PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Czujnik temperatury/termostat - 1,8 lx, 01r, -



charlesnew
28-03-2009, 15:24
Witam,

Jak w tytule kupilem mondeo i okazalo sie ze w czasie jazdy woda sie zagotowuje w zbiorniku wlewu plynu chlodniczego.
Objawy sa nastepujace:

- w czasie "korkow" woda sie zagotowuje w zbiorniku i chyba w chlodnicy,

- wiatrak nie wlacza sie lub nie dziala

- zegar pokazuje iz temperatura jest w normnie (na polowie) nie osiaga czerwonej kreski

- wykluczam uszczelke poniewaz nie ma sladow pecherzykow i oleju w plynie i korek oleju jest czrny, nie ma bialego nalotu

- weze sa gorace oprocz tego dolnego wychodzacego z chlodnicy, jest zimny

- "na krotko" probowalem wlaczyc wiatrak, ale nie dziala

- bezpiecznik sprawdzone, sa ok

Nie jestem fachowcem, ale wydaje mi sie ze to jakis czujnik, moze termostat. Chce jechac na podpiecie pod komuter, ale czy to pomoze?

Jesli macie jakies rady i mozecie sluzyc pomoca to prosze o odpowiedz.

pozdrawiam i dziekuje, karol


Proszę poprawić temat na pasujący do zagadnienia ,natomiast dane auta proszę umieścić w poście bądź profilu ,a nie w temacie.

1olek
28-03-2009, 15:37
Kolego napisz cos wiecej czy to MKII czy MKIII, Pb czy Diesel. Jak waz masz zimny to termostat sie nie otwiera, wyciagnij go i sprawdz dzialanie, lub wkrec w niego srube zeby buyl otwarty. Drogi on nie jest, ale skoro temperatura na zegarach w normie to czemu woda bulgoce ? Przy wywalonej uszczelce nie musi sie mieszac olej z woda. U mnie tylko babelkowal zbiorniczek wyrownawczy.

Dodano po 32 sek.:

P.S. I czemu ten temat umiesciles w dziale klimatyzacja ?

Dodano po 3 min.:

A model pisze w temacie, ale przepisz go do profilu ;)

charlesnew
28-03-2009, 15:56
P.S. I czemu ten temat umiesciles w dziale klimatyzacja ?

jestem nowicjuszem, prosze wybaczyc

to jest benzyna 1,8 l, nie wiem co to znaczy mkii/mkiii

Krzychu32
28-03-2009, 15:58
nie wiem co to znaczy mkii/mkiii
Skoro masz rocznik 2001 to masz MKIII .

charlesnew
28-03-2009, 16:02
Skoro masz rocznik 2001 to masz MKIII .

dzieki za info, pozdrawiam

GrekuPL
28-03-2009, 17:46
zacznij kolego od sprawdzenia czujnika ... czyli wyciągnij wtyczkę i na przekręconym kluczyku na zapłon powinien ruszyć wentylator (to takie zabezpieczenie forda) jak nie rusza to masz kilka możliwości...że impuls z czujnika temp. na PCM-a nie dochodzi albo nie dochodzi impuls z PCM-a do wentylatora albo sam wentylator w sobie jest spalony/uszkodzony...

digital123
28-03-2009, 17:55
Mnie to wygląda na zawieszony termostat, i jeśli mam racje to nie radzę tak jeździć..

Poza tym dostęp do termostatu w Duratecu jest paskudny dlatego ja dalem sobie z tym spokój i zapłaciłem za wymianę 60F.

charlesnew
28-03-2009, 21:51
zacznij kolego od sprawdzenia czujnika ... czyli wyciągnij wtyczkę i na przekręconym kluczyku na zapłon powinien ruszyć wentylator (to takie zabezpieczenie forda) jak nie rusza to masz kilka możliwości...że impuls z czujnika temp. na PCM-a nie dochodzi albo nie dochodzi impuls z PCM-a do wentylatora albo sam wentylator w sobie jest spalony/uszkodzony...

dzieki za twoja rade,

wyciagnolem wytyczke z czujnika (kolo cewki) ale wentylator sie nie odpalil na zaplonie.

nie jestem mechanikiem, ale jak moge sprawdzic urzadzenie PCM i gdzie go szukac w silniku

czy sa jeszcze jakies inne czujniki ktore uruchomia wentylator kiedy temperetura osiagnie odpowiednia temp.

podlaczylem wiatrak do akumlatora i dziala.

najdziwniejsze jest to ze nie pokazuje temp na zegarze kiedy wrze w silniku woda, pokauje tylko 60st (polopa zegara)

jesli macie jakies rady to prosze o odp. pozdrawiam, karol

Krzychu32
28-03-2009, 22:03
charlesnew prosiłem Cię o poprawienie tematu ! jeśli tego nie zrobisz Twój temat pójdzie do zsypu.

