PDA

Zobacz pełną wersję : [Zetec]obroty silnika, da sie regulować?



gilotyna
13-11-2008, 17:04
Witam

Mam pytanko, cosik mi ostatnio wydaje sie, że obroty silnika mam za niskie, wg obrotomierza to ok 600 +-50, wtedy troszke telepie autem, dobrze by było jak by sie dało podciągnąć linke, tak żeby obroty wzrosły minimalnie, dosłownie o 50rpm. Jest gdzieś regulacja?? Przy przepustnicy?? Przy pedale?? Autko ma tcs.

A drugie pytanie jest czysto teoretyczne, czy da sie zmienić zakres obrotów silnika, tj obniżyć wartość RPM przy których nastepuje odcięcie?? Tak sobie wydumałem, że skoro mam skrzynie automatyczną to lepiej by sie działo jakby skrzynia przy przy max otwarciu przepustnicy zmieniała biegi wcześniej, np na 5000. A może to leży w kwestji sterowania skrzyni?? :niewiem: Ale to tylko teoretyczne rozważania...

Dzienx za zainterere i pozdrawiam
Krzychu

Potek
13-11-2008, 18:34
Regulacji obrotów to chyba nie ma. Przy przepustnicy to da się naciągnąć linkę jeżeli jest za luzna ale to wtedy jak np. silnik "słabo" reaguje na gaz lub reaguje z opóznieniem.

Netoper
13-11-2008, 18:46
A może to leży w kwestji sterowania skrzyni??
Skrzynia ma swoje sterowanie i na podstawie danych o prędkości, otwarciu przepustnicy i innych , dobiera sobie przełożenie
Jak chcesz żeby wcześniej bieg zmieniła to po prostu odpuszczasz pedał gazu.

A co do obrotów to standardowa procedura, czyszczenie bocznikowego, przepływki i reset/adaptacja pcm-a

lyssy
13-11-2008, 19:27
Przepustnica ma śrubkę oporową, ograniczającą ruch wajchy w kierunku zamknięcia. Można te śrubkę ruszyć i ciut uchylić przepustnicę ale mam wrażenie, że nie tędy droga ;)
Co do sterowania skrzynią to podobnież można zmienić punkty przełączania poprzez "tuning" parametrów oprogramowania sterownika (analogicznie np. do zmiany map wtrysku) - ale czy nasi krajowi tunerzy potrafią to zrobić (i za ile) to :niewiem:

gilotyna
13-11-2008, 20:12
Jak chcesz żeby wcześniej bieg zmieniła to po prostu odpuszczasz pedał gazu.

No tak niby sie robi, ale efektywniej by było jakby gaz siedział w podłodze, a bieg zmieniał sie na wyższy przy 5000rpm, bo potem to dziuuuura. Fajnie by było przetestować czy da rade coś takiego zrobić, ale nie wydawać majątku (mapy itp)....

Netoper
14-11-2008, 16:29
Tak jak Lyssy pisał dać się da, tylko trzeba by podzonić np po warsztatach co skrzynie naprawiają, jak sami nie będą tego robili to może znają kogoś kto to się tym bawi.