PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] Filtr cząsteczkowy Mondeo MKIII



gls83
20-07-2009, 20:28
Witam.
Jeżdżę fordem Mondeo MKIII 2006 TDCI GHIA. Czy filtr cząsteczkowy podlega wymianie czy też regeneracji? Jak należy podejść do tego tematu?

PabloX
23-07-2009, 15:12
Filtr DPF jest automatyczny na wzór katalizatora. W niesprzyjających okolicznościach następuje jego uszkodzenie przez zapchanie nadmiarem sadzy. Wtedy regeneruje go serwis lub wymienia.

Małe info o DPF znajdziesz tutaj (http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_cz%C4%85steczek_sta%C5%82ych)

Bajek
23-07-2009, 16:12
Przeca MKIII 2.0 TDCi nie miały filtra cząstek stałych, bo były EURO3. Chyba, że coś się zmieniło pod koniec produkcji.

eMJot
23-07-2009, 22:57
Przeca MKIII 2.0 TDCi nie miały filtra cząstek stałych, bo były EURO3. Chyba, że coś się zmieniło pod koniec produkcji.
też tam mnie się wydaje ;)

PabloX
23-07-2009, 23:20
Panowie, Mondziaki w wersji III miały krótki epizod z DPF.
Filtr był jako opcja więc za wiele tego nie ma. Zresztą i dobrze :guns:

kreeecik
23-07-2009, 23:56
jako opcja czego? hehehe

- Czy chcesz w przyszłości płacić sporą kasę za wymianę bądź czyszczenie filtru DPF - dopłata jedynie 12tyś zł
:los2:

vipszybki
31-01-2010, 13:58
Szukałem, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na forum.
1. Od kiedy w mk3 w TDCI były stosowane DPF- filtr cząsteczek stałych ?
2. Jak można sprawdzić czy jest czy go nie ma w danym egzemplarzu, w microcacie po numerze VIN idzie to sprawdzić?
3. Czu widniejąca norma spalin EURO III lub IV jest jednoznaczna z występowaniem w aucie DPF-a ?

Poszukuję mk3 z 2005 lub 2006 roku w TDCI i chciałbym aby potencjalny egzemplarz nie miał tego dziadostwa....

jacekplacek0808
31-01-2010, 17:14
Mondeo 2.0 TDCi maja norme euro IV .DPF montowali na zyczenie za doplata po trzecim lifcie okolo 2006.Ten filtr w mondkach to zakladali Niemcy zeby placic mniejszy podatek no i zeby srodowisko chronic jeszcze bardziej.

Domin85
31-01-2010, 22:37
Mondeo 2.0 TDCi maja norme euro IV
na pewno wszystkie modele sprzed II FL maja euro 3

berater
01-02-2010, 04:51
DPF montowali na zyczenie za doplata po trzecim lifcie okolo 2006.W MKIII były dwa lifty.

jacekplacek0808
01-02-2010, 18:11
Mielem na mysli po drugim lifcie (trzeci look) a napisalem odwrotnie.Co do normy to troche dziwne bo model po lifcie(pierwszym) rozni sie tylko kostka na EGR i te maja juz norme IV.Pewnie jeszcze w komputerze cos pozmieniali.Pozdro

strach
02-02-2010, 16:08
Niestety, albo stety, zależy jak na to patrzeć mam egzemplarz z dpf'em:/
Co ciekawego to przez niego (chyba przez niego) zamiast 130km mam 125km :wall:

albanzg
02-02-2010, 16:32
http://vtech.pl/wylaczamy-filtr-czastek-stalych-fap-dpf-w-autach-ford zobacz to :P

strach
02-02-2010, 16:48
Są jeszcze metody na "przewiercanie", co będzie znacznie tańsze:) Ale zrobię to dopiero jak zacznie siać błędami :los:

pajer
02-02-2010, 17:59
poczytajcie na stronkach "bełkot - klubów" - tam jest full info co i jak można zrobić z DPF/FAP...
niedługo będziemy "walczyć" z tym ustrojstwem w C-Maxie 1.6 TDCI...

p.s.
co to za metoda na "przewiercanie"?
komputera tym nie oszukasz...

strach
02-02-2010, 18:11
Czytałem kiedyś na forum peugeota i pisali, że niektórzy magicy potrafią sobie z tym dać radę.
Na razie mało informacji, ale zbiorę więcej, jak będę potrzebował :satan:

heko
05-02-2010, 01:38
...niema problema z DPF...wywalamy...wycinamy...przewiercamy...robimy cokolwiek co by go nie było...a następnie trzeba wyłączyć go programowo...bo będzie sypał usterkami...przy okazji mały modzik softu...i już jest spokój ...oraz 150 KM :metal:

Glinek
06-02-2010, 11:10
a ja mam auto mK3 z 2007...ostatni model...jak sprawdzic czy tam jest ten holerny dpf?

vipszybki
09-02-2010, 22:09
a ja mam auto mK3 z 2007...ostatni model...jak sprawdzic czy tam jest ten holerny dpf?

Z tego co mi wiadomo wstukaj swój numer VIN do Microcata i w okienku "emisja spalin" wyskoczy ci jeśli dobrze pamiętam Euro IV + DPF jesli jest, a jeśli go nie ma to w mk3 będzie albo EURO IV albo EURO III

Nofy
04-03-2010, 08:34
Z tego co mi wiadomo wstukaj swój numer VIN do Microcata i w okienku "emisja spalin" wyskoczy ci jeśli dobrze pamiętam Euro IV + DPF jesli jest, a jeśli go nie ma to w mk3 będzie albo EURO IV albo EURO III[/quote]

dokładnie tak, ja mam 2006 po FL z normą EuroIV i podobno różni się od tego z EuroIII zastosowaniem dopalania spalin - informacja z ASO ale o co chodzi to nie mam pojęcia ??

raf27
04-03-2010, 09:33
Polecam sprawdzić VIN auta na stronce Ford-etis.Wiele można wyczytać.Posiadam równierz Mondeo z DPF (2006 rocznik grudzień) i jak narazie ,jest OK.Wg VINU mam euroIII+DPF.Dziwne ale prawdziwe.

Nofy
04-03-2010, 09:50
no ja posiadam: Norma emisji spalin: Etap IV ograniczania emisji, ale DPF-u niet

timeks
29-03-2010, 00:26
Witam
Zaczynam działać na forum...
1 problem;
Posiadam forda mondeo 2,0 TDCI 2006 rok.
Auto sprowadzone z Niemiec w 2007 roku.
Jezdziłem tydzień i stało się:
migająca kontrolka świeć żarowych oraz cały czas się palący błąd silnika.
Auto ma słabszą moc. Nie dymi, chodzi równo. Po podłączeniu pod komputer znalazł błąd : P242F
Proszę wszystkich o pomoc bo nie wiem co się z nim dzieje . Podejrzewam filt cząstek stałych ale pewności nie mam. Dziękuję i proszę o odpowiedzi na priv
A tu informacje z etis ford :
Napęd: LHD FWD
Przełożenie przekładni głównej: 4.071/2.850
Norma emisji spalin: E3 Emissions
Klimatyzacja: Automatyczna Regulacja Temperatury
Obszar: (+)"D"
Lakier: Machine Silver Metalik
Materiał we wnętrzu: Ink Blue Tria
Mondeo 2001-2007, Duratorq DI 2,0 HPCR (115 KM), Machine Silver Metalik

Wielkie Dzięki

heko
29-03-2010, 01:26
...wygląda na zapchany DPF...jedź na jakąś szybką trasę...pogoń go przez 20...30km z ok 3...4 t. obr/min...powinien się wyczyścić...nie musi być szybko...moze być na niższym biegu...ale ważne żeby dłuższy czas utrzymać takie wysokie obroty....bez zatrzymywania :(
...jak to mu nie pomoże...to pozostaje wywalenie go na stałe :metal:

Paolo
29-03-2010, 01:43
to pozostaje wywalenie go na stałe Metal


ale co w zamian :), musi być wstawiony tak zwany uszukiwacz, a filtr cząstek stałych czyści się za pomocą IDS

heko
29-03-2010, 02:21
to pozostaje wywalenie go na stałe Metal


ale co w zamian :), musi być wstawiony tak zwany uszukiwacz, a filtr cząstek stałych czyści się za pomocą IDS
..oszukiwacz (emulator) to lipa...i tylko do DPF z dodatkiem...a taki jak w Mondeo trzeba wyłączyć programowo...a to wyższa szkoła jazdy...
...co do czyszczenia za pomocą IDS...to już widziałem jak to na postoju w ASO wygląda...o mało się Modo nie zapaliło 8O ...musi być w ruchu ;)

Paolo
29-03-2010, 03:28
o mało się Modo nie zapaliło Shocked ...musi być w ruchu wink

Tak, tak oczywiście że w ruchu :)

timeks
29-03-2010, 09:56
Dzięki za odpowiedzi.
A jak najlepiej go usunąć i może znacie jakiś punkt w okolicach
Warszawy??

heko
29-03-2010, 20:01
...w tym atku to tylko oddziały Vtech...nap. Kreator Mocy....albo w centrali w Krakowie...i tu mogę pomóc w uzyskaniu dobrej ceny :)

timeks
06-04-2010, 20:17
A jaka według Was jest dobra cena za taką usługę.?
Podobno jakaś firma w Łomiankach usuwa to dziadostwo za 1300 zł.
Wykasowują z programu DPF i wczytują od nowa oraz usunięcie mechaniczne filtra.

Tari
07-04-2010, 23:21
panowie ja mam taki sam problem jak timeks i zamiast od razu wywalac gruba kapuste na wycinanie potrzebuje pomocy ze zrozumieniem pracy czujnika bo nie uwazam ze mogl sie jeszcze filtr zapchac i tyle.
problem jest glownie z tym ze blad wywala po przekreceniu kluczyka na zaplon...
po skasowaniu wylaczeniu i wlaczeniu stacyjki znowu mruga sprezyna mimo ze elm juz nie odczytuje zadnych bledow i dopiero po uruchomieniu znowu blad zostaje zapamietany nawet jak sie odlaczy czujnik.
wiecej pisalem w temacie http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?p=1404629 ale chetnie tutaj poslucham wypowiedzi.

timeks
07-04-2010, 23:26
Jutro tu napiszę kilka zdań bo jadę do ASO , ciekawe co oni powiedzą

timeks
08-04-2010, 16:19
Auto zostało w serwisie. Nie mogą włączyć czyszczenia filtra, podejrzewają że coś może być z przewodami od DPF. Jak naprawią to dam znać co i gdzie.

