PDA

Zobacz pełną wersję : [Zetec]gdzie jest czujnik temperatury silnika ?



chwally
08-12-2008, 22:31
Jak temacie, gdzie znajduje sie czujnik temperatury w silniku (2.0 Zetec). Czy gdyby bylo malo wody, i silnik sie przegrzewal, to wskaźnik pokaże zbyt wysoką temperature silnika?
Dzis nie chciał mi sie przełączyć na gaz, po jakims czasie, na chwile (moze 10 sekund) wlaczyl sie drugi stopien wentylatora chlodnicy, co sie nigdy nie zdazalo, okazalo sie ze bylo zbyt malo wody w ukladnie, tzn dolałem okolo 2 litrow. Pytanie czy moglem uszkodzic silnik, a konkretnie uszczelke pod glowica, bo teraz wydaje mi sie ze cos dziwnie cyka. Podkreslam ze wskaznik temperatury nie wychylil sie nawet poza polowe skali.
Pozdrawiam. Waldek.

Brudsien
08-12-2008, 22:49
Czujnik temperatury jest w obudowie termostatu, jeden na gorze i z niego kozysta PCM a drugi pod obudowa termostatu i on podaje info na wskazowke w desce rozdzielczej no a trzeci jest ponizej obudowy termostatu i on idzie chyba tez do kompa ale pewnosci nie mam, jak dolales dwa litry to miales pusty zbiornik wyrównawczy czy jak ?

Teoretycznie jesli wskazowka ci prawidlowo pokazywala to woda byla w termostacie i w obiegu wiec mysle ze nic ci sie nie stalo, pojeździsz troche to zobaczysz, a to ze ci cos bulgocze to normalne masz bo uklad sie odpowietrza zobacz czy czasami nie ucieka ci gdzies ten plyn chlodzacy

Potek
08-12-2008, 23:06
Nie wiem dokładnie od kiedy ale chyba od 99r. była zmiana i jest tylko jeden czujnik temperatury cieczy, wsadzony od góry w termostat i on podaje sygnał do kompa i na wskaznik.

chwally
08-12-2008, 23:39
ufff, dzieki Brudsien. Tak, zbiorniczek byl pusty, ucieka mi ale nie wiele od czasu zalozenia gazu, gdzies na zlaczkach przy reduktorze. Czyli teoretycznie jesli wslaznik nie pokazywal zbyt wysokiej tempertaury (pomijajac sytuacje gdyby wskaznik byl uszkodzony, ale raczej nie, bo zawsze po nagrzaniu oscyluje wokolo srodka skoali) nie powinno sie nic stac.

Brudsien
09-12-2008, 00:02
Nie wiem dokładnie od kiedy ale chyba od 99r. była zmiana i jest tylko jeden czujnik temperatury cieczy, wsadzony od góry w termostat i on podaje sygnał do kompa i na wskaznik.

Pierwsze slysze, ostatnio kupilem obudowe z mondka z 99 roku i obudowa byla taka sama z reszta obudowy sa takie same wiec nic nie mogli zmienic, nie mowiac juz o tym ze czujnik do kompa daje inna wartosc i skale niz na deske


ufff, dzieki Brudsien. Tak, zbiorniczek byl pusty, ucieka mi ale nie wiele od czasu zalozenia gazu, gdzies na zlaczkach przy reduktorze. Czyli teoretycznie jesli wslaznik nie pokazywal zbyt wysokiej tempertaury (pomijajac sytuacje gdyby wskaznik byl uszkodzony, ale raczej nie, bo zawsze po nagrzaniu oscyluje wokolo srodka skoali) nie powinno sie nic stac.

Bardziej bym sie martwil gdyby wskaznik nic nie pokazywal bo wtedy oznaczalo by to brak obiegu i wody w obudowie termostatu, a jak dobrze pokazywal to mysle ze nic sie nie stalo i sprawdz ten wyciek bo przez niego mozesz miec zapowietrzony uklad nie mowiac juz o dolewaniu, a w zime lepiej wody nie dolewac

Sławomir
09-12-2008, 09:01
Oj są takie;


http://ford.sklep.pl/pl,product,320431,obudowa,termostatu,ford,zetec.ht ml

Brudsien
09-12-2008, 10:02
No to zwracam honor, choc ja mam z maja 98r i mialem taka sama jak mondeo ktory byl z 99r ale z ktorego miesiąca nie wiem i obudowy byly takie same, a silnik mial tam 2.0 wiec albo nie we wszystkich dawali albo juz nie wiem :)

Paolo
09-12-2008, 10:04
po 11.99 jest tylko jeden :)

Sławomir
09-12-2008, 10:22
Mondeo jest do końca nie zbadane,zawsze coś nowego się znajdzie.

robert_4127
03-01-2009, 15:26
Oj, Sławciu, obudowa tego termostatu z twojego linku tez ma dwa czujniki ( zdjecie pokazuje jej dolną czesc ), on lezy stroną która jest przykrecana do bloku sislnika i przez to niewidac drugiego miejsca na czujnik10 i 9 to czujniki pierwszyu do pcm drugi na wskaznik
http://img530.imageshack.us/img530/8469/prezentacja1zt3.th.jpg (http://img530.imageshack.us/img530/8469/prezentacja1zt3.jpg)