PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie silniki MONDEO nadają się do LPG ?



rokko
10-09-2005, 23:07
Przeszukiwałem Forum LPG ale nie mogę jakoś się dokopać tej informacji:
- które silniki montowane w Mondeo nadają się do założenia LPG ?
- a może łatwiej będzie odpowiedzieć, które się NIE NADAJĄ ?
Słyszałem np. że w silnikach z ceramicznymi gniazdami zaworów montuje się jakieś specjalne podajniki (?) oleju - czy to ma sens ? czy te dodatkowe instalacje nie są czasem zawodne ? I niewiele osób/warsztatów umie je serwisować ?
Od razu dodam że nie mam jeszcze Mondeo, ale możliwość założenia gazu (lub kupno auta z gazem) będzie istotną cechą przy wyborze konkretnego modelu.

krzys-68
11-09-2005, 17:06
Generalnie wszystkie modele przy zastosowaniu odpowiednich procedur regulacyjnych i odopwiedniej dbałości a stan techniczny silnika.Generalnie Pierwsze MKI miały tzw.pełną hydraulike zaworową ,potem juz niestety weszły ograniczenia w konstrukcji :wall: ) i Ford wrocił do regulowanych szklanek zaworowych przy pomocy plytek(MkI i MKII) oraz za pomoca wymiany na wymiarowew MKIII.Zasada jest jedna-dobra sprawna instalcja LPG,dobrze wyregulowana oraz sprawny układ zaplonowy(tj.dobre świece i przewody WN) beda sie sprawdzały w trakcie eksploatacji.Okresowa kontrola luzow zaworowych jest tez koniecznościa.Co do swiec i przewodow to zdecydowanie oryginał Motocaft,zamienniki sie w Fordzie nie sprawdzaja :)

rydzadam
11-09-2005, 21:53
Poszukaj postów na www.autocentrum.pl - Forum "MondeoKlubPolska" i Forum "Mam LPG". Trochę tam było na ten temat.

krzysztofj
11-09-2005, 22:24
Ceramiczne prowadnice zaworów w niektórych silnikach Zetec przy wyższych temperaturach głowicy powodują zacieranie się pracujących w nich zaworów. Temperatura głowicy, jak i całego silnika podczas spalania gazu w fazie lotnej jest wyższa niż podczas spalania benzyny. Szczególnie temperatura ta wzrasta podczas spalania zubożonej mieszanki LPG-powietrze, co występuje w pewnych przypadkach w instalacjach LPG z parownikiem podciśnieniowym. Dlatego lepszym rozwiązaniem dla silników z "ceramiką" są instalacje gazowe z sekwencyjnym wtryskiem gazu w fazie lotnej, gdzie nie występuje zjawisko zubożonego dawkowania mieszanki LPG-powietrze. Natomiast idealnym rozwiązaniem dla tych silników jest instalacja gazowa z wtryskiem gazu w fazie ciekłej. Instalacja ta nie powoduje zwiększenia temperatury głowicy. Jednak jej cena jest obecnie wysoka, ok. 7 tys. zł.
Problem instalacji gazowej i "ceramiki" w większości przypadków dotyczy samochodów Focus z silnikami Zetec o oznaczeniach FYDA i FYDB. Jak to jest w Mondeo i które silniki posiadają domieszkę ceramiki w głowicy tego dokładnie nie wiem.
Może ktoś z was posiada takie informacje, które można wywnioskować np. z numeru silnika.

COUGAR
13-09-2005, 12:43
Wspominacie o ceramicznych gniazdach zaworów, ale jest jeszcze cos takiego jak kolektor plastykowy, ktory wystepuje chyba w kazdym mondku z silnikiem benzynowym, a o ktorym trzeba pamietac zakładajac LPG. A mianowicie Sekwencyjny wtrysk jak najbardziej, natomiast II generacja .......... spore ryzyko ale wielu jezdzi i nie narzeka zakładajac ze regularnie wymieniaja kable i swiece. Ja załozyłem sekwencyjny wtrysk LPG i nie narzekam :satan:

13-09-2005, 12:47
Wspominacie o ceramicznych gniazdach zaworów, ale jest jeszcze cos takiego jak kolektor plastykowy, ktory wystepuje chyba w kazdym mondku z silnikiem benzynowym, a o ktorym trzeba pamietac zakładajac LPG. A mianowicie Sekwencyjny wtrysk jak najbardziej, natomiast II generacja .......... spore ryzyko ale wielu jezdzi i nie narzeka zakładajac ze regularnie wymieniaja kable i swiece. Ja załozyłem sekwencyjny wtrysk LPG i nie narzekam :satan:

a jak się ma wartość założenej instalacji LPG do wartości auta ?

RWalentynowicz
13-09-2005, 12:48
Wspominacie o ceramicznych gniazdach zaworów, ale jest jeszcze cos takiego jak kolektor plastykowy, ktory wystepuje chyba w kazdym mondku (...)

W widlaku jest kolektor z aluminium.

COUGAR
13-09-2005, 12:54
Wspominacie o ceramicznych gniazdach zaworów, ale jest jeszcze cos takiego jak kolektor plastykowy, ktory wystepuje chyba w kazdym mondku z silnikiem benzynowym, a o ktorym trzeba pamietac zakładajac LPG. A mianowicie Sekwencyjny wtrysk jak najbardziej, natomiast II generacja .......... spore ryzyko ale wielu jezdzi i nie narzeka zakładajac ze regularnie wymieniaja kable i swiece. Ja załozyłem sekwencyjny wtrysk LPG i nie narzekam :satan:

a jak się ma wartość założenej instalacji LPG do wartości auta ?
Auto nie jest duzo warte zgadza sie i instalacja kosztuje sporo ale robiac dluzsze trasy wole jechac spokojnie, a nie pod strachem ze mi strzeli w kolektor to po pierwsze, a po drugie auto jest w nienagannym stanie technicznym jesli chodzi o silnik i mechanike i zamierzam nim pojezdzic jakies 3-4 lata i wtedy zmienie na cos młodszego bioroc pod uwage ze rocznie robie ok 20-25 tys km i ze teraz mam 134 tys przejechane to opłacało mi sie załozyc sekwencje bo jest bardziej niezawodna i nie ma tak duzego (jezeli wogole ma) wplywu na zywotnosc silnika jak II generacja LPG

COUGAR
13-09-2005, 12:55
Wspominacie o ceramicznych gniazdach zaworów, ale jest jeszcze cos takiego jak kolektor plastykowy, ktory wystepuje chyba w kazdym mondku (...)

W widlaku jest kolektor z aluminium.

Tak bardzo mozliwe, ale rzedowkach plastyki, a kolega nie napisał o jaki motor mu chodzi.

RWalentynowicz
13-09-2005, 13:06
Wspominacie o ceramicznych gniazdach zaworów, ale jest jeszcze cos takiego jak kolektor plastykowy, ktory wystepuje chyba w kazdym mondku (...)

W widlaku jest kolektor z aluminium.

Tak bardzo mozliwe, ale rzedowkach plastyki, a kolega nie napisał o jaki motor mu chodzi.

Ta informacja jest sprawdzona. Sam mam widlaka więc wiem co piszę :satan: