PDA

Zobacz pełną wersję : Mam problem z chłodzeniem



roleszek
02-10-2005, 16:33
Mam mondka 1,8 B rok 1996.
Gdy temperatura silnika osiągnie wartość, która powoduje że wentylator się włącza wszystkojest ok. Później wentylator chłodzi płyn, wskazówka na desce rozdzielczej spada, jednak pomimo osiągnięcia przez wskazówkę pozycji pionowej wentylator nadal pracuje. Trzeba bardzo długiego czasu żeby się wyłączył. Czujnik przy chłodnicy (tzw. rezystor, umieszczony w obudowie wentylatora) był sprawdzany i jest OK. Płyn chłodzący wymieniony.
Nie wiem co dalej robić bo fachowcy mówią że tak ma być. Dziwne jednak to zachowanie wentylatora gdy tak długo pracuje.
Może ktoś coś poradzi ?

m3hoo
02-10-2005, 16:49
A może klimę masz włączoną? Jak włączasz klimę, to załącza się od razu wentylator i może to Cię zmyliło?

Daniel
02-10-2005, 16:50
Sprawdz termostat, (oraz uszczelke wewnatrz termostatu) moze on zle puszcza plyn na maly i duzy obieg? Tzn chodzi na malym obiegu do za wysokiej temperatury i jak sie chlodzi to za szybko przerzuca na maly obieg a tam wentylator "chłodzi" plyn nie bedący w obiegu?

Praca wentylatora chlodnicy zalezna jest od temp. otoczenia, to czy jedziesz czy auto stoi? Na postoju (jazda w korkach) zawsze wentylator dluzej pracuje.

Daniel

bary
02-10-2005, 17:07
U nie czy wentylator jest włączony, czy nie wskazówka jest ciągle na tym samym poziomie( oczywiście mam na mysli ciepły silnik).
Zacznij od termostatu, drugim etapem (ja tak myślę) powinna być chłodnica.
Powodzenia.

dlugimaciek
02-10-2005, 17:36
miałem tak owego czasu wymieniłem termostat i........ znalazłem jeszcze przetarty kabelek ktory idzie do chłodnicy ("czujnik " kiedy ma sie załaczyc wiatrak )naprawiłem i jest ok


:bigok:
:banan:

Unkas
02-10-2005, 18:46
Moim zdaniem czujnik odpowiedzialny za włączenie wentylatora stracił parametry i załącza normalnie natomiast w drugą stronę jest już problem. I tyle mojej wiedzy bo nie wiem który jest to w Mondeo czy ten na chłodnicy (rezystor) czy ten na termostacie. Można to sprawdzić wyciągając wtyczkę po załączeniu wentylatora jeśli się wyłączy to znaczy że to ten czujnik albo zobaczyć na schemacie jeśli go masz.

digital123
02-10-2005, 20:01
Mam mondka 1,8 B rok 1996.
Gdy temperatura silnika osiągnie wartość, która powoduje że wentylator się włącza wszystkojest ok. Później wentylator chłodzi płyn, wskazówka na desce rozdzielczej spada, jednak pomimo osiągnięcia przez wskazówkę pozycji pionowej wentylator nadal pracuje. Trzeba bardzo długiego czasu żeby się wyłączył. Czujnik przy chłodnicy (tzw. rezystor, umieszczony w obudowie wentylatora) był sprawdzany i jest OK. Płyn chłodzący wymieniony.
Nie wiem co dalej robić bo fachowcy mówią że tak ma być. Dziwne jednak to zachowanie wentylatora gdy tak długo pracuje.
Może ktoś coś poradzi ?

Przedewszystkim w chłodnicy nie ma włącznika termicznego wentylatora, załączeniem wentylatora zajmuje się komputer, który zaś bierze informację z czujnika który się znajduje na górze obudowy termostatu, zaczął bym od sprawdzenia jego, czyli pomierzenia czy nie ma przerwy i czy rezystencja się zgadza z daną wartością temp.

Druga sprawa to podmienienie zielonego przekaźnika który znajduje się w skrzynce bezpieczników w komorze silnika, u mnie on był walnięty i wentylator chodził cały czas.

No i wiadomo tak jak koledzy piszą to sprawdzenie termostatu, nmoże się zawiesza, choć jeśli by tak było to wentylator raczej miał by problem z zchłodzeniem cieczy i wskazówka by nie spadała w momencie załączenia wentylatora

roleszek
03-10-2005, 00:07
Dzięki za sugestie.
-Mój problem występuje oczywiście przy wyłączonej klimie.
-Gdy wyjmę rezystor z obudowy wentylatora, wentylator wyłącza się.Podobnie gdy zdejmę wtyczkę z czujnika na obudowie termosatu.
Myślę, że przekażnik jest dobry bo jednak wentylator się wyłącza. Zacznę chyba od termostatu i czujnika wmontowanego w jego obudowę.
Może zna ktoś wartość rezystancji tego czujnika ?