PDA

Zobacz pełną wersję : Przekrój przewodów audio i umiejscowienie głośników



werc
29-10-2005, 21:38
Mam w tylnej półce wstawione takie cóś x2 :)) KFC - 6907, 3-drożny głośnik do montażu równo z powierzchnią. Moc szczytowa 200 W, 28 Hz - 28 kHz 93 dB/W/m. Odlewana wtryskowo membrana niskotonowa PP Pearl Mica. Membrana średniotonowa PI 70 mm. Membrana wysokotonowa kopułkowa 20 mm x 2. Złocone zaciski przyłączowe.
Jaki powinien być przekrój przewodów do podłączenia tych głosników?
Zamiarowuję je wrzucic na drzwi do tyłu, a nie mam fabrycznie instalki.
Może źle kombinuję - skoro 3-drożne, to może do przodu :niewiem: problem w tym że to 6x9 8O czy trzeba wstawiać jakieś zwrotnice.
Z przodu nie wiem co mam bo mi się niechciało rozkręcać (będę robił klamki to zobaczę) ale gra przyzwoicie tyle że na pewno nie 3-drożne.
Co o tym sądzicie? Radyjo standard Ford 2001 więc większych cudów się nie spodziewam ale chciałbym żeby wykorzystać to co jest na max. Z półki muszę wyrzucić bo mnie szlag trafia jak muszę klapę podpierać kijem od szczotki przy otwieraniu kufra :wall:

Papa Oktan poradzi wercowi??? :pad: (wiem że wstawiałeś 6x9 na tył) :satan:

gozma
29-10-2005, 21:58
Jeśli jest to głośnik 3-drożny to zwrotnica niepotrzebna (zwrotnice stosuje się w zestawach odseparowanych, czyli gdy głośniki wysoko- średnio- i niskotonowe lub wysokotonowe i midbass są oddzielnie) Z tego co wiem to z tyłu można wstawić 6x9 ale trzeba podciąć blachę w drzwiach. Oczywiście ważna jest też głębokość głośnika, aby nie zawadzał o opuszczoną szybę

Fredee
29-10-2005, 22:02
po mojemu to tak....wyciągnąć jednak te z przodu i porównać co lepiej gra.... a jak już wybierzesz co na przod a co na tył ( wiadomo ze lepsze na przód...) to wtedy kombinować z ewentualnym dorabianiem wnęki zeby 6x9 weszło. Co do zwrotnicy - myslę ze jak to jest zestaw trójdrożny to ma tylko kondensator przy wysokotonowym...ewentualnie jeszcze drugi przy sredniotonowym. Basowy zapewne jest niefiltrowany..kto by tam pchał cewkę..:) chyba pozostaje tak zostawić.:)

Co do kabli głośnikowych na tył....nie ma co przesadzać z grubościę ale też sznurówek nie wkładamy..:)niech inni poradzą - ja bym wybrał srednie..:) Pozdrawiam :bigok: :bigok:

rc23
29-10-2005, 22:21
Jeśli jest to głośnik 3-drożny to zwrotnica niepotrzebna (zwrotnice stosuje się w zestawach odseparowanych, czyli gdy głośniki wysoko- średnio- i niskotonowe lub wysokotonowe i midbass są oddzielnie) Z tego co wiem to z tyłu można wstawić 6x9 ale trzeba podciąć blachę w drzwiach. Oczywiście ważna jest też głębokość głośnika, aby nie zawadzał o opuszczoną szybę
gozma jeśli głośniki są trójdrożne to musi by zwrotnica nie ma siły
druga sprawa jeśli były kupine jako komplet
i nie było zwrotnic to znaczy że nie są trój ale dwudrożne,a któraś membrana robi wrażenie, zapewne kondensator przy GW jest i tyle bo jeśli byłyby trój to powinna by zwrotnica przynajmniej 2 cewki i dwa kondensatory a zapewne jeszcze rezystory dużej mocy jako dzielniki
no chyba że mowa o głośnikach aktywnych ale te mają na każde pasmo oddzielny wzmacniacz

rc23
29-10-2005, 22:25
to teraz na temat :))
przewody grubości 1-1,5 mm w zupełności wystarczą
ja mam Reson-y 0,75mm ale zaadoptowane z instalacji domowej hehehe

gozma
29-10-2005, 23:04
gozma jeśli głośniki są trójdrożne to musi by zwrotnica nie ma siły druga sprawa jeśli były kupine jako komplet
i nie było zwrotnic to znaczy że nie są trój ale dwudrożne,a któraś membrana robi wrażenie, zapewne kondensator przy GW jest i tyle bo jeśli byłyby trój to powinna by zwrotnica przynajmniej 2 cewki i dwa kondensatory a zapewne jeszcze rezystory dużej mocy jako dzielniki
no chyba że mowa o głośnikach aktywnych ale te mają na każde pasmo oddzielny wzmacniacz

To w takim razie powiedz mi czy moje głośniki JBL 936e (http://www.jbl.pl/Jbl/GTO936E.php) są 3-drożne jak twierdzi producent, czy nie, bo w pudełku były tylko głośniki bez osobnych zwrotnic. Wydaje mi się, że osobne zwrotnice są tylko w zestawach odseparowanych, zaś w głośnikach współosiowych jest to wbudowane w głośnik (przecież gdyby miała być osobna zwrotnica to głośnik 3-drożny współosiowy musiałby mieć 3 pary wejść (czyli 6) do podłączenia przewodów.

werc
29-10-2005, 23:12
............druga sprawa jeśli były kupine jako komplet
i nie było zwrotnic to znaczy że nie są trój ale dwudrożne,a któraś membrana robi wrażenie, zapewne kondensator przy GW jest i tyle bo jeśli byłyby trój to powinna by zwrotnica przynajmniej 2 cewki i dwa kondensatory a zapewne jeszcze rezystory dużej mocy jako dzielniki.........
Wiem że sprzedawane są w kompletach, ale zwrotnicy żadnej tam nie było, odziedziczyłem je po poprzednim właścicielu :metal dlatego właśnie się zastanawiam czy nie wstawić :wall: Dzieki za przekrój przewodu :bigok:
Przerabiał ktoś przednie wnęki, wiem że Oktan docinał tył, ale czy pójdzie z przodu (coraz większą ochotę mam je założyć na przód) z tyłu i tak nikt nie jeździ bo robi za szatnię i biuro) :))

Fredee
29-10-2005, 23:15
u Ciebie Gozma jest zapewne tak, ze jest jeden kondensator na średniotonowy a drugi na wysokotonowy..i tyle. :bigok:

werc
29-10-2005, 23:18
.......Wydaje mi się, że osobne zwrotnice są tylko w zestawach odseparowanych, zaś w głośnikach współosiowych jest to wbudowane w głośnik (przecież gdyby miała być osobna zwrotnica to głośnik 3-drożny współosiowy musiałby mieć 3 pary wejść (czyli 6) do podłączenia przewodów.
Ano właśnie :metal :bigok:

Fredee
29-10-2005, 23:20
.......Wydaje mi się, że osobne zwrotnice są tylko w zestawach odseparowanych, zaś w głośnikach współosiowych jest to wbudowane w głośnik (przecież gdyby miała być osobna zwrotnica to głośnik 3-drożny współosiowy musiałby mieć 3 pary wejść (czyli 6) do podłączenia przewodów.
Ano właśnie :metal :bigok:

Ej no.... a po co 3 pary wejść?? przeciez w osobnej zwrotnicy jest jedna para wejść...tylko trzy pary wyjść..:)

gozma
29-10-2005, 23:24
Ej no.... a po co 3 pary wejść?? przeciez w osobnej zwrotnicy jest jedna para wejść...tylko trzy pary wyjść..:)

No właśnie - zwrotnica ma 3 pary wyjść, to jak to chcesz podłączyć do głośnika, który ma tylko jedną pare wejść (musiałbyś zmostkować przewody przed głośnikiem, więc zwrotnica by nic nie dała)

rc23
30-10-2005, 02:48
u Ciebie Gozma jest zapewne tak, ze jest jeden kondensator na średniotonowy a drugi na wysokotonowy..i tyle. :bigok:
tak jest zgadza się ale to są głośnik trójdrożne w których głośnik niskośredniotonowy jest wspomagany w górnym zakresie tj. około 4khz przez to większe sreberko :)
tzn. nie mają zwrotnicy tylko kondensatory odcinające pasmo
taka namiastka trójdrożnego głośnika, gozma zauważ ,że piszą tam o tweeterach czyli głośnikach pracujących w wyższym paśmie
głośnik średniotonowy żeby pracowac w swoim zakresie MUSI miec przynajmniej 5cm średnicy ,a to srebrne co tam widzę to pewnie jakiś rodzaj metalu bardzo cieniutkiego przez co łatwo wpadającego w rezonanse, podział pasma akustycznego powoduje ,że mamy
3 przedziały do 3khz do 4,5-5khz i powyżej
JBL to bardzo dobre głośniki ale z całym szacunkiem dla firmy
odłączenie tego "średniotonowca" nie przyniosłoby zasadniczej straty
gdyż membrana główna jest zapewne zestrojona sądząc po wielkości od ok.80hz do ok. 4khz czyli w okolicach percepcji przez nasze uszy tonów średnich.
Tak więc głośnik ów pełni raczej rolę odciążenia membrany głównej, by ta nie wpadała w rezonanse.
I jeszcze sprawa zwrotnic, gdyby był to rasowy głośnik współosiowy jak sama nazwa wskazuje , wszystkie trzy membrany byłyby w JEDNEJ osi jedna nad drugą , czego oczywiście nie da się osiągnąc gdyż wysokotonowy zasłaniałby membranę średniotonowego.
Co nie zmienia faktu, że aby odciąc pasmo dla głośnika sredniotonowego potrzebna jest CEWKA no chyba że parametry Thiele-Small'a NIC już nie znaczą. tutaj (http://www.akkus.com.pl/index.php?grupa=wg_typu&lang=pl&dh=dt&typ=S) link do strony z głośnikami średniotonowymi , konia z rzędem temu co poda mi link do głośnika średniotonowego o średnicy mniejszej niż 4,5-5 cm.
Głośnik współosiowy czy jak kto woli coaxialny produkował kiedyś Audax
membrana główna była z materiału zwanego "aerogel" a wysokotonowy z materiału nasączonego żywicą.
Jeden fakt pozostaje niezmienny do dziś, mianowicie cały czas mowa o głośniku DWUDROŻNYM.
By uzyska bas należało zastosowac dodatkowy głośnik niskotonowy.
Mam nadzięję ,że choc trochę rozjaśniłem tę sprawę.

werc
30-10-2005, 10:26
Mniej więcej potwierdziłeś moje podejrzenia :)) Nie zamierzam zakładać suba :)) wystarczy to co jest - od słuchania dla przyjemności mam sprzęt w domu :metal ale to nie znaczy że mam się katować w aucie - po to ten temat. Z tego co zauważyłem kenwoody dobrze przenoszą średnie pasmo tak sobie wysokie - bas natomiast tylko w momencie kiedy balans ustawię na jeden z głośników (za to wtedy ucina pozostałe częstotliwości) :wall:
Zdaję sobie sprawę że to w dużym stopniu wina radia ale coś jest nie tak 8O

rc23
30-10-2005, 10:38
to jest dowód na to ze głośniki są połączone w przeciw fazie
tzn. przy jednym głośniku jest połączenie plus minus a w rugim odwrotnie dzięki temu fale dzwiękowe są odwrócone względem siebie o180 stopni
przez to bas Ci się znosi zamiast grać

werc
30-10-2005, 10:43
Fakt - cymbał jestem :wall: :))

rc23
30-10-2005, 11:18
więcej dowiedziałem się od Ciebie niż Ty odemnie to znaczy ,że nie jesteś cymbał :))

werc
30-10-2005, 11:35
No może nie do końca - raczej leń :wall: głosniki były podłączone przez poprzedniego właściciela i nie chciało mi się sprawdzać - gra to gra. Jedyna rzecz jaką zrobiłem to zalutowanie normalnych końcówek (przewód był skręcony na przyłączach głosnika :zly: ) Pewnie do tej pory bym się tym nie zajmował ale wkurza mnie ta opadająca klapa (nawet w łeb parę razy dostałem) Poprostu głośniki są na tyle ciężkie że tylnia klapa po podniesieniu opada bo siłowniki nie mogą jej utrzymać w górnym położeniu. A że kufer otwieram parę razy dziennie .....

P.S. Gdzie twój avatarek? taki fajny był, odprężający :jezyk1:

Fredee
31-10-2005, 10:42
u Ciebie Gozma jest zapewne tak, ze jest jeden kondensator na średniotonowy a drugi na wysokotonowy..i tyle. :bigok:
tak jest zgadza się ale to są głośnik trójdrożne w których głośnik niskośredniotonowy jest wspomagany w górnym zakresie tj. około 4khz przez to większe sreberko :)
tzn. nie mają zwrotnicy tylko kondensatory odcinające pasmo
taka namiastka trójdrożnego głośnika, gozma zauważ ,że piszą tam o tweeterach czyli głośnikach pracujących w wyższym paśmie
głośnik średniotonowy żeby pracowac w swoim zakresie MUSI miec przynajmniej 5cm średnicy ,a to srebrne co tam widzę to pewnie jakiś rodzaj metalu bardzo cieniutkiego przez co łatwo wpadającego w rezonanse, podział pasma akustycznego powoduje ,że mamy
3 przedziały do 3khz do 4,5-5khz i powyżej
JBL to bardzo dobre głośniki ale z całym szacunkiem dla firmy
odłączenie tego "średniotonowca" nie przyniosłoby zasadniczej straty
gdyż membrana główna jest zapewne zestrojona sądząc po wielkości od ok.80hz do ok. 4khz czyli w okolicach percepcji przez nasze uszy tonów średnich.
Tak więc głośnik ów pełni raczej rolę odciążenia membrany głównej, by ta nie wpadała w rezonanse.
I jeszcze sprawa zwrotnic, gdyby był to rasowy głośnik współosiowy jak sama nazwa wskazuje , wszystkie trzy membrany byłyby w JEDNEJ osi jedna nad drugą , czego oczywiście nie da się osiągnąc gdyż wysokotonowy zasłaniałby membranę średniotonowego.
Co nie zmienia faktu, że aby odciąc pasmo dla głośnika sredniotonowego potrzebna jest CEWKA no chyba że parametry Thiele-Small'a NIC już nie znaczą. tutaj (http://www.akkus.com.pl/index.php?grupa=wg_typu&lang=pl&dh=dt&typ=S) link do strony z głośnikami średniotonowymi , konia z rzędem temu co poda mi link do głośnika średniotonowego o średnicy mniejszej niż 4,5-5 cm.
Głośnik współosiowy czy jak kto woli coaxialny produkował kiedyś Audax
membrana główna była z materiału zwanego "aerogel" a wysokotonowy z materiału nasączonego żywicą.
Jeden fakt pozostaje niezmienny do dziś, mianowicie cały czas mowa o głośniku DWUDROŻNYM.
By uzyska bas należało zastosowac dodatkowy głośnik niskotonowy.
Mam nadzięję ,że choc trochę rozjaśniłem tę sprawę.

głośniki współosiowe produkował też Tannoy ( potężny model Kingdom ) a także wspaniały Cubasse :) Chiciaż nie założę się - w Cubasse'ach mogły być też Audaxy ( jedno i drugie z Francji..) ale raczej była to konstrukcja Cubasse'a

POzdrawiam
:bigok:

Oktan
31-10-2005, 11:06
ja byłbym za umiejscowieniem głosników 6x9" w tylnych drzwiach, potrzebny będzie dystans montażowy (dla pewnego montażu oraz dla zwiększenia przestrzeni za głośnikiem) plus delikatne podcięcie blachy drzwi (ze względu na wymiary kosza głośnika)
w przednie drzwi pchałbym raczej zestaw ze zwrotnicą.

Co do wymiarów kabli to 2 x 1.5 mm^2 powinno wystarczyć


Zanim jednak zabierzesz się za wymianę głosników pomyśl o wytłumieniu drzwi !!!! bez tego to będzie :ass: nie granie

werc
31-10-2005, 13:13
A więc tak dzisiaj (bo ciepło) rozkręciłem drzwi i co zobaczyłem z przodu JBL trójdrożne 6x9 - przyznam się że Kenwoody podobają mi się dużo bardziej - większy średniotowy :metal W JBL 936 rzeczywiście ten średniotonowy jest wielkości guzika i raczej to kawałek folii niz membrana 8O.
Więc postanowiłem Kenwoody dać do przodu a JBL wrzucić na tył (tylko dystanse muszę jeszcze dokupić (bo z przodu są ale z tyłu niet')
Oktan jak rozwiązałeś wytłumienie drzwiczek gąbka jakaś mata? jakoś dokładniej mógłbyś :pad:
Co z tą zwrotnicą? rzeczywiście mając taki głosnik musiałbym poszczególne rozpinać i dać oddzielne wyprowadzenia :wall: A może dać zwrotnicę żeby obcinała wysokie i dać oddzielny sykacz (chociaż do tego sprzętu to mi się nie chce) :banan: ??? Przewody zakupiłem :metal 2x1mm2 przy tej zawrotnej mocy radia powinno wystarczyć :))

digital123
31-10-2005, 13:26
A więc tak dzisiaj (bo ciepło) rozkręciłem drzwi i co zobaczyłem z przodu JBL trójdrożne 6x9 - przyznam się że Kenwoody podobają mi się dużo bardziej - większy średniotowy :metal W JBL 936 rzeczywiście ten średniotonowy jest wielkości guzika i raczej to kawałek folii niz membrana 8O.
Więc postanowiłem Kenwoody dać do przodu a JBL wrzucić na tył (tylko dystanse muszę jeszcze dokupić (bo z przodu są ale z tyłu niet')
Oktan jak rozwiązałeś wytłumienie drzwiczek gąbka jakaś mata? jakoś dokładniej mógłbyś :pad:
Co z tą zwrotnicą? rzeczywiście mając taki głosnik musiałbym poszczególne rozpinać i dać oddzielne wyprowadzenia :wall: A może dać zwrotnicę żeby obcinała wysokie i dać oddzielny sykacz (chociaż do tego sprzętu to mi się nie chce) :banan: ??? Przewody zakupiłem :metal 2x1mm2 przy tej zawrotnej mocy radia powinno wystarczyć :))

Wercu, jeśli masz głośniki tródrożne, to nie ma sensu stosować zwrotnicy. Proponuję ci zestaw 2 drożny, czyli kick-bas 16,5cm w drzwi + tweeter na obudowę wewnętrzną lusterka, ew. na słupek i to rozdzielić zwrotnicą.

Nie ma sensu pakować zwrotnicy do tych głośników co masz, tylko zostawić keenwody w tylnych drzwiach + doprzodu to co ci napisałem.
Oczywiście przydałby się jakiś wzmacniacz który to napędzi, ew. jakieś radio co będzie w stanie to pociągnąć, bo oryginalne fordowskie to :ass:
żadnego efektu nie będzie, i szkoda wogóle taki zestaw montować do tego radia

werc
31-10-2005, 13:34
Może kiedyś zmienię :)) na razie mam to co mam i musi wystarczyć :metal
Nie mam zamiaru pchać we wzmacniacze i inne pierdoły jak nowe głośniki - ma byc na tyle przyzwoicie na ile to jest możliwe :satan: przy zastosowaniu tego co napisałem. Dla ucha to mogę posłuchać w domu :metal :bigok:

digital123
31-10-2005, 13:40
Może kiedyś zmienię :)) na razie mam to co mam i musi wystarczyć :metal
Nie mam zamiaru pchać we wzmacniacze i inne pierdoły jak nowe głośniki - ma byc na tyle przyzwoicie na ile to jest możliwe :satan: przy zastosowaniu tego co napisałem. Dla ucha to mogę posłuchać w domu :metal :bigok:

