PDA

Zobacz pełną wersję : [TD Mk II] Brak turbo



begbie
26-06-2009, 14:05
witam Panowie, krótko przedstawię swój problem. Otóż w moim bolidzie zniknął przysłowiowy "kop" przy ok. 2200 obrotów. Sprawdzanie zacząłem od wężyka turbina-booster (nie ma w nim ropy), ale nie czuć również i podmuchu powietrza (na wolnych obrotach nie czuć nic, natomiast przy wysokich obrotach czuć leciutki podmuch). Następnie zdjąłem intercooler, z turbiny nic nie kapie, wężyk przy turbinie sprawdzony - jest cały. Włączyłem silnik przy zdjętym intercoolerze, z kielicha turbiny dmucha powietrze aż miło, przy wysokich obrotach naprawdę solidnie (i tutaj pojawia się moje pierwsze pytanie, jestem w tym temacie zupełnym laikiem, czy turbina pompuje powietrze w dobrym kierunku? mianowicie w kierunku do intercoolera. nie powinna raczej tego powietrza zasysać?). i tak przy zdjętym intercoolerze nie jest odczuwalny żaden podmuch powietrza z miejsca w turbinie z którego wychodzi wężyk do boostera.

wspomne jeszcze, choć nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie. otóż mój problem zaczął się wkrótce po tym jak "fachowcy" poprawiali zamocowanie pokrywy rozrządu. czy mogli zapomnieć o podłączeniu jakiegoś elementu? dodam też, że przy wyższych obrotach silnik teraz nieco głośniej pracuje, jest to dźwięk zbliżony do tego jaki słychać przy zdjętym intercoolerze, choć jest oczywiście cichszy.

nieco się rozpisałem, ale chciałem w miarę dokładnie przedstawić obecną sytuację. co mógłbym jeszcze sprawdzić na własną rękę?

rustin
26-06-2009, 14:09
:boshe: czy nikt nie używa szukajki?ciągle takie same posty.Nikt nic ci nowego nie wymysli jak sprawdzenie boostera czy się nie zaciął itd wszystko jest tylko trzeba poszukać a nie zaśmiecać forum

begbie
26-06-2009, 14:17
:boshe: czy nikt nie używa szukajki?ciągle takie same posty.Nikt nic ci nowego nie wymysli jak sprawdzenie boostera czy się nie zaciął itd wszystko jest tylko trzeba poszukać a nie zaśmiecać forum

przeszukałem forum, przeczytałem wiele tematów. ale jaki związek ma booster z brakiem podmuchu powietrza w wężyku łączącym go z turbiną?

rustin
26-06-2009, 14:31
nie licz że ci bedzie dmuchać nie wiadomo jak,w sumie to lekki podmuch.Nikt ci nic innego nie powie co juz znajduje sie na forum czyli połączenia gumowe od boostera do turbo.Ja też nie mam przysłowiowego kopa przy 2200 ale to dlatego że samochód jest stary,ma 88koni i waży 1400 kg więc nie ma czego oczekiwać,mi też się zdawało że osłabł ale może się przyzwyczaiłem.Sam już kombinowałem z przewodami,regulacja boostera itd i to samo,a spalanie mam maks 7 litrów oleju na 10000km dolewam może maks 1litr więc jeżdze.

begbie
26-06-2009, 14:41
zdaję sobie sprawę, że samochód ma swoje lata i demonem prędkości nie jest:) ale zastanawia mnie, dlaczego osłabł zupełnie z dnia na dzień. tak myślę, że może znaczenie ma tankowane paliwo, od ponad roku leje bio z bliskiej, nigdy nie miałem z nim żadnych problemów, ale spróbuje teraz zatankować "standardowe" paliwo. jeśli nic nie pomoże, chyba trzeba będzie zajrzeć do boostera, choć ciągle mam wątpliwości czy ten podmuch powietrza nie jest za słaby, niektórzy na forum piszą, że powinien wręcz odrywać palec :)

BS
26-06-2009, 14:43
jeżeli nie dmucha z węża turbo i osłabł nagle to być może szlag trafił gumowy odcinek przy samej turbinie ... prześledź przebieg przewodu-turbo=>booster i sprawdź gumowy kawałek przy samej turbawce... UWAGA: jest tam dziwny zacisk, który trudno dokupić ;)

begbie
26-06-2009, 14:47
sprawdzałem wężyk, był cały, ale dla pewności wymieniłem ten krótki odcinek od turbiny do metalowej rurki na nowy, zbrojony (tak jak na forum niektórzy radzili), poprawy to niestety nie przyniosło.

BS
26-06-2009, 15:52
i z turbiny nie ma WOGÓLE żadnego podmuchu? tam powinno na postoju z 0,5 bara dawać... jeżeli nie daje to może zwyczajnie waste gate sie otworzył na stałe? moze sprężyna pękła albo się zapiekł?

begbie
26-06-2009, 16:18
i z turbiny nie ma WOGÓLE żadnego podmuchu? tam powinno na postoju z 0,5 bara dawać... jeżeli nie daje to może zwyczajnie waste gate sie otworzył na stałe? moze sprężyna pękła albo się zapiekł?

z tego miejsca, w którym podłącza się wężyk do boostera na postoju nic nie dmucha, natomiast przy wyższych obrotach leci lekki, delikatniutki strumień powietrza. natomiast z z tego kielicha turbiny, przez który turbina łączy się z ic, powietrze dmucha jak szalone.

N2O
26-06-2009, 23:33
Szukaj przyczyny w boosterze - brak dodatkowego paliwa = mniejsze doładowanie
Niskie ciśnienie doładowania = brak podawania zwiększonej dawki paliwa
i kółko się zamyka.
:)

begbie
27-06-2009, 17:20
Witam ponownie.

Sprawdzałem dzisiaj wastegate, można poruszyć cięgno ale z dużymi oporami, udało mi się dopiero przy użyciu śrubokręta (ale to chyba norma?). Sprawdzałem również booster, membrany w dobrym stanie, trzpień również dosyć swobodnie się porusza, na wszelki wypadek trochę go przepolerowałem. Ciągle nic, zero zamierzonych rezultatów.

Cały czas zastanawia mnie niskie ciśnienie w wężyku od turbiny. Przy zdjętym IC turbina wali zdrowo powietrze z kielicha w stronę IC, a z wężyka nic. Czy tak powinno być?

Pozdrawiam i czekam na kolejne rady

jarowoo
28-06-2009, 19:31
... prześledź przebieg przewodu-turbo=>booster i sprawdź gumowy kawałek przy samej turbawce... UWAGA: jest tam dziwny zacisk, który trudno dokupić ;)
Bartek możesz coś bliżej napisać o tym zacisku, nie wystarczy zwykła opaska na wężyk f-6?

kochman
28-06-2009, 21:45
witam kolego nic nie piszesz o filtrze paliwa a mówiłes ze tankujesz jakiśwynalazek sprawdz filtr moze sie sandardowo zapchał a z tego wezyka to ci nie bedzie nie wiem jak dmuychało bo by te membranki od bostera wcisło do pompy hihih zarcik dumcha tak sobie srednio ale to wystrczy
pozdrawiam i powodzenia

robert29475
29-06-2009, 13:50
Kolego podłącz na próbę jakąś butelkę z paliwem do pompy i wykonaj jazdę próbną, jak będzie poprawa to wyciąg i przeczyść smok w zbiorniku.