PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa Mondzia w Klubie...



mihauer
20-10-2005, 21:53
Witam was, Mondeomaniacy! Na początek trochę historii...

Moja choroba zaczęła się jakieś 2 lata temu. Jak tylko w pobliżu pojawił się jakiś MDO to :jezyk1: ...sami wiecie. Ale to było jeszcze przed UE, ceny wysoko stały i musiałem wybrać coś tańszego. Padło na Lancera 1.5 w wersji sedan, choć cały czas myślałem o kombi. Autko niezłe, poza wybitym na dziurze łącznikiem stabilizatora nic "za mojej kadencji" nie padło (rocznik `92!), usuwałem tylko pozostałości po poprzednikach (dziurawy wydech, połamane tylne sprężyny...kto by to wszystko pamiętał). Jak już wszystko porobiłem to... stwierdziłem, że nieważne ile bym włożył, to i tak nie będzie większy. I kupiłem Mondeo kombi. Trochę za tanio jak na ten rocznik, trochę za drogo jak na jego stan-także tematów na forum będzie sporo...
Na początek problem-zagadka z nawiewem. Nie dość że na 3 biegu działa jak na pierwszym (wiem, to było-wybebeszam forum już dość długo) to jeszcze przy ustawieniu nawiewu na przednią szybę załącza się klima. Czy to specjalna funkcja mrożenia szyby, czy da się to jakoś wyleczyć?

I jeszcze pytanie bardziej poważne - gdzie we Wrocławiu warto wymienić rozrząd - może kol. iroc_z pomoże :pad:- też z Wrocka i też wymieniał.

RWalentynowicz
20-10-2005, 21:58
Z tym włączaniem się klimy przy skierowaniu nawiewu na nią to normalna sprawa. Chodzi o szybsze ich odparowanie. Każde MkII z klimą ma tak to rozwiązane. :)

larky
20-10-2005, 21:59
Jezeli chodzi o samoczynne włączanie klimy to jest to standardowe w twoim mondku. Można to odłączyć rozbierając panel od pokręteł.

mihauer
20-10-2005, 22:05
Z tym włączaniem się klimy przy skierowaniu nawiewu na nią to normalna sprawa. Chodzi o szybsze ich odparowanie. Każde MkII z klimą ma tak to rozwiązane. :)

Dzięki za wyjaśnienie, oczywiście :bigok: dla ciebie i dla kolegi larkyego. I do tego ta szybkość... to forum to potężna rzecz!

larky
20-10-2005, 22:09
Baaaa... :metal

fuel111
21-10-2005, 00:38
A tak apropos to poniżej 4-7 stopni nie działa sprężarka pomimo że się kontrolka na panelu pali. To normalne zjawisko :metal

iroc_z
21-10-2005, 01:08
Witam kolejnego ziomala :bigok: i gratuluję jedynego i słusznego wyboru :) .

Ja rozrząd wymieniałem na Niedźwiedziej, wymieniałem tam we Fieście, u Ojca w Escorcie, no i w końcu w Mondeo, ale z Mondziem musiałem wracać na korektę kąta wtrysku :zly: . Ale sama wymiana ok. Jak chcesz dokładne namiary to mogę podać na priva.

A poza tym to życzę bezawaryjnej eksploatacji :)) .

Luca
21-10-2005, 03:00
A tak apropos to poniżej 4-7 stopni nie działa sprężarka pomimo że się kontrolka na panelu pali. To normalne zjawisko :metal

Sorry Fuelku, ale sprężara chodzi, tylko nie chłodzi :) , wtedy z klimy pozostaje funkcja osuszania powietrza w kabinie, bardzo przydatna zresztą w zimie podczas parowania szyb :banan: . I dlatego też nawet zimą należy przynajmniej raz w miesiący odpalić klimę, żeby przesmarować sprężareczkę i przegonić czynnik po układzie, bo jak nie to lubi uciekać i latem :ass: + pot + nabijanie układu :( .

