PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] Tarcie, dziwne odgłosy silnika przy prędkości 120km/h



piosurf
20-08-2009, 11:36
Problem jest następujący:
po przekroczeniu około 120km/h pojawia się dziwny odgłos prawdopodobnie z silnika, jak gdyby coś tarło. Dźwięk jest dość głośny. Zjawisko to całkowicie nie jest zależne od prędkości obrotowej silnika ani od pracy turbiny bo czy na 5 czy na 6 biegu to i tak w okolicach 120 zaczyna buczeć. Nie są to również opony bo 1. auto nie ściąga, 2. kierownica nie drga, i poza tym nie ma żadnego odczucia, że z oponami jest coś nie tak. Pozostałe zachowanie samochodu jest jak najbardziej prawidłowe, tzn. przyspiesza tak jak powinien, kopci jak zwykle, klekocze również normalnie. Olej czy inne płyny sprawdzałem - wszystko w normie. Sprawdzałem również osłony czy tłumik wszystko jest OK (przynajmniej na pierwszy rzut oka).

Samochód to Mondeo MKIII z 2006r. 2.0 TDCi 130KM 6 biegów.

Czy ktoś z forumowiczów miał taki przypadek i z czym to się je. Nie chce go oddawać od razu do serwisu bo za samo szukanie to mnie skasują jak za zboże.

Paolo
20-08-2009, 12:34
Jak miało cos trzeć w silniku to by tarło nie zaleznie od prędkości i obrotów silnika. Do sprawdzenia łożyska kół przednich.

Parker
20-08-2009, 12:54
Jak napisał Paolo - podnieść do góry i pokręcić kołami . Wtedy usłyszymy wyjące łożysko. Ewentualnie sprawdzić poziom olej w skrzyni biegów, obejrzeć opony itd

piosurf
21-08-2009, 12:39
Dzis zauważyłem kolejną przypadłość owego tarcia - po starcie i rozgżaniu silnika do optymalnej temp. tarcie pojawiło się przy 140km/h a po kilku godzinach jazdy i pięknym słoneczku za oknem już przy 100-110.
Możliwe, że są to łożyska ale czemu by hałasowały przy różnych prędkościach?

kreeecik
21-08-2009, 12:45
W zależności od rozgrzania, równie dobrze mogą to być opony.

steell
21-08-2009, 13:10
przełóż oponki na tył i będziesz wiedział czy to ich wina, wyważanie może nic nie dać, wizualnie też mogą być ok a buczeć sobie mogą. Jeżeli po zamianie dzwięk przeniesie się na tył to przełożyć z powrotem ale pojedynczo, będziesz wiedział która sobie gra.

piosurf
21-08-2009, 17:18
pojechałem do znajomego wulkanizatora (szkoda mi było czasu na latanie z lewarkiem :) przelozyłem oponki i nic sie nie zmieniło. Tak jak mówiłem na 100% to nie opony.