1olek
28-03-2009, 22:20
Kolego tu masz schemat elektryczny chlodzenia silnika . Moze Ci cos pomoze. Co do termostatu to skocz sobie do Halfordsa i obejrzyj zielona ksiazke Haynes Mondeo MKIII. Jest opis demontazu i sprawdzenia termostatu. Ogolnie warto kupic kosztuje dwadziescia kilka euro. Jest duzo ciekawych rzeczy opisanych.

http://img27.imageshack.us/img27/6854/skanujo.th.jpg (http://img27.imageshack.us/my.php?image=skanujo.jpg)

Jakub
29-03-2009, 15:41
Jesli możesz odpal auto i wlącz klimę. Jesli wiatrak nie zaskoczy, to na 99% winny jest bezpiecznik. TO NIE JEST BEZPIECZNIK PŁASKI!!!! Tylko ten duży, w skrzynce pod maską. Wentylator sprawdź podłaczając go bezpośrednio pod aku, powinien zakręcić.
Koniecznie sprawdź też termostat.

charlesnew
29-03-2009, 16:10
Jesli możesz odpal auto i wlącz klimę. Jesli wiatrak nie zaskoczy, to na 99% winny jest bezpiecznik. TO NIE JEST BEZPIECZNIK PŁASKI!!!! Tylko ten duży, w skrzynce pod maską. Wentylator sprawdź podłaczając go bezpośrednio pod aku, powinien zakręcić.
Koniecznie sprawdź też termostat.

dzieki za rade,

odpalilem i wlaczylem klime i nic, wiatrak nie wlaczyl sie. bezpieczniki sa dwa, zamienilem je z innymi o tej samej mocy i nie pomoglo. wiatrak jak podlacze do aku to dziala.

jak moge sprawdzic termostat lub czujnik temp. czytalem tez ze moze byc takze pcm, ale jak to wszystko sprawdzic i ustalic przyczyne.

jesli czujnik padl to wiatrak powinien sie wlaczyc automatycznie, to podobno staruje pcm - tak wyczytalem.


dzieki, pozd

GrekuPL
29-03-2009, 19:54
nie jestem mechanikiem, ale jak moge sprawdzic urzadzenie PCM i gdzie go szukac w silniku

czy sa jeszcze jakies inne czujniki ktore uruchomia wentylator kiedy temperetura osiagnie odpowiednia temp.

i tu właśnie problem się zaczyna...jeżeli uwalony PCM to polecam elektryka samochodowego (i to znającego się na autach a nie pierwszego lepszego)


sa jeszcze jakies inne czujniki ktore uruchomia wentylator nie ma



najdziwniejsze jest to ze nie pokazuje temp na zegarze kiedy wrze w silniku woda, pokauje tylko 60st (polopa zegara)

wymień termostat, sprawdź czujnik temperatury który wysyła sygnał na deskę...

Jakub
29-03-2009, 20:38
.jeżeli uwalony PCM to polecam elektryka samochodowego (i to znającego się na autach a nie pierwszego lepszego)


Skąd: Dublin

dwie rzeczy wzajemnie wykluczające się.

Bezpiecznik taki jak ten tylko zielony:
http://photos01.allegroimg.pl/photos/oryginal/566/49/33/566493339

charlesnew
29-03-2009, 21:56
.jeżeli uwalony PCM to polecam elektryka samochodowego (i to znającego się na autach a nie pierwszego lepszego)


Skąd: Dublin

dwie rzeczy wzajemnie wykluczające się.

Bezpiecznik taki jak ten tylko zielony:
http://photos01.allegroimg.pl/photos/oryginal/566/49/33/566493339

sprawdzilem zielony bezpiecznik i jest ok

zauwazylem rowniez, jakies dziwne odglosy w silnikiu/bloku jakby sie cos gotowalo w srodku, juz na poczatku kiedy sillnik uruchomie

wedlug mnie jest to termostat, poniewaz chlodnica jest zimna i waz dolny od chlodnicy tez w czasie zagotowania sie wody.

czujnik, hmmm powinien sie wlaczyc wiatrak autowatycznie, takie zabezpieczenie daje pcm, oraz kiedy wyjmiesz wtyczke z niego.


chyba czeka mnie wizyta w serwisie... :(

pozd, karol

1olek
29-03-2009, 21:57
E tam, trzeba jechac do dobrego warsztatu. Moge polecic jeden polski, robili mi auto dwa razy i naprawde wiedza co robia i maja rozsadne ceny (Oczywiscie na Irlandzkie zarobki).

