PDA

Zobacz pełną wersję : [Zetec]Jak sprawdzić kopresję w cylindrach?



MiG
20-11-2008, 17:16
Pytanie jak w temacie.
Do tej pory dowiedziałem się że trzeba to zrobić na zimnym silniku i należy test powtórzyć kilka razy. Czytałem też coś o próbie olejowej ale nie wiem co ona ma dać. Poza tym jakie warunki: wykręcamy jedną świece czy wszystkie, przepustnica otwarta czy zamknięta itp.

Paolo
20-11-2008, 17:46
Do przeprowadzenia tej próby potrzebne są:

- auto i zimny silnik
- przyrząd do mierzenia ciśnienia w cylindrach - wykresowy lub działający na zasadzie miernika opon


Wykręcamy wszystkie świece, wkręcamy w 1 cylinder koncówkę od przyrządu lub przytykamy zalezy od przyrządu. Jedna osoba przekręca kluczyk naciska gaz do dechy i przekręca na rozruch. Odczytujemy wynik i zapisujemy tak robimy dla wszystkich cylindrów, potem mozemy wlać troche oleju w cylinder (20 ml) czekamy chwile i powtarzamy test. Jezeli ciśnienie wzrośnie oznacza to że pierścienie są zużyte.

gilotyna
20-11-2008, 17:57
A czy wynik bedzie miarodajny jeśli wykręca sie po kolei tylko 1 niezbędna świece?? Tzn nie wszystkie jednocześnie?? A dla uniknięcia zapłonu np odłaczamy cewke lub kable... Ma to sens?

tattooator
20-11-2008, 18:25
Lepiej wykręcić wszystkie. Wtedy podczas kręcenia rozrusznikiem silnik będzie stawiał tylko znikomy opór. Co do pomiaru to nie powinno być różnicy między obydwoma sposobami.

radeq
20-11-2008, 18:42
ale chyba przy tym tescie odlaczamy tez np. bezpiecznikiem pompe paliwa ...??

Kleber
20-11-2008, 20:26
trzeba odlaczyc cewke bo ja moze trafic :satan:

MiG
20-11-2008, 20:26
Lepiej wykręcić wszystkie. Wtedy podczas kręcenia rozrusznikiem silnik będzie stawiał tylko znikomy opór. Co do pomiaru to nie powinno być różnicy między obydwoma sposobami.
Jeżeli wykręcimy wszystkie świece to czy nie zostanie zassane powietrze do cylindra mierzonego przez zawory i otwór po świecy w cylindrach sąsiednich?

MiG
20-11-2008, 20:29
... potem mozemy wlać troche oleju w cylinder (20 ml) czekamy chwile i powtarzamy test. Jezeli ciśnienie wzrośnie oznacza to że pierścienie są zużyte.
Mógłbyś wyjaśnić dlaczego jeśli wzrośnie ciśnienie to pierścienie są zużyte?
Moim zdaniem odwrotnie - bo wtedy olej ucieknie przez zużyte pierścienie.

MiG
20-11-2008, 20:37
A dla uniknięcia zapłonu np odłaczamy cewke lub kable... Ma to sens?
Moim skromnym zdaniem ma:
1. Unikniemy porażenia.
2. Przeskok iskry nie zepsuje innego urządzenia elektronicznego/czujnika.

Tylko jeśli odłączymy np. zasilanie cewki to czy nie pojawią się błędy w ECU?
Co prawda można je skasować ale ...

Pomiar kompresji robiłem kiedyś w skodzie. Zdjąłem moduł cewek ze świec (nie ma przewodów WN), odłączyłem wtyczkę od modułu. Pomiar robiłem, bez włączonego zapłonu, podpinając kabek od akumulatora do cewki startera rozrusznika. W ten sposób nie była potrzebna druga osoba i nie zalogowały się błędy.

MiG
20-11-2008, 20:39
trzeba odlaczyc cewke bo ja moze trafic :satan:
No chyba że zapniemy świece w kable zmasujemy je ale wtedy może nas trafić . :satan:

MiG
20-11-2008, 21:12
OK. Przeszukałem net i znalazłem taką procedurę:

1. Rozgrzewamy silnik do normalnej temperatury pracy
2. odpinamy kable zapłonowe oraz wykręcamy wszystkie świece
3. odpinamy kostkę cewki aby odłączyć zapłon
4. najlepiej wyjąc bezpiecznik pompy paliwa ale nie jest to wymagane, krok ten można pominąć.
5. w jedno z gniazd świecy (najlepiej zacząć od pierwszego od rozrządu) wkręcamy(wciskamy) manometr do pomiaru kompresji
6. następnie potrzebujemy drugą osobę, która wsiądzie do auta, wciśnie gaz w podłogę, i na luzie będzie kręcić rozrusznikiem, aż ciśnienie na manometrze przestanie rosnąć. zazwyczaj zajmuje to do ośmiu zakręceń rozrusznika. Jak ciśnienie narasta bardzo powoli oznacza to słaby stan pierścieni.
7. zapisujemy wynik na kartce i powtarzamy test dla pewności.
8. powtarzamy punkt 6-7 dla każdego cylindra

mamy wyniki. Porównujemy z danymi serwisowymi.

