PDA

Zobacz pełną wersję : drgania-co i jak ?!



Martin99
24-07-2005, 11:27
witam!!
wiekszosc wad mojeg o mondka usunolem :) ale jest jedna najbardziej złośliwa do ktorej nie wiem jak sie mam zabrac.a mianowicie.mniej wiecej gdzies w przedziale 80km/h do 110km/h i powyzej 140km/h moj samochod drga i to bardzo mocno :( .doszedlem ze drgania wystepuja z prawej przedniej czesci samochodu.zmienialem juz opony bo chcialem sprawdzic czy to wina wywazenia (nawet przez jakies pierwsze 5 kilometrow autem nie trzeslo ale pozniej zaczelo znowu) pomyslalem ze to moze tarcza hamulcowa jest skrzywiona wiec zciagnolem koło, i tarcze hamulcowa i na podnosnikach zaczolem testowac.drgania niestety nadal wystepuja.moze macie jakies porady bo niewiem co robic a to jest bardzo uciążliwe :wall: .moze to półośka jest skrzywiona???ale jakby to byla półośka to by chyba trzęsło przy kazdej predkosci.Co Wy na to??

STraits
24-07-2005, 12:32
Na moje oko krzywa felga. I tutaj msuze zaznaczyć, że WYWAŻENIE nie załatwia problemu. Niech Ci w jakimś zakładzie sprawdzą samą felge - puszczą na wyważarke to zobaczysz czy nie jest krzywa..

Martin99
24-07-2005, 14:05
ale jezeli bylaby to wina krzywej felgi to czy drgalo by bez niej przy probie na podnośnikach??wątpie

Pablo81
24-07-2005, 14:37
A czy drgania występują też przy hamowaniu?

STraits
24-07-2005, 14:43
Martin99 : Faktycznie - nie zauważyłem. Więc tak - w zasadzie zostają Ci 2 możliwości. Pierwsza to półoś półoś/przegub, a druga to uszkodzone łożysko podpory wału. Ale moje pytanie jest takie - czy zdejmowałeś oba koła, czy tylko jedno ? Bo przy jednym kole to za dużo Ci to nie powie - będzie działał mechanizm różnicowy i prawą stroną będze bujało. Z jednej strony będzie odciągał go amortyzator i spręzyna i moze sie bujać jedna część pojazdu...

LaBobas
24-07-2005, 15:55
Martin99 : Faktycznie - nie zauważyłem. Więc tak - w zasadzie zostają Ci 2 możliwości. Pierwsza to półoś półoś/przegub, a druga to uszkodzone łożysko podpory wału. Ale moje pytanie jest takie - czy zdejmowałeś oba koła, czy tylko jedno ? Bo przy jednym kole to za dużo Ci to nie powie - będzie działał mechanizm różnicowy i prawą stroną będze bujało. Z jednej strony będzie odciągał go amortyzator i spręzyna i moze sie bujać jedna część pojazdu...Ja stawiam na przegub.Piszesz,ze to po prawej stronie.Tam wystepuje dluga polos z przegubem posrednim.Tak mysle bo w 205tce bylo podobnie.I cos mi sie wydaje ze z tego miejsca przenosza sie wibracje.Do lwa sprzedali mi za dluga pol os i jak sie tam wyrobilo do drzal lew jak diabli przy 120 km\h potem znikalo i znowu przy wyzszej predkosci.Sprawdz czy tam nie ma luzu.Alb jak kolega wspomnial lozysko posrednie.Przegub przy kole bym wyeliminowal no bo by strzelal przy skretach.

fuel111
24-07-2005, 16:20
Ja stawiam na wyważenie półosi razem z łożyskiem pośrednim jak pisze Straits. Przegub to raczej nie jest 8O

LaBobas
24-07-2005, 16:59
Ja stawiam na wyważenie półosi razem z łożyskiem pośrednim jak pisze Straits. Przegub to raczej nie jest 8OA jak jest w mondim bo mi sie nie chce po ksiazke ruszac :satan: Na dlugiej polosi masz dwa przeguby,jeden za lozyskiem podporowym a potem sam przegub przy kole.Czy sie myle?

waldemarz
24-07-2005, 17:13
Koledze Martinowi powiem tak, polecial ci napewno przegub lub poprostu walnales w jakas dziure i szlag trafil polos i dlatego masz teraz drgania. :metal Ja na twoim miejscu zrobilbym tylko jedno. Podnies auto na podnosinku , zdejmij oba kola i wlacz bieg np. 2 i dodawaj powoli gazu a inny niech patrzy na zachowanie sie polosi, czy bedzie dostawac drgan, oczywiscie przy zdjetych kolach i wtedy bedziesz wiedzial, czy to ktoras z polosi czy to kola. Bo nie powiedziane jest ze to moze byc polos prawa poniewaz nawet jak walnie lewa to bedzie rezonans na caly przod.

LaBobas
24-07-2005, 17:28
Koledze Martinowi powiem tak, polecial ci napewno przegub lub poprostu walnales w jakas dziure i szlag trafil polos i dlatego masz teraz drgania. :metalNo to moze przegub sie nie nazywa ,ale zaraz za podpora masz manzete pod ktora znajduje sie taki trojpalczasty hmm no takie cos.Jest to po to poniewaz polos dluzsza wykonuje ruchy gora i dol.Wlasnie patrze na rysynek.Prawdopodobnie pod manzeta znajduje sie sprezyna ktora dociska ten cudak trojpalczasty.Mysle,ze budowa jest taka sama jak w 205tce poniewaz zasada dzialania jest taka sama.Nie mowie ,ze u kolegi drgania z tego pochodza,ale jest to mozliwe.Latwo to sprawdzic.Na podniesionym aucie poruszac poloska gora dol,mozna sprobowac na polozonym na kolach.Aaaa jeszcze jedno ,gdy bedzie sie krecic kolem na podniesionym aucie to patrzec jak sie uklada polos.Bardzo rzadko tam sie cos dzieje pod ta manzeta,ale kurde akurat mnie tam sie bigosu narobilo. :wall:

waldemarz
24-07-2005, 17:31
Koledze Martinowi powiem tak, polecial ci napewno przegub lub poprostu walnales w jakas dziure i szlag trafil polos i dlatego masz teraz drgania. :metalNo to moze przegub sie nie nazywa ,ale zaraz za podpora masz manzete pod ktora znajduje sie taki trojpalczasty hmm no takie cos.Jest to po to poniewaz polos dluzsza wykonuje ruchy gora i dol.Wlasnie patrze na rysynek.Prawdopodobnie pod manzeta znajduje sie sprezyna ktora dociska ten cudak trojpalczasty.Mysle,ze budowa jest taka sama jak w 205tce poniewaz zasada dzialania jest taka sama.Nie mowie ,ze u kolegi drgania z tego pochodza,ale jest to mozliwe.Latwo to sprawdzic.Na podniesionym aucie poruszac poloska gora dol,mozna sprobowac na polozonym na kolach.Aaaa jeszcze jedno ,gdy bedzie sie krecic kolem na podniesionym aucie to patrzec jak sie uklada polos.Bardzo rzadko tam sie cos dzieje pod ta manzeta,ale kurde akurat mnie tam sie bigosu narobilo. :wall:Labobas nie ma takiego samego jak 205 i daj juz spokoj z tym francuzikiem bo tez mialem peugeota ale one maja inne polosie. To o czym ty mowisz to jest walek posredni. Bo ty mowisz o takim uchwycie trojkatnym na 3 sruby , ale to jest wlasnie walek posredni. A ja nie wiem jak on ma.

waldemarz
24-07-2005, 17:47
Ja stawiam na wyważenie półosi razem z łożyskiem pośrednim jak pisze Straits. Przegub to raczej nie jest 8O Fuelku tylko nie wiem kto mu wywazy ta polos bo to musi byc firma ktora regeneruje polosie a wiec nie wiem czy nie lepiej kupic juz regenerowana lub jesli ma kase to nową lub zamiennik.

Pablo81
24-07-2005, 17:48
A czy uszkodzenie półosi jak opisujecie może być przyczyną również drżenia kierownicy przy hamowaniu? Nie tylko przy pewnej większej szybkości? Ja tak mam i wszelkie inne naprawy: zawieszenia, wymiany tarcz przednich, tylnych, klocków, wymiany całych kół na inny komplet nie pomogły. Ostatnio w ABSCar powiedziano mi że to może być właśnie półoś. Zastanawiam się nad wymianą, bo nie wiadomo na 100% a koszt ok 700zł.

waldemarz
24-07-2005, 17:53
A czy uszkodzenie półosi jak opisujecie może być przyczyną również drżenia kierownicy przy hamowaniu? Nie tylko przy pewnej większej szybkości? Ja tak mam i wszelkie inne naprawy: zawieszenia, wymiany tarcz przednich, tylnych, klocków, wymiany całych kół na inny komplet nie pomogły. Ostatnio w ABSCar powiedziano mi że to może być właśnie półoś. Zastanawiam się nad wymianą, bo nie wiadomo na 100% a koszt ok 700zł. Moze byc przyczyną, poniewaz moze miec juz luzy.

LaBobas
24-07-2005, 17:57
Koledze Martinowi powiem tak, polecial ci napewno przegub lub poprostu walnales w jakas dziure i szlag trafil polos i dlatego masz teraz drgania. :metalNo to moze przegub sie nie nazywa ,ale zaraz za podpora masz manzete pod ktora znajduje sie taki trojpalczasty hmm no takie cos.Jest to po to poniewaz polos dluzsza wykonuje ruchy gora i dol.Wlasnie patrze na rysynek.Prawdopodobnie pod manzeta znajduje sie sprezyna ktora dociska ten cudak trojpalczasty.Mysle,ze budowa jest taka sama jak w 205tce poniewaz zasada dzialania jest taka sama.Nie mowie ,ze u kolegi drgania z tego pochodza,ale jest to mozliwe.Latwo to sprawdzic.Na podniesionym aucie poruszac poloska gora dol,mozna sprobowac na polozonym na kolach.Aaaa jeszcze jedno ,gdy bedzie sie krecic kolem na podniesionym aucie to patrzec jak sie uklada polos.Bardzo rzadko tam sie cos dzieje pod ta manzeta,ale kurde akurat mnie tam sie bigosu narobilo. :wall:Labobas nie ma takiego samego jak 205 i daj juz spokoj z tym francuzikiem bo tez mialem peugeota ale one maja inne polosie. To o czym ty mowisz to jest walek posredni. Bo ty mowisz o takim uchwycie trojkatnym na 3 sruby , ale to jest wlasnie walek posredni. A ja nie wiem jak on ma.Ojej co za oburzenie :beer: Staram sie tylko zrozumiec i czegos dowiedziec o mondim.Niedlugo wjade w koncu na kanal i se lookne.Tak mowie o tym uchwycie na 3 sruby,ale w nim bylo lozysko a za nim ten ala przegub.Bo wnioskujac z tego co mowisz to jak os wykonuje ruchy wraz z zawieszeniem?Jezeli wchodzi w lozysko to powinna byc na sztywno.Z rysunku wynika ze polos wyczhodzi ze skrzyni biegow,no polos albo jakis walek ,potem wchodzi w lozysko i dalej znowu idzie do przegubu.Mam nadzieje,ze uzyskam info jakies a nie ze sie nie znam itp.Chcialem tylko porownac to co wiem,a czego jescze nie wiem.

fuel111
24-07-2005, 19:35
Takie rzeczy robią na Łodygowej w wace wały wszelkiego typu - chodzi o wyważenie oczywiście. :metal

Martin99
24-07-2005, 21:29
te drgania to sprawdzalem przy zdjetym tylko jednym (wlasnie przednim prawym kole) a przy hamowaniu kierownica nie pulsuje zdaje sie tez ze pedal hamulca rowniez nie pulsue.Zaznaczam ze jak zmienilem wlasnie przednia prawa opone z felgą to drgac zaczelo dopiero po jakichs 5 km.(nie zebym przerz te 5 kilometrow jechal ponizej 80 :) )jezeli znacie ceny to piszcie odrazu jakie sa orientacyjne ceny napraw bądź czesci do naprawy tej dolegliwosci mojego mundka. Za zainteresowanie dziekuje baaardzo mocno :beer:

numerek
24-07-2005, 23:06
po mojemu to zacząłbym od tańszych spraw czyli
1 prostowanie felg -koszt około 60 zł
2 badanie tarcz i luzow na piascie
poten jesli to nie pomoze to jak radza koledzy zająłbym się walkiem bo jesli auto nie było walone to małe szanse aby wał był krzywy ....chyba że ktoś w niego młotem walił :satan:

jednym słowem eliminuj te sprawy najbardziej prawdopodobne i stosunkowo nie drogie

LaBobas
24-07-2005, 23:41
te drgania to sprawdzalem przy zdjetym tylko jednym (wlasnie przednim prawym kole) a przy hamowaniu kierownica nie pulsuje zdaje sie tez ze pedal hamulca rowniez nie pulsue.Zaznaczam ze jak zmienilem wlasnie przednia prawa opone z felgą to drgac zaczelo dopiero po jakichs 5 km.(nie zebym przerz te 5 kilometrow jechal ponizej 80 :) )jezeli znacie ceny to piszcie odrazu jakie sa orientacyjne ceny napraw bądź czesci do naprawy tej dolegliwosci mojego mundka. Za zainteresowanie dziekuje baaardzo mocno :beer:Tak jak Ci radzilem wejdz pod mondiego i szarp za poloske,a potem na podniesionym obracaj kolem i patrz jak sie zachowuje.Najprostsze i najtansze wyeliminowanie jednej z przyczyn.