PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] wymiana oleju w....



emmar1
08-09-2008, 22:25
Witam serdecznie. Bardzo proszę o info po jakim przebiegu (po 10 tys.km. czy po 15 tys.km.) należy wymienić olej w silniku. Eksploatuję mondka z 2001 roku z silnikiem 2.0 Duratec, zalałem olej syntetyczny Carlube i mam już po wymianie zrobione 10 tys.km. Nie wiem czy już czy po 15?
Dodatkowo proszę o informację na temat oleju w automatycznej skrzyni biegów-czy sprawdzać stan na pracującym silniku (podobno tak) czy nie? . czy wymieniać (jeśli tak to co ile km i na jaki) czy tylko sprawdzać stan.
Nadmienię, że użytkuję auto w Anglii (oczywiście wersja angielska) i zawno w angielskim jaki i polskim serwisie uzyskałem informację, że oleju w automatycznej skrzyni w tym modelu nie wymienia się tylko trzeba pilnować jego stanu. Ale przecież chyba każdy olej po jakimś tam przebiegu czy czasie traci swoje właściwości? Więc jak się to ma do "niewymieniania" oleju w automacie?
pozdrawiam

polonista
08-09-2008, 23:37
Olej silnikowy mozna wymieniać po 15 tys. km

mcmac
14-09-2008, 22:43
hmmm....instrukcja forda zaleca wymianę co 20 tys. i to olejem 5W-30 (chyba półsyntetyk).....specyfikacja wg forda WSS-M2C913-B....w skrzyni faktycznie się nie wymienia..

gilotyna
14-09-2008, 23:15
i zawno w angielskim jaki i polskim serwisie uzyskałem informację, że oleju w automatycznej skrzyni w tym modelu nie wymienia się tylko trzeba pilnować jego stanu


skrzyni faktycznie się nie wymienia..


http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=34380

i posty z tego miecha
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=45484


Wnioski sam sobie wyciągniesz :)

Netoper
15-09-2008, 08:29
Olej w automacie co 80-100tyś warto wymienić.

pyton x
21-09-2008, 13:01
A Jak w manualnej skrzyni biegow to wyglada co ile sie powinno wymieniac ?

polonista
21-09-2008, 15:12
A Jak w manualnej skrzyni biegow to wyglada co ile sie powinno wymieniac ?

Raczej się nie wymienia, nie natrafiłem nigdzie na taką informację, aby było to uwarunkowane kilometrażem.

Jakub
21-09-2008, 15:17
A Jak w manualnej skrzyni biegow to wyglada co ile sie powinno wymieniac ?

Raczej się nie wymienia, nie natrafiłem nigdzie na taką informację, aby było to uwarunkowane kilometrażem.

Pomimo że wytwórnia nie zaleca wymiany oleju, to po około 100 tkm ja bym wymienił. Zresztą u siebie wymieniłem i praca skrzyni na pewno stała nieco cichsza.
Koszt nie wielki, a szczególnie zimą skrzynia tak nie dostaje po tyłku.

emmar1
22-09-2008, 22:32
dzięki wielkie za odpowiedzi, pozdrawiam

RobiWan
13-10-2008, 21:29
a jaki olej do skrzyni wlać, ile litrów i czy sama operacja jest skomplikowana? czy wymienia się tylko olej czy coś jeszcze?
samochód mkIII 2,0 tddi, kombi, skrzynia manualna.
pozdrawiam

LaBobas
13-10-2008, 23:15
Co do silnika,zawsze bede zmienial co 10tys.Niech silnik sobie fajnie chodzi.Wiadomo,ze wraz z przebiegiem traci swoje wlasciwosci smarowne.Kiedys tak gosciu jezdzil jezdzil to jak spuszczalismy to jak woda byl.

Swistak
17-10-2008, 13:38
do RobiWan - ja wymieniłem olej w skrzyni - zalałem syntetykiem do skrzyń nie pamiętam firmy. Efekt - lżej i pewniej biegi wczodzą jak np. jedzie się autem z rana po całonocnym postoju, no i "2" nie chrupie (wszystkie fordy tak mają???). Wymiana na kanale po ściągnięciu osłony dolnej silnika. Do nalewania albo pompka albo wężyk z lejkiem.

Swistak
17-10-2008, 13:39
Co do oleju - mam TDDI i dość często dostaje w pióra więc dla bezpieczeństwa sprężarki wolę co 10 tys. km wymieniać. Zresztą robiłem tak i będę robił niezależnie od tego co podaje producent w każdym aucie.

RobiWan
17-10-2008, 15:43
dzięki gp1980
u mnie też 2 wchodzi specyficznie i autko ma nie mały przebieg 190tkm. Pewnie w skrzyni mam niezły kisiel. Napisz jeszcze gdzie jest ten wlew przy skrzyni i ile oleju wchodzi. Czy należy wlać olej np. po korek wlewowy czy konkretną ilość?