Tari
08-04-2010, 18:06
przewody od dpf to zwykle gumowe przewody.. watpie zeby sie zepsuly.. wlasnie moze ten czujnik zwalony jest, jesli ci go wymienia to prosze zachowaj stary..:P

a robili ci opcje 1 i 2 widoczna na zdjeciu 2 ? bo to tez by sie moglo zgadzac ze komputer ma jakies cuda zapamietane i dlatego po przekreceniu kluczyka od razu miga sprezyna

http://www14.speedyshare.com/files/21837957/download/IDS1.JPG
http://www14.speedyshare.com/files/21837958/download/IDS2.JPG

timeks
08-04-2010, 20:17
Jeszcze nic szczególnego nie robili. Dłubali kilka godzin ale nie mogę włączyć wypalania sadzy komputerem. Przewody ok. zawór też ok bo wsadzili nowy i nie pomogło. Chcą jeszcze wyczyścić go mechanicznie i wtefy włączyć wypalanie. Kurde. Niech żyją ekolodzy terroryści

Tari
09-04-2010, 08:44
przez zawor rozumiesz czujnik cisnienia do ktorego dochodza dwa weze od dpf? watpie zeby czyszczenie mechaniczne cos zmienilo... rozumiem ze tobie tez mruga sprezyna po przekreceniu kluczyka? jak dla mnie nie wiedza co robia albo nie potrafia skorzystac z komputera ale mam ogromna nadzieje, ze sie myle... zobaczymy co dzis wymysla, zapewne powiedza zebys nowy wstawil;)

strach
09-04-2010, 13:04
Jeszcze nic szczególnego nie robili. Dłubali kilka godzin ale nie mogę włączyć wypalania sadzy komputerem. Przewody ok. zawór też ok bo wsadzili nowy i nie pomogło. Chcą jeszcze wyczyścić go mechanicznie i wtefy włączyć wypalanie. Kurde. Niech żyją ekolodzy terroryści
no tak...
wymienią wszystkie możliwe części, choć były sprawne, a potem każą za nie wszystkie zapłacić :wall:

Tari
09-04-2010, 14:14
no mi sie wlasnie wydaje ze nie moga wlaczyc bo sa jakies wartosci dziwne zapamietane i trzeba wpierw wlasnie te wartosci wyzerowac.. i szczerze watpie zeby wstawienie nowego moglo sprawic ze komputer nagle wlaczy wypalanie bo to przeciez od komputera zalezne.. ciekawe ile cie skroja za te operacje..

timeks
09-04-2010, 18:27
JUŻ JESTEM;
JUŻ WIADOMO CO JEST WALNIĘTE.
DO WYMIANY JEST JEDEN Z CZUJNIKÓW DPF.
U MNIE DODATKOWO JEST OBJAW ŻE PO ZGASZENIU AUTA DALEJ CHODZI CHŁODZENIE SILNIKA . PODOBNO JEST TO ZWIĄZENE Z TYM DPF-EM. KOMPUTER WYCHWYTUJE ŻE JEST ZA DUŻE CIEPŁO W TYM UKŁADZIE I WŁĄCZA AUTOMATYCZNIE CHŁODZENIE.
CZUJNIK-------CIĘŻKI DO DOSTANIA, JEST SZANSA ŻE TRAFI SIĘ W POLSCE A JEŚLI NIE TO TYLKO NIEMCY. KOSZT CZUJNIKA TO PODOBNO OKOŁO 400 ZŁ + DIAGNOSTYKA I WYMIANA

Tari
10-04-2010, 00:40
hmhmhm... a pokazali ci jak dokladnie wyglada ten czujnik? bo oprocz cisnieniowego nad filtrem paliwa to tam chyba termometr tylko wkrecony jest. podali jakies szczegoly? numer? pokazali na schemacie? czy tylko stwierdzili ze 400zl? przydaloby sie wiecej info..
bo jesli chodzi o termometr to jest on praktycznie niewykrecalny:P bo z tego co kojarze jest z aluminium obudowa i sie gwint skleja
a z tym chlodzeniem to dziwny mechanizm by byl bo przeciez to dwie oddalone czesci samochodu i chociazby 5 godzin dmuchal to niebardzo filtr czastek wychlodzi :P

timeks
10-04-2010, 00:58
Jest to stacja Forda ale nieautoryzowana. Wiem tylko tyle że taki czujnik w ASO FORD kosztuje 580 zł. U nich z tego samego miejsca czyli z magazynu w Teresinie kosztuje 400 zł. Nie znam się na tyle dobrze na tym czujniku ani pdfie więc im zaufałem. Jakieś 2 tygodnie temu byłem z serwisie autoryzowanym i zgłosiłem problem że po zgaszeniu silnika wciąż chodzi dmuchawa nawet jak silnik jest zimny. Powiedzieli że tak musi być.
Okazuje się że nie. Nie wiem już sam co o tym sądzić. Jak odbiorę auto to jakiś kod części napewno dostanę to podrzucę.

Dodano po 2 min.:

tyle co powiedzieli to to że sam filtr jest czysty i to nie jest tego wina. Po sorawdzeniu są na 100 % pewni że to czujnik. I tyle na dzień dzisiejszy wiem

Jendrekmak
10-04-2010, 19:40
http://s785.chomikuj.pl/ChomikImage.aspx?k=1350261&t=634065251196164719&id=275980384&vid=275980384
info o czujnikach dpf. w opisie jest tylko poziom IV + DPF
3M5A 12B591 AB czujnik lambda
6S71 5H209 AC czujnik (chyba ten różnicy ciśnienia)

Tari
10-04-2010, 21:58
czyli to wkrecone w filtr sie nazywa lambda..? takie te rysunki troche dziwne :) bedzie trzeba ta wiazke dokladnie przesledzic skoro raz mi samochod bez bledu odpalil.. macie jakies doswiadczenie "lambdami" ?

heko
11-04-2010, 00:55
...z tego co wiem są dwie rurki do czujnika różnicy ciśnień...i czujnik temperatury..

Tari
11-04-2010, 03:27
to blad w tym microcat jest czy moze to faktycznie cos wiecej niz termometr?
tylko dwa kable dochodza do tego wiec to niby moze byc termometr
mialoby to sens... komputer wywala sprezyne bez odpalonego silnika jesli np odczyt z tego ma 1000 stopni albo cos rownie glupiego:P
w sumie pewnie tylko Heko moze sie dowiedziec w vtechu co program od tego czujnika zbiera za info jako ze wycinaja ten kawalek programu z kompa:P

Deryll
11-04-2010, 17:10
Witam.
Ja też mam problem z filtrem DPF, prawdopodobnie jest zabity i uważałem że ECU nie inicjuje dopalania, oczywiście check engine zapalony i błąd P244A.
Jakiś czas temu miałem uwalony EGR i wywalało mi przez to masę błędów i sprężynka się też pojawiała. Auto zaczeło mocno dymić na jasno, jakby olej przepalał, dymił tylko jak autko nagrzało się do ok 95 stopni. Liczyłem że dymi przez uwalony EGR i teraz dochodzę do wniosku że nie, bo EGR wymieniony na nówkę sztukę. Jechałem sobie z pracy i nagle widzę masę dymu za sobą i do 2 tyś obrotów delikatne szarpanie. Uważam że to ma coś wspólnego z dopalaniem DPF. Wyłączyłem auto na chwilę, dosłownie 5 sekund, dymienia brak i przy rozpędzeniu się na trasie znowu zadyma. Jeszcze przed wymianą EGR jak zaczynał dymić to po różnych próbach doszedłem do wniosku,że jak na siłę wywołałem sprężynkę to dymienie ustawało od ręki.
Czyli jak autko wchodziło w tryb awaryjny, ECU wyłączał dopalanie DPF. Postanowiłem przegonić autko na dłuższej trasie a wiedziałem że zacznie dymić. Jadę sobie dobre 40 km a za mną siwo, ustawiłem sobie na tempomacie 110 km/h i spokojnie czekam. I ku mojemu zdziwieniu dymienie samoczynnie ustało i zapaliła się kontrolka oleju z kluczykiem (ta pomarańczowa) ale lampka MIL została i oczywiście błąd P244A. Przejechałem od tamtego zdarzenia bez problemów ok 2000 km aż do wczoraj kiedy znowu zadymił.
Mam też wrażenie że przybywa mi oleju na bagnecie, więc to ewidentnie problem z DPF.
Trochę się rozpisałem, ale może ktoś coś podobnego zaobserwował u siebie. Może kolega HEKO pomoże mi go wyciąć, oto moje autko:
Mondeo
2006
2.0L Duratorq DI HPCR (125PS)
vin: WF0WXXGBBW6S68174

heko
11-04-2010, 18:24
...prawdopodobnie masz uszkodzony DPF mechanicznie...nap. przytopiony...zbyt często włącza Ci się dopalanie...więc przybywa Ci ropy w oleju 8O ...a sterownik "broni" się przed uszkodzeniem silnika...więc przechodzi w tryb awaryjny ;)

Tari
12-04-2010, 00:08
a moze istnieje taka mozliwosc ze wypalanie inicjowane przez komputer samochodu jest mniej efektywne od procedury serwisowej uruchamianej na ids? i moze takie wypalanie by go przywrocilo do zycia na dluzej

jak tylko znajde kanal jakis pod reka to wykrecam ten czujnik i zobacze czy da sie go jakos pomierzyc oscyloskopem albo miernikiem, mam nadzieje ze pol-oczkowy klucz da rade..

timeks
13-04-2010, 16:16
Tari jak jesteś aż tak doceikliwy to mogę ci nawet zdjęcie wstawić tego czujnika bo mają mi go oddać. W ciągu 2 dni powinieniem mieć autko. Czujnik jest dostępny w Polsce

Tari
14-04-2010, 00:11
jestem niezmiernie dociekliwy...:) wstawiaj foty, problemow z tym filtrem bedzie przybywac i trzeba miec gotowe rozwiazania a nie tak jak my bladzic po omacku... najbardziej mnie interesuje czy wymiana czujnika sprawi ze nie bedzie ci mrugala sprezyna :D probowalem wczoraj odkrecic ten czujnik przy pomocy zaby takiej jak do rur ale tylko zerwalem brzegi, to gowno aluminiowe chyba jest naprawde a gwint nawet nie drgnal:/

a i koniecznie dowiedz sie czy wystarczy wymiana czujnika czy trzeba cos magicznego w ids'ie ustawic po takiej wymianie. z faktu ze raz samochod mi chodzil bez trybu awaryjnego zakladam ze to zwykly test obwodow leci.

oni w ogole sa 100% pewni ze to ten czujnik ?
dzisiaj sprawdzalem tego wkreconego w kata(kolo kata? moze przed:D) i opor pokazywal w granicach 220kohm i rosl jak temperatura spadala, silnik mial kolo 60 to pewnie w wydechu moglo byc wiecej.
idac tym tropem im mniejszy opor tym wieksza temperatura czyli w przypadku jesli komputer mysli, ze ma za goraco to musi odczytywac bardzo niski opor albo nawet zwarcie a to moze byc problem z wiazkami.. kolo filtra by sie zobaczylo ale jesli wiazka sie gdzies zwarla to pewnie ciezko bedzie to wysledzic.
ma ktos jakies doswiadczenie z tymi czujnikami temperatury wkrecanymi w elementy wydechu ?
w ogole to w microcat nie widac innego takiego czujnika wiec byc moze identyczny jest ten przy katalizatorze jak i przy dpf to znacznie ulatwi sprawdzenie czy jest dobry, trzeba kanalu jutro szukac :P

nie moge sie doczekac az ci zrobia ten samochod:D

dzwonilem wlasnie do forda w toruniu ten czujnik- 3m5a 12b591 ab - 1313925 - 391zł ..

timeks
15-04-2010, 23:36
CZujnik został wymieniony , dmuchawa przestała chodzić. A sprężynka nie zgasła. Serwis twierdzi że mogąsięjuż połączyćz DPF ale w dalszym ciągu nie mogą włączyć oczyszczania. Jutro ma przyjechać jakaśekpia która ma jakimś sprzętem to czyścić. Więcej dodam jutro jak już wszystko będę wiedział

Tari
16-04-2010, 00:10
polaczyc z dpf?:/ eh... to czekamy dalej...

timeks
16-04-2010, 17:51
Tari pisałeś ze tam jest tylko jeden czujnik. Podobno są tam jakieś 3 czujniki. Jakiś temperatury, ciśnień i emisji spalin. Ile w tym prawdy to nie wiem. Ja odebrałem samochód bo wymiana czujnika i czyszczenie nic nie pomogło. Dobrze że nic nie zapłaciłem chcociaż

Tari
16-04-2010, 18:57
dokladnie tak jak przewidywalem, ze nie ogarna:/ wjedz sobie na kanal i zobaczysz od filtra czastek ida dwa weze cisnieniowe do czujnika kolo filtra paliwa przy lewym kieluchu amorka, oprocz tego jest w niego wkrecony ten czujnik o ktorym byla mowa, i tak sam czujnik(chyba.. ale nawet wtyczka pasuje) jest przed katalizatorem albo na poczatku

powiem ci tak, dzisiaj testowo podpialem kompa od innego 2006 wersji bez dpf i chodzil bez trybu awaryjnego smigal jak ta lala co daje 100% pewnosci ze chodzi o uklad dpf'a. nie wiem czy nie trzeba wtedy egra od adekwatnej wersji przelozyc ja jezdzilem z odpietym. koszt kompa 500zł, + kodowanie kluczykow na ids zapewne. to chyba i tak taniej wyjdzie niz w firmach ktore sie zajmuja wycinaniem? ktos sie musi odwazyc zrobic to na stale:>


w miedzy czasie jesli chcesz sprawdzic czy masz cisnieniowy czujnik dobry to moze pozyczysz od kogos miernik i zmierzysz te opory ?:>

Deryll
19-04-2010, 20:17
Ja mam już dość tego ustrojstwa, u mnie parę dni temu zaczął dymić, ale dzisiaj się z tym uporałem. Do tej pory robiłem krótkie trasy i poprostu wstyd mi było jeździć takim dymnikiem, rano pojechałem w miarę spokojną trasę i w kichę, dymił, dymił trochę przerywał a po 50 km dymienie ustało, autko równiutko chodziło, zapaliła się kontrolka inspekcji oleju, tak jakby zakończyło się dopalanie. Cykl ten powraca po ok 2 tyś km, i tak w koło, ale czy tak powinien dymić? Lampka MIL jednak świeci się nieustannie, już miarka się przebrała, będę go wycinał, Jednak chłopaki z VTECHA nie chcą się podjąć bo nie robili auta z sterownikien SIEMENSA.
Zobaczymy, kontaktowałem się z firmą TUNEFORCE z Wałbrzycha i ponoć mi to zrobią, ale dopiero w połowie maja.

Tari
19-04-2010, 22:07
to ktora ci sie swieci kontrolka w koncu ? ta z zoltym kluczykiem chyba znaczy ze olej sie rozrzedzil jesli dobrze z forum zrozumialem.
a zwykle check engine to moze chyba znaczyc cos innego... wymysl trase przez torun gdzies to sie zamienimy filtrem i zobaczymy o co chodzi:D

Deryll
19-04-2010, 22:13
Check engine świeci mi się na stałe i jest błąd P244A, a ta kontolka od oleju jest nad nią i jest z kluczykiem i zaświeca się tylko po tym pseudo dopalaniu DPF i więcej się nie zapala.

heko
20-04-2010, 02:58
...w siemensie też już mordujemy DPF (choć idzie to mozolnie)...a co do "innych" firm...to delphi zrobią... zaraz po Vtech-u :jezyk1:

Deryll
20-04-2010, 06:49
Heko zadzwonię do ciebie i umówimy sie na konkretny dzień.

heko
20-04-2010, 07:58
Heko zadzwonię do ciebie i umówimy sie na konkretny dzień.
...dzwoń...dzwoń...bo strasznie "ciasno"... ;)

timeks
21-04-2010, 12:42
Jeśli chodzi o mój samochód Mondeo MK3 2,0 TDCI 115 KM DELPHI to nawet VTECH nie ma pojęcia jak to usunąć. Zawracają tylko tyłek a w rzeczywistości nie mają tego opracowanego. W nowszych sterownikach tak. A więc można odpuścić dzwonienie i dowiadywanie się ponieważ ja siedzę na telefonie całe dnie

Tari
21-04-2010, 15:51
mozesz byc cierpliwy i poczekac az sie trafi tobie trasa na torun albo mi na warszawe to wtedy by sie poprzekladalo y od dpfa i zobaczylo albo sprobuj manewr z kompem. wedlug mnie jedyna niewiadoma to egr bez ktorego jak wiadomo mozna jezdzic normalnie w przeciwienstwie do sprezynki od dpfa::>

timeks
21-04-2010, 16:12
CZekam,czekam............TAri ja jutro będę wiedział - ostatnia możliwość u mnie to to że czujnik ciśnieniowy jest uszkodzony. Odstawiłem znowu auto. Jak nie pomoże to na bank w poniedziałem jadę to wywalić.

heko
21-04-2010, 20:38
Mondeo MK3 2,0 TDCI 115 KM DELPHI to nawet VTECH nie ma pojęcia jak to usunąć.
...no akurat V-tech to wie...ale oficjalnie ..dla przedstawicieli wiadomość dopiero będzie za jakiś czas ;)

timeks
21-04-2010, 21:17
HEKO ale po co tak gadać skoro dzwonie do Vtechu a oni twierdzą że umieją ale po usunięciu dpfa zapalają się dalej błędy. Czyli nie unieją. Pracują nad tym,tak samo Kreator mocy i inne firmy współpracujące z VTECHEM. Nikt ich nie obwinia ale skoro się umawiam na jakiś dzień,czekam i dzień przed umówioną wizytą dzwoni ktoś że jednak to nie dojdzie do skutku bo to DELPHI. Mało tego dziwnie działa ta sieć Vtecha.Każdy ustala sobie sam cenę. Do jednego dzownię to cena 1500,do 2 1850 bez wycięcia układu, inny to poniżej 2800 to wogóle nie podchodzi.itd.

Dodano po 1 min.:

HEKO JA DZWONIŁEM TAKŻE DO VTECHA W KRAKOWIE.

Tari
21-04-2010, 21:43
te ceny i tak sa zaporowe tak jak ceny emulatorow... taniej zmienic komputer co pewnie niedlugo zrobie i opisze na forum ;>

heko
22-04-2010, 01:17
Mało tego dziwnie działa ta sieć Vtecha.Każdy ustala sobie sam cenę. Do jednego dzownię to cena 1500,do 2 1850 bez wycięcia układu, inny to poniżej 2800 to wogóle nie podchodzi.itd.

