PDA

Zobacz pełną wersję : [Duratec]MkIII po wymianie silnika



martinez07
10-11-2008, 15:41
Witam.

Jestem świeżym użytkownikiem ślicznego, srebrnego Mondeo.
Trafiłem go z uszkodzonym silnikiem, a że zakochałem się w nim od pierwszego spojrzenia, a cena była bardzo przystępna, zdecydowałem się na zakup i wymiana Duratec'a na inny.

W chwili obecnej siedzi już sobie nowy silnik, ale nie do końca podoba mi się jego zachowanie - zastanawiają mnie dwie rzeczy :

- kontrolka ciśnienia oleju - zachowuje się dziwnie - parę dni temu zamiast zgasnąć od razu po uruchomieniu silnika, to zachowywała się tak, jakby nie mogła się zdecydować, czy ma zgasnąć, czy też nie. Przygasała, rozświetlała, aż po paru sekundach zgasła. I tak parę razy. Wczoraj nie zapalała się w ogóle, a dziś działa jak należy - o co może chodzić?

- odgłos z silnika - silniczek pracuje cichutko i równiutko, ale co jakieś 20-30 sek. od strony rozrządu wydobywa się pojedyncze metaliczne "cyknięcie" - czy to normalne, czy coś jest nie tak?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi i sugestie.

pozdrawiam.

Netoper
10-11-2008, 18:45
Kontrolka oleju, możliwe że czujnik się kończy ewentualnie kabelek nie ma dobrego styku, gorzej jak faktycznie silnik nie trzyma ciśnienia.
Jakim olejem zalałeś i czy sprawdziłeś jego poziom?.
Najlepiej podjechać do warsztatu gdzie zmierzą faktyczne ciśnienie, wykręcając czujnik i podłączając manometr.

martinez07
10-11-2008, 20:00
Olej to Gulf (nie mam pojęcia co to jest) z beczki, syntetyk 5W40.
Stan oleju jest w porządku - max. granica na bagnecie.
W środę podjadę do mechaników co przekładali silnik - mam nadzieję, że to tylko czujnik.
A co z tym dziwnym cykaniem? Czy to normalne, czy może mieć coś wspólnego z dziwactwami kontrolki oleju?

Netoper
10-11-2008, 20:05
A co z tym dziwnym cykaniem?
Może łożysko w jakieś rolce zaczyna się odzywać, ciężko tak na odległość coś konkretniejszego podpowiedzieć.

Jakub
10-11-2008, 22:33
Zmień sobie czujnik na początek - wydatek rzędu 18 zlotych. Pasuje od sierry 1.8 TD, u mnie było dokładnie tak samo, wymiana czujnika załatwiła sprawę.

martinez07
11-11-2008, 00:00
Ooo...

Kolega mnie pocieszył :)
A czy pamiętasz że jak padał Ci czujnik, to coś pstrykało Ci pod maską?

Jakub
11-11-2008, 12:03
Nie nic mi nie pstrykało. Pstrykanie może pochodzić zarówno od napinacza paska wielorowkowego, jak i od któregoś z kół napędzających pompę wody, czy wspomagania. Trzeba diagnozować. Fajnie by było odpalić auto bez paska na momencik i zobaczyć czy dźwięk się pojawi.

martinez07
11-11-2008, 13:02
Oki, dziękuję.

Chociaż ja osobiście raczej za mało techniczny jestem do tego rodzaju robót, także podjadę jutro do mechaników.
A co do kontrolki od ciśnienia oleju, to dzisiaj pojeździłem trochę i wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Może olej musiał się dobrze rozprowadzić? W sumie to diabli wiedzą ile on stał zanim go kupiłem... Chociaż olej wymieniłem razem z filtrem. W każdym razie skupię się na razie na tych "cyknięciach".
Może warto podłączyć auto do kompa?

pozdrawiam!

LaBobas
11-11-2008, 14:54
A masz klime?

Jakub
11-11-2008, 14:57
A co do kontrolki od ciśnienia oleju, to dzisiaj pojeździłem trochę i wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Może jakiś paproch podszedł pod czujnik. Z tym że olej oczywiście jest nowy wlany tak?????
Jak nie to szybciutko wymieniaj.

martinez07
11-11-2008, 15:09
Tak, mam automatyczną klimę, której obecnie nie używam.

Olej jest nowy, 5W40 firmy Gulf (?) wraz z nowym filtrem.

mały edit:

Dziękuję na zwrócenie uwagi na klimę - po całkowitym wyłączeniu nawiewu, cykanie zniknęło. Po włączeniu i ustawieniu na 20 stopni, cykanie powróciło. Dioda od AC jest wyłączona, także nie wiem czy klima się załącza, czy też nie - nigdy nie miałem klimatronica. Natomiast jednego jestem przynajmniej teraz pewien - cieszę się, że to nic z silnikiem :)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc :)

LaBobas
15-11-2008, 12:34
Tam mi cos podsunelo mysl o klimie,czasem jak czynnika jest malo to czesciej bedziesz slyszal cykanie.To cykanie wlasnie w tamtych rejonach wystepuje:))Sprawdz i ewentualnie nabij klime.
Ciesze sie,ze moglem pomoc:)))

martinez07
15-11-2008, 14:23
Hm, ale po wymianie silnika klima była nabijana od nowa...
W każdym razie i tak się cieszę że to nie silnik, bo jakby co,to sprężarkę klima mam drugą na zapas :)

LaBobas
15-11-2008, 14:27
Jak juz troszke klima pochodzi to powinna sprezarka rzadziej sie wlaczac.
Klima moze i nabijana,ale jak jest nieszczelnosc to mozesz nawet co tydzien nabijac:)))

ziba40
16-11-2008, 17:58
To cyknięcie to sprzęgiełko klimatyzacji (sprężarki), po nabiciu klimy jest to normalne zachowanie, oczywiscie gdy klima jest włączona. Jak dłużej pojeździsz na klimie to przestaniesz to słyszeć. Miałem to u siebie i konsultowałem w servisie klimatyzacji.