PDA

Zobacz pełną wersję : Kupiłem nowe głośniki...........



Pietrow
17-08-2005, 23:08
Witam. Jestem laikiem w sprawie podłączenia głośników. Co grozi jak pomylę kabelki wchodzące do głośnika? Przy głośniku mam dwie wsówki poziome w tym jedna z czerwoną kropką. Nie wiem jakiego koloru są kable przy orginalnych głośnikach ponieważ jeszcze nie rozebrałem tapicerki. Sory za głupie pytanie ale chcę się zabrać do wymiany sam i nie chcę czegoś skopać.

Lolo
17-08-2005, 23:24
Ta czerwona kropka wskazuje "+". Co do kolorów jakie masz w instalacji to nie pamietam. Musisz sie sam zorientowac. Mozna sprawdzic wychylenia membrany zeby zdiagnozowac ktory to plus, a ktory minus. Odwrotne podlaczenie grozi uszkodzeniem glosnika.

Pozdrawiam.

fuel111
18-08-2005, 00:52
Głośnik powinien tak jakby pulsować na zewnątrz, złe podłączenie spowoduje pulsowanie do środka i spalisz cewkę na membranie. :(

Tomex
18-08-2005, 09:31
Głośnik powinien tak jakby pulsować na zewnątrz, złe podłączenie spowoduje pulsowanie do środka i spalisz cewkę na membranie. :(

Tak od razu sie nie spali. Ale zakładając że jeden głośnik podłączysz dobrze a drugi odwrotnie to będą pracować w przeciwfazie co spowoduje znaczne pogorszenie jakości dźwięku. Jak oba podłączysz źle to kupa bedzie jeszcze większa.

fuel111
18-08-2005, 10:28
Ale jak podłączysz dobrze to dopiero będzie latać.. :satan:

vMZe
18-08-2005, 11:44
w oryginale -> plus jest szary minus biały. Przynajmniej u mnie.
Pozdrawiam
vmze

Fredee
18-08-2005, 13:30
Głośnik powinien tak jakby pulsować na zewnątrz, złe podłączenie spowoduje pulsowanie do środka i spalisz cewkę na membranie. :(
żadnej cewki nie spali.... tak podłączone głośniki pracują w kolumnach subniskotonowych tzw pushpull i się jakoś nie palą....:) Ale jakość dźwięku ucierpi zdecydowanie. Generalnie jak nie wiesz jak sprawdzić to po prostu weź diodę - znajdź w niej plus ( podłączając np. do baterii,) a potem włącz radio i podłącz diodę do kabeków głośnikowych - jak błyska to masz plus kabel tam gdzie plus diody, jak nie błyska to podłączasz odwrotnie i sprawdzasz co się dzieje...:)
Pozdroffki
:bigok:

fuel111
18-08-2005, 23:03
To dlaczego jak kiedyś dałem po garnkach tak dla zabawy to poleciało wszystko w try pi...y :metal i do wywalenia głośnik

Fredee
18-08-2005, 23:08
To dlaczego jak kiedyś dałem po garnkach tak dla zabawy to poleciało wszystko w try pi...y :metal i do wywalenia głośnik
nie wiem...:) Ale przeciez nei palą się woofery w pushpullu...:)
Pozdroffki
:bigok:

fuel111
18-08-2005, 23:48
To zależy ile mu pary dasz i do czego podłączasz :))

czajnik23
18-08-2005, 23:50
dlatego polecialy ci glosniki bo byly za malej mocy i tyle co do podlaczenia odwrotnie to bedzie takie szerokie stereo i bez basu musisz sprawdzic podlaczajac jeden glosnik raz normalnie a drugi raz odwrotnie kabelki siedzac w aucie pozamykane drzwi i bedzie ladnie slychac kiedy jest zle :) :beer:

MaciekG
18-08-2005, 23:51
Fuel: a może chciałeś posłuchać 50Hz z sieci miejskiej ? :satan: :beer:

Bert_777
19-08-2005, 01:09
Są specjalne testy na sprawdzenie zgodności fazowej głośników. Mogę wysłać Ci w MP3, zamienisz sobie na mpg, nagrasz na płytkę i9 odsłuchasz. Od złego podłącznia nic się nie stanie - będziesz miał rozjechaną scenę muzyczną i dyskomfort akustyczny.

Bert_777
19-08-2005, 01:13
To dlaczego jak kiedyś dałem po garnkach tak dla zabawy to poleciało wszystko w try pi...y :metal i do wywalenia głośnik

Bo pojechałeś za ostro :satan: Zdarza sie najlepszym. :metal

fuel111
19-08-2005, 11:20
No wiem, źle podłączyłem specjalnie w celu testów. Ja mam dobrze podłączone i jest :metal

Fredee
22-08-2005, 18:27
To zależy ile mu pary dasz i do czego podłączasz :))
Fuelku, ja na imprezki mam taki piecyk o mocy 1kW......jakiś 40 kg wagi, trafo jak w spawarce....jak go zmostkuję to spalę każdy głosnik bez wielkiego problemu......:) Po prostu dałeś za dużo pałera to sie głośniki zjarały, ale wątpię zeby była to wina odwrotnej polaryzacji...:)
Pozdroffki - bede kiedys jakąś imprezę ogrywał w Ząbkach to dam Ci znać...bo zalegamy na jedno piffko... :):) :beer:

fuel111
22-08-2005, 18:47
O to to to to jak najbardziej :metal :bigok: