PDA

Zobacz pełną wersję : [TDDi MKIII] EGR - TDDI mk3



chemikk
19-08-2009, 18:37
Witam kolegów!
Od kilku dni co jakis czas wlacza mi sie kontrolka "sprzezynki" co powoduje gasniecie Mondka w czasie jazdy.Wczoraj po podlaczeniu do kompa wyszedl blad : P 0409 usterka sterowania polozeniem EGR,czujnik polozenia zaworu EGR,przerwa w obwodzie,zwarcie masy lub akumulatora,przewod podcisnieniowy zuzyty lub uszkodzony.Taki byl odczyt.
Gosc z serwisu ktory robil test zasugerowal wymiane EGR'a oraz czujnika zaworu EGR.
Co o tym myslicie,moze to byc faktycznie przyczyna gasniecia auta w czasie jazdy?Wole sie upewnic nim wywale kilka stówek;/ bo na tyle sie zapowiada ta akcja...
Aha chcialbym jeszcze potwierdzic prawdo mownosc serwisanta czy w mondkach rocznik 2002 faktycznie juz nie da sie zaslepic EGR'a?
Nim zaczna sie wydatki chce jeszcze sprobowac go wyczyscic moze to cos da...
Z gory dzieki za sugestie!
Pozdrawiam

Kuzek
19-08-2009, 18:57
da sie zaslepic

chemikk
19-08-2009, 19:16
da sie zaslepic???napisz prosze cos wiecej na ten temat to bardzo wazne i czy EGR faktycznie jest przyczyna gasniecia monka w czasie jazdy?

marctwain
21-08-2009, 07:22
Da się da. Od strony wlotu spalin do zaworu. Blaszka o kształcie uszczelki. musi byc grubsza niż od puszki np coli. Niektórzy jeszcze nawiercają, żeby był przepływ (oszukanie kompa). Ja tego nie robiłem. Po prosu go zdemontowałem ( po 101kkm) i wyczyściłem. Miał tak około 5mm nagaru. Nie czuję, żeby coś to dało. ;)

eMJot
21-08-2009, 08:24
sprawdź czy masz egr z wtyczką czy tylko z podciśnieniem, poza tym błąd mówi o sterowaniu zaworem, następna sprawa - nie jestem przekonany że samochód Ci gaśnie poprzez egr - jest on standardowo otwarty tylko na wolnych obrotach a po dodaniu gazu jest zamykany, więc jeśli był by otwarty cały czas co byś widział czarną chmurę po dodaniu gazu, a gdyby był zamknięty i się nie otwierał to tak jak by był zaślepiony

Ry2y
21-08-2009, 13:55
Wątpię żeby samochód gasł ci od jakiejkolwiek usterki EGR. Jasne może ona mieć wpływ na kopcenie i brak mocy, ale raczej samochód by nie gasł. Zasada EGR jest prosta. Albo wpuszcza ci trochę spalin do dolotu albo nie. Nic więcej.

Bardziej zainteresowałbym się samym podciśnieniem bo one steruje większą ilością osprzętu :)

Alfioso
21-08-2009, 21:10
Co masz na myśli z tym podciśnieniem? Na co konkretnie ten przewód ma wpływ?

adamcz
23-08-2009, 13:59
Mam u siebie ten sam błąd i jeszcze dodatkowo P0404( system recyrkulacji spalin). Zobacz mój temat na forum kilka pozycji wyżej. Powiem tak : ja już zgłupiałem-na sucho wszystko działa a po podłączeniu już nie. We wtorek jadę do elektryka na sprawdzenie w czym tak naprawdę jest problem. Napisze co wyszło.

chemikk
24-08-2009, 19:25
Z dwóch serwisów Forda usłyszalem, że zawor EGR może byc winowajcą gasniecia Mondka w czasie jazdy i on tez moze spowodować zgaśniecie silnika.Jutro jestem umowiony na wymiane zaworu mam nadzieje,ze to jest to.Ktoś cos wspominal tez o czujniku polozenia walka rozrzadu,czy on w ogole jest w TDDI?Gdzieś slyszalem,że nie ma w tym silniku.

eMJot
24-08-2009, 19:38
nie nie ma tego czujnika w TDDI

PabloX
25-08-2009, 22:23
Witam kolegów!
Wczoraj po podlaczeniu do kompa wyszedl blad : P 0409 usterka sterowania polozeniem EGR,czujnik polozenia zaworu EGR,przerwa w obwodzie,zwarcie masy lub akumulatora,przewod podcisnieniowy zuzyty lub uszkodzony.Taki byl odczyt.Nie podejmuj decyzji o wymianie zbyt pochopnie.
Poszukaj tematu gdzie bardzo szeroko pisałem o zaślepianiu zaworu EGR - tam jest wszystko co musisz na ten temat wiedzieć.
Zwróć uwagę co jest w opisie błędu. Uszkodzenie dotyczy sterownika zaworu.
Chcesz sprawdzić działanie EGR?
Zrób otwarcie EGR na stałe przez połączenie do niego podciśnienia na stałe (podciśnienie znajdziesz gdzieś na pompie vacuum). Wtedy spróbuj się przejechać i oceń czy jest różnica.
Na moje oko, jeśli zawór lub sterowanie jest uszkodzone to zawór się nie otwiera (no chyba, że jest to pierwszy przypadek kiedy otwiera się na stałe).

eMJot
25-08-2009, 22:33
tylko przy otworzeniu na stałe co najwyżej kopcił by na czarno za dużo paliwa za mało powietrza... pisał kolego na gg że nie kopci i zgasł mu na 3-jce jak miał wciśnięty gaz, i już nie odpalił, dopiero rano udało się uruchomić silnik - może przekaźnik pompy wtryskowej się grzeje i przerywa?

Ry2y
25-08-2009, 22:34
Skoro koledze wywala sprężynkę to ma pewnie EGR z wtyczką... Jak jest sprężynka to może być tryb awaryjny. Jak jest wtyczka to faktycznie zaślepianie nie ma sensu. Może się ustrojstwo zapiekło w pozycji otwartej. Wtedy nawet powietrze z dolotu może uciekać w wydech... Ja bym najpierw wyciągnął ten zaworek i go porządnie wyczyścił/rozruszał....

PabloX
25-08-2009, 22:54
Niech go podłączy na sztywno i zobaczy czy jest różnica.
EGR wywala Check Engine a nie sprężynkę i na pewno nie powoduje unieruchomienia auta!

http://lavrentiscorp.com/checkengine.jpg

eMJot
25-08-2009, 22:55
unieruchomienia auta!
no tego też jestem pewien

Ry2y
25-08-2009, 23:04
Może błąd EGR jest tu tylko przypadkowy. Może pada sławna pompka paliwa przy zbiorniku która nie wyrzuca błędu, albo coś jeszcze innego. Ciągle wydaje mi się, że nie gasł by od jakiejkolwiek usterki EGR. Dieslowi potrzeba powietrza i ropy. Sprawdziłbym te dwie opcje. Wiadomo są jeszcze czujniki, ale nie wiem czy wszystkie wywalają błedy z powodu usterki.

PabloX
25-08-2009, 23:49
Może błąd EGR jest tu tylko przypadkowy. :bajer:
Bardzo możliwe.