PDA

Zobacz pełną wersję : rolka napinająca pasek rozrządu - jaka ???



szwarc
04-07-2005, 19:16
Witam wszystkich.
Niedawno, szczęsliwe wszedłem w posiadanie forda mondeo rocznik 1998 (grudzień), kombi, silnik zetec 1,8 16V, 115 koni.
Niedawno też wymieniałem oczywiście pasek rozrządu, przy którego wymianie mechanik stwierdził, że łożysko rolki napinającej pasek jest uszkodzone, jednak rolki tej nie wymienił, tylko mnie o tym poinformował i założył ta starą, przy okazji pokłóciłem sie jeszcze z nim srodze i tak juz pozostało.
Pytanie jest takie, czy do podanego przeze mnie modelu pasuje rolka o symbolu SKF VKM 24210.
Jeśli nie to jaka i gdzie ja mogę dostać ?
Proszę również, napiszcie jak ją samemu wymienić (jeśli warto), mechanik chce za wymianę 30 zł.
Proszę o szybką odpowiedź, najlepiej i na forum i na maila lucu@go2.pl, bo gość, chce mi sprzedać wymienioną wyżej rolkę za cenę 20 zł (nową).
Dzięki.

fuel111
04-07-2005, 20:13
Jeżeli jesteś manualny i kiedyś już robiłeś wymianę rozrządu to dasz radę. Jeśli nie to 30 zł to do wytrzymania chyba. Łożyska kupić w/g numeru Vin. :)

waldemarz
04-07-2005, 20:45
Jezeli tego nie robiles to daj sobie spokoj i lepiej wydac te 30 zeta, tak jak ci Fuell radzi :satan:Jakby to bylo 300 to jeszcze mozna zrozumiec , ale 30 zl. to juz pestka. A rozrzad to wazna sprawa, zle naciagniesz pasek i beda klopoty.

szwarc
04-07-2005, 20:51
Ok już wiem, że najlepiej zapłacić (chociaż, kiedyś robiłem różne rzeczy np wymiana skrzyni biegów czy silnika w maluchu :o) ).
Ale jeszcze napiszcie mi czy to łożysko co odałem skf pasuje do mojego modelu.
Nr VIN WF0NXXGBBNWG39386

waldemarz
04-07-2005, 21:38
Nie wiem skad jestes bo nie ma w profilu twoim takiej informacji ale najlepszej informacji udzieli ci ASO forda, zadzwon do nich i bedziesz mial pelna informacje, czy ten numer czesci pasuje do twego auta. A co do twoich robot to wybacz ale wymiana silnika w maluchu to jak wypic jedno :beer:, ja mialem juz rozne auta ale sam do rozrzadu sie nie zabieram i to w mondku. Dziwie sie ze ten mechanior nie wymienil ci tej lrolki tylko zalozyl starą. Lepiej z jego uslug juz nie korzystaj. Numer katalogowy forda tej czesci to 1038384 lub 1053942, jeden i drugi byl montowany w modelach 05/98-01/99 , wiecej nie moge ci pomoc bo nie wiem.

Ps. Uzupelnij w profilu skad jestes i jakim autem jezdzisz to przyszlosciowo bedzie przydatne. :metal

rydzadam
04-07-2005, 22:54
Proszę również, napiszcie jak ją samemu wymienić (jeśli warto), mechanik chce za wymianę 30 zł.
Proszę o szybką odpowiedź, najlepiej i na forum i na maila lucu@go2.pl, bo gość, chce mi sprzedać wymienioną wyżej rolkę za cenę 20 zł (nową).
Dzięki.
Widzę tu dwie kontrowersyjne ceny: nowa rolka napinająca kosztuje (oryginał) 200 zł wzwyż. Nawet najgorsze podróbki minimum 100 zł. Więc coś tu nie gra z tym 20 zł. Druga sprawa - koszt wymiany. Nie wiem, co to za mechanik, ale 30 zł ! Toż grzebanie w rozrządzie to koszt 100 - 150 zł. Zastanów się proszę dwa razy, za nim go znowu odwiedzisz (mechanika). Sprawa wielce podejrzana. A sam się za to nie bierz lepiej. Żle napniesz i skończy się niemiło dla kieszeni jak zęby paska przeskoczą.

mikidr
05-07-2005, 00:11
Z paskiem rozrzadu jest jeszcze taka sprawa, ze raz prawidlowo naciagniety nie moze byc powtornie zdejmowany, naciagany, a raczej przy wymianie rolki bedzie taka operacja nieodzowna, wiadomo wielu mechanikow wymieni rolke nacignie drugi raz pasek i tak bedziesz jezdzil ale pytanie jak dlugo :wall: bo raczej nie tyle i powinien wytrzymac nowy pasek prawidlowo od razu zamontowany i naciagniety, wiec wedlug mnie to przy tej operacji powinienes tez niestety wymienic pasek tak zeby wszystko gralo i zdecydowanie omijaja szerokim lukiem tego mechanika.

szwarc
05-07-2005, 08:17
ok z tego co wynika muszę jeszcze raz wymienić pasek i rolkę napinającą. Nie mam zamiaru sam się za to zabierać, mechanik u którego wymieniałem rozrząd to kawał ch.... (już wcześniej pisałem). Co do ceny to w sklepie powiedział mi, że nowa rolka napinająca kosztuje ok 60 zł, więc może ktoś kto ma niepotrzebną chce sprzedać taniej, z resztą zobaczcie na aukcję http://www.allegro.pl/show_item.php?item=56549611. tylko dalej nie mam odpowiedzi na pytanie czy ta rolka będzie pasowała do FORDA MONDE, ROK PRODUKCJI 1998 (Z GRUDNIA), SILNIK ZETEC 1.8 16 V. W sklepie gość nie chce powiedzieć (szmatławiec),a w ASO powiedzieli, że jak przyjade to mi wymienią - hmmm cena za wymiane 100 zł + nie wiadomo ile za rolkę :)) . A mam fachowca, który zrobi mi to o wiele taniej (pracuje w domu po pracy). Wiadomo 20 czy 30 zł to nie 60 tylko czy to to, bo nie sztuka wywalić 30 zł w błoto.

szwarc
05-07-2005, 09:17
Już sam nie wiem być może to ja coś pokręciłem :wall: (taki ze mnie znawca jak z koziej du.. trąba) więc zacznijmy jeszcze raz - chodzi mi o rolkę napinającą pasek, który również napędza alternator, rolka ta wygląda tak jak ta umieszczona na zdjęciu w aukcji allego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=56549611, tylko nie wiem czy to właśnie ta (chodzi mi o model), jakoś gość ją sprzedający się nie odzywa i nie odpowiada na moje pytania, ale mimo to chciałbym wiedziec jaka zamówić ??

szwarc
05-07-2005, 10:28
To znowu ja.
Na stronie SKF (katalog łożysk) znalazłem typy łożysk do mondeo.
Tylko teraz tak sa podane łożyska do różnych typów silnika i tak:

ZH 18 EFI od czerwca 98 do stycznia 99
pasują łożyska:
VKM 24212 i VKM 24214

ZH 18 ZETEC E do maja 98
pasują łożyska
VKM 24210 (czyli to co jest na aukcji) i VKM 24211

Pytanie czy silnik ZH 18 EFI to też ZETEC (bo już człkiem zgłupiałem).

Wychodzi na to, że po moim numeże VIN WF0NXXGBBNWG39386 mam auto z grudnia 98 roku więc odpowiada pierwsza pozycja (VKM 24212 lub 24214).

Tylko teraz tak czy EFI to też ZETEC ?
NIgdzie nie ma zdjęcia tego łożyska VKM 24212 a to na aukcji allegro nieby nie odpowiednie http://www.allegro.pl/show_item.php?item=56549611 wygląda tak jak moje więc co mam zrobić ???

waldemarz
05-07-2005, 12:00
Posluchaj dzwonilem do swojego ASO w Wawie i po tym numerze nie moze mi powiedziec czy jest dobre czy nie. Powiedzial jedno ze trzeba by bylo zmierzyc: srednice gdzie wchodzi sruba czy to 6 czy 8 oraz zmierzyc srednice kola i szerokosc kola nie moze byc ani szersza ani wieksza z tym kolem co masz zamontowane. Nie moze mi pomoc w inny sposob. :(

szwarc
05-07-2005, 13:29
Ale klapa. Przecierz nie będe ściągał tej rolki bo musiałnym uziemnić auto na przynajmniej jeden dzień albo i dłużej a to nie wchodzi w grę.

Zamówiłem rolkę SKF VKM 24212, czyli tą, co wyczytałem w katalogu SKF dla silnika 1.8 EFI (zgodnie z numerem VIN dla Mondeo 0d czerwca 1998 r). Problem w tym, że go nawet nie widziałem :( .

Nie wiem czy wybrałem dobry silnik - VIN checker mi tego nie pokazuje.
Zapłaciłem 73 zł mam nadzieję, że nie w błoto.

A jeszcze pytanie czy jak na silniku (na filtrze pow) napisane jest ZETEC E, to czy to może być EFI ? Cały czas nie mogę tego rozróżnić czy samo ZETEC E czy ZETEC EFI


ZH 18 EFI od czerwca 98 do stycznia 99
pasują łożyska:
VKM 24212 i VKM 24214

ZH 18 ZETEC E do maja 98
pasują łożyska
VKM 24210 (czyli to co jest na aukcji) i VKM 24211