamienic na chwile chociaz. zreszta to samo z sensorem MLP, moze go jeszcze raz wyjme, oczyscze i tym razem zloze bez zadnego smarowania stykow?

rodan555
13-11-2009, 22:32
jest dosc latwo dostepny wiec ponowne wyjecie napewno mu nie zaszkodzi. porob zdjecia i wyslij albo na prv albo umiesc na forum. jak juz wyjmiesz jeszcze raz sprawdz czy jest przejscie pomiedzy opornikami bo z tego pcm czyta jakie jest polozenie drazka. mozeswz tez poszukac ewentualnych zwarc na czyjniku MLP.

SteelRat
17-11-2009, 08:40
ogolnie, to jaja sa... OD dziala... ledwo, ale dziala... smieszne to jest... :) oleju doallem swiezego, jest ttroche ponad to, co trzeba... po resecie komputera auto stracilo trocher przyspieszenie, ale slabo sie stresuje jakos tym ;] znajde czas i ochote, rozbiore znowu sensorek MLP, oczyszcze, nie bede smarowac niczym i zobacze, co bedzie. czujnika skrzyni nie mam skad wziac, ten jakis mzoe byc lewy, sprobuje go odpiac i zobaczyc, czy bedzie jaakkolwiek reakcja, ale to tez jak bedzie czas dopiero...

SteelRat
20-11-2009, 14:10
no, jutro ma "znajomosciowy" szpenio od automatow obejrzec moje biedactwo, zobaczymy, co wymysli... i za ile :)

rodan555
21-11-2009, 18:02
nooo tez jestem tego ciekaw :)

SteelRat
21-11-2009, 22:44
no, Bestia jutro jedzie do warsztatu, "trafi pod noz", czyli komputer.. olej bankowo do zmiany tez mam... jhak koles uslyszal, ze planowalem obnizyc koszty i zalac dexron II pod tytulem LOTOS, to zdecydowanie, w raczej bezposrednich slowach, odradzil ;]

w poniedzialek bedzie, mam nadzieje, dopiecie pod komputer, diagnostyka... zobaczymy, co wykaze.

w ramach doinformowania odwiedzilem moj znajomy sklep, w ktorym czasami cos biore i wychodzi, ze czujnik obrotow skrzyni, czy tam predkosci, ten przy lewym kole, stoi jakies 140 pln, a sensor MLP 240 pln.. w razie jakby cos.. idzie przezyc... a jak bedzie lipa? to koles we Wrocku diluje skrzynie niby sprawne, regenerowane, czy cos, po 1k PLN na wymiane za stara.. tylko jeszcze moj MechGuru wzmie 300 za przekladke... no i pewnie do tego olej, hrhr ;>

ale poki co, zero stresu, zmartwien, bedzie trzebe wydac duzo, bede sie dopiero wtedy martwic... poki co mam rakiete trzybiegowa, ktora wrzuca dziwne biegi w dziwnych chwilach :)

swirek31
22-11-2009, 15:08
witam mam pytanie w moim mondele z automatyczna skrzynia po rozgrzaniu sie silnika i jezdzie 120 km/h wycieka olej z miski przez odpowietrzenie skrzynie mam nowa okolo 8 tys przejechane wiecie moze dlaczego?