Jeżeli wyniki są przeciętne, przeprowadzamy PRÓBĘ OLEJOWĄ, jeżeli wyniki są zbliżone do fabrycznych a nasz silnik spala olej to winne mogą być uszczelniacze zaworowe albo turbina o ile takową posiadamy.


PRÓBA OLEJOWA:
1.do cylindra przez otwór po świecy nalewamy na oko 2/3 kielona oleju,

2.po wlaniu oleju do cylindra, wkręcamy urządzenie do pomiaru, i powtarzamy punkt 6-7 z instrukcji dokonywania pomiaru kompresji.

jeżeli wynik poprawił się sporo, znaczy się, że winne spalania oleju są raczej pierścienie, jak dużo się nie zmienił, lub prawie wcale, oznacza to, że pierścienie są w miarę szczelne gdyż nie doszczelniają się olejem, i wina leży prawdopodobnie po stronie uszczelniaczy.

Ufo
20-11-2008, 21:38
uszczelniacze zaworowe nie są odpowiedzialne za kompresję tylko za zużycie oleju.Jeśli kompresja jest ok a pali olej to znaczy że one go przepuszczają.Ale jeśli kompresja podupada a nie jest to wina pierścieni to wypalenie zaworów lub ich gniazd

MiG
20-11-2008, 23:32
Może zadam inne pytanie: czy jeżeli silnik nie bierze oleju to kompresja jest ok i nie trzeba jej sprawdzać?

Netoper
21-11-2008, 10:09
Może zadam inne pytanie: czy jeżeli silnik nie bierze oleju to kompresja jest ok i nie trzeba jej sprawdzać?
Jak masz nieszczelne czy uszkodzone zawory/przylgnie to oleju nie będzie brał a kompresja będzie słabsza.

Paolo
21-11-2008, 10:11
czy jeżeli silnik nie bierze oleju to kompresja jest ok i nie trzeba jej sprawdzać?

Mig jesteś znachorem :), jak chcesz mieć pewność jaka jest kompresja to ją pomierz a nie robić domysły "a gdy babcia miała wąsy:




Mógłbyś wyjaśnić dlaczego jeśli wzrośnie ciśnienie to pierścienie są zużyte?
Moim zdaniem odwrotnie - bo wtedy olej ucieknie przez zużyte pierścienie.

Bo proste olej chwilowo uszczelni pierścienie :) i dlatego kompresja wzrośnie i napewno nie przeleci przez nie jak przez sitko bo silnik wtedy by ci wogóle nie palił :jezor:

CzarekJ
30-11-2008, 03:13
kręcić rozrusznikiem, aż ciśnienie na manometrze przestanie rosnąć. zazwyczaj zajmuje to do ośmiu zakręceń rozrusznika. Jak ciśnienie narasta bardzo powoli oznacza to słaby stan pierścieni.
Jeżeli jest wszystko ok to już po 3-4 ruchach tłoka cisnienie juz nie wzrasta.
A jezeli nawet osiągnie 14atm (benzyna) ale przy 8-12 ruchach - należy mu sie "próba olejowa"....juz nie jest dobrze....
Przy próbie może zabraknąć skali na manometrze.

Netoper
30-11-2008, 09:47
Mig a Ty profilaktycznie chcesz sprawdzić czy coś Ci nie pasuje w pracy silnika?
Jeszcze źle ustawiony rozrząd może zaniżać odczyt kompresji

Paolo
30-11-2008, 12:29
Jeszcze źle ustawiony rozrząd może zaniżać odczyt kompresji


Albo zawyżyć :)

adamuus
30-11-2008, 22:07
OK. Przeszukałem net i znalazłem taką procedurę:

1. Rozgrzewamy silnik do normalnej temperatury pracy

nie mierzy sie kompresji na cieplym silniku. cieply silnik ma wieksza kompresje - kurczliwosc/rozszerzalnosc metali.

MiG
01-12-2008, 10:51
Mig a Ty profilaktycznie chcesz sprawdzić czy coś Ci nie pasuje w pracy silnika?

Profilaktycznie. Nie mam problemów z silnikiem, pracuje równo nie bierze oleju. Jedyny minus to niewielkie osłabienie po nagrzaniu się.
Tak nawiasem mówiąc to nie mam jak sprawdzić z innym 2.0.

Netoper
01-12-2008, 11:37
niewielkie osłabienie po nagrzaniu się
A może kontrolę i ewentualną regulację zaworków trza zrobić?

MiG
01-12-2008, 12:06
niewielkie osłabienie po nagrzaniu się
A może kontrolę i ewentualną regulację zaworków trza zrobić?
A mogę to zrobić sam?

Netoper
01-12-2008, 12:11
A mogę to zrobić sam?
Samą kontrolę to zrobisz, szczelinomierz potrzebny.
Jednak jakby regulacja była potrzeba to ja bym do warsztatu podjechał. Tylko do takiego co pozwalają zerkać co się robi, żeby była pewność że faktycznie wyregulowali.
Niestety nie wiem jakie luzy powinny być na zaworach.

Paolo
01-12-2008, 12:17
Czarny zetek luzy zaworowe

- ssące - 0,11-0,18mm
- wydechowe 0,27-0,34mm

sprawdzamy co 150 tys km na Pb na gazie ja bym to robił co 100 tys. km. Luz zaworoy sprawdzany na ZIMNYM SILNIKU.