PDA

Zobacz pełną wersję : [Zetec]objawy uszkodzonej sondy lambda



matrix27
20-10-2008, 20:08
Hej

jakie sa najczęstsze objawy uszkodzonej sondy lambda??

Brudsien
20-10-2008, 20:38
Duze spalanie

dr_feelgood
20-10-2008, 22:20
U mnie falowały tez obroty, szczególnie przy kręceniu fajerką - problemy z doborem mieszanki.

LaBobas
20-10-2008, 22:45
moze szarpac jak przyspieszasz,objawow jest kupe i moga wystepowac wspolnie lub osobno.ALe tez owe objawy moga yc spowodowane innymi przyczynami niz lambda.

matrix27
21-10-2008, 00:01
pytam sie bo od jakis 3 tygodni samochod zaczal palic o wiele wiecej niz do tej pory. Mam tylko benzyne ale posiadam komputer pokladowy gdzie zawsze weryfikowalem spalanie i inne dane. Teraz nie zaciekawie to wyglada.

Innych objawow nie zaobserwowalem.

wymienialem jeszcze szpilki i gumki pod rezonatorem oraz przesunalem pedal gadu o 2- 3 zabki (pod rezonatorem jest regulacja) i po tym zaczelo wiecej palic- nie wiem czy zbieg okolicznosci, czy ja cos poknocilem- ale wydaje mi sie ze nie mozna nic zepsuc.

Ufo
21-10-2008, 18:58
U mnie jedynym objawem było słuszne spalanie w mieście ocierające się o 20/100. Moc i kultura pracy bez zmian

CzarekJ
21-10-2008, 22:12
przesunalem pedal gadu o 2- 3 zabki (pod rezonatorem jest regulacja) i po tym zaczelo wiecej palic- nie wiem czy zbieg okolicznosci, czy ja cos poknocilem- ale wydaje mi sie ze nie mozna nic zepsuc.
Chyba że po tym "przesunieciu"uchyliłeś nieco przepustnicę...... :)

matrix27
21-10-2008, 23:20
dzisiaj sciagnalem rezonator, i sprawdzilem ta przpustnice. Wszystko w porzadku. Otwiera sie i zamyka tak jak powinna i nawet przy mak przesunieciu pedalu gazu na regulacji przepustnica nie jest uchylona.

30 mam przeglad techniczny wozu, wiec poprosze specow zeby podlaczyli analizator spalin (sprawdze jak tam sonda lambda). Mam zwracac na cos szczegolna uwage przy mierzeniu jej parametrow??

Paolo
22-10-2008, 10:20
wiec poprosze specow zeby podlaczyli analizator spalin


A jak oni na analizatorze sprawdzą czy sonda pracuje prawidłowo :hmm:, mogą odczytać tylko dane że spaliny przekraczają normy - przyczyna uszkodzona sonda i lub katalizator.
Trzeba podpiąć się pod gniazdo obd , podłączyć komp z programem diagnostycznym i będzie wszystko widać jak na dłoni. Jak pracuje w jakim zakresie czy nie ma przerw w pracy.

CzarekJ
22-10-2008, 10:22
Mam zwracac na cos szczegolna uwage przy mierzeniu jej parametrow??

Jeżeli masz jakiś miernik- możesz sam zmierzyć sondę.
Wpinasz się w czarny przewód sondy.
Napięcie powinno się zmieniać w zakresie 0-1V,chociaż nie do końca jestem przekonany,ale po wymianie u siebie apetyt na paliwko znacznie sie zmniejszył.Link do mojej dyskusji.
http://www.mondeoklubpolska.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=51943

Paolo
22-10-2008, 10:29
Wpinasz się w czarny i szary tak dokładniej. Czarny impuls do PCM a szary masa, reszta tak jak napisał Czarek.
Chociaż zakres pracy napięcia powinien wahać się 0.1-0.9 V tak pracują sondy dobre, uszkodzona potrafi wskazywać nawet powyżej 1V.

CzarekJ
22-10-2008, 11:18
Wpinasz się w czarny i szary tak dokładniej.
Wpinając sie w obydwa przewody sondy pomiar jest dokładniejszy?

Paolo
22-10-2008, 11:58
Wpinasz się w czarny i szary tak dokładniej.
Wpinając sie w obydwa przewody sondy pomiar jest dokładniejszy?

No zawsze dokonuje się pomiaru na tych dwóch przewodach szarym i czarnym. Jeżeli sonda stoi to można podpiąć dodatkową masę na szary przewód przy pomiarze, wtedy wiadomo czy wiązka nie jest przypadkiem uszkodzona.

CzarekJ
22-10-2008, 12:40
Ha....może stąd wynikają moje problemy z pomiarem....."brałem" masę z "akku".
Może warto robić dwa pomiary.....jeżeli zmierzymy np. wpinając sie w kabelki przy samej sondzie i będzie oK,to wcale nie oznacza że na wejściu do PCM będzie to samo (złącza) (??).
I odwrotnie....błędne odczyty(gdzieś na kabelkach) nie musza oznaczac "padniętej" sondy a brakiem dobrych połączeń (??).....tak sobie "kombinuję"

matrix27
22-10-2008, 22:41
dzwonilem dzisiaj do mojego mechanika- mam podjechac w piatek- podlaczymy samochod pod komputer a jak nic nie wykaze to podlaczymy sie pod te przewody co mowiliscie i sprawdzimy dzialanie sondy lambda.

Oczywiscie podlaczenie pod komputer i sprawdzenie samochodu gratis z racji tego ze zawsze naprawiam mondka u niego :)

matrix27
24-10-2008, 21:44
bylem dzisiaj u mechanika - podlaczylismy samochod pod komputer - zadnych bledow - null, zero :/

a spalanie dalej strasznie wysokie. Mam wrazenie ze samochod dostaje za duzo paliwa bo jak dodam gazu na kazdym biegu rwie strasznie do przodu. W poniedzialek bede jeszcze u elektryka- sprawdzimy waszym sposobem czy sonda lambda dziala.

Co moze byc jeszcze odpowiedzialne za tak duze spalanie- w miescie- emerycka jazda 12 l/100 :/