PDA

Zobacz pełną wersję : Konieczna wymiana pompy układu chłodzenia?



tordal
28-09-2005, 22:58
Witam i pozdrawiam klubowiczow! Mam pytanie dotyczace ukladu chłodzenia, mianowicie ubyło mi płynu w zbioniku wyrownawczym , sprawdzilem przewody i chłodnice sa w porzadku , natomiast kapie z prawej strony silnika okolice paska rozrzadu . Czy to awaria pompy , czy wystarczy wymienic jakas uszczelke lub pierscien uszczelniajacy?.
Znalazłem w schowku gumowy walec , podobno ma za zadanie sprawic aby schowek otwierał sie powoli , czy ktos wie jak i gdzie to "ustrojstwo" zamontowac?

sebekian
29-09-2005, 06:53
Co do pompy to może cieknąć na uszczelce a może tak jak w moim przypadku z głowicy choć byłem przekonany że to pompa. Realnie czeka Cię wymiana pompy a przy okazji rozrządu, bo trzeba go zdemontować żeby dostać się do pompy. Odnośnie walca to montuje się go poza schowkiem w jego dolnej prawej części od tyłu.

vMZe
29-09-2005, 09:55
Nie wiem jak w dieselu jest, ale u mnie jest podobnie - kapie nad sprężarką klimy, ale na tyle mało, że zanim do ziemi doleci to wyschnie. Byłem z tym w ABSCARze i diagnoza jest taka, że albo uszczelka, albo pompa, albo cybant na rurze (znaczy się żadna), ale coby sprawdzić trzeba właśnie cały rozrząd rozebrać (a dokładniej jego obudowę). Więc czekam, bo rozrząd mam nowy (17kkm). Zapewnienie mam, że pompa się nie rozsypuje w drobny mak w mondeo, więc jeżdżę.

Trzeba tylko baczyć na temperaturę silnika (może się zacząć przegrzewać i wtedy biegiem pompę wymieniać) i na skład płynu chłodzącego, bo tendencja (przynajmniej u mnie) jest taka, żeby dolewać wody destylowanej w razie potrzeb, a zima idzie. Ja planuję wymianę płynu na koncentrat + woda wg zaleceń Forda przed zimą.

Co do cen - oryginał w ABSCARze około 380 PLN, podróba 100 PLN tańsza.

zdzichop
29-09-2005, 18:37
Niechybnie jest to pompa lub uszczelka pod pompą,ktora jest w komplecie razem z nowa pompą.
Przy wymianie rozrządu mechanik powiedział ,żeby sobie pompe wymienić bo na kole pasowym był delikatny luzik. Wprawdzie do przyjęcia ale ponowne rozdzieranie auta czekało by mnie ,gdyby zaczęło cieknąć.
W porównaniu z całym rozrządem, koszt pompy nieznaczny :metal

Diabel
29-09-2005, 18:55
Nie wiem czy to prawda ale podobno pompa ma taki zaworek który jeżeli zaczyna przepuszczać to oznacza że łożyska w pompie siadają to taka podpowiedż ze strony naszej kochanej pompki... :brawo:

zdzichop
29-09-2005, 19:07
Żaden zaworek nie rozwiązuje problemu, bo żeby stwierdzić ,gdzie cieknie to i tak trza to rozbebeszyć.A swoja drogą to na pompie nie widziałem zaworka a stan łozysk trzeba ocenić palpitacyjnie, :metal czyli na czuja :metal