..to nie sieć ...tylko dilerzy...wolny rynek...każdy woła tyle ile mu zapłacą :jezyk1:

Dodano po 7 min.:


HEKO ale po co tak gadać skoro dzwonie do Vtechu a oni twierdzą że umieją ale po usunięciu dpfa zapalają się dalej błędy.
...niech Ci będzie...a ja dalej będę gadać...powiedziałem wyraźnie....oficjalnie będzie powiedziane co i jak za jakiś czas
...

taniej zmienic komputer co pewnie niedlugo zrobie i opisze na forum ;>
...oczywiście... życzę Ci powodzenia ..daj znać jak poszło :metal:

timeks
26-04-2010, 17:22
po zawodach. Usunąłem to ustrojstwo i święty spokój. DZiękuję ekologom że pozbawili mnie 1600 zł

raf27
26-04-2010, 19:45
po zawodach. Usunąłem to ustrojstwo i święty spokój. DZiękuję ekologom że pozbawili mnie 1600 zł

Można wiedzieć w jakiej firmie i ile to trwało?Mógłbyś wyjaśnić trochę więcej ???? Mam auto z DPF em ale jak na razie nie miałem z nim żadnych problemów-tylko nieszczęsny EGR musiałem na nowy wymienić.

timeks
27-04-2010, 00:54
Firma to masters tuning. Jedna z niewielu w Polsce co to usunie w mondeo.
Póki co testuje te auto i mam nadzieję że będzie już w porządku.
Firma znajduje się w Warszawie na Al Jerozolimskich.Zajmuje to ok. godziny czasu + podjazd na usunięcie błędów które jest w cenie i usunięcie mechaniczne z wydechu za które zapłaciłem 70 zł.
Auto po wyłączeniu opcji ale przed usunięciem mechanicznym po 15 min jazdy wywaliło jeszcze błąd ale po usunięciu z wydechu jest póki co dobrze. Odezwę się po kilku dniach jazdy. Błędy były kasowane w aso forda. i okazało się że filtr jest do bani. zbyt mocno zapchany. Podejrzewam że zepsuł mi się czujnik który był odpowiedzialny za wypalanie i go nie załączał i filtr się zbyt mocno zapchał.

strach
28-04-2010, 17:41
Tak delikatnie nawiązując do tematu - To że powiększanie się ilości oleju przy zapchanym dpfie pogarsza jego jakość to oczywiste, ale może ktoś wie, czy da radę jeszcze na nim jeździć...
Któryś z kolegów pisał o włączaniu się dopalania co 2kkm i włączniu kontrolki serwisu olejowego. Tu chodzi o sytuację, że po wymianie oleju właśnie po tych 2kkm odbędzie się próba przepalenia dpf'a...

timeks
28-04-2010, 21:57
podobno olej napędowy sam się wypali w komorze

Deryll
28-04-2010, 22:34
Panowie ja też mam DPF z głowy, V-TECH w Krakowie mi to zrobił. Dzięki Koledze HEKO upuścik był i wogóle bardzo mi pomógł. Lampki pogasły i póki co jeszcze testuje.
Dodatkowo podniesiono mi moc autka. W serii wypluł 135 KM i 345 Nm, po zabiegu 155 KM i 395 Nm. Autko śmiga aż miło.

strach
28-04-2010, 22:49
podobno olej napędowy sam się wypali w komorze
W komorze na pewno się wypali, tylko chodzi o sytuację, którą opisał Deryll - przybywa oleju na bagnecie

heko
29-04-2010, 01:23
podobno olej napędowy sam się wypali w komorze
W komorze na pewno się wypali, tylko chodzi o sytuację, którą opisał Deryll - przybywa oleju na bagnecie
...no niestety...olej napędowy z oleju silnikowego nie wyparuje :(

strach
29-04-2010, 13:26
...no niestety...olej napędowy z oleju silnikowego nie wyparuje :(
czyli pewnie trzeba po każdej próbie wypalania dpf'a wymieniać olej...
Oczywiśnie nie udaje próbie przy większych problemach z filtrem ;)

heko
29-04-2010, 19:53
...kiedy rok temu robiliśmy pierwsze próby wyłączenia DPF...wycięliśmy go...i jeździliśmy...wypalanie włączało się co ok. 150...300km...a widać było to doskonale :jezyk1: ...więc na pewno nie co 2000KM...bo już dawno byłby zapchany ;)

Robin
04-05-2010, 22:40
jaki olej do silnika z filtrem DPF słyszałem że trzeba lać specjalnie do tego przeznaczony tak jest to w mercach..

heko
05-05-2010, 00:49
..teoretycznie nisko-popiołowe...ale jaki teraz jest fordowski???

timeks
05-05-2010, 01:18
Heko ale po wyłączeniu funkcji dpfa już to chyba nie ma znaczenia??
Zwykły olej to diesla nawet fordowski??

heko
05-05-2010, 02:16
Heko ale po wyłączeniu funkcji dpfa już to chyba nie ma znaczenia??
Zwykły olej to diesla nawet fordowski??
...wtedy to bez znaczenia...
...ja jeżdżę od nowości na Quaker State ...zresztą od 15 lat takiego używam we wszystkich autkach :)

timeks
01-06-2010, 18:02
Można zrobić to inaczej. Jak ktoś będzie mial problem z dpfem i będzie go chciał usunąć to niech się odzywa

Tari
02-06-2010, 01:08
jak inaczej ? napisz..:) ja wymienilem kompa +kodowanie wtryskow,kluczykow i wstawienie czegos zamiast samego dpfa:P chodzi jak trzeba:>

strach
02-06-2010, 12:47
true, taka wiedza sie przyda :satan:

nepcior
22-07-2010, 09:32
ja wymienilem kompa +kodowanie wtryskow,kluczykow i wstawienie czegos zamiast samego dpfa:P chodzi jak trzeba:>

A nie masz jakichś skutków ubocznych? Nie zapala się sprężynka? Jaki fordowski numer części użyłeś?

Tari
24-07-2010, 18:33
juz ci mowilem na privie w sumie ale warto napisac w temacie. nie zapali sie sprezynka bo komputer jest od samochodu w ktorym w ogole nie bylo dpfa wiec brakuje tej czesci programu. mozna odpiac czujniki cisnienia i temperatury wyjac dpfa i nic sie nie pojawi.:)

nepcior
26-07-2010, 16:02
A gdzie programowałeś wtryski/kluczyki? W ASO? Pozostaje jeszcze problem, jakiego kompa kupić. Jakiego Ty użyłeś? Chodzi mi o numer części. Oryginalny do mojego mondka to 6U71-12A650-FA.

Tari
26-07-2010, 17:07
w aso "promocyjnie" w nagrode za zepusty komputer....
numerami komputera nie ma sie co do konca sugerowac. ja kupilem od tego samego rocznika i silnika no i z tempomatem byl bo jesli bez to czeka cie aktywacja. no chyba ze nie masz to nie ma problemu

nepcior
26-07-2010, 22:21
Mi ASO, promocyjnie za zepsuty komputer, spowodowało konieczność wymiany wtrysków. A potem się jeszcze obrazili, że do Forda napisałem o choć częściowy zwrot kosztów (7 patyków piechotą nie chodzi). Tak więc na nich nie liczę. Prawdę mówiąc prędzej sam coś zepsuje niż dam tknąć moje auto mechanikom z ASO. Wyobraź sobie, że nie wiedzieli nawet, jak działa wtryskiwacz...
Mam tempomat i mam już na oku odpowiedniego kompa. Problem tylko z EGR, bo inny. Sprzedawca ma jeszcze kompa od auta z takim samym EGRem, ale od 2.2 150KM, więc chyba jednak lepiej będzie wziąć tego od 130KM z innym EGR. A tak serio, to EGR bym chętnie zaślepił w pierniki i już.

Tari
29-07-2010, 00:19
ja chcialem kupic od 2,2 bo tam egr elektryczny ale jak mi uwalili kompa to sie musialem ratowac tym co mialem pod reka..:)
powiem ci tylko ze te egr'y od dpfa sa mechanicznie badziewne strasznie i ich zywotnosc ograniczona wiec nie martw sie wymiana egra.
jakby byl komp od 2,2 gdzies blisko torunia to bym sam pojechal sprawdzic czy normalnie 2,0 na tym pojezdzi. wtryski z tego co w microcatcie patrzylem sa takie same, pompa chyba tez. teoretycznie mogloby dzialac

a sprzedawca to pewnei ten sam co ja chcialem od niego kupic:P tomski822?:P a z tym aso jesli masz dowody ze sie pomylili to moze jakies tvn turbo ?

nepcior
02-08-2010, 12:26
a sprzedawca to pewnei ten sam co ja chcialem od niego kupic:P tomski822?:P a z tym aso jesli masz dowody ze sie pomylili to moze jakies tvn turbo ?

Zgadza się. To ten sprzedawca. A TVN Turbo? Szkoda czasu. Co im udowodnisz? Co na tym wygrasz? Zapomnieć i tyle.

jamesbond
01-09-2010, 00:06
poczytajcie na stronkach "bełkot - klubów" - tam jest full info co i jak można zrobić z DPF/FAP...
niedługo będziemy "walczyć" z tym ustrojstwem w C-Maxie 1.6 TDCI...

Pajer, gdzie można o DPF'ie poczytać - mam zamiar wypalić palnikiem w nim sadzę, bo przedmuchanie sprężonym powietrzem nie pomogło.


Czytałem kiedyś na forum peugeota i pisali, że niektórzy magicy potrafią sobie z tym dać radę.
Na razie mało informacji, ale zbiorę więcej, jak będę potrzebował :satan:
Strach możesz podrzucić linka?

heko
01-09-2010, 00:25
...James...palnikiem możesz co najwyżej go całkiem wykończyć...nie jesteś go w stanie zagrzać w środku bez uszkodzenia powierzchni..poza tym w sterowniku jest już zapisane że filtr jest w pełni nasycony (zapchany)...a żeby to usunąć musisz mieć IDS-a...aby zapisać "wymianę DPF na nowy"...

...właśnie mamy na warsztacie następnego Mondka na "wyłączenie"...a właściwie 2...poprzednie jeżdżą w końcu bez problemowo :)

jamesbond
01-09-2010, 00:34
...James...palnikiem możesz co najwyżej go całkiem wykończyć...nie jesteś go w stanie zagrzać w środku bez uszkodzenia powierzchni..poza tym w sterowniku jest już zapisane że filtr jest w pełni nasycony (zapchany)...a żeby to usunąć musisz mieć IDS-a...aby zapisać "wymianę DPF na nowy"...
Nawet używając palinka do wewnątrz DPF'u (po jego zdemontowaniu) nie można tego badziewia troche się pozbyć?

Apropos zapisu "wymiany DPF'a na nowy".
Czy można tą informację zapisać w ECU przez WDS'a (nie IDS'em) i jeżeli tak to w jakim katalogu/podkatalogu, bo elektro-mechanik u którego byłem chyba nie wie o tym i ciągle próbował ciągle wykasować błąd P242F bezskutecznie?

jamesbond
12-09-2010, 01:00
refresh

Tari
12-09-2010, 12:17
w idsie jest pare procedur zerowanie filtra itp ale jaki to ma zwiazek z katalogami wlasciwie i podkatalogami? w wdsie sie wgrywa jakies pliki ? nie ma interfejsu graficznego ?

jamesbond
12-09-2010, 23:32
w idsie jest pare procedur zerowanie filtra itp ale jaki to ma zwiazek z katalogami wlasciwie i podkatalogami? w wdsie sie wgrywa jakies pliki ? nie ma interfejsu graficznego ?
A czy istnieje ryzyko uwalenia ECU Mundka jak przy stosowaniu IDS'a?

strach
13-09-2010, 11:40
jamesbond: Odnośnie przewiercania / przepalania/ bądź innego przedziurawiania dpf'a. To co kiedyś czytałem na forum peugotowym, to nie wiem czy się może tu przydać. Na pewno był to inny rodzaj czujników itp. A teraz nie mogę tego znaleźć... Było to około roku temu - jesień 2009.

Tari
15-09-2010, 01:54
ids uwala te kompy przy aktualizacji, cos jakbys biosa wadliwego do kompa wgral.., przypuszczam ze normalne procedury uzywane w programie nie maja mocy uszkadzajacej.
gdzies na forum sie spotkalem ze nie reagowal za bardzo komp na te procedury ale moglo to byc juz po uszkodzeniu bo sprawa rozgrywala sie w aso :P ...
w teorii zmostkowanie czujnika cisnieniowego przed dpfem i wyzerowanie wartosci w kompie powinno dac jazde bez bledow az do fizycznego zabicia filtra tak mocno ze samochod stanie :P
w praktyce zas nie znamy programu ktory tym zawiaduje i co on tam liczy i w jaki sposob. nie wiem czy vtechowcy maja wglad do tego co modyfikuja/usuwaja ale jakby tak bylo to moze Heko moglby zalatwic jakies kawalki algorytmu do wgladu:D

heko
15-09-2010, 19:49
w teorii zmostkowanie czujnika cisnieniowego przed dpfem i wyzerowanie wartosci w kompie powinno dac jazde bez bledow az do fizycznego zabicia filtra tak mocno ze samochod stanie :P
w praktyce zas nie znamy programu ktory tym zawiaduje i co on tam liczy i w jaki sposob. nie wiem czy vtechowcy maja wglad do tego co modyfikuja/usuwaja ale jakby tak bylo to moze Heko moglby zalatwic jakies kawalki algorytmu do wgladu:D

..co do zmostkowania..jak by to takie proste było ;) ..teoretycznie po wywaleniu i wgraniu "nowego DPF nie powinno być różnicy ciśnień..a komp powinien to odbierać jako "czysty" filtr...i nie dopalać...ale tak nie jest...żeby było śmieszne dopala znacznie częściej...i sypie błędami
..wyłączenie programowe w delphi polega na usuwaniu..przerabianiu plików ..ale także modyfikacji w procesorze...w większości aut dane o pracy DPF zapisane są w ECU pamięci flash i wystarczy zakres obejmujący dane zgrywane przez OBD...w delphi trzeba rozbierać sterownik i szukać w wielu miejscach...także w procku...może dlatego przy próbach wgrywania do tychże sterowników oprogramowania od pojazdu bez DPF uwalają się w całości...bład procesora ;)

Tari
16-09-2010, 22:25
heko zapytasz sie chlopakow czy po takim uwaleniu moga cos z tym jeszcze zrobic? bo w sumie mam tego kompa starego i nie wiem co z nim zrobic :P

heko
16-09-2010, 23:20
...niestety nie postawisz go już...bo nie wiadomo co jest uwalone. a zapewne nie ma z nim komunikacji...a nawet jeśli jakaś będzie, to szukanie czego brakuje...jakie sumy kontrolne się nie zgadzają...jest niewykonalne :(

Goldberg
06-02-2011, 18:18
Jeśli komus to pomorze, to podzielę się swoimi doświadczeniami z DPF. Mo mondek ma 137 tyś. przebiegu i od jakiegoś czasu zaobserwowałem że auto było słabsze niż jeszcze jakiś czas temu. W grudniu ur. miałem małą stłuczkę i musiałem wolno wracać do domu więc siłą rzeczy strasznie go zamulałem. Zaczęły świecić dwie kontrolki: jedna od silnika druga od świec żarowych. Ta druga cały czas migała. Komputer wykazał filtr DPF zatkany w 200 %. Cena 5100 w serwisie. Zacząłem więc myśleć co tu robić. Natknąłem sie w necie na środek czyszczący firmy TUNAP, który to środek zaczęły stosować warsztaty do czyszcenia filtra bez jego demontażu. Ponieważ mieszkam w Białymstoku, więc znalazłem miejscową firmę, która używała tego środka (RyCar). Zdecydowałem sie i dałem im auto. Przeczyścili ale kontrolki jak świeciły tak świeciły. Autko wprawdzie odzyskało trochę mocy, ale nie było to jeszcze to. Próba statycznego czyszczenia z oryginalnego kompa nie udała sie, gdyż komputer nie pozwalał przeprowadzić tej procedury ze względu na zatkany filtr (czyszczenie nic nie dało). Znalazłem kolejną firmę tym razem na Allegro (DiagnosticCar), która również zajmowała się czyszczeniem filtrów ale jak mnie zapewniał gość, robili to na zdemontowanym filtrze i na specjalnej maszynie, która czyściła dotąd, dokąd ćiśnienia na wej. i wyj. nie były takie same. Zdemontowałem więc filtr i wysłałem. Po zamontowaniu i ponownym uruchomieniu procedury statycznego czyszceznia na IDS, proces zakończył sie powodzeniem i komputer ostatecznie pokazał 11,3 zapełnienia sadzą. Kontrolki zgasły a mondek odzyskał moc.
Dla wszystkich, którzy mają mondki z DPF radzę by nie zalewali silnika popularnym olejem FORMULA F, gdyż jest to olej słabej jakości a dodatkowo problemy z niedogrzewaniem się silnika (termostaty), sprawiają, że sadzy w spalinach jest od cholery i filtr pada. Ja zamówiłem olej MOTUL Specific ze specyfikacją Forda klasy A5 a nie jak Formula A1. Takwięc zatkany filtr da sie odetkać i należy wyciągnąć wnioski na przyszłość co do dlaszej jego eksploatacji. Pozdrawiam :-)

chyzio3
08-02-2011, 00:17
Ciekawe informacje. To przy kolejnej wymianie jednak zmienie olej, teraz zalalem MOBIL 3000 F zgodny ze specyfikacja forda czyli klasa A1, a ile kosztowalo takie czyszczenie filtra??

Mafik
01-04-2011, 17:59
Panowie ja mam w swoim mondku taką informację dot. emisję spalin w Microcat:
Norma emisji spalin: Etap IV ograniczania emisji
Model z kwietnia 2005 roku

Mam ten filtr cząstek stałych u siebie czy nie?????

chyzio3
04-04-2011, 14:09
Mam mondka z 2006 roku z tym nieszczesnym filtre DPF, po przejechaniu 5tys. km od wymiany oleju zapalila sie zolta kontrolka z kluczem, czyli wzywa o wymiane oleju ale po 5 tys. km ????? sprawdzilem stan oleju i jest go z 1 cm ponad max. Co jest grane?? Czyzby to byla wina filtra DPF?? Usuwal go moze ktos?? bo jak tak patrze na aukcje na allegro to taka usluge juz niby od 800 zl wykonuja np. w C-Troniku pod wroclawiem, lub w walbrzychu za 1500zl. z kad takie rozbierznosci?? robil juz moze ktos takie usuwanie DPF?? moze ktos cos polecic jakis zaklad??

---------- Post dodany o 13:09 ---------- Poprzedni post dodany o 13:08 ----------


Panowie ja mam w swoim mondku taką informację dot. emisję spalin w Microcat:
Norma emisji spalin: Etap IV ograniczania emisji
Model z kwietnia 2005 roku

Mam ten filtr cząstek stałych u siebie czy nie?????

Wydaje mi sie ze nie masz go, bo jak dobrze pamietam ja mialem Etap IV+DPF.

Hadzi
07-05-2011, 12:08
Chciałbym sie tylko upewnić po tym co przeczytałem. TDDI nie miały wcale DPF, jedynie w opcji można było go mieć ale przy silniku TDCI?

heko
07-05-2011, 12:32
W MKIII DPF występował wyłącznie w rocznikach 2006 i to z rynku niemieckiego, można spotkać MK3 z 2004, 2005 i 2006 z domontowanymi filtrami, usługę taką wykonywały niemieckie ASO na życzenie, ale takie "dodatkowe" nie są problematyczne D
...usunięcie oryginalnego DPF w MKIII to usługa którą potrafi SKUTECZNIE wykonać może 2% firm oferujące taką usługę :P

twardy83
14-05-2011, 09:38
Witam

Panowie kupiłem własn mondeo z 2003 r i podczas drogi powrotnej po przejechaniu ok 600km zapaliły się kontrolii (spreżynka i check engine), samochód ogólnie stracił moc i nie ma przypieszenia ale jezdzi. Czy moze byc to zapchany filtr cząstek stałych ? a moze jakaś inna przyczyna.

prosze o wasze opinie i pomoc

vin WF05XXGBB53U13599

heko
14-05-2011, 10:53
nie masz DPF...więc inna usterka...komputer, diagnoza i będzie jasne :D

twardy83
15-05-2011, 13:20
dzieki za odpowiedz

chyzio3
16-05-2011, 18:38
W MKIII DPF występował wyłącznie w rocznikach 2006 i to z rynku niemieckiego

Niekoniecznie bo ja ma sprowadzonego z Austrii i tez ma DPF, i z tego co sie orientowalem dzwoniac i rozmawiajac to nikt nie jest w stanie tego usunac, oczywiscie tak aby niebylo jakis dziwnych pozniej histori, np. niemozna pozniej dokodowac wtryskow lub po przejechaniu np.2tys km z niewiadomych przyczyn zalacza sie sekwencja dopalania filtra. Rozmawialem ze znajomym z mocnego zakladu elektronicznego i onie to demontowali ale sie z tego wycofuja bo to nie jest taka prosta spraw. Mowil ze nawet kupili programy konkurencji i tez nie daja rady. Dodam ze ten zaklad to nie rzaden zaklad krzak.

heko
16-05-2011, 18:42
z którego roku??...2006 na pewno :)
...jeśli masz z nim problemy, wywalimy go na 100%...pod warunkiem że nie masz tempomatu, jeśli masz to po usunięciu dpf i przeprogramowaniu sterownika już go miał nie będziesz :P

pajer
17-05-2011, 02:30
radzę by nie zalewali silnika popularnym olejem FORMULA F, gdyż jest to olej słabej jakości

kolego uważaj bo Cię ludzie wyklną tu na forum - wszak ten super "odpad z fabryki Castrola" to najlepsiejszy olej do Fordów...

no ale to do innego działu...


komputer, diagnoza i będzie jasne


i nikt w O-dzie nie zrobi nic więcej z TDCI...;)

ewentualnie "tylko" wymiana wtrysków/pompy...

chyzio3
17-05-2011, 17:34
z którego roku??...2006 na pewno :)
...jeśli masz z nim problemy, wywalimy go na 100%...pod warunkiem że nie masz tempomatu, jeśli masz to po usunięciu dpf i przeprogramowaniu sterownika już go miał nie będziesz :P

Hmm tzn sprowadzalem go z Austri no ale wyprodukowany byl w Niemczech. Wiem ze napewno mam (niestety) filtr DPF, naszczescie niemam z nim problemu, mialem lekkie problemy nawet ten filtr podejrzewalem ale okazalo sie ze mam do przeczyszczenia turbine(moj problem to ze wchodzil w tryb awaryjny, ciekawe bylo to ze w pelnym obciazenu nie wchodzil, zaraz po odpaleniu jesli w ciagu 5 sek. niewszedl w tryb awaryjny to bylo ok.). A co do usuwania filtra to jak dzwonilem to mi gosc powiedzial zeby niewierzyc jak ktos mi to w 100% usunie, tak aby po np 2-5 tys km sie niezalaczyla sekwencja dopalania. Mowil ze to robili ale po takim mniej wiecej przebiegu auta wracaly na reklamacje. Powiedzial ze najrozsadniej na chwile obecna to jest wymiana filtra cena ok 2tys. A dodam, ze znalazlem oferty, ze mi chcieli filtr usunac juz nawet za 800zl. Niewiem za bardzo sie nieznam ale mowili cos ze poprostu auto robi po jakims przebiegu kalibracje czy adaptacje i na sile mimo ze filtr zostal wylaczony, to on chce go dopalac. Niewiem moze glupoty napisalem jesli tak to mnie poprawcie. Szczerze to ja nie mysle za dlugo Fordem jezdzic, tylko aby minelo 6 miesiecy od kupna i go sprzedaje, wracam do grupy VW bo jednak Ford to nie jest auto do jazdy, jest zbyt usterkowy. Ach sie rozpisalem, pewnie zaraz uslysze jaki to VW jest do **** a Ford *****isty. :)

heko
17-05-2011, 18:03
...jak mówię że na 100% usuwamy, to nie na 99.9%, :P i nic nie dzieje się po jakimś tam przebiegu....

Dareckip
19-06-2011, 23:04
Ja mam niestety tempomat i chcę mieć go dalej, musiałem wymienić DPF na nowy. Nie dało się go już czyścić po 216 tyś km


można spotkać MK3 z 2004, 2005 i 2006 z domontowanymi filtrami, usługę taką wykonywały niemieckie ASO na życzenie, ale takie "dodatkowe" nie są problematyczne D

Ciekawe jak to robili że tempomat zostawał?? Czy nie da się tego jakoś podglądnąć??

heko
20-06-2011, 00:33
..ale ten dokładany to tylko dodatkowy, bezobsługowy kat :hmm:

Dareckip
20-06-2011, 00:40
upsss...:boshe: myślałem że demontowali..... chyba przeczytałem co chciałem :zakrecony:
Czyli nie ma innej możliwości wywalić DPF-a nie uszkadzając tempomatu?? No to chyba dobrze zrobiłem że wymieniłem na nowy :car:

chyzio3
22-06-2011, 00:01
upsss...:boshe: myślałem że demontowali..... chyba przeczytałem co chciałem :zakrecony:
Czyli nie ma innej możliwości wywalić DPF-a nie uszkadzając tempomatu?? No to chyba dobrze zrobiłem że wymieniłem na nowy :car:

A ile Cie ten nowy dpf kosztował?? Też przybywa olej?? Rzadziej się procedura dopalania filtra włącza??

chyzio3
31-01-2012, 00:55
Witam, moze ma Ktos namiar na jakas firme aby profesjonalnie usuneliDPF z ECU silnika?? najchetniej z radomia ale tu chyba nikogo niema kto to potrafi zrobic, wiec zostaje warszawa, prosze o jakis namiar na jakas firme ktora to zrobi raz a porzadnie.
Pozdrawiam

Dareckip
01-02-2012, 22:36
znajdź kolegę Heko, on ci to zrobi. Wiem że siedzibę ma w Krakowie, ale może gdzieś w okolicy Ciebie też ma.

chyzio3
06-04-2013, 23:47
odswieze temat, troche czasu minelo, moze wypowiedzialby sie Ktos kto usunol DPF ile zaplacil i gdzie oraz to czy niema rzadnych problemow po usunieciu??

masahuku
04-06-2013, 02:29
Tak tylko z czystej ciekawosci oczywiście:
Norma emisji spalin: 2000 EEC (EEC 7)
Tu nie ma dpf'a?

fido
15-06-2013, 15:14
Koledzy widzę tutaj tem związany z dpf, niedawno zakupiłem mondeo 2006 2.0 tdci i nie wiem czy posiadam dpfa czy nie nie wiem jak to sprawdzić, jakie są objawy uszkodzenia dpf i jak je usuwać, chyba że metoda na wywalenie jest 100% pewna i nie zaszkodzi silnikowi.

heko
15-06-2013, 21:37
jesli jest z Niemiec tp na 100% ma dpf...schyl się pod auto i zobacz czy pod podłoga na wysokości hamulca ręcznego jest jakaś pucha, wygląda jak tłumik, katalizator

jamesbond
15-06-2013, 22:36
... Norma emisji spalin: 2000 EEC (EEC 7)
Tu nie ma dpf'a?
Nie.

Dareckip
15-06-2013, 23:24
jesli jest z Niemiec tp na 100% ma dpf...
własnie, mój ma....

heko jak wygląda temat usunięcia. Słyszałem że w moim przypadku jak sie usunie DPF-a to nie będę miał tempomatu. Bo coś tam w programie się zmieni. Czy to prawda?

heko
15-06-2013, 23:36
...nie, masz bardzo stare wiadomości, będzie tempomat :)

jamesbond
15-06-2013, 23:42
... będzie tempomat :)
Tylko się przypomnij Dareckip, że go masz - prawda Heko?:)

heko
15-06-2013, 23:48
:) :hmm:

Dareckip
15-06-2013, 23:48
...nie, masz bardzo stare wiadomości, będzie tempomat
a wolno wiedzieć ile taki zabieg :)

Tylko się przypomnij Dareckip, że go masz - prawda Heko?
hmmm, znaczy że jak nie powiem to mieć nie będę:wow:

jamesbond
16-06-2013, 00:27
...hmmm, znaczy że jak nie powiem to mieć nie będę:wow:
Nie no bez przesady.

Dareckip
16-06-2013, 12:31
Heko daj info na pw.
Z góry dziękuję:)

Wymacane z SGS3

darkens
23-06-2013, 09:49
...włączało się co ok. 150...300km...
a jak rozpoznac, ze wlaczylo sie wypalanie :niewiem:

fido
25-06-2013, 19:33
Koledzy u mnie chyba nie ma bo pod spodem idzie tylko rura wydechowa i nic więcej nie ma a auto z francji

heko
25-06-2013, 19:45
tylko z 2006r. z Niemiec miały

jamesbond
26-06-2013, 01:15
a jak rozpoznac, ze wlaczylo sie wypalanie :niewiem:
"Właśnie o to chodzi że nie wiadomo kiedy to się dzieje, elektronika sama steruje tym procesem, zauważalny jedynie jest zwiększony apetyt na paliwko i bardziej basowy dźwięk wydechu."
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/85666-Dpf?p=1475394&viewfull=1#post1475394

hawajos
26-06-2013, 12:17
a jak rozpoznac, ze wlaczylo sie wypalanie

Ja u siebie rozpoznaje to po tym że obroty silnika nie biegu jałowym są troche podwyższone , jest bardziej basowy dżwięk i wydech jest okropnie nagrzany. Raz jak polałem wodą po tłumiku to odrazu poszła para...Czasem ale nie zawsze włącza się wentylator...:skromny:

darkens
26-06-2013, 18:17
Chcialem wczoraj wymusic wypalanie i przez ponad 15 kilometrow "dusilem" go na 3 biegu z predkoscia ok. 80-90 km/h z obrotami powyzej 2,5 do 3 tysiecy :hmm: , ale do niczego chyba nie doszlo :D
Silnik zachowywal sie normalnie, zadnych podwyzszonych wolnych obrotow.

Jedynie co zauwazylem i mnie nie pokoi, to ze od pewnego czasu po odpaleniu rano zimnego silnika, obroty nie sa rowne i przez ok.3 sekundy strasznie nim trzesie - jakis wtrysk pada ?
Potem juz wszystko jest OK! :)

hefi
26-06-2013, 18:23
zacznij od przeczytania instrukcji

darkens
26-06-2013, 18:52
zacznij od przeczytania instrukcji
Mam tylko wersje niemiecka :) , ale z tego co tam jest napisane, to zrozumialem ze jazda ma podwyzszonych obrotach mozna wymusic wypalanie DPF-u :hehe:

hawajos
26-06-2013, 18:58
zrozumialem ze jazda ma podwyzszonych obrotach mozna wymusic wypalanie DPF-u

O tym decyduje raczej komputer? Mam czujniki różnicy ciśnień przed i za? No to jak można wymusić wypalanie DPF-a bez ingerencji przez komputer?

jamesbond
27-06-2013, 00:20
Wymusić nie można, bo to komputer zawsze rozpoczyna procedurę, a czy zakończy ją pełnym cyklem już może "zdecydować" kierowca.
http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1867676&postcount=54

darkens
27-06-2013, 19:20
Wymusić nie można, bo to komputer zawsze rozpoczyna procedurę ...

moze w MK4 cos zmienili i jest inaczej :niewiem:

jamesbond
27-06-2013, 21:08
... moze w MK4 cos zmienili i jest inaczej :niewiem:
Nie - zawsze rozpoczyna ECU.

ganimed
27-06-2013, 23:25
Może jak napisał hawajos można "zachęcić" ECU do inicjacji procedury, na przykład odpinając pierwszy wężyk ten przed DPF. BTW to skandal, że brak takiej kontrolki. Rozumiem że w instrukcji obsługi dziwnie brzmiał by taki zapis np." jeśli zapali się TA lampka nie zatrzymuj się, tylko przejedź się gdzieś 15 km utrzymując wysokie obroty". Swoim bolidem przejechałem 6 kkm i za Chiny nie wiem kiedy się to wypalało, a przecież musiało wiele razy.

hefi
27-06-2013, 23:37
Mozesz stworzyc warunki sprzyjajace wypalaniu i jesli ecu uzna, ze czas wypalac to wypali. Jak nie bedzie potrzeby to mozesz sobie i tydzien jezdzic i tak procedura sie nie rozpocznie.

robbak
01-11-2013, 19:51
Witam wszystkich, po raz pierwszy trafiłem na to forum i postanowiłem podbić temat, dzieląc się pewną ciekawostką. Otóż mam Mondeo MK3 TDCI z 2005 z Niemiec, fabrycznie pojazd nie miał DPF, natomiast w dokumentacji pojazdu jest gwarancja od dealera, gdzie w 2007 przy przebiegu 69 tyś założono filtr cząstek stałych firmy HJS, są też papiery z Kraftfahrt- bundesamtu potwierdzające legalność produktu DPF-07 i dopuszczające go do użycia (pewnie właściciel zdecydował się na takie rozwiązanie ze względów podatkowych). Póki co nie ma z nim problemów ale kto wie co będzie za chwilę.
Co ciekawe, wszędzie we wszystkich papierach jest 130 KM i 96 kW, natomiast FordEtis pokazuje 125 koni.
Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z taką konstrukcją? Z tego co czytałem wcześniej raczej nie ma problemów z usunięciem takiego "dodatku" gdyby się skończył.
Pozdrawiam.

heko
01-11-2013, 21:41
...to tylko dodatkowy "katalizator" który tak naprawdę nic nie daje i w niczym nie przeszkadza, więc nie masz czym sie przejmować...takie "alibi" dla ekologów i dodatkowy obrót dla producentów :hmm:

robbak
01-11-2013, 22:22
Uff, to znaczy, że tak na prawdę nie jest to prawdziwy DPF? PO otwarciu maski "jawi się" piękna naklejka głosząca "Ten pojazd wyposażono w einem orginal DPF city-filter". Już kumam, jak wprowadzili w Niemczech zielone strefy, to właściciele montowali takie dodatkowe filtry żeby dostać zieloną plakietkę euro 4. Ciekaw jak z żywotnością takiego sprzętu. Na stronie producenta wychodzi że koszt nowego to ok 600 euro. Poniżej link do opisu działania
http://www.hjs.com/aftermarket/products/diesel-particulate-filters/hjs-city-filter/technology-how-it-works.html
A co z tymi 125 KM w FordEtis? skoro wszędzie jest 130?

heko
01-11-2013, 22:28
...tka jak piszesz, od 2006r. była możliwość montażu tych wynalazków dla uzyskania plakietki E4 państwo refundowało połowę kosztów, jego skuteczność jest znikoma w porównaniu z aktywnym DPF
wychodziły wersje opisane jako 125KM ale różnic w mocy raczej nie stwierdzono :)

robbak
01-11-2013, 23:27
Dziękuję jeszcze raz za naświetlenie tematu.

timeks
09-02-2014, 01:22
Heko po kilku latach powracam z pytaniem.a co robicie z egr przy usuwaniu dpf ? egr jest przystosowany do dpf w tym modelu.W moim przypadku już 1 kupiłem nowy i 3 razy egra regenerowałem. podobno ciężko jest go wyłączyć programowo .znalazłem gościa który się podejmuje .z dpf mam spokój ale ciągłe psucie się egra doprowadza mnie do szału.masz pomysł ? czy usunięcie dpf może powodować uszkodzenia egra ?

heko
09-02-2014, 01:28
nie może powodować uszkodzenia egr
mogę wywalić egr z programu :)

timeks
09-02-2014, 22:48
Heko czy są jakieś skutki uboczne wyłączenia egra ? oczywiście poza ekologią ............... :)
jaka cenka i gdzie cię złapać

heko
09-02-2014, 22:53
nie ma skutków ubocznych, choć zimą silnik może odrobinkę wolniej się nagrzewać
ceny na PW
http://gcstuning.pl/

pba2
10-03-2014, 01:35
Witam,

czy przy błędzie P242F , fizyczna wymiana filtra (na nowy lub regenerowany) wymaga dodatkowych zabiegów (specyficzne kasowanie błedu, inne ??) , czy wystarczy tylko wymienić i ewentualnie usunąć błąd przez prosty program ODBII ?

Czy przy błędzie P242F zadziała jeszcze wypalanie aktywne lub próba wymuszenia wypalenia przez odpowiednia jazdę , czy to już kaplica dla filtra i pozostaje tylko wymiana lub usunięcie ?


Znacie w okolicach 3miasta sprawdzone firmy usuwające dpf na sterowniku delphi ?

pozdrawiam
pba

heko
10-03-2014, 12:46
zacznij od naprawy EGR, bo to jest Twój problem, DPF jest tylko następstwem

pba2
12-03-2014, 02:21
zacznij od naprawy EGR, bo to jest Twój problem, DPF jest tylko następstwem

Witam,

czemu uważasz, że to problem EGR ? - bład P242F wiąże się również z EGR ?

Faktycznie, mam walnięty EGR, tzn. jest na stałe zamknięty - robił mi tyle niespodzianek (również po wymianie) , że go wyłączyłem.
Łamały mu się stalowe bolce przenoszace napęd z silniczka na koło zębate - skąd tam taka siła ? - standardowa usterka, czy jakaś szczególna przypadłość ?
Bolec blokował mechanizm i zawór nie zamknął się i zapomnij o uruchomieniu silnika. Przed odłączeniem EGR, kontaktowałem się z ASO z zapytaniem, czy zamkniety EGR ma wpływ na DPF - stwierdzili, że wpływu nie ma i tak jezdziłem z błędem EGR przez około 2 lata do czasu, aż pojawił się bład P242Fi auto przeszło w stan serwisowy. To jak EGR ma wpływ na DPF, czy nie ??

Wracając do DPF -
1. czy przy błędzie P242F , fizyczna wymiana filtra (na nowy lub regenerowany) wymaga dodatkowych zabiegów (specyficzne kasowanie błedu, inne ??) , czy wystarczy tylko wymienić i ewentualnie usunąć błąd przez prosty program ODBII ?
2.
Czy przy błędzie P242F zadziała jeszcze wypalanie aktywne lub próba wymuszenia wypalenia przez odpowiednia jazdę , czy to już kaplica dla filtra i pozostaje tylko wymiana lub usunięcie ?


pozdrawiam
pba

hefi
12-03-2014, 03:26
Bo filtr sam z siebie się nie zapycha bez powodu.
Uwalony egr i masz skutek.
1. Tak
2. Spróbuj serwisowego

karwel
12-03-2014, 14:00
Witam. Mój mondziak jest z grudnia 2006 i niestety miał DPF-a przez którego miałem tylko 115 KM większe spalanie (gdzie ta ekologia) i problemy z sadzą na łopatkach od zmiennej geometrii turbiny (efekt migającej sprężynki) przez co musiałem dwukrotnie w ciągu 1,5 roku sam czyścić turbinę (na szczęście sam, a nie w serwisie za 1500zł). Za 2000zł pozbyłem się dziadostwa i dostałem nowy soft dzięki czemu mam 142 kuce mniejsze spalanie i koniec z brudzącą się turbiną.

pba2
02-04-2014, 10:15
Witam ponownie,

jeździłem z błędem 242f i 405 (dpf i egr) do czasu aż auto całkiem stanęło :(

1. Wymontowałem filtr i zawór egr
2. Wyczyściłem dokładnie zawór oraz naprawiłem zębatkę - urwany bolec napędowy.
3. Wyczyściłem filtr dpf - kupiłem jakąś miksturę do czyszczenia filtrów (2 litry) - zalałem na noc, następnie wypłukałem gorącą wodą. Filtr wyczyścił się dokładnie - woda przelatywała jak przez sitko.
4. złożyłem wszystko do kupy - odpalił, oczywiście dalej z błędami - usunąłem je, ale to dużo nie dało 242f pojawiał się ponownie. Serwisowa procedura wypalenia nie chciała się załączyć.
5. Zastosowałem procedurę wymiany filtra i kasowanie danych dotyczących filtra - błąd zniknął, ale na krótko - przy przygazowaniu wskaźnik względnego zapchania filtra szybko rósł do 200% i wyskakiwał bład 242f. Ponownie wykasowałem dane filtra i zapuściłem procedurę wypalania - teraz poszła, ale po takim wcześniejszym kasowaniu danych dotyczących filtra może on się przegrzewać przy wypalaniu co jest wysoce niebezpieczne - i u mnie tak też było - filtr rozgrzał się do czerwoności - musiałem przerwać procedurę i po czasie wznowić - za drugim razem poszło OK. Względne zapchanie stanęło na 27%

Dane dotyczące działania egr pokazują dziwne wartości - od kilku do ponad 300% - skoki są bardzo zmienne i przy zwiększaniu obrotów nie widać jakiej znaczącej różnicy , cały czas procenty skaczą w bardzo dużej skali.
Sprawdzałem czujnik przepustnicy egr - działał poprawnie,
zastrzeżenia miałem do czujnika ciśnienia egr , bo miał opór nie uchwytny (maksymalny) - jak go sprawdzić
Czujnik w pokrywce (ten z zasilaniem silniczka) za co odpowiada i jak go sprawdzić ?

Jeżdżę od tygodnia , bez błedów i trybu serwisowego - ciekawie jak długo? ;)

pozdrawiam
pba

heko
02-04-2014, 11:26
...poszukaj i wymień pokrywkę z czujnikiem, koszt ok 120-140zł.

pba2
03-04-2014, 16:26
Czy ten specyficzny olej silnikowy do aut z dpf'em (niskopopiołowy ???) jest bardzo wymagany, czy tylko zalecany.
Jeżeli jeździłbym na zwykłym syntetyku to ma jakoś znacząco negatywny wpływ na dpf ??

pozdr
pba

heko
03-04-2014, 16:34
...ma, szybciej zapcha go popiołami

jamesbond
03-04-2014, 16:46
Niskopopiołowy olej do silników Diesla z DPF'em jest zalecany z tendencją do wymagany. Posiada on europejską klasyfikację ACEA z oznaczeniem "C" wymagający oleju o niskiej i średniej zawartości popiołów siarczanu inaczej lowSAPS i midiSAPS:
C1 - klasyfikacja (od 10/2004). Oleje do silników Diesla w samochodach osobowych z filtrem cząstek stałych. Zawartość popiołów siarczanowych maksymalnie 0,5%. Z obniżonym HTHS (Ford).
C2 - klasyfikacja (od 10/2004). Oleje do silników Diesla w samochodach osobowych z filtrem cząstek stałych. Zawartość popiołów siarczanowych maksymalnie 0,8%. Z HTHS > 2,9 mPas (PEUGEOT).
C3 - Nowa klasyfikacja (od 10/2004). Oleje do silników Diesla w samochodach osobowych
z filtrem cząstek stałych. Zawartość popiołów siarczanowych maks.0,8%. Z HTHS > 3,5 mPas (DaimlerChrysler i BMW).

PS
Pba2 o EGR'ze poczytaj sobie jeszcze tutaj (http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?p=1894535), a dekielek, który można wymienić masz tutaj (http://www.ebay.co.uk/itm/Ford-Transit-Exhaust-Gas-Recirculation-Sensor-NEW-GENUINE-Part-No-1541398-/400687917836?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d4adc6b0c#ht_25wt_958).

pba2
04-04-2014, 09:04
Muszę więc wziąć drogi olej :(

Co do dekielka egr - mam taki drugi , ale od modeli tdci 2.2 (egr bez przepustnicy, ale z silniczkiem) .
Fizycznie wygląda identycznie ( wtyk 5 pinów) , różnica jest w oporze między pinami (choć moja oryginalna pokrywka/czujnik jest chyba uszkodzona, bo łamała dwukrotnie bolec napędowy sprężyny) i pokazuje te dziwne odczyty.
Pytanie czy można użyć tego dekielka od wersji tdci 2.2 (bez przepustnicy), czy to inny czujnik ??

pozdr
pba

jamesbond
04-04-2014, 15:45
Jeżeli wygląda identycznie i wyprowadzenia pinów są tekie same to można. Tylko po jego założeniu należy dokonać kasowania pamięci KAM (http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/40385-Duratec-reset-komputera-inaczej?p=482498&viewfull=1#post482498), aby ECU pobrał nowe parametry z czujników.

PS
Kontrolka oleju z kluczykiem.
http://forum.fordclubpolska.org/attachment.php?attachmentid=51335&stc=1&d=1396617869

pba2
10-04-2014, 11:03
Witam ponownie,

po kilku dniach po czyszczeniu filtra zaczeły pojawiać się błedy
P2263
P132B

co ma chyba związek ze sterowaniem podciśnieniowym /lub uszkodzeniem/ turbo
Który czujnik na elektrycznym egr odpowiada za sterowanie turbosprężarką (czujnik ciśnienia na egr) ?
Przepustnica na egrze działa i czujnik też - nie wiem jak inne i jak sprawdzić przewody podciśnieniowe. Przewód podciśnieniowy egr'a łaczy się z Turbo, czy to inne obiegi ??
Jak znaleźć przyczyny tych błędów ??

Samo turbo działa. Sprężynka pojawia się na zimnym silniku. Błędy te pojawiły się w programie, choć stacyjka ich nie pokazywała

pozdr
pba

heko
10-04-2014, 11:10
nie ma podciścień ani na egr ani na turbinie, wszystko sterowane jest elektrycznie, czujnik z wężykiem na egr to MAP sensor, czyli odczyt ciśnienia w układzie dolotowym i ten raczej nie nawala
błędy wskazują na zapieczoną geometrię (odepnij dźwignię sterownika turbiny i sprawdź czy geometria lekko chodzi w całym zakresie, nie może w ogóle haczyć) albo uszkodzony sterownik turbiny, wtedy oddać do regeneracji, koszt ok. 350-400zł.

pba2
11-04-2014, 11:57
Dzięki za wyjaśnienie
sprawdziłem dźwignię - chodzi lekko , ale sprawdzałem na ciepłym silniku , a mam problem z tym błędem (nie zawsze) , gdy silnik jest zimny. Być może gdy turbo jest zimne to coś haczy (??)
Muszę sprawdzić z rana, gdy zimny.

Dżwignię sprawdzałem również po uruchomieniu - przy zwiększaniu obrotów odpowiednio się porusza, choć przy niższych obrotach (przy lekkim dodaniu gazu) ruch ten nie jest płynny - tak jakby cięgno drgnęło (minimalnie się cofnęło), ale błędu to nie wyrzuca.

pozdrawiam
pba

jamesbond
12-04-2014, 02:11
Właśnie na ogół sztangę trudniej przesunąć jak silnik jest chłodny, co może oznaczać obecność zbyt dużej ilości nagaru na mechaniźmie zmiennej geometrii w turbinie.

pba2
17-04-2014, 14:07
Co może być przyczyną, że dpf samodzielnie się nie dopala ??
Pojawiają mi się sporadycznie błedy 132b /zacinająca się turbawka , choć cięgno chodzi lekko/ i 402 /niedpomknięty egr/

Jakie warunki programowe, czy jakościowe ( odpowiednie wartości parametrów czujników) są wymagane do załączenia i poprawnego dopalenia dpf'a ?
Jakie parametry lub błędy uniemożliwiają automatyczne dopalenie ??
Jest to jakoś oprogramowane - znacie zasadę ?

pozdrawiam
pba

heko
17-04-2014, 14:09
przy niedomykającym sie egr zawsze będą problemy z dpf

pba2
01-05-2014, 00:58
Ok,
pozbyłem się filtra , ale pojawił się problem - przez pierwszy dzień przejechane ok. 50 km - wszystko OK (choć wrażenie, że więcej pali i trochę mułowaty, choć na hamowni miał ponad 130KM).
Na drugi dzień przejechane ok 10km , sklep , parking - odpalam i kicha :(
Rozrusznik kręci, ale nie chce zapalić - jakby lekko załapał, ale zero obrotów , brak reakcji na pedał gazu i gaśnięcie po kilku sek. (po tych próbach ostre, gryzące spaliny - choć niewidoczne)
Sprawdziłem EGR (elektryczny) , zdjąłem dekielek , pokręciłem ręcznie, aby być pewnym , że zawór fizycznie zamknięty (podobne zachowanie przy otwartym - zablokowanym egr), ale to raczej nie to.
Potem wyjąłem wszystkie wtyczki od egr - po kilku próbach zapalił , ale bardzo nieregularnie . następne próby odpalenia , zakończone fiaskiem.
Następnie wyjąłem wtyczkę sterownika turbo, auto odpaliło, ale bez mocy ledwie jechał, ale udało się wrócić kilkanaście km do domu.
Gdy podłączyłem sterownik turbo , auto nie odpala - przy uruchamianiu sterownik kręci ramieniem od turbo , przestawia się maksymalnie (w kierunku środka auta) i koniec. Nadmienię , że ramię turbo chodzi lekko.

1) wysiadł sterownik i głupieje ??
2) zmiana oprogramowania (wycięcie dpf) mogła mogło zaszkodzić (ale po kilkudziesięciu km) ??
3) mimo zmiany oprogramowania - auto włączyło dopalanie dpf'a i auto 'zgłupiało' ?
4) Czy walnięty sterownik turbo lub samo turbo może uniemożliwić odpalenie auta ??
5) może to nie wina turbawki i sterownika, a coś innego ???
6) ODB2 nie pokazuje żadnych błędów , bład pojawia się dopiero po odłączeniu sterownika turbo , ale to normalne.

- Jakieś pomysły ?
Na razie wyjąłem sterownik turbo, ale w środku nie widać mechanicznych uszkodzeń .

Rano próbowałem odpalić 'na zimno' bez turbo i nic z tego (wczoraj, na gorąco to chociaż jechał bez doładowania)
Po wielokrotnych próbach , zapalał , ale obroty skakały od zera do 800 i mocno kopcił na biało - gdzie szukać przyczyny ?
- uszczelka pod głowicą ?
- roztrojone sterowanie silnikiem?
- wtryski - ale kopciłby na biało ? - raczej na czarno ?

Wspomnę, że mam do wymiany sprzęgło i dwumasę, ale one nie powinny robić tego rodzaju problemów (?)


pozdr
pba