PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] włączanie wentylatora chłodnicy



kompresorek
03-08-2007, 12:44
Witam ponownie,
Niedługo nacieszyłem się z uzdrowionego mondka :fan: (podmieniłem z innego mondka MAF,EGR z czujnikiem) a tu kolejna ciekawostka.
Otóż zaczął mi się za wcześnie włączać wentylator na chłodnicy. Włącza się ledwo wskazówka wejdzie w strefę "normal".
Zwyczajowo podniosłem maskę i chciałem znaleźć czujnik wkręcony gdzieś w chłodnicę a tu klops 8O
Sięgnąłem do mądrej literatury i wyczytałem że sterowanie w benzynie jest elektroniczne. Na schemacie znalazłem przekaźnik R5.
I w końcu moje pytanie:
- co dalej ?? :niewiem:
Pozdrawiam

gorilla666
03-08-2007, 12:57
czujnik ktory jest w obudowie termostatu daje sygnal do kompa a ten wlacza wentyle --sprawdz czujniczek kolego--bardzo czesto spotykan usterka

czujnik przewaznie pada ten daje sygnal na wskaznik tempa a tzn ze wentyl zalacza sie w odpowiednim momencie-tyle tylko ze wskazanie wskaznika jest bledne

kompresorek
03-08-2007, 13:05
dziękuję :pad:
jeszcze zanim pójdę sobie pogrzebać - szybkie pytańko
czy ten czujnik da się jakoś czyścić czy tylko wymieniać ?

marasol
03-08-2007, 13:09
gorilla666 kolego ,wydaje mi się że czujnik który podaje sygnal na wskażnik nie daje sygnału do kompa,są dwa czujniki jeden na górze (do kompa) a drugi(na wskażnik) pod spodem i przysłania go lekko róra od chłodnicy.tzn ja tego jestem pewnien :) ,. i faktycznie to moze byc złe wskazanie tego czujnika na dole. jesli jestem w błedzie prosze poprawcie.

kompresorek
03-08-2007, 13:15
raczej nie podejrzewam złego wskazania temperatury tylko zły moment włączania, ponieważ wentylator włącza mi się już po przejechaniu około 3 km na zimnym silniku

Ale pytanie pozostaje: czy da się go czyścić czy tylko wymiana?

gorilla666
03-08-2007, 18:06
są dwa czujniki

dokladnie-troszke malo precyzyjnie sie wyrazilem

generalnie czujnika sie nie czysci-poprostu jest uszkodzony

Grzana
04-08-2007, 23:13
moze byc to ten czujnikk w obudowie termostatu , lub to co u mnie sie okazalo czyli temostat slabo sie otwieral i ledwo puszczal plyn przez chlodnice . wskazowka pokazywal iz temp jest w normie a wentylator chodzil i chodzil.Dodam ze pierweszym krokiem byla wymiana tego czujnika w gornej czesci obudowy termostatu i to nic nie pomoglo dopiero po wymianie termostatu wszystko wrocilo do normy :)

kompresorek
06-08-2007, 14:34
Taka ewentualność (termostat) również jest możliwa ponieważ nie wiedzieć czemu mój płyn chłodniczy jest trochę jak by to powiedzieć "mętny" i brudny a więc zabrudzenie termostatu a w konsekwencji nie otwieranie w pełni również jest możliwe.
Spróbuję to ustalić :boshe:
Pozdrawiam