Master_Ginio
29-03-2009, 21:57
A może chłodnica dokończyła żywota?? :pop:

charlesnew
29-03-2009, 21:58
nie jestem mechanikiem, ale jak moge sprawdzic urzadzenie PCM i gdzie go szukac w silniku

czy sa jeszcze jakies inne czujniki ktore uruchomia wentylator kiedy temperetura osiagnie odpowiednia temp.

i tu właśnie problem się zaczyna...jeżeli uwalony PCM to polecam elektryka samochodowego (i to znającego się na autach a nie pierwszego lepszego)


sa jeszcze jakies inne czujniki ktore uruchomia wentylator nie ma



najdziwniejsze jest to ze nie pokazuje temp na zegarze kiedy wrze w silniku woda, pokauje tylko 60st (polopa zegara)

wymień termostat, sprawdź czujnik temperatury który wysyła sygnał na deskę...

dzieki za rade, tu prawdopodobnie siedzi sedno mojego problemu,

pozd,karol

1olek
29-03-2009, 22:03
charlesnew kiedy kupiles auto ? Bo jak w ciagu siedmiu dni od zakupu wyjda jakies ukryte wady, ktore sprzedajacy ukryl, wedlug tutejszego prawa mozesz auto zwrocic. I to nie tak jak w PL bo znajomi z tego korzystali i nie bylo problemu. Jeden Polak sie stawial, poszli na Garde przedstawili sprawe i im powedzieli, zadzwoncie jeszcze raz ma zwrocic kase i zabrac auto. Jak nie przyjdzcie ponownie i oni to wtedy zalatwia urzedowo.

Warto z tego skorzystac jak powazna i droga naprawa, jak blachostka lepiej naprawic i z glowy bo dobre auto nie jest latwo znalesc. Ja do swojego po miesiacu dolozylem 280 E i nie zaluje. Smiga jak trzeba i teraz zero problemow.

charlesnew
29-03-2009, 22:10
charlesnew kiedy kupiles auto ? Bo jak w ciagu siedmiu dni od zakupu wyjda jakies ukryte wady, ktore sprzedajacy ukryl, wedlug tutejszego prawa mozesz auto zwrocic. I to nie tak jak w PL bo znajomi z tego korzystali i nie bylo problemu. Jeden Polak sie stawial, poszli na Garde przedstawili sprawe i im powedzieli, zadzwoncie jeszcze raz ma zwrocic kase i zabrac auto. Jak nie przyjdzcie ponownie i oni to wtedy zalatwia urzedowo.

Warto z tego skorzystac jak powazna i droga naprawa, jak blachostka lepiej naprawic i z glowy bo dobre auto nie jest latwo znalesc. Ja do swojego po miesiacu dolozylem 280 E i nie zaluje. Smiga jak trzeba i teraz zero problemow.

upssss, tydzien minol w piatek :(

dzieki, dobrze wiedziec, na przyszlosc...

charlesnew
09-04-2009, 23:59
witam ponownie,

wymienilem termostat i czujnik i NIC nie pomoglo, mechanik rozlozyl rece po dwoch dniach :(

powiedzial ze to wina elektryki, przyjechal elektryk, posprawdzal, pomierzyl i powiedzial ze to wina mechaniczna.

postawil diagnoze pompa lub chlodnica zapchana. zbilizaja sie swieta wiec elektromechanik przelozyl naprawe na nastepnym tydzien.

poki co wydalem 200e na czesci i za robocizne nie placilem, bo robota nie wykonana do konca.

problem chyba jest z poma, poniewaz jak zdejme maly przewod w wlewie zbiornika, woda ma male cisnienie, okreslil bym to jako sikanie.

ale z drugiej strony mimo gotujacej sie wody chlodnica jest zimna i przewod dolny tez.

co proponujecie, wymiane pompy czy chlodnicy??

dzieki i pozdrawiam, karol

Greguk
11-04-2009, 15:47
Proponuje najpierw wymienic pompe wody bo....tansza i samemu to zrobisz.Sciagniesz pasek,koło pasowe jest 3 srubach i pompa tez na 3 srubch.

charlesnew
23-04-2009, 09:26
Witam,

Problem udalo mi sie naprawic dopiero wczoraj, okazalo sie ze system PCM (elektroniczny modul sterowania) jest uszkodzony i nie wlacza wiatraka jak temeratura osiaga odpowiednia temerature. Wymiana PCM jest bardzo kosztowna okolo 1000e, wiec zastosowalismy inne rozwiazanie, mianowicie umieszczenia dodatkowego czujnika w chlodnicy, ktory zalacza wiatrak w momecie osiagniecia odpowiedniej temp.

Rozwiazanie jest skuteczne i mam nadzieje, ze tak pozostanie.

Pozdrawiam i dziekuje za wasza pomoc.

Karol

Jakub
23-04-2009, 19:29
A w przypadku włączenia klimatyzacji wiatrak się będzie włączał?
To co żeście zrobili to tylko półśrodek.

1olek
23-04-2009, 21:50
Kup PCM w PL np. na allegro.pl Anglikow w PL pelno, a czesci maja tanie, do tego przesylka do IRL tez nie jest droga. Ja tak kupuje czesci ;)