To jeśli nie chcesz pchać sięw koszta :)) to poprostu te keenwody wsadź do tyłu a JBL'ki zostaw z przodu, i nie kombinuj z jakimiś zwrotnicami, bo to i tak nie przyniesie rezultatu

werc
31-10-2005, 13:55
Koszty to rzecz wtórna :)) poprostu nie chce mi się :terefere:
Ale myslałem jednak Kenwoody wstawić do przodu a JBL przerzucić na tył - jakbym nie patrzył KFC mają lepsze parametry (pasmo skuteczność) więc chyba lepiej na przód (a nóż mi szajba odbije i zamontuję coś lepszego do grania) zawsze to potem mniej roboty :banan:

rc23
31-10-2005, 14:16
no to misię podoba , zdrowe podejście do sprawy :bigok:

werc
31-10-2005, 18:09
No i pooglądałem posłuchałem - teraz już wiem:
JBL zostają na przodzie bo w miarę porządnie przetwarzają wysokie :metal
KFC nie mają sykacza - jak one są 3-drożne to ja jestem biskup polowy :wall: mają tylko dwie membranki nisko i średnio tonową więc bardzo ładnie chodzą w tym paśmie i pójdą na tył. Na razie tylko zamieniłem przewodziki żeby chodziły w fazie (różnica totalna) i czekam na wiązki (albo bolce) do tylnych drzwi (altoot coś obiecał pomysleć) zakupię maty do wygłuszenia, dystansik i nową półkę - bo z dziurami jeździł nie będę :terefere:

Dzięki wszystkim kto załużył dostał :bigok: :)) zmusiliście werca do ruszenia :ass: ale przokazji dużo się dowiedziałem o głośnikach samochodowych - oszustwo jak cholera - obydwie firmy twierdzą że 3-drożne a grają całkowicie inaczej :wall:

Fredee
31-10-2005, 19:26
co do wytłumienia - najlepsze chyba były by tego typu maty (http://allegro.pl/show_item.php?item=68927715) mozna poszukać gdzieś w sklepach albo na allegro. Dokładnie taką matą wytłumiałem piec gitarowy Marshalla i sprawdza się doskonale, do samochodu tez się nada - obciąża blachę i o to chodzi:) Pozdrawiam

Oktan
31-10-2005, 21:17
(...) obciąża blachę i o to chodzi:) (...)

no właśnie raczej nie oto chodzi - w sumie lepszy byłby beton :) - tu dąrzy się do usztywnienia konstrukcji z blachy, poza tym zwiekszanie masy nie wpływa dobrze na auto :(

rc23
31-10-2005, 21:25
(...) obciąża blachę i o to chodzi:) (...)

no właśnie raczej nie oto chodzi - w sumie lepszy byłby beton :) - tu dąrzy się do usztywnienia konstrukcji z blachy, poza tym zwiekszanie masy nie wpływa dobrze na auto :(
i tak i nie :) najlepsze kolumny są z kamienia a właściwie z marmuru
co do usztywnienia racja dlatego proponuję papę termozgrzewalną(wiem jak to brzmi :)) ), ale prosze mi wierzyc efekt jest bardzo dobry

Fredee
01-11-2005, 07:14
(...) obciąża blachę i o to chodzi:) (...)

no właśnie raczej nie oto chodzi - w sumie lepszy byłby beton :) - tu dąrzy się do usztywnienia konstrukcji z blachy, poza tym zwiekszanie masy nie wpływa dobrze na auto :(

pisząc obciąża miałem na myśli również zgrubienie powierzchni w celu uniknięcia rezonansów. Akurat taka mata chyba wiele nie usztywnia.....
Pozdro

Ps. jak zwał tak zwał - ważne zeby pomogło..:) :bigok: :bigok: :bigok: