PDA

Zobacz pełną wersję : [Zetec]mkII dziwny dziwęk przy odpalaniu



mihal19
19-12-2008, 14:41
witam problem tego typu jest, że gdy odpalam samochód słychać dziwny dźwięk (metaliczny czy odgłos przeskakiwania ładunku elektrycznego trudny do opisania ) dzieję się to tylko na zimnym silniku i gdy odpalam ponowny zapłon po np 5 min i już normalnie dziwne to proszę o poradę :)

Paolo
19-12-2008, 14:53
To puste szklanki zaworów stukają, cichnie chwile po odpaleniu jak olej dojdzie do nich, na kolejnym odpaleniu już ich nie będzie słychać bo są napełnione :), często można to zaobserwować po nocy.

mihal19
19-12-2008, 14:56
ale dlaczego się tak dzieje? i czy to papewno ty i czy da się coś zrobić cichnie odrazu jak tylko auto zaskoczy :) i potem śmiga:)

Paolo
19-12-2008, 15:07
Proste obieg oleju przez silnik :) , miska, pompa filtr, panewki korbodowe, panewki na wałkach rozrządu, szklanki i nadmiar na głowice, powrót kanałami do miski i tak w kółko.

Dla fasctynatów dodam że silnik o mocy 75 km w czasie 1 godziny pracy przetłoczy 1460 litrów oleju :)

mihal19
19-12-2008, 15:11
ok spoko ale wcześniej się tak nie działo i takiego efektu nie powinno być może pomysł jak to usunąć bo trochę wkurzający dźwięk :)

Paolo
19-12-2008, 15:13
kiedy wczesniej nie było ?? ten efekt nasila jak zaczyna robić się zimno w lato tego nie ma a dlaczego poniewaz olej jest rzadki :)

mihal19
19-12-2008, 15:21
jak kupiłem i po jakiś czasie ( 7 miesięcy ) dopiero to wystąpiło a auto garażuje i wiec zawsze jest ciepło :)

Dodano po 4 min.:

no chyba że mondea tak mają :) a może olej nie taki mam castrola 5w40 magnatec

voyciex
20-12-2008, 01:55
no to olej giensty w zimie ;]sama nazwa 5W -> winter 5W w zimie 40 w lecie. Wiadomo dluzej mu zejdzie dotrzec tam gdzie trzeba jak jest nie ogrzany w zimie.

Soboc
20-12-2008, 02:07
A poziom oleju sprawdzałeś ? może się obniżył i wtedy dłużej trwa napełnianie szklanek. Poza tym to normalne że w zimę dłużej klekocze, jak kolega wspomniał - niższa temperatura gęściejszy olej.
Jeżeli dźwięk bardzo ci przeszkadza to pomyśl sobie co by było gdybyś miał ręczną regulację zaworów i 16 zaworów do regulowania non stop :) hehehhe

mihal19
20-12-2008, 14:07
no dziękuje bardzo za odp ech no zobaczymy co będzie w lecie :) ale wiecie ja w garaż autko trzymam a jest naprawdę ciepło :) olej jest oka w normie a czy jest to groźne dla silnika ?

Soboc
20-12-2008, 19:15
Ogólnie po włączeniu powinien głośno klekotać ok. do 10 sekund(niektóre książki podają że do minuty ale ja się nie spotkałem z silnikim któremu tyle by to zajęło a były to auta z przebiegiem nawet 400 tyś km). Jeżeli nie odczuwasz zmiany odgłosu silnika od chwili odpalenia to może oznaczać zbyt niskie ciśnienie oleju (silnik 2.0 DOHC stosowany w sierze i scorpio miał czasem problem z zaworem od pompy oleju który czasem od wibracji się wykręcał i zapierał o obudowę) lub zużyte hydrauliczne popychacze. W przypadku zużytych popychaczy można zmienić olej na gęściejszy minerał i to zmniejsz klekotanie.

mihal19
22-12-2008, 09:07
ten odgłos trwa naprawdę krotko tylko w czasie zapłonu i tylko gdy silnik zimny no może to i ciśnienie oleju ale na liczniku dopiero 100000 minęło( raczej nie cofany:) i już by jakieś problemy z ciśnieniem w każdym razie śmiga fura a poczytam sobie jeszcze książkę od niego :) olej zmieniałem ostatnio wiec nawet nie będę się pchał w koszty

rocco26
22-12-2008, 22:23
rozrusznik do przegladu mam to samo

Soboc
23-12-2008, 00:58
Raczej mało realny przebieg. Skoro piszesz że tylko podczas zapłonu na zimnym to ja bym się nie przejmował.

mihal19
23-12-2008, 08:35
no właśnie tak się zastanawiam nad rozrusznikiem ale to po świętach no możne i mało realny ale nie ma powodów twierdzić ze był kręcony :)

przecinek89
26-12-2008, 00:21
witam ja mam taki problem ze jak auto odpalam to jest taki metaliczny dziwny dzwiek jak kreci rozrusznik i kiedy juz przestanie to jest taki dzwiek jakbym odpalone auto jeszcze krecil na rozruszniku wychodzi na to ze jak auto juz odpali i juz nie krece rozrusznikiem bo kluczyk mam na zaplonie to jeszcze cos dziwnie zerzy tak jakby bendix nie odbijal w chwili przekrecenia kluczyka dopiero po chwili mozliwe ze bendix nie odbija??

mihal19
29-12-2008, 22:07
no też mam takie coś i chyba będzie to rozrusznik no cóż wykręciłem z auta i wszystko oka wygląda jak nowy do niczego nie można się przyczepić z powrotem go do auta :) co jedynie kupić bendix i wymienić i zobaczyć jaki efekt :) tylko dziwna sprawa bo to tylko na zimnym :) dziwny ten ford ale i tak najlepsze autko na świecie :) jak kto miał taki problem proszę pisać :)

mihal19
28-01-2009, 13:12
No i po problemie pisze dla zainteresowanych :) po ponownym wymontowaniu rozrusznika i dokładnym przyjrzeniu okazało się że nastąpiło zużycie plastikowej części łączącej bendix z elektromagnesem tzn. dokładniej mówiąc miejsce połączenia elementu ruchomego wychodzącego z elektromagnesu z tym plastikowym sprzęgnikiem czy jak to się tam fachowo nazywa :)( za duży luz ) po usunięciu luzu już wszystko w porządku :) pozdrawiam