:metal :beer: :bigok:

fuel111
21-10-2005, 10:53
Luca nie chodzi niestety. Zimne powietrze /zmożone/ bardzo dobrze osusza powietrze.
-Zależnie od temperatury w układzie moduł steruje pracą sprężarki. Realizacja tego zadania należy do sprzęgła elektromagnetycznego, które łączy lub rozłącza koło pasowe napędu sprężarki z jej wałem. To po krótce

- Wyłącznik ciśnieniowy - służy do wyłączenia sprężarki w przypadku przekroczenia dopuszczalnego ciśnienia (2,7MPa) lub przypadku gdy na skutek rozszczelnienia układu ciśnienie spadnie poniżej dopuszczalnej wartości (0,21MPa). Wyłącznik ma budowę membramową.
- Urządzenie przeciwoblodzeniowe - reaguje na temperaturę parownika lub ciśnieniew parowniku. Ma za zadanie przeciwdziałać oszronieniu użebrowania parownika, co ogranicza efekt chłodniczy.
- Urządzenie zwiększające prędkość obrotową biegu jałowego ma za zadanie niedopuszczenie do zgaśnięcia silnika w przypadku, kiedy na postoju włączy się klimatyzacja. Występuje w samochodach starszego typu, gdzie nie ma układu automatycznej regulacji prędkości biegu jałowego ze sprzężeniem zwrotnym.
Będzie o tym arykuł 8O

zolwthebest
21-10-2005, 11:03
Witam was, Mondeomaniacy!


Witam ziomka ! :bigok: :bigok: :beer: :beer:
Coraz nas więcej we Wrocku :metal :)
Oby tak dalej :metal

Pozdrawiam

Luca
21-10-2005, 12:15
Fuelku być może masz rację, zwracam honor :pad: :pad: , ale po co w takim razie zalecane jest odpalanie klimy także zimą w celu przesmarowania układu (także sprężarki) jeśli ponoć ona nie chodzi 8O . Ale nie będę się kłócił - specem od klimy nie jestem :(

:metal :beer: :bigok:

fuel111
21-10-2005, 12:21
To Ci wyjaśnię. Bardzo dobrze, że zalecają ale nie przewidują, że ludzie nie maja ogrzewanych garaży. Dobrze to zrobić niestety potrzebny jest ogrzewany garaż. Ja u siebia załączam piec raz na miesiąc i rozgrzewam do 10 stopni i odpalam klimkę. :metal cholera to nie ten dział :))

Luca
21-10-2005, 12:30
To "ciachnij" i przerzuć - w końcu masz władzę :satan: . Na szczęście mam ogrzewanie w garażu, więc mogę smarować :) , ale dalej wydaje mi się, że jednak sprężareczka chodzi też poniżej 10 stopni - miałem w zimie przypadki kiedy wpadało mi do Mondka kilka zgrzanych osób i momentalnie parowały szybki, nawiew :ass: , a po odpaleniu klimy efekt jak latem po deszczu - chwila i szybki czyściutkie. No to co jak nie sprężara i osuszacz 8O. Zresztą może wybiorę się w sobotę do Ząbek to pogadamy :)

:metal :beer: :bigok:

vMZe
21-10-2005, 12:31
Co do słabego nawiewu - pierwsza sprawa - filtr kabinowy montowany w podszybiu przed pasażerem. Kupuj od razu z fitrem węglowym na allegro 45 PLN.
Co do załączania klimy to większość tak ma, ale nie wszystkie. Pierwsze MK2 (na przykład mój) nie ma automatycznego załączania klimatyzacji. I nie cierpię z tego powodu. Ale zdaje się że od około 98 roku jest to już standard.

Luca
21-10-2005, 12:35
Filtr był wymieniony ze 2 tyśki wcześniej przy przeglądzie, więc to nie to. Nawiew :ass: miałem na myśli, że odparowywały, ale powoli - w końcu 5 chłopa po nartach troszkie wilgoci produkowało. A po włączeniu klimki - chwila moment :)

:metal